Akné

8.3.2006 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Metoda

J. Henry Allen, M. D.

Onemocnění a homeopatická léčba kůže (Diseases and homoeopathy Therapeutics of the Skin, B. Jain Publisher, ltd., New Delhi, reprint 2004)

DEFINICE. Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz kůže a vlasových cibulek, charakterizované výskytem obvykle malých pupínků nebo uzlíků různé velikosti (od špendlíkové hlavičky po hrášek) na obličeji; to je ovšem jednoduchá forma; pupínky se objevují na obličeji, na nose, tvářích, krku, ramenou a na zádech.

SYMPTOMY. Léze (změněná tkáň) jsou tvrdé, kuželovité vyvýšeniny, poněkud bolestivé na tlak; je zde výrazná tendence ke změně v hnisající útvary. Ve středu pupenu je žlutobílá tečka, kde hnis zdvihá epidermis. Během tří až deseti dnů prasknou a vyteče z nich malé množství hnisu. Jindy hnis zaschne do tenkého stroupku nebo se obsah vstřebá s lézí; okolní kůže má obvykle mastný, olejnatý vzhled. Někdy se setkáváme s tumory velikosti hrášku až lískového ořechu, které často zůstávají v nezměněném stavu po celé měsíce, načež zmizí, anebo utvoří tvrdé kulovité indurace (zatvrdliny) retrakcí (smrštěním) nebo inspissací (vyschnutím, zahuštěním) obsahu. V některých případech nakonec dochází ke vzniku malých, bělavých, vtlačených jizev. Permanentní jizvy nebo dolíčky nejsou v žádném případě nejsou trvalým symptomem.

VARIETY. Můžeme pozorovat různé variety akné, z nichž jedna se jeví jako převládající.

Acne vulgaris či acne simplex jsou nejčasnější varietou, s níž se setkáváme klinicky; léze jsou mnohočetné nebo smíšené povahy a vypadají jako pupeny (papuly) velikosti špendlíkové hlavičky až hrášku, neštovičky (pustuly) nebo pupeny měnící se v hnisavé útvary (papulo-pustuly). Někdy tyto pupeny mají, když se objeví, na vrcholku nepatrný průhledný puchýřek, který se poté změní v pustulu (neštovičku), až nakonec zmizí v hnisavém procesu.

Acne papulosum je forma, při níž se léze objeví jako pupeny a zůstanou jimi po celou dobu, mají minimální sklon k hnisání a kůže si zachová normální barvu, jen v některých případech mají v počátečním stadiu načervenalou areolu. Zmizí vstřebáním nebo uschnutím a sloupnutím.

Acne punctata je velmi maličká pupenovitá léze s centrálním komedonem (černou tečkou), zbarvení je dáno vyloučenou materií.

Acne pustulosum. Tento typ se rychle mění v hnisající neštovičky (pustuly); co do velikosti se neliší od ostatních variet; hnis může být žlutavě až krvavě zbarven, obvykle hutné až sýrovité konsistence; někdy jsou značně bolestivé a nepříjemné; u této formy se obvykle tvoří strupy; mnohé pupeny (papuly) však zůstanou v primárním stadiu; častěji se vyskytují v souvislosti se sklonem ke strumě, u tuberkulózních nebo sykotických nebo dnavých typů; ale není zde žádné jednoznačné pravidlo, neboť nemoc se často vyskytuje u neurotických pacientů, kteří jsou extrémně psoričtí. Nejsou zde žádné subjektivní symptomy, ovšem kromě mírné bolesti, citlivosti, svědění a pálení.

Acne indurata. U tohoto typu je možno s jistotou říci, že je založeno na zcela na tuberkulózní diatese (sklonu). Léze jsou hluboké, velikosti hrášku až lískového ořechu, jsou zde postiženy nejen mazové žlázy, ale i okolní tkáně, které jsou zanícené, ztvrdlé, indukované; zvětšené, rudé až fialové, mají liknavý průběh, často trvá celá týdny, než změknou. Jsou okrouhlé nebo nepravidelné co do tvaru, někdy se změní v menší abscesy, ale obvykle z nich vyteče jen velmi málo hnisu. Léze se zvolna vstřebávají, často jsou značně bolestivé na dotek nebo tlak, a zanechávají výrazné jizvy, zůstávají fialové nebo modravé po velmi dlouhou dobu, přičemž mají tendenci chronifikovat, střídají se období relapsu a zdánlivého zhojení. Vyskytují se na obličeji, krku, ramenou, na nose, na bradě a na zádech; často se objevují jen na zádech a zhoršují se při některé fázi měsíce, u žen v době menstruace. Celkové zdraví pacienta může i nemusí být narušeno. Akné však zpravidla spontánně zmizí přibližně po pětadvacátém roce věku, stejně jako u jednoduchých forem.

Umělé formy akné jsou velmi běžné u neurotických pacientů v důsledku požití takových léků jako jsou iodidy a bromidy; také po vnější aplikaci jistých lokálních léčiv jako je dehet, parafín, některé oleje atd.

Etiologie. Akné začíná obvykle kolem puberty, když se celý systém kožních žláz aktivně vyvíjí a jejich činnost vzrůstá. Skutečnost, že tito pacienti trpí zácpou, rozšířením žaludku, nepravidelnou menstruací, dnou a neurotickými obtíženi, však nedokazuje, že by výše jmenované nemoci či poruchy byly příčinou akné; spíše je obojí vývojovým stadiem a manifestací téže skryté příčiny, diatesy, která se na kůži projevuje jako akné. Podráždění dělohy a poruchy zažívacího traktu, složení stravy, zejména těžká a tučná jídla, masa, káva, korýši, pivo, víno, tvrdý alkohol, to jsou nejběžnější sekundární příčiny, které je třeba vzít v úvahu při léčbě úporných forem akné.

Patologie. Ve většině případů nemoc začíná jako perifolliculitida (zánět tkáně kolem mazových žlázek), mazová žlázka samotná je počátečním bodem zánětlivého procesu, který se často omezuje na mazový kanálek. Pokud je zánět velmi silným může být celá mazová žláza zničena. Proces může být rozdělen do dvou fází, z nichž první je uzavaření folikulu (žlázky) a tvorba komedonu, druhá je samotný hnisavý proces.

Diagnóza. Může připomínat syfilis v papilární formě, ale u syfilis obvykle anamnéza, barva kůže a náhlost invaze způsobují, že diagnóza rozhodně není obtížná.

Léčba. Pokud jde o terapeutické postupy, musí být vždy především vzato v úvahu celkové zdraví pacienta. Jedna věc je jistá, a to že nelze léčit akné jako nemoc, protože je pouze výrazem nějaké vnitřní poruchy, kterou musíme napravit, a úměrně k tomu, do jaké míry v tomto uspějeme, zmizí i akné. U chronických případů je třeba uvažovat o nejhlouběji působících antimiasmatických lécích, protože zde jde o hluboké konstituční a dědičné poškození. Především je třeba dát si při odebírání případu načas, pacient má často sklon problém zlehčovat, protože zde nejsou žádné zvláštní konstituční symptomy, jichž bychom se mohli přidržet. Mnohé případy vyžadují výživnou dietu, zatímco u jiných je třeba vyhnout se některým potravinám, jako například tukům, některým druhům masa, hlavně vepřovému. Je třeba zakázat kávu, koření všeho druhu, víno, pivo a všemožné simulanty. Naopak je nutno doporučit pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek pohybu, hlavně chůzi, spolu s pečlivou úpravou životosprávy – to vše napomáhá léčbě. Chladné a vlahé koupele s masáží pokožky napomáhající lokálnímu prokrvení jsou také někdy užitečné.

Léky. Acne vulgaris. Ars., Bell., Asaf., Alum., Cal.c., Cal.phos., Carbo veg., Dig., Dros., Graph., Grat., Carbol, Caust., Can.sat., Nat. mur., Nat.sulph., Nat.c., Nit.ac., Nux vom., Nux jug., Sabad., Sulph., Sabina, Selen, Sil., Sep., Hep., Sulph, Led., Baryta carb., Lach., Phos., Puls., Agar., Ant.crud., Ant.tart., Tub., Psor., Syph., Medorrh., Iod., Brom., Kali c., Kali iod., Bry., Dulc., Rhus., Sars., Staph., Lyc., Rheum, Plat., Bov., Pet., Merc.viv., Mer.sol., Mer.cor., Iod, Mag.carb.

Acne indurata. Calc.c., Carbo veg., Led., Sulph., Tab., Psor., Medorrh., Syph., Hep., Sulph. iod., Iod., Kali brom., Kali iod., Ars., Sil., Fluor. Acid, Sep., Am.carb., Graph., Nat.mur..

Acne punctata (komedony). Suloph., Nat.mur., Cal.c., Ars., Dios., Graph., Sabin., Aur., Bry., Dig., Eugenia, Plomb., Selen., Thuja, Tub., Mer.viv..

Acne rasacea. Carb.an, Carbo veg., Ars., Kreosot., Mez., Rhus, Ruta, Verat.alb., Cal.c., Cann. ind., Cicat., Kali iod., Led., Nit.ac., Phos., Sil., Thuja, Alum, Aur.mur., Caps., Nux v., Clem., Lach., Sulph., Suloph.ac., Sep.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *