Herpes

26.3.2006 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Metoda

J. Henry Allen, M. D. (1836–1909)

Onemocnění a homeopatická léčba kůže (Diseases and homoeopathy Therapeutics of the Skin)

DEFINICE. Název odvozen z řeckého slova s významem „plížit se“. Je to akutní, nenakažlivé, zánětlivé onemocnění, charakteristické skupinami nebo shluky puchýřků a červeném podkladu. Nejčastější formy jsou čtyři: Herpes simplex, herpes facialis neboli febrilis, herpes progenitalis a herpes zoster.

Herpes simplex. Herpes simplex je charakteristický jednou nebo více ostrůvky puchýřků na zarudlém podkladu. Od facialis se liší pouze místem výskytu.

Herpes facialis. Hydroa neboli herpes febrilis, objevují se při horečce nebo nachlazení.

SYPTOMY. Objevuje se na kterékoli části obličeje, nejčastěji jsou postiženy rty. Puchýřky jsou malé, nepočerné, obvykle se vyskytují ve shlucích, ale mohou se objevit i jednotlivě; někdy postihují i sliznici v nose a ústech nebo jazyk. Mohou se objevit při nachlazení, horečce, nepravidelnostech menstruace, malarických stavech, revmatismu nebo při akutních febrilních stavech. Puchýřky jsou malé a průhledné, naplněné čirou tekutinou a sedí na zarudlém podkladu.

Patologie. Předpokládá se, že jde o neurologickou poruchu, pravděpodobně reflexní co do povahy.

Diagnóza. Anamnéza případu, průhledné puchýřky, jejich umístění a krátké trvání, bez tendence vytvářet strup.

Prognóza. Prognóza je dobrá.

Léčba – pokud možno založena na konstitučních symptomech.

LÉKY. Acon., Bell., Ars., Bry., Rhus tox, Nat. mur., Hep., Merc., Nat.carb., Sepia, Puls., Sulph.

Herpes progenitalis. Symptomatologie: sestává z erupce skupin puchýřků v okolí genitálií. U mužů se nejčastěji vyskytuje na žlázách a na předkožce. U žen nejčastěji na pyscích, klitorisu, předsíni poševní, na hrázi a na vnějším povrchu genitálií. Prvním symptomem je mírné pálení a svědění, po němž následuje erupce puchýřků velikosti špendlíkové hlavičky, seskupených na zaníceném podkladu; mírný edem a otok; později puchýřky praskají a zanechávají kruhové, šedobílé skvrny živého masa. Při správné léčbě zmizí během několika dní a nezanechají žádné jizvy; někdy ulcerují (vytvářejí vřídky) a mohou být mylně považovány za šankr.

Diagnóza. Význam diagnózy v těchto případech je zjevný. Ve stadiu puchýřků nepředstavují žádný problém, obtíže ale nastanou, dojde-li k ulceraci. Důležitým momentem je jejich rychlý nástup, uspořádání puchýřků ve skupinkách, krátký průběh a tendence k rychlému uzdravení. U šankroidů je destruktivní tendence, kdežto u šankru dochází k induraci (ztvrdnutí tkáně způsobené zmnožením vaziva) a sympatickému postižení žláz. Léčba je jednoduchá a spočívá ve správné hygieně a správně indikovaném léku.

Herpes zoster. Definice: Význam = „pás“. Akutní typické zánětlivé onemocnění kůže, objevuje se podél dráhy jistých nervů a je doprovázen silnou neuralgickou bolestí a přítomností skupinek tuhých, napjatých puchýřků, vystupujících z edematózního podkladu.

SYMPTOMY. Symptomy se může předcházet celková slabost nebo horečka, ale obvykle začínají bodavými bolestmi v postižené oblasti. Bolest je obvykle ostrá, ale může být i tupá a těžká. Obvyklé místo výskytu je po stranách hrudníku. Bolesti mají neuralgický charakter, někdy se dostavují několik dní před objevením erupce, obvykle zhoršené dýcháním. Erupce začíná na zarudlých nebo modro-červených skvrnách, které jsou velmi citlivé a bolavé na dotek. Na jejich povrchu se formují červené pupeny, které se přemění na puchýřky, naplněné průhledným nebo slámově zbarveným sérem. Mají velmi malou tendenci praskat. Později může obsah změnit na hnisavý. Erupce se může vyskytnout na kterékoli časti těla, ale nejčastěji se objevují na hrudníku, v mezižeberní oblasti a na břiše. Průběh může být mírný, ale i velmi těžký, trvání od jednoho do tří týdnů. Relaps je poměrně častý. Občas se vyskytne hemorrhagická nebo gangrenózní forma, ale jen velmi zřídka.

Patologie. Barensprung demonstroval, že jde o postižení nervových ganglií. To potvrdili i jiní badatelé. Případy úmrtí: nervy mezi mokem a ganglii obklopeny krevním výronem do okolní tkáně, vmezeřená tkáň gasser. ganglia infiltrována zánětlivými produkty, mezižeberní nervy zarudlé a ztluštěné.

Etiologie. Léze je vyvolána zánětem nervů inervujících danou část těla. Zánět se může vyskytnout v kterémkoli bodě průběhu nervu nebo v gangliích, jimiž nerv prochází. Tuberkulóza se zděděnou nebo získanou sykózou je patrně pravým původcem nemoci.

Prognóza. Prognóza je obvykle celkem příznivá. Relapsy mohou ale prodloužit průběh.

Léčba. Léky: Acon., Bell., Ars., Bry., Rhus tox., Canth., Crot.tigl., Mez., Puls., Ran.bul., Comocladia, Apis, Lach., Lac.can., Phos.

INDIKACE. Arsenicum. Splývající herpetická erupce s intenzivním pálením puchýřků. Herpes s jemnými šupinami na puchýřcích, pálení horší v noci; žízeň a obecné symptomy Arsenika.

Arsen.hydr. Tmavě hnědá, nažloutlá nebo bronzově zbarvená kůže. Herpes naplněn tmavě červenou krví.

Bovista. Mokvající nebo suchý herpes; svědění při zahřátí a po poškrábání trvá dále; rudé, strupovité erupce v podkolení, objevují se při horkém počasí a při úplňku.

Calc.carb. Bledá, ochablá kůže, skvrnitý vzhled kůže; pálící herpes; svědivý herpes mezi prsty; herpes při zmizení zanechává ostrůvky živého masa; herpes u skrofulózních (krtičnatých) dětí se zvětšenými žlázami.

Cantharis. Šupinaté, mokvající, svědící erupce na vlasové pokožce; herpes na vlasové pokožce, bradě a ve vousech, který zasychá do žlutavých strupů, které slepují vlasy, je doprovázen pálením.

Clematis. Opary, které se zvětšují při dorůstajícím měsíci a zmenšují se při ubývajícím; rudé, zapálené, mokvající herpetické erupce, s nesnesitelným svěděním v teple postele a po umytí.

Croton tigl. Herpes s pálením, bodáním a silnou zarudlostí pokožky, který se rychle vyvine v hnisavý výpotek; herpes, zejména na břiše, se slije a zasychá do rozsáhlých, tmavých strupů; intenzivní svědění postižené části, která je tak bolestivá, že ji nelze ani poškrábat, lepší jemným třením.

Dulcamara. Mokvající, hnisavý herpes; herpes s rudou aureolou; herpes zasychající do tlustých, hnědých strupů, vyskytující se na vlasové pokožce, tváři, čele a bradě; horší v teple a lepší chladem.

Graphites. Velké puchýře s průhledným, lepkavým výpotkem; herpes zejména na obličeji, na holeních; herpes zoster na levé straně.

Hepar. Bílé puchýřky na rtech, bradě a tváři; vlhký opar na tváři naplněn průhlednou vodnatou tekutinou, která se stane hnisavou; báze zanícena, velmi citlivý na dotek a snadno krvácí, doprovázen pálením, svěděním, někdy pulsováním nebo mravenčením; často indikován u skrofulózních (krtičnatých) dětí, které jsou citlivé na zimu.

Lachesis. Všechny typy herpetických erupcí; velké a zpočátku žlutavé, brzy ale ztmavnou, jsou velmi bolestivé a citlivé na dotek; horší na levé straně těla a po spánku.

Natrum mur. Puchýřky z horečky po nachlazení, po menstruaci, při malarických stavech; puchýřky jako perličky na rtech; trhliny v koutcích úst; herpes v podkolení, vlhký a mokvavý; herpes zoster; puchýřky obsahující čirou tekutinu.

Iris ver. Herpes po poruchách zažívacího traktu a jaterních obtížích; herpes zoster na pravé straně těla, jemné puchýřky s černými tečkami, svědění horší v noci.

Petroleum. Herpes na genitáliích, vlhký, mokvavý, horší na čerstvém vzduchu, lepší v teple; herpes s následnými vředy, mokvajícími, bolavými nebo s hlubokými trhlinami.

Rhus tox. Puchýřky velikosti hrášku naplněné žlutavou, vodovatou tekutinou, doprovázené intenzivním svěděním a pálením, objevují se ve shlucích, s nebo bez erytematózní báze; herpes zoster s temně rudým otokem; slámové zbarvené puchýřky, které intenzivně pálí a svědí, doprovázené výraznými revmatickými bolestmi; lepší pohybem, horkem a jemným třením postižené části, nebo natažením.

Apis. Velké průhledné puchýřky doprovázené značným otokem a bodaovu bolestí; pálivé a bodavé bolesti, horší teplem a lepší studenými obklady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *