Zeptejte se rostlinných lékařů – Radka Tichavského a Marka Moodieho

4.4.2015 | Redakce | redakce@homeopatie.cz | Případy

Rostlinní lékaři Radko Tichavsky a Mark Moodie odpovídají na dotazy o domácích rostlinách a sklizni.

Radko Tichavsky je v Čechách narozený mexický agrohomeopat. Je bývalým ředitelem Instituto Comenius v Mexiku a autorem Handbook of Agrohomeopathy, 2007, a Homeopathy for plants, 2009. Je průkopníkem a učitelem směru zvaného holohomeopatie.

Mark Moodie provozuje internetové stránky Considera, kde je dostupná materia medica a repertorium pro léčbu rostlin, a kde poskytuje informace o biodynamice a agrohomeopatii.

Dotaz č.1: “Zdravím z ostrova Kréta v Řecku. Začal jsem používat agrohomeopatii na svých biozahradách a potřebuji pomoci najít léky na odplevelení. Největším problémem v mé 500 m2 rozlehlé zahradě jsou Chrysanthemum coronarium, Urtica urens, Cynodon dactylon. Hodlám pěstovat cibuli a brambory. V této roční době se pohybuje teplota mezi 4 a 18 °C a srážky jsou kolem 600 mm. Potřebuji také léky na výkyvy teplot a studené podmračené počasí pro třicetidenní rajčata a lilky ve skleníku s rozlohou 300 m2, protože včera v noci začal foukat silný severní vítr a v následujících dvou dnech se očekává dokonce sněžení. Děkuji za pomoc. Yiannis Kapetanakis – Kréta”

Radko Tichavsky: Pro omezení růstu plevele mulčujte, sklízejte plodiny bez prohrabávání zeminy a zasejte jetel (Trifolium spp.). Jakmile jetel vzklíčí, je třeba proces zopakovat. Podstatné je, aby se do půdy zasahovalo co nejméně, protože okopáváním půdy se přetrhají kořínky a množství plevele se znásobí. Výskyt Chrysanthemum coronarium ukazuje na suchou málo zkypřenou půdu. Urtica urens naznačuje nedostatek draslíku a fosforu a značné množství dusíku, ale také naznačuje dobrou půdní strukturu. Doporučuji, abyste sklidil Urticu a vyrobil z ní fermentovaný nálev (polovina vody a polovina Urticy a nechte dva týdny fermentovat). Nálev zředíte v poměru 1:20 a zaléváte s ním pole. Vyrovnáte tím nedostatek draslíku a fosforu. Nálev můžete později použít i proti hmyzu. Stejně jako Chrysanthemum i Coronarium obsahuje pyretrin, velmi účinnou látku v boji proti hmyzu. Můžete vyrobit lihový extrakt a schovat ho pro pozdější použití.

Raději než brambory a cibuli použijte jako první setbu celer, mrkev nebo hlávkový salát, které jsou pro tento typ půdy vhodnější. Jako první homeopatický lék aplikujte nozodu půdy 6CH a Sulphur 6 CH, pak Taraxacum officinalis 6 CHPoté by se neměli další problémy s plodinami objevovat.

Rajčata a lilky můžete jednou za tři dny postříkat Larrea tridentata 12 CH. Moje rajčata a lilky přežily díky tomuto postřiku i teploty kolem 0°C.

Mark Moodie: Plevel působí problémy všem, kteří odmítají chemické ošetření. Nemyslím si, že bychom proti němu měli nějaké prostředky v našem agrohoomeopatickém šuplíku, ale byl bych moc rád, kdyby se ukázalo, že tomu tak není. Obávám se, že je to otázka zvolených postupů a často potu! V biodynamické škole existuje postup zvaný “peppering” využívající potence (navazuje na principy Rudolfa Steinera – pozn. redakce) – více informací je dostupných na fóru s názvem Considera. Podle mě je tato technologie ještě v plenkách – tj. všechny parametry nejsou ještě zcela objasněné.

Teplotními výkyvy myslíte zimu? Zkuste BdMaxův Thermomax, nebo Valerian, nebo jiný lék v rubrice “mráz”. Pokud jde o horko, jsou tu řadou lidí vyzkoušené léky na spálení sluncem. Bylo by skvělé, kdybyste některý z nich vyzkoušel a dal nám zprávu, jak účinkoval.

Dotaz č.2: „Mám doma palmu Beaucarnea recurvata, neboli sloní noha, která má bílé tečky na listech. Chtěla bych vědět, jestli to palmu poškodí a jak se onemocnění zbavit.“

Radko Tichavsky: Bílé tečky na palmě Beaucarnea recurvata mohou být způsobeny oškrabáváním slimáky. Nemají dost síly, aby list snědli, ale seškrabávají list, aby vytékala míza, kterou se živí, a tak podporují infekci houbovými onemocněními.

Aplikujte ve spreji Chenopodium 6 CH  a Plantago major 6 CHBeaucarnea vyžaduje slunečná či dostatečně osvětlená místa. Sucho je pro ni lepší, než když je v přílišném vlhku. Nezalévejte ji, dokud předchozí zálivka zcela nevyschne (zkontrolujte to prstem). Tato dvě opatření pomohou zbavit se onemocnění.

Mark Moodie: Jedině dobrý diagnostik dokáže rozhodnout, zda onemocnění rostlinu poškodí. Některé bílé tečky jsou relativně neškodné, zatímco jiné je potřeba včas odstranit.

Dotaz č. 3: „Jak mohu vytvořit středně kyselé prostředí, ve kterém kvetou azalky? U nás je k dostání roztok obsahující alkohol. K okyselení půdy se používá síran železnatý, ale trvá měsíce, než se dostaví výsledek. Na Vašem blogu jsem četl o Sulphuru 5CH – mohu ho použít k podpoře kvetení? Mám také smaragdovou révu, která je velmi vzácná a ohrožená. Neroste a neobjevují se na ní žádné nové výhony.”

Radko Tichavsky: Pokud máte propustnou půdu s dobrým vsakováním, je vhodné přidat 50% rašeliníku (sphagnum) a 50% kompostu. Pokud máte jílovitou půdu, nebude přidání rašeliníku a kompostu stačit. Navrhuji použít jako hnojivo drť z bavlníkových semen smíchanou s borovicovými jehličkami. Používání síranu železnatého nejen nevede k rychlým výsledkům, ale navíc kontaminuje půdu.

Sulphur 12 CH je možné použít u obou typů půdy. U jílovité půdy použijte Ammonium sulphuricum 6 CH a Apis mellifica 6 CH. Půda se dostane do rovnováhy a rostliny zesílí.

Co se týče Strongylodon macrobotrys (smaragdové réva), navrhuji aplikaci Trifolium subterraneum 12 CH ve spreji každé dva nebo tři týdny a jednou aplikovat Phosphorus 200 CH.  Stojí za zmínku, že smaragdová réva je velmi citlivá na přesazování. Jakmile ji zasadíte, neměla by se přesazovat. Její charakteristickou vlastností je, že roste pomalu. Vyžaduje trpělivost a po dvou až třech letech se zrychlí a začne bohatě kvést.

Mark Moodie: Neznám léky, které by dokázaly změnit pH – budete muset konzultovat možnosti s pěstitelským odborníkem. Naše zkušenosti s vlivem Sulphuru na kvetení jsou popsány v materii medice a jsou následující:

  • Předčasné kvetení (3) [Kaviraj]
  • Na květech růže se objevil bílý plísňový povlak. Dvakrát během dvou týdnů aplikován postřik Sulphurem 30C . Plíseň se přestala šířit a nové listy byly zdravé. (496) [via Narayana]

Dosud se neobjevil žádný doklad o tom, že by homeopatický Sulphur byl problematický pro kvetení.

Dotaz č.4: „Mám na balkóně rostliny v květináči – granátové jablko a růži. V jakém období je vhodné tyto rostliny prostřihávat? Vyrostly již do výšky okolo 1 m.”

Radko Tichavsky: Granátové jablko prostříhejte na podzim (pokud nemrzne), když je měsíc na ústupu. Pár dní před stříháním aplikujte jedenkrát Hypericum perfoliatum 6 CH, a po prostříhání aplikujte dvakrát Arnica montana 6 CH. Prostříhané větve můžete ošetřit tmelem, aby rostlina nechytla infekci. Růže se stříhají na podzim nebo v zimě a v závislosti na vitalitě jednotlivých druhů také mezi obdobími květu během léta. Před stříháním aplikujte Hypericum perfoliatum 6 CH ve spreji a po stříhání aplikujte Zingiber officinalis 12 CH nebo Ocimum basilicum 12 CH. Stříhat byste měli opět při slábnoucím měsíci.

Dotaz č.5:Jsem fascinován úsilím, se kterým se Vám úspěšně daří používat homeopatii v zemědělství a věřím, že mi pomůžete rozjasnit moji odvážnou cestu zemědělstvím a farmařením.  Provozuji zahradnickou školku, která produkuje kvalitní sazenice různých rostlinných druhů, jako například mango, kešu, guava, litchi atp., k tomu mám sad a pěstuji zeleninu v Indii ve státě Odisha. Rád bych Vás požádal, abyste mi pomohl vybrat vhodné léky, jejich aplikaci a potenci jako prevenci chorob a na podporu růstu. Jsem také homeopat.“

Radko Tichavsky: Děkuji za překrásnou rezonanci. Různorodost plodin a stručnost článku mi nedovoluje dát přesná doporučení. Má návrhy: homeopatická repertorizace plodiny se provádí podle konkrétního stavu půdy, tj. míry vitality a charakteristiky půdy, biotypu a rozmanitosti původních rostlin a interakcí s kultivačními praktikami u plodin. Provádíme voltametrii, refraktometrii a chromatografii rostlin, pak určujeme formu a členění holonu (životní celek sestávající z živých i neživých součástí prostředí – pozn. redakce) ze vzduchu či satelitních snímků. Pozorujeme převažující biotypy a míru vitality holonu. V této fázi aplikujeme půdní nozody v určitých potencích, některé konstituční léky (podle druhu rostliny a typu holonu) a miazmatické léky. Často používáme dostupné původní rostliny holonu jako základ homeopatického léku. To nám umožňuje nespoléhat se na dodávky zvenku. Pokud byste se chtěli metodu naučit, Comenius Institute nabízí online kurz (www.icomenius.edu)

Jako dárek Vám posílám obrázek holonů v oblasti jižní Indie. Je na něm jasně vidět vzájemná souvislost, protože některé části země nevytvářejí žádné holony, zatímco jiné vytváří krásné silné holony (znaky silné vitality a úrodnosti).

 Poděkování: “Tohle je růže, kterou jsem léčil homeopatickým preparátem podle rad Dr. Ahsan Warise. Rostlina vypadá zdravě a svěže. Podívejte se níže na obrázky před a po léčbě. Děkuji rostlinným lékařům a Dr. Ahsanovi Warisovi.”

agrohom1 agrohom2

Zdroj: Hpathy Ezine, March, 2015
Přeložila: Tereza Ledererová

Homeopatie pro zahradu a farmu

homeopatie-pro-zahradu-a-farmuMezinárodně známý autor Vaikunthanath Das Kaviraj zde shrnuje své dlouholeté zkušenosti s homeopatickým ošetřováním rostlin v USA a v Holandsku. Kniha dává přesné a konkrétní instrukce, jak lze homeopatickými léky zvýšit úrodu a její kvalitu. Je v ní uveden podrobný popis účinků jednotlivých léků na rostliny. Obsahuje rady, jak homeopaticky zasáhnout při zlepšování kvality půdy, jaké léky léčí určité nemoci nebo určitá poranění či napadení rostlin nebo poruchy v jejich vývoji. Orientaci usnadňuje rozsáhlý rejstřík (repertorium) poruch, nemocí, symptomů, parazitů či poškození s uvedením souvisejících léků. Kniha umožňuje bezpečnou orientaci nejen profesionálnímu znalci, ale také amatérskému zahradníkovi či laikovi. Výklad je provázen mnoha názornými barevnými fotografiemi poškození a nemocí rostlin. Podle autora je možné odstranit i problémy, s nimiž si běžný zemědělec nebo zahrádkář dosud nevěděl rady. Homeopatické ošetřování rostlin je šetrné k přírodě, je ekologické a také laciné v porovnání s obvyklými způsoby ošetřování. Homeopatické léky jsou zpravidla používány v malém množství , rozpuštěné ve vodě, v zálivce či v postřiku, a jsou dostupné i v našich lékárnách či na internetu.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *