Homeopatická harmonizace během těhotenství: Caulophyllum

29.4.2015 | Miranda Castro | autori@homeopatie.cz | Homeopatika

mirandaCaulophyllum (česky „kohoš žluťuchovitý”) patří mezi byliny, které už od pradávna používali původní obyvatelé Ameriky u porodu. Z toho se také později vyvinuly dva její názvy nejpoužívanější v lidovém léčitelství: kořen indiánské ženy nebo kořen indiánského děťátka.

Největší „dar” Caulophylla je při práci se ženami, jejichž tkáně ztratily pnutí a povolily – obzvlášť děložní tkáň. Způsob, jakým Caulophyllum dokáže vyvolat účinné kontrakce během porodu, připomíná zázrak…

Některé homeopatické knihy dokonce doporučují těhotným ženám brát potencované Caulophyllum během posledních týdnů či měsíců před chystaným porodem z důvodu víc než jasného: připravit je na snadnější průběh porodu. Pokud se potencované Caulophyllum bere během těhotenství, je MOŽNÉ, že porod proběhne bez potíží, pokud byl tento lék indikován správně. Na druhou stranu, pokud ho žena bere rutinně a není zcela nutné ho brát, může v některých případech naopak potíže při porodu způsobit. Protože pokud je lék užíván opakovaně bez předchozí indikace, může vyvolat symptomy provingu.

Caulophyllum mohou brát ženy, aby se připravily na snadnější porod, jeho primární indikace se ale týká málo pohyblivých žen (nejčastěji žen se sedavým zaměstnáním) se slabým svalovým napětím nebo žen, které mají ve své zdravotní historii gynekologické problémy nebo potíže při porodu. Ženy, které jsou fit a mají zdravý svalový tonus, by se tomuto homeopatickému léku měly vyhýbat, nebo ho brát podle instrukcí zkušeného herbalisty nebo homeopata.

Caulophyllum je nádherným homeopatickým lékem pro ženy ve zralém porodním věku, které se potýkají s určitými potížemi během těhotenství, při porodu nebo po něm. U těhotných žen vyššího věku napomáhá tento lék vyrovnat se s nepříjemnými Braxton-Hicksovými kontrakcemi (nepravidelné kontrakce, tzv. poslíčci, pozn. překladatelky). Caulophyllum skvěle působí u dlouhotrvajících porodů s neúčinnými a extrémně bolestivými kontrakcemi, které takzvaně nefungují, jinými slovy tedy v okamžiku, kdy se čípek dále nerozšiřuje. Bolesti se rozšiřují do celé břišní dutiny, kde se stěhují z místa na místo. V některých případech porod zpomalí nebo se dokonce zastaví zcela. Použití tohoto homeopatického léku po porodu je v případech, kdy se děloha nestahuje zpátky správně a dochází k jejímu prolapsu, nebo když se děloze nedaří vypudit placentu. Kromě těchto indikací rodička vykazuje velké vyčerpání, třes, žízeň a pocit chladu. Chlad kupodivu nemizí ani poté, co je klientce přinesena přikrývka.

A jak je to s použitím Caulophylla ke konci těhotenství jako „spouštěče” porodu? Pro určení doby běžného těhotenství se udává rozpětí 37 až 42 týdnů, takže určit přesný okamžik narození dítěte je téměř nemožné. Otázka přenášení dítěte je pro nastávající maminky často palčivá, protože s příchodem devátého měsíce také čím dál častěji přicházejí lékaři a porodní asistentky se svými nedočkavými prsty chtíce, aby miminko už bylo venku! Nárůst vyvolávaných porodů a porodů císařským řezem v západních zemích pouze potvrzuje stoupající trend porodů řízených lékařskými profesionály, spíš než aby se podporovala příroda a přirozenost. Nemám na mysli skvělou práci odborníků, která dokáže zachránit život, pokud během porodu nastanou komplikace. Mám na mysli spíš takové zásahy, které nejsou vždy vyloženě nutné, ale dějí se, protože to je pro lékaře a nemocnice pohodlnější.

Mému kolegovi, homeopatovi, nedávno telefonovala těhotná žena, která přenášela a velmi se obávala, že jí budou lékaři porod vyvolávat. Ptala se, zda si může vzít Caulophyllum. Homeopat váhal jí tento homeopatický lék doporučit, i když jinak byla žena zdravá a povšechně šťastná. Zkoušela prý provádět rázné cviky, což ale nezafungovalo. Homeopat jí poradil, aby si objednala pikantní jídlo. Zamířila tedy do blízké restaurace, ve které – čirou náhodou – zrovna servírovali vyhlášenou specialitu: salát podporující těhotné ženy těsně před porodem k porodu. Tato žena si ho objednala a čtyři hodiny poté, co dojedla, začala rodit. O šest hodin později bylo dítě na světě.

Pokud by ostré jídlo nezafungovalo, několik dávek Caulophylla by mohlo pomoci nastartovat porod, který je vzhledem k určenému termínu opožděný, ale jinak je z fyziologického hlediska připraven, tzn. dítě je připraveno se narodit a stejně tak matčino tělo je připraveno dítě porodit. V takovém případě doporučuji ženám brát si 3x denně Caulophyllum v potenci 30 CH po dobu až dvou dní, pak přestat a zopakovat ji za tři až sedm dní, pokud do té doby porod nezačne. Existují i další homeopatické léky pro případ zpožděného porodu, které ale skutečně vyžadují indikaci a dohled profesionálního homeopata, který je schopen určit, který z léků je nejvhodnější.

Zde nabízím několik tipů pro domácí použití homeopatických léků během těhotenství:

  • Vždycky si všímejte těch symptomů, které se objevily během těhotenství nově, tzn. ranní nevolnosti nebo zácpa, chlad nebo horečka, křeče, únava, pálení žáhy, nespavost apod. Chronické potíže, tedy ty, které se stále opakují a/nebo se jejich příznaky zhoršily, by měly být vždy konzultovány s profesionálním homeopatem.
  • Používejte nízké potence (6X, 6C, 12X a 12C), protože jsou jemné a mírné, a proto bezpečné k vám i vašemu miminku.
  • Berte lék po krátkou dobu, neberte ho příliš dlouho. Pozorně si všímejte svých reakcí na lék a jeho výsledky. Správný lék by měl v akutní situaci zabrat celkem rychle:
    • Lék v potenci 6X berte 3x-4x denně, a to po dobu až jednoho týdne.
    • Lék v potenci 6C a 12X berte 2x-3x denně po dobu až pěti dnů.
    • Lék v potenci 12C berte 1x-2x denně, maximálně po dobu tří dnů.
  • Poznámky o změnách svého stavu si zapisujte pečlivě. Toto je velmi důležité, jak pro vás samotnou, tak pro vašeho homeopata. Tento typ zápisků vám pomůže lépe poznat sama sebe a objevit jedinečné vzorce, ve kterých se právě u vás projevují nemoci stejně jako působení homeopatického léku. Může být celkem frustrující zas a znovu čelit té stejné horečce, jaká vás sklátila před dvěma lety, ale za nic na světě si nemůžete vzpomenout, jaký homeopatický lék jste si na ni vzala, po kterém horečka zmizela jako mávnutím kouzelného proutku…! Doporučuji zaznamenat si v zápiscích název léku, důvody, proč jste vzala právě tento lék, jeho potenci a jak dlouho jste ho brala. A také si nezapomeňte poznamenat, jak fungoval a za jak dlouho – pokud tedy vůbec zafungoval.
  •  Stejně tak pečlivě si zapisujte účinky, které na vás daný homeopatický lék měl. Pokud vám skutečně pomohl k úplnému vymizení symptomů, můžete ho zopakovat v případě, že se znovu objeví. Ale skutečně jen tehdy, jestliže doopravdy pomohl!
  •  Pokud se symptomy stále vracejí, znamená to, že homeopatický lék působí pouze na povrchní úrovni. S největší pravděpodobností bude proto lepší vyhledat odbornou pomoc ze strany zkušeného homeopata.
  • Pokaždé své příznaky hlaste svému osobnímu ošetřovateli nebo osobě, která vám pomáhá dohlížet nad vaším zdravotním stavem, abyste se ujistila, že v případě příznaků nejde o nic vážného. Toto je důležité obzvlášť tehdy, pokud symptomy neustupují. Může se totiž stát, že to, co ze začátku vypadá neškodně, se může vyvinout v daleko vážnější situaci. Například bodavé bolesti v posledním trimestru mohou signalizovat vážnější poruchu jater (obstetric cholestasis), která může vést až k předčasnému porodu, narození mrtvého plodu, nebo může zvýšit riziko krvácení po porodu.

Podle mě se potřebujeme ptát sami sebe, jestli jsou lékařské zásahy včetně podávaných léků během těhotenství a porodu vždy nezbytně nutné, ať už jde o léky alopatické medicíny, byliny nebo homeopatika. Žijeme ve skvělé době, ve které můžeme používat svůj selský rozum a řešení „domácí lékárny“, která jsou po staletí známá svým nenásilným přístupem k lidskému tělu, šetrností a současně jsou účinné, spíš než abychom automaticky brali léky s mnoha vedlejšími účinky.

Caulophyllum může ženě velmi dobře pomoci k bezproblémovému porodu, pokud je jako homeopatický lék indikován správně; na druhou stranu pokud ho žena bere rutinně a není zcela nutné ho brát, může v některých případech naopak potíže při porodu způsobit. Není to příliš častý případ, nikoli ale nemožný: Pokud se totiž homeopatický lék bere opakovaně, aniž by si to stav klienta vyžádal, může u něj vyvolat symptomy provingu … symptomy, které je homeopatie schopná „vyléčit“… pokud to činí osoba, která má v oboru zkušenosti. Z praxe je například známé, že malé děti, kterým je před spaním rutinně podávána Chamomila, jsou naopak roztěkané, podrážděné a poslední, co chtějí, je jít do postýlky.

Protože homeopatické léky nejsou toxické, jsou bezpečné, což je důležité zvlášť pro období těhotenství. Zároveň ale platí, že je potřeba být citlivá a nebrat si hned „něco“ při každičké sebemenší potíži. Doporučuji zeptat se vždy někoho, kdo ví, o čem je řeč – vlastní matka nebo porodní asistentka, dula – a zeptejte se jich na jejich zkušenosti s danou potíží před tím, než sáhnete po jakémkoli léku. Vyhýbat se přílišné a často zbytečné medikaci, když není zrovna nutná, je samozřejmě vhodné kdykoliv během našeho života, nikoli pouze v těhotenství. Pokud používáte homeopatika náhodně, rutinně a s minimální znalostí pravidel jejich výběru či aplikace, pak se vám může stát, že skončíte rozčarovaná a ve zmatku ze všeho, co se s vámi děje. Homeopatické léky používejte moudře a citlivě – jedině tak si můžete vytvořit s tímto skvělým zdrojem léčení dlouhotrvající vztah.

© Miranda Castro, 2012

překlad: Kateřina Komorádová

Homeopatie pro těhotenství a porod

homeopatie-pro-tehotenstvi-a-porod-velkySoučasný americký lékař s bohatou praxí vytvořil názornou a velmi obsažnou příručku pro homeopatickou péči o zdraví a samoléčbu běžných nebo i méně obvyklých potíží, jaké se mohou vyskytnout v době těhotenství, při porodu a po porodu. Kniha obsahuje popisy hlavních léků a přehled obecných problémů v těhotenství a při porodu s odkazy na uvedené léky. Obsahuje rozlišovací znaky a ilustrativní případy z autorovy praxe. Kniha je určena jak pro nastávající maminky, tak pro profesionální homeopaty, kteří se s touto problematikou ve svých poradnách často setkávají.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *