Mládnoucí žena aneb léčba zánětu štítné žlázy

5.11.2016 | MUDr. Tomáš Lebenhart | tomas@lebenhart.cz | Případy | 4 komentáře

DSC_0090 (2)Jezdí z bavorského Mnichova. Sedmdesátiletá fyzioterapeutka v penzi. Má degenerativní autoimunitní zánět štítné žlázy se sníženou hormonální funkcí, typ Hashimoto. Německé diagnózy jsou přesné. Ovšem jsou to jen diagnózy… Léta bere Euthyrox  100 mg denně. Déle zelený oční zákal s otevřeným úhlem (oční kapky snižující nitrooční tlak). Trpí také chronickými záněty víček s pálením očí. Během doby prožila několik psychicky náročných situací… je vdova. Špatně spí. Poprvé u mě v únoru 2015.

Domlouváme se na léčbě homeopatiky. Volím stabilizaci hormonálního a imunitního systému dle léčebného protokolu firmy Guna pro degenerativní Hashimoto – lehčí průběh s TSH pod 10 a T3, fT4 v normě.

  • GUNA IL 4 (imunitní molekula interleukin 4 v potenci D6, stimulující jeho zvýšení v plazmě. Jeho snížené hladiny jsou průvodním jevem autoimunitních procesů) – 20 kapek ráno.
  • GUNA INF gama (další D6 potencovaná imunomodulační, tělu vlastní molekula, podporující inteligenci detekujícího systému) – 20 kapek večer.
  • GUNA Melatonin (šestá potence mozkového hormonu melatonin, který má mnoho funkcí, zejména imunomodulační, hormonálně omlazující a tzv. cirkadiální rytmus, tedy rytmus spánek-bdělost) moderující – 20 kapek ráno a večer.

Tento rozpis působí tedy kauzálně ve smyslu vzniku autoimunitního procesu a osvědčil se zejména právě u tzv. Hashimotovy strumy. Mrzí mne, že naprostá většina mých klientů (z Čech) není řádně laboratorně vyšetřena a je jim (v lepším případě) stručně řečeno, že mají sníženou funkci štítné žlázy a že musí (do konce života) brát Euthyrox či Jodthyrox – tedy náhradní jódové hormony. Že mají chodit na kontroly do endokrinologické ordinace. Tam jim „měří krev“ a dle toho upravují dávkování. Je pozoruhodné, že přes opakovaně normální hladiny TSH (thyreostimulační hromon předního laloku podvěsku mozkového, jenž kontroluje funkci štítné žlázy) a fT4 (volný tetrajodthyronin produkovaný štítnou žlázou) syntetickou variantu nevysazují a mnohdy ani nesnižují. Dále už se s pacientem o takových věcech nebaví a on v několika minutách opouští ordinaci s receptem. V horším případě pacientovi oznámí, že „mají štítnou žlázu“ a že musí brát léky, jinak, že jí vyoperují a dramaticky nastíní smrtelné komplikace. Během let mám mnoho klientů (drtivou většinou žen), které postupně snižovaly dávky substitučních hormonů a za plynulých krevních kontrol je zcela vysadily. Endokrinologům toto ovšem nemohli přiznat (jak smutné), protože by je prostě vyhodili z evidence. Někdy se stane, že i sestra v čekárně seřve vysokoškolsky vzdělaného o generaci staršího pacienta. Praktik v této situaci rovněž často dává od takové „nezodpovědného“ pacienta ruce pryč a odmítá mu krev zkontrolovat (přestože každý měsíc inkasuje od jeho zdravotní pojišťovny jistý obnos). Systému je pak celkem fuk, co se s tímto člověkem děje. Pokud by se s ním něco stalo, může si zavolat pohotovost…

Chci říci, že u nás se s nějakými podrobnějšími rozbory krve zbytečně příliš nezabývají. Nenavedu-li klienty na požadování zjištění protilátek proti štítné žláze, je to často boj. Praktik to nechává na odborníkovi, odborník to nepovažuje za nutné.) Naštěstí si každý může zajít do biochemické laboratoře a  tyto hodnoty si nechat změřit – rádi to (za poplatek) provedou… V Německu vyšetřují své chlebodárce přeci jen důkladněji. Avšak ve finále rovněž nemají ambici nikoho vyléčit… A tak pozoruji, jak se kdokoliv, kdo má vůli a odvahu se skutečně léčit, je prakticky přinucen, opustit zdravotnický systém a oblast tzv. vědecké medicíny… Kdekoliv na světě.

Zmíněné informační produkty firmy Guna reprezentují speciální druh homeopatie, tzv. fyziologickou regulační medicínu. V italském Miláně jsem se před léty na intenzivním kurzu seznámil nejen s touto vysoce sofistikovanou metodou, ale i jejími „otci“ profesory medicíny a biochemii, homeopaty v jedné osobě. Jsou to úžasní chlapíci, kterým byste hádali o dvacet let méně… Jejich metoda velmi inteligentně a jemně ovlivňuje imunitní a hormonální tajemné děje prostřednictvím stimulace či útlumu (up regulation /down regulation) komunikačních a hormonálních molekul. Pomineme-li nadřazenou úroveň našeho energetického naladění na zdroj Života a náš emočně-psychický stav, tedy úroveň našeho vědomí, tento systém nabízí regulaci v oblasti hmotného těla, lépe řečeno v úrovni jeho hmotné organizace. A tak může poskytnout výrazné zlepšení zdraví, vyléčit řadu „nevyléčitelných“ chorob – a tak poskytnout prostor na práci s energiemi a myslí. A tak se přiblížit skutečnému uzdravení, jež je v systému běžného zdravotnictví nedosažitelné.

Ale zpět k dámě z Mnichova… Na první kontrole koncem června 2015 oznamuje, že se cítí znatelně lépe a že dobře spí! Přetrvávají oční potíže, občas pociťuje nervozitu, má třeba strach v metru, nebo obecně, že se něco stane. Přidávám jí homeopatikum Lachesis mutus 15 (jed chřestýše, křovináře němého) – 1x denně 3 kuličky. Vyciťuji tento lék jako zásadní, minimálně tzv. terénní, možná konstituční. Na indikačním zařazení příliš nelpím, prostě ho pociťuji jako vhodný. Klientka je velmi inteligentní, hovorná, přes svůj věk atraktivní s jistým sklonem k afektivnosti (nabízím srovnání s Hillary Clinton). Také přidávám GUNA Liver 2×3 kuličky (jaterní drenáž). Zrak je do značné míry ovlivňován energetickou esencí jater. Pálení očí zjistila, že vyvolávají oční kapičky. Když je opomene vzít, oči nepálí. Doporučuji symptomatická homeopatika Apis mellifica 15, Allium cepa 9 a Euphrasia officinalis 5. (Včelí jed, cibule a světlík v hemeo verzi v osvědčených potencích).

   Na konci září referuje o strachu z mužů (zažila intenzivní stalking) a strachy v autě (prožila těžkou autohavárii). Jinak se jí daří dobře. Vede aktivní život (Karibik, USA, Andy, Alpy…). Je opálená kypí fyzickou energií, jen ta psychika je ještě slabší, jak říká. Indikuji Lachesis 200 1x za 3 týdny.

   V lednu 2016 se již nezmiňuje o fobiích ani špatné psychice. Nevyptávám se… Spíše se z její iniciativy bavíme o politice, imigrantech (má k nim tolerantní postoj), o exotických zemích… Jako by zapomněla, že je na lékařské kontrole. Nechávám tomu volný průběh… Lachesis 200 užívá již jen „když si vzpomene“. Euthyrox bere 50 mg denně a testy jsou v normě. Bojí se Euthyrox opustit. Netlačím…

   V červnu 2016 opět spíše společenská schůzka. Jsem OK, říká. Hodně cestuje. Testy štítné žlázy v normě. Symptomatická homeopatika na oči jí pomáhají, nemá oční potíže. Kapky samozřejmě kape. Navrhuji autopatii, kterou ale odmítá, protože jí homeopatie vyhovuje. Souhlasím a jako vždy se řídím Caesarovým výrokem: Neměnit vítězné vojsko.

   Kontrola 5. 10. 2016: Prohlašuje, že nemá žádný problém – až na… to si ponechám na samotný závěr, když dovolíte. Zvykla si chodit 20 kilometrů denně s holemi. Úplně ji vidím… Aktivně se dožaduje GUNA kapiček, říká, že se jí po nich stýská. Respektuji to a předepisuji původní rozpis na 4 měsíce (dva měsíce, měsíc pauza a pak opět dva měsíce). Nic jiného. Povídáme si. Probíráme pád Deutsche Bank, stav silnic u nás… stěžuje si, že musela pak uhánět, aby stihla termín u mě… Trochu se strachuje, že jí v jedné obci vyměřili… Zmiňuje se o tom U-bahnu, že se jí tam pořád trochu svírá hrdlo. Doporučuji jí Argentum nitricum 15 – 3 kuličky před vstupem do mnichovského metra. Jde o osvědčený protistresový informační lék, uklidňuje na emoční, vegetativní i orgánové úrovni. Má též dobré působení na sociální fobie a většinu tachyarytmií (bušení srdce). Dále se spiklenecky domlouváme na dalším snížení Euthyroxu na 25 mg denně s čtvrtletními kontrolami plazmatických hladin příslušných hormonů.

   Často se lidí, kteří se nedokážou v ordinaci rychle přenést k jádru věci, optám: „Co je v tuto chvíli špatně?“ Poslyšte upřímnou emočně laděnou zpověď sedmdesátileté ženy:

   „Pane doktore. Když se pohybuji nad dva a půl tisíce metrů a trochu zakloním hlavu, na chvíli se mi zatočí a bojím se, že upadnu (měla po autonehodě mj. i prasklou lebku vzadu a silně pohmožděnou krční páteř). Radím jí, aby v takových výškách hlavu nezakláněla. Dále jí (už kapku odborněji) radím vzít si vždy do velehor homeopatikum Coca 15. Jde o naředěnou koku. Tu jak známo žvýkají v naturální podobě andští indiáni. Zvyšuje utilizaci kyslíku buňkami, zejména mozkovými. Doporučuji všem vysokohorským turistům a horolezcům. Budou mnohem lépe snášet horskou nemoc z nedostatku vzdušného kyslíku.

   Druhá její starost je ještě pozoruhodnější. Po létech se jí vrátilo menstruační krvácení! Stěžuje si, že je vcelku nepravidelné…

  Když se vrátím zpět do seriózní roviny příběhu, musím konstatovat, že správně vybrané informační  léky (říkám lidem – chytré léky), ať již z oblasti fyziologické regulační medicíny či symptomatické, resp. konstituční homeopatie plus víra nemocného i jeho průvodce v uzdravení, mohou snadno vyvrátit hned dva zažité mýty. O nevyléčitelnosti mnoha chorob a o nutnosti stárnout.

Bönninghausenovo repertorium – C. M. Boger, M.D.

boeninghausen_velkyDr. Franz von Bönninghausen, se narodil v Holandsku, byl mladším současníkem Hahnemanna a jeho dílo patří k základním pilířům homeopatie, na nichž stavěly další generace. Jeho Repertorium je vůbec prvním tabulkovým seznamem symptomů a léků a jeho údaje jsou samozřejmě zahrnuty i v dnešních syntetických repertoriích. Nicméně v Německu, ve Velké Británii i jinde je mnoho homeopatů, kteří stále pracují (někteří z nich převážně nebo i výhradně) právě s tímto repertoriem. Lze zde připomenout přednášky R. Malcolma, M.D., děkana Faculty of homeopathy, na Letní škole Homeopatické akademie, který se velmi silně přihlásil k tomuto odkazu.

Knihu můžete zakoupit zde

Diskuze k článku (4 komentáře)

Karin (5.4.2022 v 15:29)

Dobrý deň pán doktor,
chcem sa opýtať,keby som mala záujem o Vašu liečbu ako to funguje a ako sa u Vás platí.
Som na dne fyzicky aj psychicky od začiatku prechodu,už aj kvôli tomu bez práce a neviem čo ďalej..ďakujem Karin

Hana Ariela (31.8.2021 v 23:52)

mám Hashimoto, asi se obrátím na pana doktora zde..

Danka (13.5.2020 v 18:02)

Pan doktor ste jednicka, preco Vas nemame aj my na Slovensku?

Jitka Netopilová (13.4.2020 v 9:19)

Tak toto je tedy super , držím palce ve Vašem konání :-)…………J*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.