Rakytníkový olej

11.3.2019 | Dr. Joseph Mercola | autori@homeopatie.cz | Životní styl

Po staletí se používal v Asii a v Evropě a opět se díky svým pozitivním účinkům stává populárním, zejména pro svůj potenciál v boji proti stárnutí.

Původ rakytníkového oleje

Rakytník je keř náležící k rodu Elaeagnaceae  a roste v hornatých částech Asie a Evropy. Botanický název je Hippophae rhamnoides pochází z řeckých slov “hippos”, tedy kůň, a “phos”, které znamená “svítit”, čímž poukazuje na schopnost zlepšovat zdraví koní a činit jejich hřívu lesklou a pevnou. Využíval se také k léčbě slepoty u koní.

Rakytník údajně pochází z Himalájí, ale používali ho i v antickém Řecku a dalších evropských kulturách. Zmínky o něm najdeme i ve starých tibetských textech nebo v indické materii medice a čínských spisech. Píše se o něm i v řecké mytologii. Dokonce Čingischán používal rakytníkový olej, což ukazuje, že pozitivní účinky a používání této rostliny jsou známy velice dlouho.

Rakytníkový olej je k dostání buď jako olej ze semen nebo olej z plodů/ rostliny, to znamená z dužniny malých, na živiny bohatých, žlutooranžových až červených bobulí. Ikdyž jsou si oba druhy olejů podobné co do obsažených látek, nalezneme i výrazné odlišnosti. Například olej z plodů je tmavě červený nebo oranžovočervený, zatímco olej ze semen je žlutý.

Použití rakytníkového oleje

Rakytník se po tisíce let používal v lidovém léčitelství. Tibetští i čínští léčitelé ho používali k úlevě od mnoha zdravotních potíží.

V ajurvédské medicíně a ve starověkém Řecku se používal na podporu celkového zdraví. V Tibetu, Rusku, Číně a Mongolsku je znám pro své léčivé účinky při kašli, schopnost povzbudit krevní oběh, zlepšit zažívání a ulevit od bolesti.

Rakytníkový olej je dobře znám pro svou schopnost regenerovat a hojit pokožku. Při vnějším použití se osvědčil jako výborný čistič pleti a exfoliační prostředek. Dále dokáže hojit jizvy po popáleninách (ať už od slunce nebo od ohně), různých druzích zranění a poškození kůže. Může zpomalit projevy stárnutí pleti tím, že pleti dodá živiny.

Jaké je složení rakytníkového oleje

Rakytníkový olej získává na popularitě díky impozantnímu nutričnímu složení. Konkrétně to jsou:

  • aminokyseliny
  • rostlinné steroly
  • tokoferoly
  • karotenoidy jako beta-karoten
  • fenoly, terpeny and glukosidy
  • vitamíny (A, E, K a vitamíny skupiny B)
  • minerály (měď, železo, selen a mangan)
  • flavonoidy jako isorhamnetin, quercetin a myricetin

Bobule rakytníku mají stejné množství vitamínu E jako obilné klíčky, více vitamínu A než mrkev, více vitamínu C než pomeranče, rajčata nebo kiwi a čtyřikrát více superoxid dismutázy (SOD), enzymu s důležitou rolí při boji s volnými radikály, než ženšen. Navíc je jediným rostlinným zdrojem, který obsahuje omega-3, -6, -7 i -9 mastné kyseliny.

Ikdyž je obsah polynenasycených mastných kyselin v oleji ze semen i z plodů stejný, jsou mezi nimi výrazné rozdíly v obsahu dalších složek. Olej ze semen obsahuje kyselinu linolovou a alfa-linolenovou a určité množství nenasycených mastných kyselin, tokoferoly, tokotrienoly, fytosteroly a karotenoidy.

Olej z plodů obsahuje vysoké množství kyseliny palmitolejové (omega -7) a palmitové a další látky jako dodeceonát, ethyl oktanoát, dekabol, ethyl dekanoát a ethyl dodekaonát.

6 pozitivních účinků na zdraví

Vysoký podíl mastných kyselin a nezměrné množství živin řadí rakytník mezi nejzdravější rostlinné oleje současnosti. Je uznáván pro své antioxidační, protivirové a protizánětlivé účinky, které napomáhají celkovému zdraví organismu. Zde jsou některé z potenciálních účinků rakytníku na lidské zdraví:

  • podporuje zdravý stav kůže – vnější aplikace rakytníkového oleje může pomoci vyřešit problémy kůže podporou hydratace, elasticity a regenerace a působením proti akné. Výzkum prokázal, že rakytníkový olej pomáhá zmírnit růžovku (rosacea), chronické zánětlivé onemocnění charakterizované malými červenými hrbolky na obličeji.
  • pomáhá udržet optimální váhu – mastné kyseliny rakytníku mohou tlumit tendence organismu ukládat tuk a v dlouhodobém horizontu pomáhají k udržení optimální váhy.
  • pomáhá snížit riziko demence a Alzheimerovy choroby – vitamín B12 obsažený v rakytníku může zpomalit oslabování kognitivních funkcí a rozvoj Alzheimerovy choroby. Také omega-3 a další mastné kyseliny obsažené v oleji mohou mít podobný účinek.
  • ulevuje při vředové a gastroezofagální refluxní nemoci (GERD) – rakytníkový olej napomáhá k dosažení normálního stavu sliznic trávicího traktu a může být užitečný při léčbě žaludečních vředů nebo jiných trávicích obtíží jako je žaludeční nevolnost, dyspepsie nebo zácpa.
  • ulevuje od syndromu suchého oka – rakytník pomáhá při syndromu suchého oka, který se běžně vyskytuje u starších osob a žen v menopauze a je způsoben hormonálními změnami. Studie ukázala, že vnitřní užívání rakytníkového oleje po dobu tří měsíců má pozitivní vliv na osmolaritu a zmírnění symptomů suchého oka jako je pálení nebo začervenání.
  • zmírňují poškození jater – studie provedená na zvířatech prokázala, že rakytník chrání játra a snižuje koncentraci aflatoxinů v játrech a tím také jejich negativní účinky.  Jiná klinická studie ukázala, že olej z rakytníku pomáhá normalizovat hladiny jaterních enzymů a žlučových kyselin.

Jak vyrobit olej z rakytníku

Extrakce rozpouštědlem, lisování za studena nebo za tepla a macerace jsou běžné metody získávání rakytníkového oleje. Ze zmíněných metod je velice efektivní superkritická extrakce pomocí CO2 při níž jsou zachovány nutriční látky. Výrobci používají k získání oleje z bobulí kapalný oxid uhličitý.

Podle studie z roku 2012, má rakytníkový olej extrahovaný pomocí oxidu uhličitého potenciál v oblasti kosmetického, farmaceutického a nutraceutického (pomezí výživy a léčby, pozn. redakce) využití.

Jak rakytníkový olej funguje?

Rakytníkový olej lze užívat vnitřně nebo zevně. Než olej sníte, zeptejte se svého lékaře na doporučení ohledně ideálního množství a na to, zda můžete olej bez obav použít. Při vnějším použití olej nejprve rozřeďte v základovém oleji, například kokosovém, mandlovém, jojobovém, a na malém kousku kůže vyzkoušejte reakci pro případ alergie.

Je rakytníkový olej bezpečný?

Stejně jako u jiných olejů doporučuji určitou opatrnost při používání rakytníkového oleje, zejména pokud trpíte nějakými zdravotními problémy. Rakytníkový olej je bezpečný pro většinu dospělých lidí, ale opatrnosti je třeba u dětí, lidí s rakovinou, alergiemi nebo hypersensitivitou na rakytník.

Neexistuje žádný vědecký důkaz týkající se bezpečnosti oleje pro těhotné a kojící ženy, takže v těchto případech raději doporučuji nepoužívat.

Vedlejší účinky rakytníkového oleje

Rakytníkový olej obecně může vyvolat vedlejší účinky jako je zvýšený krevní tlak, bolest hlavy, otok, malátnost nebo palpitace. Tento esenciální olej může způsobit dehydrataci a ztrátu prospěšných elektrolytů.

Kontraindikace se mohou objevit, pokud používáte rakytníkový olej společně s antibiotiky, léky na krevní tlak, bylinami či doplňky stravy. Věnujte pozornost následujícím negativním projevům:

  • snížení krevního cukru – pozor při cvičení, pokud užíváte inzulin nebo jiné léky na diabetes, protože rakytník je znám pro své účinky snižování hladiny cukru v krvi
  • zvýšená krvácivost – výzkum prokázal, že rakytník  zvyšuje krvácivost, pokud je užíván společně s aspirinem, antikoagulancii a léky na ředění krve nebo nesteroidními  protizánětlivými léky, stejně jako s Ginkgo bilobou, česnekem nebo saw palmetto (palmou trpasličí).
  • snížené shlukování krevních destiček – rakytník, pokud je používán s léky na ředění krve, může ještě zvýšit ředění krve.
  • kumulativní účinky – tyto účinky byly zjištěny při vzájemném působení rakytníku a antineoplastik (protirakovinných přípravků), léků na snižování cholesterolu, antioxidačních léků, protivředových přípravků a imunosupresiv.
  • snížení účinku léků – rakytníkové výrobky mohou snížit účinek cyclophosphamidu nebo epirubicinu (Farmorubicin) a dalších imunosupresivních či chemoterapeutických látek.

Zdroje:

Mercola.com

Kompletní seznam zdrojů použitých v článku naleznete v původním článku na odkazu výše. Některé ze zdrojů:

  • “Natural Standard Herb & Supplement Guide – E-Book: An Evidence-Based Reference,” July 28, 2016
  • “Adaptogens in Medical Herbalism: Elite Herbs and Natural Compounds for Mastering Stress, Aging, and Chronic Disease,” September 20, 2013
  • International Journal of Green Pharmacy. 10. S164-S171
  • “Backyard Medicine for All: A Guide to Home-Grown Herbal Remedies,” January 2, 2018
  • “Encyclopedia of Food and Health,” August 26, 2015

Upozornění: Veškerý obsah článku je založen na názorech Dr. Mercoly a uvedených zdrojích.  Informace v článku nemají za cíl nahradit konzultaci s lékařem a nejsou zdravotním doporučením. Cílem je rozšířit informace a znalosti z výzkumů a zkušeností Dr. Mercoly a jeho spolupracovníků. Dr. Mercola doporučuje jednat na základě vlastního uvážení založeném na průzkumu a konzultaci s odborníkem z oblasti zdravotnictví. Lidé se zdravotními potížemi, užívající léky, těhotné a kojící ženy by měli konzultovat odborníka, než použijí produkty uvedené v článku.

přeložila Tereza Ledererová

Autopatická svépomoc – Jiří Čehovský

V této v pořadí již třetí knize o autopatii podává autor přehlednou a shrnující informaci o tom, co dělat, jak samostatně postupovat s cílem zlepšit narušené zdraví, životní pocit a vitalitu. A to především při používání autopatie pro sebe, v rodině a ve svém okolí. Jsou tu i nejnovější zkušenosti autora a jeho žáků. Autopatická technika jemné stimulace vitální síly, prány, je vysvětlena systematicky, na příkladech, tak aby zde mohl nalézt inspiraci nejen nováček, ale i zkušený poradce.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *