Synergická metoda v homeopatické praxi

6.8.2019 | Rajan Sankaran | autori@homeopatie.cz | Metoda

Dr. Rajan Sankaran vysvětluje nutnost spojit centrum léku s centrem pacienta. To je kotva, která nás chrání před chybami při předepisování.

V momentě, kdy ztratíte u případu tuto kotvu, jakékoli slovo může vést kamkoli.
– Rajan Sankaran

Současná homeopatická metoda nazvaná Synergie se vyvíjela posledních třicet let  a ukázalo se, že je v homeopatické praxi velmi přínosná. Zatímco mezi tradiční nástroje homeopatie patří používání Materie Mediky, Repertoria nebo Organonu, synergická metoda zahrnuje také novější přístupy jako jsou pocity, říše, miasmata a porozumění zdroji.

Je to unikátní systém.  Jeho strukturu a pravidla lze vyučovat, praktikovat a studenti i homeopaté ho dokáží úspěšně aplikovat. Tato metoda spojila staré i nové metody. Založila univerzální platformu, kde jsou všechny homeopatické přístupy vítány a využívány k uzdravení pacienta.

Trojúhelníkové schéma znázorňuje Synergický koncept v homeopatii.

Na vrcholu trojúhelníku je Genius. „Genius“, jak ho nazval Dr. C. M. Boger, je součástí převažujících duševních a zvláštních rysů něčeho – to se týká jak klienta, tak léku. Ve své předmluvě k Synoptic Key  píše: „Vlákno, které protíná každý patologický soubor symptomů, nazýváme geniem léku“ . Prvních pár řádků v popisu každého léku v Bogerově Synoptic Key  obvykle poskytují velmi dobrou představu o géniu léků. Různými autory se v homeopatii tato obecná kvalita pacienta i léku nazývala také esencí, klíčovým příznakem, duší, červenou linií, anebo nejvyššími generáliemi.

Symptomy a systém po stranách trojúhelníku se vzájemně doplňují. Když se použijí společně, je dosaženo nejlepších výsledků. Symptomy zahrnují použití rubrik, strukturované repertorizace, klíčových symptomů, provingů, vlastností a klinických symptomů. Systém také zahrnuje  porozumění říši, pocitu a miasmatu.

Pokud se použijí jednotlivé oblasti systému synergicky a v souladu s tradičními metodami analýzy, rozšíří se náš pohled na případ i lék. Umožňuje to hluboké porozumění tomu, co má být v nemoci léčeno, a co je u daného léku léčivé.

Velmi užitečným nástrojem použitelným spolu se synergickým trojúhelníkem je „kotva“. Zdůrazňuje použití úplných symptomů (umístění, pocity, modality, průvodní jevy) spolu s těmi nejcharakterističtějšími, jistými symptomy k vytvoření spolehlivého grafu, který zamezí interpretacím a zaujatosti.

Když využíváte koncept „Synergie“, musí být všechny tři strany trojúhelníku (génius, symptom a systém) spolu s nástrojem nazvaným „kotva“ zahrnuty v předepsání, a nakonec každý z nich povede ke stejnému závěru a vybrání léku, který odpovídá klientovi.

Nyní prozkoumáme každý bod synergického trojúhelníku a další pomocné nástroje.

Génius pacienta a lék k sobě musí pasovat.

Několik příkladů:

Baryta carbonicum – pomalý vývoj, otupělý, strnulý, zakrslý, brzká senilita, skrofulózní (záněty podkožních uzlin hl. na krku pozn. redakce), měknutí cév, snadno prochladne, pomalý, nemotorný, opožděný

Stannum – extrémní slabost, paralytický pocit tíhy, vydatná produkce hlenů

Cuprum – opakující se potíže, křeče, spasmy, záškuby, prudkost, postižení nervů

Ignatia – nevypočitatelný, spasmodické účinky, záškuby, hysterie, přecitlivělost

Helleborus – tmavý, temný lék, tmavý obličej, ukoptěný kolem nosu, tmavé rty, ruce, atp.

Plumbum – pomalé zákeřné procesy s prudkými vedlejšími symptomy, často proměnlivého a nesourodého charakteru přicházející po částech

Stramonium – lék plný děsu, ale bez bolesti, s potlačeným vyměšováním, nevylučuje ani stolici, ani moč, děs ze tmy, děs ze třpytících se věcí, ustrašený, chce společnost, nebo utéct

 

Systémový pohled může vést k říši, pocitům, miasmatu a zdroji.

 

Když mluvíme o symptomatickém vrcholu trojúhelníku, pro porozumění jsou kritické rubriky, strukturovaná repertorizace, materia medica, klíčové symptomy, provingy, charakteristiky a klinické symptomy.

Fyzické generálie
– chutě/ averze, pozice ve spánku, pocení, termodynamika, menses a další

Historie nemoci a rodinná historie
– například rakovina, infarkt, diabetes, opakované angíny, tuberkulóza a další

Další lokální problémy
– například křeče v chodidlech, těžko od žaludku,  pulzující bolest ve spánku zlepšená silným tlakem, tak v žaludku zlepšený odcházením plynů

Kotva

Kotva je první, jasná, jistá, konkrétní věc, kterou u případu vidíme. Primární vlastností kotvy je, že musí být jasná a jistá. Ještě důležitější je míra do jaké je symptom nepodmíněný pacientem – čím je samostatnější, tím spolehlivějším se stává. Takže kotva je solidní, pevná vlastnost, kterou jsme nezískali interpretací. Kotva se může týkat jakéhokoli aspektu případu, jak je zobrazeno níže:

Když se snažíte porozumět klientovi, musíte dobře uchopit oblast, která je v případu nejzjevnější. V jednom případu mohou být určité symptomy a rubriky. V jiném může velmi dobrý pohled na lék zprostředkovat systém. V tomto je odebírání případu flexibilní a tvůrčí, vybíráme si oblast, která je nejpřístupnější, nejvíc bije do očí. Nicméně ať už případ začíná v jakékoli oblasti, ostatní oblasti musí následovat hned za ní (genius, symptom, systém) a nakonec se spojit v jednom stejném léku.

Ilustrační případ – fibromyalgie

(Tento případ pochází z knihy ‘The Synergy in Homoeopathy: An Integrated Approach to Case-taking and Analysis’  Dr. Rajana Sankarana)

(Vysvětlivky: D: doktor, P: pacient)

Muž, 42 let přišel s fibromyalgií. Opakovaně se mu vrací nachlazení a kašel, na které užívá antibiotika. Občas jsou tyto potíže provázeny dušností. Byl operován se zánětem dutin. Krevní testy odhalily nedostatek vitamínu B a D.

P:  Nohy mě neunesou. Mám neklidný spánek. Celý den jsem unavený a cítím se ospalý. Jsem ředitelem marketingu a poslední rok či dva cítím, že ztrácím sebejistotu. Dochází mi dech a musím odpočívat. Posledních patnáct nebo sedmnáct let mi padají vlasy. Mám lupy, což může být lupénka.

Dr. Rajan Sankaran vysvětluje, že musíme přiřadit centrum léku k centru pacienta. To je kotvou, která pomáhá vyhnout se chybám při předepisování.

Mám dvě děti. Když nesu mladší dceru, mám pocit, že ji upustím, nemohu ji udržet. Vždycky jsem býval impulzivnější, ale teď jsem cholerický. Třesu se, když se rozčílím a mám pocit, že upadnu. Neustále mě pálí oči, i když se dobře vyspím. Mám křeče v nohách, což pociťuju nejvíc večer, když jdu do postele a hrozně mě bolí nohy. Mám bolesti a jsem unavený, unavím se snadno. I teď, když mluvím, se cítím unavený a bez dechu.

Každá část mého těla se smrskává – mé kosti, celé tělo.

D: Jaké na vás mají všechny tyhle problémy dopad?

P:  Ve své profesi nejsem schopen se soustředit na práci. Starám se o propagaci značky, což obnáší hodně komunikace a přemýšlení. Při prezentacích a mluvení se mi nedostává dechu a moje řeč neplyne přirozeně. Moje poslední prezentace byla nejhorší, protože jsem nebyl schopen mluvit celých pět minut. Cítím se kvůli tomu provinile. Cítil jsem, jak se na mě všichni dívají a možná si mysleli, co jsem to za vtipálka. Budou si myslet, že nejsem dostatečně schopný pro tuhle práci. Nejraději bych se vypařil, aby mě nikdo neviděl.

D: Jak jste tu situaci prožíval?

P:  Třásl jsem se. Přál jsem si, aby mě odtamtud někdo fyzicky odvedl. Úplně jsem se na pět nebo deset minut psychicky sesypal. Nemohl jsem mluvit, nevěřil jsem si, cítil jsem se jako blázen, ale nikdo k tomu neměl žádnou poznámku. Nemohl jsem se podívat do zrcadla, nemohl jsem přesvědčit sám sebe, že budu v pořádku. V poslední době musím vystupovat před publikem častěji. Necítím se dobře, když mluvím před publikem a nedostává se mi kyslík. Když jsem s vámi začal mluvit, také se mi špatně dýchalo, ale teď se cítím uvolněněji.

D: Řekněte mi o tom zážitku více.

P: Potřebuji zhluboka dýchat, když mluvím. Je to silnější, když začnu mluvit, nebo na začátku prezentace, a zlepšuje se to po patnácti či dvaceti minutách. Mám pocit sucha v ústech. Odplivávám, když mluvím. Co si o mě lidé během prezentace pomyslí? Všichni se budou smát a pochybovat, že jsem schopen na sebe vzít takovou zodpovědnost. Na to se musíte zhluboka nadechnout.

D: Co ještě?

P: Změní se mi hlas, cítím se nesvůj a ztrácím kontrolu nad svým mluvením. Slova nevycházejí správně. Když se to stane, máte pocit, že jste neodvedl dobrou práci. Nejsem si jistý, co bude dál, jsem zoufalý. V hlavě mám pořád ten strach a selhání, to, že se budu muset kvůli zdraví vzdát své práce. Co se stane s mou rodinou, se mnou? Věřím, že jsem dost inteligentní. Cítím, že jsem v extrémním bodě, zoufalý.

V roce 1993 jsem prodělal tyfus. Špatně jsem jedl. Chutnal mi jen chleba s plátky rajčat. Po této epizodě jsem se cítil slabý a trpěl jsem bolestmi břicha. Měl jsem pocit hroudy v pravé části břicha, dokud jsem se nevyprázdnil. Bylo to tak každý den.

Vyvinulo se to až do stavu velmi silné bolesti břicha a následně jsem byl operován s vychlípením střeva. Byla to krutá bolest, akutní, na pravé straně břicha. Bylo to jako křeč nebo kolika. Při bolestech jsem nemohl ležet, musel jsem sedět v předklonu a mírně místo stlačovat.

Pak mě operovali, aby určili diagnózu a odstranili mi slepé střevo. Nic nezjistili, bolest přetrvávala a začal jsem se léčit ajurvédou. Zlepšilo se vyprazdňování – dříve byla stolice tuhá -, ale pravidelná stolice se nedostavila.

Bolest začala se zažívacími potížemi, když jsem hned po prvním jídle cítil hroudu v břiše, která se zvětšovala, a po obědě se bolest zvětšila. Bolest se zhoršovala po obědě, po jídle.

D: Popište tu bolest. Jak začala?

P:  Bolest se postupně zvětšovala a pak zase postupně slábla. Byl jsem při tom nervózní. Když jsem seděl, musel jsem se postavit. Pokud jsem stál, musel jsem si lehnout. Pořád jsem měl pocit, že musím udělat něco, abych si odpočinul. Břicho bylo hodně nafouklé, zhoršovalo se to přes den. Pravá strana břicha byla víc vypoulená, hlavně po jídle. Ke zlepšení docházelo mírným tlakem – bolest té hroudy zeslábla. Nevycházely žádné plyny. Pokud nějaké vyšly, pocítil jsem úlevu.

D: Jaké se Vám zdají sny?

P:   Nezdají se mi sny. Mám přerušovaný spánek. Posledních šest až dvanáct měsíců mám málo energie, jsem pořád ospalý. Když mě pošlete spát, usnu. Nemám žádné pozitivní sny, jen negativní. Mám sen, že jsem přišel o rodiče.

Jsem otcem dvou dcer. Přišel jsem o syna při porodu. Nastaly nějaké komplikace a miminko nemohlo přežít. Už před porodem jsem měl sny, že nesu jeho tělo.

Potřebuju se soustředit. Každá práce vyžaduje soustředění a tvořivost. Starám se o marketing v celé Indii. Protože musím jít do práce, jdu, ale necítím se na to. Jsem ospalý a unavený. Pracuji, protože se to ode mě očekává, ale nejraději bych si dál přestávku, odjel pryč a pořádně si odpočinul a vyspal se. Kvůli únavě jsem udělal několik špatných rozhodnutí. Během posledních šesti nebo osmi měsíců už jsem třikrát téměř dal výpověď. V práci na mě nevyvíjejí žádný tlak, vyhovuje jim moje práce, ale protože jsem frustrovaný, jsem podrážděný a nervózní.

Ohledně oblečení říká,“Dobře padnoucí oblečení mi dává sebedůvěru, pokud je moc volné, připadá mi, že se zmenšuji.“

D: Řekněte mi o tom zmenšování.

P:  Zmenšování znamená scvrkávání, snižování, uvolňování, ztrácení tvaru. Když něco ztrácím, třeba vitamíny v těle, nebo když se mi zploští nohy, pak cítím, že to, co v mém těle kdysi bylo, už tam není.

D: Zmiňoval jste se o nějakých inovacích, řekněte mi o nich více.

 P:  Aby mohl být jakýkoli produkt přiveden na trh, musíte inovovat. Je to nová zkušenost v životě každého člověka. Jakoby něco neexistujícího přišlo k životu. Musíte se dobře vyznat a vyžadují se určité vlastnosti:  být svěží, dobře promyslet tu věc, která se má prodávat a zběhlý v požadavcích zákazníků.

D: Jaké máte zájmy a koníčky?

P:  Miluji auta a řízení, rád zahradničím, mám rád koně, psy a zvířata. Líbí se mi jejich upřímnost, nikoho nezraňují. Koně mi dávají pocit klidu. Psi mají trpělivost. Na zahradničení mě baví práce s rostlinami a květinami. Chtěl bych mít vlastní farmu a zahradu.

D: Jak reagujete na silné pachy?

P:  Nemám je rád, znervózňují mě a mám z nich zánět dutin.

Pochopení a analýza:

Snažím se porozumět podstatě problému. Můj pohled na to, jak nahlížet na hlavní problém, se v posledních letech změnil. Za hlavní problém v případu teď považuji to, co Boger nazývá „genius“ léku, anebo co Boenninghausen nebo Phatak nazývají esencí léku nebo pacienta. Je to trochu odlišné od „esencí“ George Vithoulkase týkajících se psychologické či duševní stránky.

Je to spíše celkový přístup kladoucí si otázku, „co je podstatou patologie daného člověka, co je základní problém případu?“ Odpověď na tu otázku se pak musí shodovat u pacienta i u léku. Pak se díváme na témata případu. Tento nový přístup mi hodně pomohl.

Nejprve tedy uvažuji, co je základním problémem patologie.

Pacient říká, „bolí mě tělo; bolí to hodně; nemohu stát; jsem neustále unavený; ztrácím sebevědomí; ztrácím kontrolu; spadnu; neunesu snad ani dceru; tak unavený; jako bych se scvrkával. Takže podstatou patologie je vyčerpání – únava, slabost, jakoby svaly, kosti, mozek a všechno zesláblo, unavilo se a nebylo schopno dál fungovat. To je hlavní myšlenka případu, kterou Boger nazývá „géniem“ léku či pacienta.

V materii medice tudíž hledám lék, v jehož jádru je vyčerpání a únava, slabost, padání. Život se zjednoduší, když zjistíte, že existuje jen pár léků s tímto druhem extrémní slabosti a vyčerpání. Pak se musíme podívat, který z léků odpovídá tématům pacienta, a když to zjistíme, je to jako když se k sobě přiblíží dvě ruce a zatleskají. Na jedné straně máte: nemohu se soustředit, nemohu pracovat, nemohu inovovat, nemohu komunikovat, mám nízké sebevědomí; přicházím o své schopnosti, což ovlivňuje moji kariéru. Vyplývá z toho, že se jedná o minerální říši. Ztrácí schopnost inovovat, komunikovat, ztrácí kontrolu nad svým hlasem. Hodně věcí se týká hlasu: unaví se mluvením, třese se při mluvení, když mluví, nevychází žádný zvuk. Když to dáte vše dohromady, vyjde vám Stannum metallicum.

Ve Phatakovi je první modalitou tohoto léku „zhoršení používáním hlasu. Stannum je v páté řadě periodické tabulky, která je spojená s kreativitou, komunikací, výkonem, mluvením.  A hlavním pocitem pacienta je, že to ztratil, že zklamal, chce dát výpověď, chce se vzdát. Ztratil schopnost být aktivní, kreativní a to vidíme u Stanna mettalica.

Také v symptomech mysli máme „velmi citlivý na to, co o něm řeknou ostatní“, a toho se obává na pracovních schůzkách. V materii medice se o Stannu píše následující:

  • úzkostný, nervózní, smutný…rozmrzelý a znechucený
  • nemůže se zbavit fixní myšlenky ve své hlavě
  • zamlklý a nemá rád společnost
  • náhlé přívaly vášně

U Stanna vidíme hodně zoufalství a deprese, a když tyto symptomy a systémová témata spojíme s géniem léku, vše do sebe zapadne.

V generáliích Stanna najdeme: „ Hlavní aktivita cínu se směřuje do nervového systému a způsobuje extrémní vyčerpanost, která je pociťována hlavně v hrudi, hrdle, žaludku, horních pažích a stehnech, pacient nemůže ani chodit, zhroutí se do židle místo posazení, při pohybu se třese. Slabost je pociťována mnohem více při chůzi ze schodů dolů než nahoru.. Paralytický pocit tíhy nebo slabost.“ (Phatak)

Když pacient říká, „Když vyjdu po schodech, cítím se, jako bych uběhl maraton, tak unavené mám nohy.“, tak to je ten pocit.

Tato únava je nervového původu, takže to jakákoli úzkost zhorší. A také znáte hlavní symptomy Stanna,“bolesti postupně narůstají a zase postupně mizí“ (Boger)

Mimoto říká, že jeho jediná potíž, kterou před tím měl, byla bolest břicha, která trvala 5 let. Prozkoumáním této oblasti zjišťujeme, že Stannum tyto symptomy má: vyčerpání, slabost, únava, padání, nervozita

SYMPTOM  SYSTÉM
Bolest, tlak zlepš., ohnutí zlepš.

 

Bolest, jídlo zhorš, po

 

BOLEST SE POSTUPNĚ ZVYŠUJE A POSTUPNĚ USTUPUJE.

 

Bolest, noc, neeklid s, břicho, napětí v, pravá strana

Flatulence, tlak na břicho zlepš.

Hlas, zhorš.

Zoufalství, vyčerpání z

Sny, neštěstí o

Vyčerpání, duševní vyčerpání,

Mluvení, z

Vyčerpání, duševní vyčerpání, třes, s

Ztrácí sebevědomí, schopnost inovovat, schopnost komunikace, vykazuje potíže páté řady periodické tabulky, která má co do činění s kreativitou, komunikací, podáváním výkonu, mluvením.

 

Jeho pozice je v pravé části 5. řady periodické tabulky a má pocit, že pozici ztratil, že zklamal, chce dát výpověď a vzdát to. Ztratil výkonnost, kreativitu, a to odpovídá Stannu metallicu.

V předmluvě ke svému Synoptic Key Boger píše: „Zátěž, která protíná všechny skupiny patologických symptomů nazývám „génius“ léku. Najít jeho správné místo při předepsání by mělo být ideálem každého praktikujícího homeopata.“

Pokud tuto zátěž, která prostupuje všechny symptomy pacienta, génius, správně umístíte, velice vám pomůže při předepsání. Pokud vám bude chybět, neuspějete. Pochopení role „génia“ při předepsání mi pomohla rychleji případ pochopit. géniues je kotvou v případu. Ve svém případu musím mít jádro, centrum a génius musí být stejně výrazný u pacienta i u léku. Snažím se přiřadit centrum případu k centru léku. Spolu s použitím rubrik a pocitů se urychlí nalezení léku. V poslední době mi odebírání případu netrvá tak dlouho – ne déle než 30 nebo 45 minut. Získal jsem jistotu a tolik sebevědomí, že mohu pacientům říkat „budete v pořádku“.

Pacientovi jsem tedy předepsal Stannum metallicum 1M

Diskuze: Kdybychom v tomto případě nechali pacienta dál a dál povídat o „zcvrkávání“, možná bychom skončili někde u skupiny léků Cactus. Nejdůležitější je kotva, jakmile ji ztratíte, jakékoli slovo může vést kamkoli. Kotva vám pomůže, abyste se nenechali zmást jedním slovem. Když pak slyšíme „scvrkávání“, neskáčeme hned do rodiny Cactaceae. To je největší problém s „pocitovou metodou“. V tomhle případě, když jsem se zeptal na „scvrkávání“, začne mluvit o ztrátě, a hned jsme zase zpět u vlastností minerálů, nikoli v rodině  Cactaceae u projevů zmenšování a zvětšování.Naše mysl je ale tak naprogramována, že v momentě, kdy slyšíme takové slovo, hned z toho děláme závěry, a tomu se můžete vyhnout použitím kotvy – zakotvením v géniu/centru pacienta.

Prvních deset minut poslouchám, co mi pacient říká o svých potížích – co je obecné téma tohoto pacienta? V tomto případě to byla vyčerpanost. To je centrem, géniem, a cokoli dalšího se objeví, se jen nabaluje kolem.

Intenzita symptomů pacienta musí odpovídat intenzitě symptomů léků. Mluvím o léku samotném, nikoli o Repertoriu.

Musíme přemýšlet v paralelách. Metoda pocitů není vylučovací metoda, ale otevřená, zahrnující. když se díváme na lék, musíme se dívat ze všech stran: toxikologické symptomy, repertorium, materia medica, klíčové symptomy, říše a miazmata.

Kontrola 15 měsíců po předepsání:

Pacient dostal několik dávek Stannum met. 1M a po 15 měsících je jeho celkové zdraví téměř o 50% lepší. Bolesti kotníku jsou o 50% lepší. Celkové bolesti těla lepší o 50%. Slabost se o 70% snížila. Je méně vyčerpaný při mluvení.

Potíže v hrdle se zlepšily a stejně tak dutiny. Neměl žádné onemocnění horních cest dýchacích a neměl ani jednou antibiotika.

Začal každý den chodit na procházky a dělat jógu a také přibral na váze.

Zlepšilo se mu spaní a jeho sny jsou teď mnohem pozitivnější.

Musel navštívit Kapské město v období dešťů a nízké teploty a klima mu nedělaly potíže. Vyčerpání, kterým dřív hodně trpěl, je teď mnohem menší.

Je mnohem sebevědomější, méně neklidný a je trpělivější.

Nejen, že se těší dobrému zdraví, ale jeho zkušenost s homeopatií z něj udělala obránce homeopatie a všude ji prosazuje.

Závěr: Chápu to tak, že procházíme érou integrace. Člověk musí být otevřený a flexibilní a použít přístup, který se u daného pacienta nejvíc hodí. Ať rozhodne pacient. A vy ten proces jen usměrňujete. Moje zkušenost s propojováním starých a nových přístupů – systému a symptomů – sklízí lepší výsledky než kdy před tím. Systém vám dá jádro a symptomy vám dají tvrdá fakta, nezpochybnitelná data.

Synergický přístup k homeopatickému odebírání případu poskytuje tolik potřebné spojení a sjednocení starých a nových myšlenek. Přínosem této metody je, že je snadno opětovně aplikovatelná a dává homeopatům nově nalezenou jistotu v jejich klinické praxi.

Hpathy Ezine, December, 2013 , December 16, 2013

přeložila Tereza Ledererová

Advanced Studies Program in Homeopathy Prague

Mezinárodní studijní program pro pokročilé homeopaty

Homeopatická akademie logo maléÚčelem tohoto vzdělávacího programu je rozvíjet dál, i po ukončení základního studia homeopatie, znalosti a poznatky našeho oboru. Být v kontaktu s aktuálním stavem odborných znalostí, a to v mezinárodním kontextu. Dosáhnout mistrovského stavu vědomostí, předávaných předními světově známými učiteli homeopatie.

Podrobné informace zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *