Umění pozorovat

9.3.2016 | Jana Adamovská | adamovskaj@gmail.com | Případy | 4 komentáře

Každý, kdo se zabývá homeopatií, ví, jak obtížné někdy bývá léčit své nejbližší. A co teprve, jedná-li se o zbožňovaného domácího mazlíčka, v mém případě morčecí slečnu nejstarší dcery. Žije ve společném „příbytku“ ještě se dvěma morčaty, také samicemi. Není to komplikovaný případ, ale mohla jsem se díky němu stát nezaujatou pozorovatelkou, snad nezatíženou předsudky, a ani jsem nemusela patřit k nejostrovtipnějším. Díky za homeopatii, Samueli Hahnemanne!

morčeJednoho dne jsem při krmení objevila, že Moruše (tak se morče jmenuje) má na krku obrovskou bouli, v průměru 3 – 4 cm. To jí nijak neubíralo ani na spokojenosti, ani na chuti k jídlu. Mě boule naopak dost vyděsila. Zvířata byla v naší domácnosti poměrně čerstvou novinkou, a tak jsem neměla žádné zkušenosti s tím, co by to mohlo být. Zánět, zranění, nebo snad, nedej bože, nádor? Okamžitě jsem morče naložila a odvezla ke zvěrolékaři, který mě „uklidnil“, že se u morčat jedná o častý problém, absces v důsledku poranění dásně ostrým stéblem sena nebo zanícený zub. Také mi sdělil, že problém má tendenci se vracet. Moruši si nechal v ordinaci na operativní zákrok, s čímž jsem v blahé nevědomosti souhlasila. Než jsem si pro ni za několik hodin měla přijet, měla jsem jasno. Už nikdy žádná operace (anestezie je pro tyto malé tvory daleko nebezpečnější než boule plná hnisu) a příště si s boulí poradím sama s pomocí homeopatie.

Moruši jsme si přivezli domů omámenou, ale opět s chutí k jídlu. Zvěrolékař pod narkózou z vředu odstranil hustý, tmavě žlutý hnis s příměsí krve, s poměrně výrazným zápachem, ložisko vyčistil a do rány vložil dren. Započala jsem s homeopatickou léčbou známými „hnisavými“ léky – bez úspěchu jsem použila postupně Hepar Sulphur a Calcareu Sulphuricu. V podstatě symptomatické předepsání s tím, že sulphurická složka byla blízká povaze morčete. Potenci léku jsem volila podle toho, zda rána byla ještě otevřená s drenem, nebo když dren samovolně vypadl. Vyzkoušela jsem i Siliceu a také směs Schusslerových solí doporučenou na abscesy (Calc Sulph, Ferr Phos, Kali Mur, Silicea). Po několika dnech vypadala situace velmi podobně, už bez drenu se rána postupně uzavřela, v ní se opět začal tvořit hnis a boule se opět zvětšovala. S tím jsem se nehodlala smířit a rozhodla jsem se LÉK najít. Důkladnější odebrání případu proběhlo formou pozorování:

  • věděla jsem, že povahově by se Moruše dala popsat jako živá, zvědavá, moc nebere ohledy na ostatní, i když je z trojice morčat nejmladší, dělá si ambice na vůdcovství a pokud se v kotci koná “bitka”, Moruše v ní nikdy nechybí, k čemuž má i fyzické předpoklady (má z trojice morčat nejkypřejší tvary)
  • vypozorovala jsem, že boule byla na dotek pocitově horká a velmi citlivá na dotek
  • nacházela se na pravé straně krku
  • objevila se náhle a rostla rychle
  • všimla jsem si, že morče začalo hlasitě skřípat zubama, což předtím nikdy nedělalo…

Morče dostalo opakovaně homeopatický lék Belladona rozpuštěný ve vodě. Boule se ještě trochu zvětšila, pak vřed po několika hodinách po prvním podání samovolně prasknul, hnis vytekl (ještě jsem ho trochu ručně vymačkala a místo ošetřila), rána se rychle zavřela a zahojila, boule znovu nenarostla. Od celé události uplynulo už několik měsíců, boule se nikdy znovu neobjevila.

Veterinární homeopatie – Dr. George Macleod

Materie medika s klinickým repertoriem.
veterinarni_homeopatieKniha je určena k léčení zvířat, ať už domácích a hospodářských nebo divoce žijících. Dr. Christopher Day o ní napsal v The Journal of The British Homoeopathic Association: „Žádný veterinární lékař používající homeopatii nebo zvažující její použití se bez této knihy neobejde. Považuji ji za nejdůležitější dílo a velký přínos, ukazující cestu.“ Obsahuje veterinární popis asi tří set léků, jedinečná je sekce nosod a orálních homeopatických vakcin. Popis léku je strukturován podle hledisek anatomie a klinických indikací. Klinické repertorium uvádí abecední seznam nemocí, potíží a neduhů a přiřazuje k nim odpovídající léky. Kniha je důležitým pomocníkem nejen v profesionální praxi, ale poslouží každému s vážným zájmem o homeopatickou léčbu zvířat. První veterinární homeopatická materie medika v češtině.

Knihu můžete zakoupit zde

Diskuze k článku (4 komentáře)

Markéta Schambergerová (20.10.2021 v 11:12)

Prosím přesný nazve těch homeopatika děkuji

Nazev masti na absces? (29.5.2020 v 16:54)

Prosím název té masti?

Jackob (13.1.2019 v 22:51)

Dobrý den, cena za zákrok ? Děkuji.

Myš (11.1.2017 v 9:34)

Skřípala zuby, protože ji to bolelo. Morčata skřípou zuby, když jim něco hodně vadí, když se zlobí, když zuří.
Abscesy jsou celkem snadno léčitelné, když jsou jen na povrchu. Pokud prorůstají až dovnitř do těla tzv. píštělí, morče většinou zemře, protože se nikdy nepodaří vyčistit všechen hnis a nemoc se šíří do celého těla. Morčata mají na rozdíl od lidí hnis kašovitý, nikoli tekutý, takže tím hůř se to čistí.
Je normální, že po prvním vyčištění se může ještě ze zbytku nečistot udělat druhý absces. Nikdy nejde vyčistit všechno na 100%. S tím zbytkem si musí poradit imunita zvířete – buď to zlikviduje rovnou, nebo se udělá další absces. Nemyslím si, že by klasické léky u morčete nezabraly. U nás zabrala velice dobře taková žlutá pasta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *