Co je to homeopatie

(Viz též video přednáška Mgr. J. Čehovského ZDE.)

Homeopatie představuje v současné době ve světě nejrozšířenější obor „alternativní“ léčby. Má dvěstě let starou historii, která začala objevy německého lékaře Samuela Hahnemanna.

Používá různé přírodní látky, rostliny, minerály a živočišné produkty, avšak v silně zředěném stavu, do něhož jsou uvedeny zvláštními postupy. Tyto homeopatické přípravky, homeopatické léky či homeopatika, působí prostřednictvím jemnohmotné rezonance na spirituální organizační systém člověka, nazývaný Hahnemannem „vitální síla“ nebo též „dynamis“. Jde o stejný systém, který  je označován v Indii jako „prána“ a v čínské tradiční medicíně „čchi“. Nemoc, ať již se jmenuje jakkoliv a je umístěna kdekoliv v těle nebo v mysli, je způsobena poruchou tohoto vnitřního organizačního principu. Jeho pozitivním ovlivněním je léčen organizmus jako celek. Ten nabývá schopnosti odstranit a vyléčit si díky své zlepšené sebeorganizaci i chronické, tzv. nevyléčitelné, nemoci – alergie, artrózy, deprese, migrény, ekzémy, nespavost, únavu, sklon k častým infekcím atp. – a jejich kombinace u jednoho člověka. Ten navíc získává zvýšenou odolnost proti akutním nemocem a různým formám stresu. Homeopat tedy používá  homeopatický lék pro určitého člověka jako celek –  a jeho nemoci. Je to činnost odborně značně náročná, kterou může s úspěchem vykonávat jen vzdělaný homeopat, ať již lékař nebo léčitel. Používá odbornou diagnostickou literaturu, materii mediku, repertorium a počítačový program. V Evropě i v Americe a také u nás doporučují na základě odborné analýzy případu homeopatika vzdělaní léčitelé, absolventi homeopatického studijního programu, a také specializovaní lékaři.

Od této základní, celostní, světově rozšířené homeopatie, poskytující homeopatický lék pro konkrétního člověka s jeho konkrétními problémy, byly odvozeny i různé zvláštní školy či směry, volící různé strategie v přístupu k pacientovi či klientovi  a jeho nemocem.

Homeopatie může být praktikována také jako domácí léčba nebo samoléčba. Buď podle zjednodušených příruček, v nichž naleznete vhodná homeopatika na různé nemoci, stavy a potíže,  nebo na vysoké úrovni jako celostní metoda navracející celkové zdraví, a to po absolvování odborných kurzů.

Homeopatika neobsahují žádné škodlivé látky a působí na organismus jemnou rezonancí, stimulací jemnohmotné (spirituální) vitální síly. Pokud jsou homeopatické léky správně zvoleny, způsobují nenásilné a přirozené zlepšení či vyléčení akutních i chronických potíží, a to na celostním principu. Homeopatika jsou dostupná v lékárnách a bez receptu je lze koupit též v internetových obchodech v Rakousku, Německu, Polsku i jinde, které je zasílají poštou i do ČR.

Podrobněji v úryvku z knihy Jiřího Čehovského Homeopatie – víc než léčba.