Případ hnisavé angíny

6.11.2014 | MUDr. Tomáš Lebenhart | tomas@lebenhart.cz | Případy | 12 komentářů

Ordinace celostní medicíny, Klatovy
www.lebenhart.cz

hnisava-angina-1

V ordinaci mě navštívil otec s dvanáctiletou dcerou. Měla silné bolesti v krku s neschopností polykat pro silnou bolest, druhý den se dostavily vysoké teploty přes 39 °C, schvácenost, celková slabost. Pohledem do krku jsem zjistil velmi těžkou, pokročilou hnisavou angínu, více vlevo, kde byl navíc značný otok měkkého patra kolem levé krční mandle. Viz obr. 1.

Při takovém stavu odesílají pediatři dítě k akutní hospitalizaci na dětské oddělení. Tam povolají ORL konsilium a podávají zkraje nitrožilní, po pár dnech intramuskulární (nitrosvalová) silná antibiotika, případně chemické léky tlumící zánět a bolest. Někdy je indikována kyslíková inhalace. Otec si přál léčbu homeopatickou – rád jsem mu vyhověl. Mám s homeopatickým léčením hnisavých zánětů mnohaleté dobré zkušenosti. Pamatuji se pouze na jediný případ, kdy jsem byl nucen po dvou dnech sáhnout k antibiotikům. Šlo o velmi slabou protiinfekční imunitu, po předchozím dlouhodobém podávání kortikoidních hormonů pro nezvládané průduškové astma.

hnisava-angina-2

Zvolil jsem jako základní homeopatickou informaci Mercurius solubillis 15 CH. 4× denně 3 kuličky. Toto homeopatikum standardně účinkuje na bílé hnisavé procesy kdekoliv, zejména jsou-li vyvolány Streptokoky. Na tuto infekci jsem měl podezření. Také jsem uvažoval o EB virech – tedy o tzv. mononukleóze pro perleťový lesk hnisu. Na okolní červený zánět tkáně a zvýšenou teplotu jsem použil Belladona 9 CH – taktéž 4× denně 3 kuličky (spolu). Za dva dny byla kontrola. Viz obr. 2.

Dívka již měla jen slabě zvýšenou teplotu do 37,5 °C, nebyla unavena a v krku ji skoro nebolelo. Lokální nález na levé mandli byl ještě hrozivý a na jazyku možno pozorovat (zelenavý nádech) mocnou detoxikaci bakteriálních toxinů a plísní. Změnil jsem Mercurius solubillis za ještě údernější Mercurius dulcis 15 CH. Další kontrola byla za tři dny. Viz obr. 3

hnisava-angina-3

Děvče prakticky zdravé, bez teploty, plno energie, žádná klinická ani pocitová stopa po nemoci. Ve výtěru vyšel Streptokok A a ASLO (antistreptolysin O – imunologická odezva na silnou streptokokovou infekci) dosahovala vysoké hodnoty 1 600. Norma je cca 160, což je tedy 10× méně).

Přidal jsem homeopatickou nosodu Streptococcinum 30 CH 1× týdně 3 kuličky. Moč byla negativní, jakož i další krevní testy včetně počtu bílých krvinek, jaterních, ledvinových testů i CRP – reaktivní protein, známka bakteriálního zánětu. ASLO pomalu klesalo, zvýšili jsme frekvenci podávání Streptococcina 30 CH na 2× týdně. Belladonu a Mercurius dulcis brala asi 10 dní – pro jistotu. Od sedmého dne normálně fungovala.

Je to už asi 2 měsíce, dítě je naprosto zdravé, jediná odchylka je ještě přetrvávající ASLO (t. č. 1 200) Tato hodnota může přetrvávat řadu měsíců při dokonalém zdraví. Jde o to, aby nestoupala.

Silná hnisavá angína s významným narušením celkového stavu byla homeopaticky zvládnuta za pět dní. To je normální. Imunitní systém navedený přesnými informacemi takové věci umí zvládat, zejména u dětí. Další důležitý faktor spočívá v pevné víře rodičů i lékaře (jakož i samotného nemocného) v rychlé uzdravení. Nikdo se tedy nesmí bát. Ani rodiče ani lékař. Dítě se často kontroluje, rodiče jsou poučeni, bdělí a kdykoliv lze léčbu změnit. Netřeba se bát. Tento případ budiž morální posilou pro váhající rodiče i lékaře.

Dítě takto přirozeně vyléčené netrpí žádnými klinickými následky a jeho imunita je stále silnější. Naopak děti léčené tzv. lege artis, tedy opakovaně antibiotiky a dalšími potlačujícími chemikáliemi, jsou často nemocné a imunitní systém slábne. Přibývají diagnózy, léky a řežou se „neposlušné“ tkáně, a to v celkové narkóze. Ruku v ruce se zdivočelým očkováním a naprostou absencí odborných znalostí ohledně stravy nečeká tyto děti nic dobrého.

Homeopatická poradna Mgr. Jiřího Čehovského

hp-lektor-cehovsky[1]Homeopatii praktikuje od roku 1980. Ve svém nakladatelství Alternativa vydal velké množství profesionální homeopatické literatury. Je autorem několika knih. Široce známá je jeho kniha Homeopatie, víc než léčba (Homeopathy more than a cure) a knihy Autopatie – cesta k tělesné a duševní harmonii a Uzdrav se s autopatií.

Podrobné informace a objednání zde

Diskuze k článku (12 komentářů)

Alena (28.5.2024 v 23:23)

Dobrý den, mám už spoustu let mandlové kameny. Jinak jsou mandle v klidu, vyšetření na ORL vše v pořádku. Na anginy netrpím.
Jsou i na mandlové kameny homeopatika? … Aby je mandle vyloučily? … Děkuji za radu

Angina (8.7.2020 v 5:47)

Dobrý den.
6 lety syn má poprvé anginu,povlekle mandle hnisave cepy na mandlich…,3.den bere antibiotika ospen,žádné zlepšení.Ma horecky 39 i více,hlavně v noci,bledy,nepoti se..silne bolesti v krku,place bolesti…ster nebyl..silná ryma,hustý sekret,ucpaný nos…rýmu mívá častěji…raději bych zkusila homeopatika…co byste mi prosím doporučili?dekuji
Silerova

Barbora (1.8.2019 v 11:18)

Dobrý den, prosím moc o radu, dcera 3 roky před 14 dny dobrany ATB ospen na údajnou angínu. Po dobrani se mandle nezlepisili. Byly jsme odeslány na ORL, nález byl Moraxella catarrhalis, takže ATB byla zbytečná a nasazen Bactoral. Po 6 dnech mandle v pořádku. Odletěly jsme na dovolenou, hned po návratu 2 dny teplota 38,5 což jsem pricitala upalu z vedra. Třetí den bez teplot, ale madle obě zhnisane a oteklé, ale na žádnou bolest v krku si nestezuje. Bojím se, že obvodní lékařka nasadí opět antibiotika. Nemáte prosím radu jak předejít antibiotikum? Předem moc děkuji

Kristina (7.6.2019 v 8:20)

Dobrý den, synovi se vratila angina po mesici s horeckou 39.5, prosli jsme RTG dutin bez nalezu.
Před mesicem jsme podavali antb. Jake homeopatika bychom mohli nasaditid aby jsme se vyhli antb? Dekuji.

Jitka (29.8.2017 v 21:33)

Dobrý večer, malé jsou 4, včera začala byt unavená k večeru zimnice a pak hned teplota 38,2. Na nic si nesteżovala, ale když jsem důkladně prohlédla krk byl tam čep. Co by jste doporučil nasadit? Moc děkuji

milu (7.8.2017 v 16:05)

Dobrý den, dcera 6 let trpí cca 2 roky zvětšenými nosními mandlemi. Pan doktor z ORL nás nutí do operace – mandle odstranit. S operací nesouhlasím, byť ji provádějí školkovým dětem běžně. Dostala jsem tip na homeopatické léky Streptococcinum. Ráda bych znala Váš názor na tuto radu, případně nějaká jiná homeopatika dle Vašich zkušeností? Je nutné pro diagnostiku navštívit homeopata osobně? Děkuji, milu

Jaššová Lucie (30.7.2017 v 20:56)

Dobrý den, dcera 7let měla 2 dny vysoké teploty, poté si začala stěžovat na bolest v krku, ale nic jsem na mandlích neviděla. Pak měla horečku ještě jeden den a po výplachu krku slanou vodou bolest ustoupila. Ale dnes 4. den jsem objevila na jedné mandli dva hnisavé fleky. Mohla bych poprosit o radu? Nerada bych antibiotika, měla již před 2 měsíci na zápal plic. Děkuji Lucie J.

Lucie Kopečková (11.6.2017 v 0:09)

Dobrý večer, mám již 14 dní zánět vedl.nosních dutin, který vznikl po proplachování nosu konvičkou v době silné virózy. Bolela mne silně hlava za očima, měla jsem světloplachost, hučelo mi v uších a to vše doteď přetrvává.Rýma je sklovitá hustá lepivá ráno a někdy přes den hnisavá a odchází dobře.Před týdnem jsem dobrala ATB Zinat(kojím a na PNC jsem alergická),ve výtěru byl zlatý stafylokok. Po přetrvávajících potížích mi lékařka řekla, že to stejně nejde vyléčit.Zpětně si přiřazuji všechny obtíže k tomuto kokovi -velmi častý gyn. výtok, pobolívání v podbřišku, obrovská únava a občasné nevysvětlitelné záchvatovité průjmy s akutními bolestmi břicha…Mohla bych Vás poprosit o radu, jak problém alespoň teď léčit. Nemohu skoro ven na světlo, jak mě bolí za očima a rýma je stále příšerná..děkuji mockrát za odpověď.Lucie K.

Julča (10.6.2016 v 11:15)

Mojí dcera měla angínu léčenou antibiotiky a za necelý měsíc se příznaky objevily znovu. V lékárně nám radili Bactoral. Prý pomáhá. Zkusili jsme ho místo antibiotik a zabral bezvadně. Děkujeme.

Andrea večeřová (14.1.2016 v 19:25)

Dobrý den,prosím o radu,jsem zoufalá.od srpna minulého roku mám opakovaně angíny,5x ATB,potom tonsilektomie,Dva měsíce byl klid a streptokok udeřil znovu.Ptala jsem se praktické lékařky co s tím víc dělat,další léky brát nechci.vždy řekne,až se doléčíte,něco s tím uděláme.Pracuji ve zdravotnictví,s dětmi v infekčním prostředí,práce mě baví,nechci odtud odejít kvúli angínám.S homeopatiky nemám zkušenosti,většinou lékaři volí chemickou cestu.Ale já už jsem chemická továrna.a hlavně mně bude 40 roků,nechci mít chronické nemoci.Prosím poraďte mi.Předemm děkuji za radu

J. Barosova (27.6.2015 v 20:14)

Dobrý den, syn 3.5 roku máme podezření na hnisavou angínu. Dnes teplota první den a nález v krku jako na obrázku. Mohla bych mu nasadit homeopatii ve stejném dávkování jak uvádíte? Antibiotika měl před měsícem, léčba EB virózy nyní bych se antibiotikům chtěla vyhnout. Děkuji za radu.

Mirek Novák (21.11.2014 v 10:08)

Dítě takto přirozeně vyléčené netrpí žádnými klinickými následky a jeho imunita je stále silnější. Naopak děti léčené tzv. lege artis, tedy opakovaně antibiotiky a dalšími potlačujícími chemikáliemi, jsou často nemocné a imunitní systém slábne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *