Lípa v homeopatii a fytoterapii

24.6.2019 | Mgr. Tereza Ledererová | redakce@homeopatie.cz | Homeopatika

V homeopatické literatuře popsaná lípa obecná, evropská (tilia europaea) je spontánně vzniklým křížencem lípy velkolisté (tilia platyphylla) a lípy srdčité (tilia cordata). Všechny druhy se svými vlastnosti jen nepatrně liší a mají podobné uplatnění jak ve fytoterapii, tak v homeopatii. Správná doba sběru lipového květu nastává, sotva se začínají otevírat květy a většina z nich je ještě v poupatech. Stejně tak správný způsob sušení je pro správnou účinnost podstatný (ve stínu či v průvanu do 35°C).

Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto je vhodný při zánětu dýchacích cest. Ředí krev, čímž preventivně působí proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu myokardu a mrtvici.

Pokud často trpíte potížemi jako žaludeční nevolnost, nadýmání, zácpa nebo křeče žaludku a střev, lipový čaj vám uleví. Lípa má také zklidňující účinek, při stresu a depresích je vhodné užívat tinkturu z pupenů. Pokud použijete příliš staré květy (správně se sbírají hned po rozkvětu), může lípa způsobovat ospalost a halucinace (viz. odkaz č. 1). Jinak nejsou žádné toxické účinky prokázány. Celkově posiluje imunitní systém a odolnost člověka.

Klinické studie potvrdily, že čaj z lípy působí podobně jako paracetamol, tzn. zvyšuje pocení a pomáhá snížit horečku, u dětí ještě lépe. Čaj působí preventivně proti ušní infekci. Ukázalo se také, že lipový čaj předčí antibiotika co se týče zkrácení doby a snížení intenzity nemoci (viz. odkaz č. 1, str. 30). Je účinná i při astmatu a chronickém zánětu průdušek.

Kůra má podobné účinky, ale více ovlivňuje játra, močový měchýř s močovými kameny a žaludek. Je užitečná při migrénách souvisejících s trávením.

Lipový med má silnější antibiotický účinek než jiné druhy medu. Je to díky vyššímu obsahu cukru (dehydruje bakterie), vysokému PH. Med má podobné účinky jako čaj, působí také proti křečím, pomáhá při migrénách, menses, kolikách.

Kontraindikace: nízký krevní tlak a srdeční potíže; aktivity, které vyžadují soustředění jako řízení auta.

Upozornění: Pokud se květy sbírají příliš staré, může dojít k intoxikaci projevující se ospalostí, případně halucinacemi.

Homeopatické použití

Symptomy, které Tilia ve formě drogy vyvolává, dokáže v potencované podobě také léčit. Zatímco čaj má zklidňující účinky, homeopatickým lékem bojujeme proti lhostejnosti (přílišnému klidu), zatímco čaj vyvolává pocení, které uleví od horečky, homeopatikum řeší problémy s neulevujícím vydatným pocením. Při infekcích, křečích a trávicích potížích můžeme použít jak čaj, tinkturu, tak homeopatickou potenci. U homeopatického léku ale nehrozí vedlejší účinky či alergické reakce, navíc harmonizuje tělo i mysl, pokud se předepisuje konstitučně.

Bannan, jenž provedl řadu provingů stromů uvádí některé jejich společné charakteristiky: silný pocit izolace, opuštěnosti a samoty, potíže s komunikací, prázdnota, ztráta identity a pocit klidu a lhostejnosti. Také Tilia europea řadu z nich má.

Nejdůležitějšími symptomy mysli u Tilie jsou onemocnění z pocitu, že má nad ním někdo kontrolu, onemocnění z nešťastné lásky, z konfliktů. Cítí lhostejnost k milovaným osobám. Truchlí. Přemýšlí o ideálním partnerovi. Sklíčenost a melancholie. Někdy je naopak snadno podrážděný. Bez identity. Prázdnota. Pocit, že je v pasti. Strach ze smrti a ze společnosti. Touží po pozornosti ostatních. Jasnovidectví, nábožensky orientovaný. Touží po stabilitě a spojení s rodinou a přáteli, cítí se „vykořeněný“.

Jedná se především o sykotické a karcinogenní miasma. Mezi typické potíže patří horečka, infekce horních cest dýchacích a chřipka. Dále atopické potíže: konjunktivitida (pálení, zarudlé oči, slzení, jako písek v očích, citlivý na světlo), rýma (svrbění a pšíkání, výtok z nosu), astma, případně ekzém nebo kopřivka. Dále srdeční a dýchací obtíže – ucpání, obstrukce. Vysoký krevní tlak. Návaly horka a červenání. Silné svědění. Bolest tlaková a píchavá jako od jehel, nebo pálivá. Pocit prázdnoty. Pocit tíhy. Ospalost s vydatným zíváním, spánek neosvěžuje, znepokojivé sny, postel je příliš tvrdá.

Lék je vhodný pro ženy po porodu. Pocit tíhy a tahu v močové trubici, děloze a konečníku „jako by všechno mělo z pánve vypadnout ven“. Začervenalý, pálivý a bolestivý zevní genitál.

Je tu výrazná citlivost na chlad a průvan, zvláště citlivá hlava. „Mám pocit, že je mi celý den zima, ale dlaně mám horké, pot je studený a třesu se jako bych měl chřipku“.

Potíže se zhoršují teplem místnosti a postele, ale také průvanem. Zlepšení procházkou na čerstvém vzduchu.

Při provingu tinktury z čerstvých květů lípy, kterou provedla Austrian Society, se jako nejvýraznější charakteristika projevila „intenzivní bolest v oblasti břicha a vydatné teplé pocení, které neposkytuje úlevu“. Významný byl již zmíněný pocit tahu a tíhy v oblasti pánevního dna a dělohy. Dalším důležitým popsaným symptomem byla neuralgie v obličeji a závrať s motáním a zhoršeným viděním – průsvitný závoj, opar před očima.

Co se týče zažívání, popsaný je neobvyklý hlad, který je uspokojen málem, touha po osvěžujících věcech, křeče v žaludku, nevolnost po jídle, páchnoucí říhání, flatulence s napnutým citlivým břichem a škroukáním. Náhlé nutkání na stolici.

V oblasti močového měchýře stálý pocit tlaku a nutkání. Časté vydatné močení. Enuréza, dvakrát v ranních hodinách během lehkého spánku.

Podle Boericka je Tilia indikována zejména u svalové slabosti očí, u krvácení se světlou řídkou krví, při zánětu dělohy v šestinedělí nebo při onemocnění antra (části žaludku). Symptomy jsou často doprovázené hojným a teplým pocením, které nepřináší úlevu. Boericke doporučuje používat tinkturu až šestou potenci.

Zdroje:

  1. http://www.hahnemanninstituut.nl/admin/uploads/pdf/tilia-europaea.pdf
  2. http://www.interhomeopathy.org/tilia_europaea_in_hnp
  3. https://www.homeopathycenter.org/remedy/tilia
  4. https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/110-lipa-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
  5. Homeopatická materia medica s repertoriem, W. a O. Boericke, nakl. Alternativa 1995
  6. Naše rostliny v lékařství, Korbelář, Endris, Krejča, nakl. Avicenum 1981

Dětské typy v homeopatii – Frans Kusse

Charakteristické duševní a fyzické vlastnosti padesáti šesti hlavních dětských lékových typů.

Dítě, jemuž celostně odpovídá určitý lék, detske-typy-v-homeopatiischopný vyléčit jeho chronické potíže a nedostatky, má specifické psychické a fyzické rysy tohoto svého (tzv. konstitučního) léku. Jde nejen o povahu, způsob chování a typický charakter nemocí, ale mohou to být i určité rysy tváře, barva vlasů či výraz. Na základě toho je možné správný lék, similimum, vybrat z desítek existujících možností. Rodiče uvítají možnost porovnat své dítěs předepsaným lékem, a tak se více dovědět o jeho povaze a potřebách. Kniha je ilustrována fotografiemi dětí, reprezentujícími vzhled daného homeopatického typu. Holanďan Dr. Frans Kusse je homeopatický lékař s rozsáhlou klinickou zkušeností a jeho popisy vycházejí ze současného stavu poznání o homeopatických lécích i z charakteru současných dětí a jejich nemocí.

Knihu můžete objednat zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *