Rozhovor s Kimem Eliou

14.10.2017 | Mgr. Tereza Ledererová | redakce@homeopatie.cz | Interview

Dříve, než jste se stal homeopatem, jste pracoval jako nutriční specialista. Co vedlo k obratu směrem ke studiu a praktikování homeopatie?

Výživa je pro zdraví člověka extrémně důležitá, ale pokud nejsou potíže člověka způsobené špatnou výživou, pak jim změna stravování nemůže pomoci. To byla situace, ve které jsem se ocitl. Měl jsem mnoho pacientů, kterým jsem změnou výživy nemohl pomoci, a tak jsem se poohlížel po nějaké jiné metodě, která by mohla pomoci. Potom, jako by tomu osud chtěl, jsem vešel do obchodu se zdravou výživou a uviděl knihu o homeopatie. Na zadní straně knihy byl citát od Mahátmy Gándhího, který zněl: “ Homeopatie vyléčí vyšší procento případů, než jakákoli jiná metoda, a navíc je bez pochyby bezpečnější a ekonomičtější.” Citace okamžitě zaujala mou pozornost, protože jsem věděl, že Gándhí chtěl, aby národy indického subkontinentu začaly pracovat na svém vlastním kulturním a vědeckém rozvoji. Přesto z nějakého důvodu upřednostňoval homeopatii před ajurvédou, která vznikla v Indii. Koupil jsem si tu knihu, přes noc jsem ji přečetl a téměř okamžitě jsem začal homeopatii praktikovat.

Kteří homeopaté, minulí i současní, pro Vás byli největší inspirací a čím Vás zaujali?

Nechal jsem se vest významnými homeopaty naší minulosti, nejvíce Hahnemannem, Boenninghausenem, Heringem, Lippem, H.C. Allenem, E.B. Nashem, atd.  Nejen, že byli neuvěřitelnými homeopaty, všichni měli nutkavou touhu pomáhat trpícím bytostem. Co se týče moderních učitelů, hodně mě ovlivnil George Dimitriadis, George Vithoulkas Paul Herscu, Andre Saine, Farokh Master a Will Taylor. Každý z těchto praktikujících homeopatů a učitelů má svůj jedinečný přístup k léčbě, ale zároveň jsou stále pevně zakotveni v práci zakladatele homeopatie, Samuela Hahnemanna. Každý z nich výrazně přispěl k rozvoji naší profese. Samozřejmě mě ovlivnili i jiní homeopaté, ale tyto bych zařadil mezi nejdůležitější.

Na jaké úspěchy jste v homeopatii nejvíce hrdý?

Myslím, že nejvíce jsem homeopatii přispěl svým 25ti hodinovým kurzem o historii homeopatie.

Mohl byste prozradit něco málo o Vaší homeopatické metodě?

Považuji se za hahnemaniánského homeopata a v zásadě se držím principů uvedených v 6. vydání Organonu. Konstituční předepsání není v podstatě přesný termín. V homeopatii se objevil až na začátku 20. století, představili ho studenti Jamese Tylera Kenta. Hahnemann popisuje tři druhy “nemocí” – akutní, akutní projevy chronické choroby (aforismus 221) a chronické. “Konstituční” se často používá ve smyslu “chronický”, což je ale známkou neporozumění Hahnemannovu popisu nemoci, kde se soustředíme na změnu stavu, která se projeví proměnou pocitů a fungování těla.

Mohl byste nám doporučit několik homeopatických titulů, které Vám připadají obzvláště užitečné, anebo patří mezi Vaše oblíbené?

Therapeutic Pocket Book Repertory od George Dimitriadise, Materia Medica Viva od George Vithoulkase a všechny spisy od Hahnemanna včetně  Organonu, Chronických nemocí a jeho dalších obsáhlých prací.

Již dlouhou dobu homeopatie vyučujete. Co je podle Vás největší chyba, které se začínající homeopaté dopouštějí?  Co byste jim případně poradil?

Doporučil bych lidem studovat klasickou homeopatii. To znamená začít nejprve studiem prací Hahnemanna, Boenninghausena, Heringa, Lippeho, atd. Zejména v prvních letech studia může vliv nových přístupů v homeopatii  způsobit u studentů velký zmatek, protože řada nových myšlenek, se kterými se v poslední době roztrhl pytel, se diametrálně odlišují od těch, kteří se drží Hahnemannova přístupu k homeopatii.

Dochází v USA k regulaci homeopatické léčby nebo vzdělávání v této oblasti? Pozorujete nějaký vývoj?

V současnosti není homeopatie v USA nijak regulována. V provincii Ontario v Kanadě nicméně nedávno přijali zákon, který reguluje homeopatickou praxi. Je možné, že to zapůsobí jako spouštěč změn v dalších částech Severní Ameriky.

Advanced Studies Program in Homeopathy Prague

Mezinárodní studijní program pro pokročilé homeopaty

Homeopatická akademie logo maléÚčelem tohoto vzdělávacího programu je rozvíjet dál, i po ukončení základního studia homeopatie, znalosti a poznatky našeho oboru. Být v kontaktu s aktuálním stavem odborných znalostí, a to v mezinárodním kontextu. Dosáhnout mistrovského stavu vědomostí, předávaných předními světově známými učiteli homeopatie.

Podrobné informace zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *