Onemocnění sedacího nervu

9.5.2007 | Ing. Libor Jakubčík | ljakubcik@seznam.cz | Případy

Jedno z velmi bolestivých a nepříjemných onemocnění je zánět sedacího nervu. Pokud je toto onemocnění vleklé, setkáme se s pacientem ve velmi zbědovaném stavu. Případ, který popisuji, se udál v roce 2003.

Žena (58 let) mě požádala o konzultaci, protože přibližně 7 měsíců měla pravostranný zánět sedacího nervu a léčba na neurologii (3krát denně BRUFEN 400 mg) nebyla úspěšná.

Bolesti byly velmi intenzivní, špatně chodila – nemohla došlápnout a poslední 3 měsíce už pořádně bolestí nespala. (V noci byla podle jejích slov účinnost alopatického léku nulová.) Bolest v noze byla taková, že ji nemohla pořádně položit na postel, která se zdála příliš tvrdá. Vstávala přibližně již ve 3 hodiny a zbytek noci seděla. Z nevyspání byla naprosto vyčerpaná.

Příčinou vzniklého zánětu sedacího nervu v průběhu bederní páteř, hýžďový sval, stehno a lýtko byla neúměrná námaha nohy novopečené a nadšené zahrádkářky při rytí. Postižená byla právě noha, kterou šlapala na rýč.

Pro volbu léku jsem volil výhradně FYZICKÉ symptomy: FYZICKÝ – bolest svalů, FYZICKÝ – bolest svalů, pocit otoku FYZICKÝ – bolest svalů, pocit zhmoždění FYZICKÝ – bolest svalů, svaly napjaté FYZICKÝ – bolest svalů z neúměrné námahy FYZICKÝ – postel se zdá příliš tvrdá

Doporučil jsem Arn 5CH po 2 hodinách do subjektivního zlepšení (celkem vzala 3 dávky). Celou noc spala bez buzení bolestí – i přesto, že alopatický lék již nebrala. Ráno mi oznámila, že bolest se z celé nohy a dolní části zad stáhla do bodů – zákolenní jamka a kotník. (To vyhovuje Heringovým zákonům – směr léčby shora dolů.)

Domluva – čekat bez dalšího braní léku.

Během dalších 14 dnů normálně bez bolesti chodila – došla i na zahrádku a celé odpoledne pracovala na zahrádce bez omezení. Chodila bez viditelného ulevování noze.

Přibližně po 14 dnech se bolest začala v mírnější podobě vracet. Pacientka zjistila, že po Arn 5CH bolest pomine do 10 minut a účinek trvá asi 2 hodiny. Pokud vzala Arn 15CH bolest ustoupila do 10 minut, ale trvání stavu bez bolesti bylo přibližně 12 hodin.

Návrat bolesti pacientka popisovala nyní jako pálení až do prstů, jako sešlehání kopřivami, které se zlepšuje pohybem, chozením. Proti původní bolesti udávala stav jako snesitelný a neomezující.

Změna symptomů vyžaduje změnu léku. Proto jsem doporučil Rhus-t 9CH. Asi za půl hodiny se objevilo homeopatické zhoršení – bolesti v holeni, které postupovaly do zad. Bolesti a nepříjemné pocity trvaly několik hodin a pak trvale ustoupily.

Od té doby nebylo nutné homeopatické léky ani ošetření na specializovaném pracovišti k této obtíži opakovat.

Homeopatický průvodce fyzickou patologií – R. Morrison

homeopaticky-pruvodce-fyzickou-patologii-velkyTato kniha volně navazuje na osvědčené a u nás hojně používané „Klíčové a potvrzující symptomy“ stejného autora. Věnuje se však převážně fyzickým symptomům léků, charakteristickým pro dnešní dobu. Shrnuje zkušenosti dlouholeté praxe světově známého lékaře a učitele z Kalifornie, který přednášel také u nás. Oblast fyzických symptomů bývá v moderních materiích medikách často nedoceněna, a tak tato kniha zaplňuje rozsáhlou mezeru a dává  důležité informace pro klinickou praxi. Kniha je strukturována jednak podle oblastí (např. hrudník, hlava, kůže), jednak podle typu onemocnění (např. poranění a úrazy, neurologická onemocnění). Zahrnuje fyzickou patologii v celém jejím spektru, jak akutní, tak i chronickou,  od jejích nejpovrchnějších projevů (akné, horečka) až po nejzávažnější chronická onemocnění jako je Parkinsonova choroba, epilepsie či roztroušená sklerosa. Uvádí i praktické zkušenosti o tom, jak u té které patologie vést případ, jaké potence a dávkování  jsou vhodné,  jaká mohou být očekávání, jak se případně přizpůsobit  současnému podávání alopatických léků. Jsou tu i naturopatické rady, jaké minerály či vitamíny mohou podpořit homeopatickou léčbu a jaká opatření týkající se zdravého životního stylu je možné doporučit. U popisů léků si všímá charakteristických projevů patologie pro lék, uvádí klíčový fyzický symptom léku. V řebříčku homeopatických knih je v USA, pro svou vysokou praktickou hodnotu, stabilně řadu let na jednom z prvních míst.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *