Osobnost Arniky v rubrikách repertoria

14.1.2024 | Mgr. Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika

Snad první lék, který nás napadne, když se řekne homeopatie, je arnika, přesněji Arnica montana.  Je to hezká žlutá květina, která se dobře vyjímá na obálkách knih a časopisů o alternativní léčbě. Každý, kdo se jen trochu zajímá o homeopatii, ví, že je to výborný lék na zranění (a jejich následky)  způsobená nárazem, pádem, úderem. Také na různá podvrknutí a pohmoždění.  V poslední době se hojně používá na odstraňování podlitin v obličeji po kosmetických operacích. Je to však také   lék, který má velký celostní záběr a umožňuje efektivní léčení dlouhodobých chronických potíží všeho druhu,  často tam, kde předchozí „pečlivě vybrané“ léky selhaly nebo přinesly jen částečnou úlevu. Není to však jednoduchý lék, má řadu protikladných vlastností a v praxi se těžko odlišuje od jiných velkých léků, jako jsou třeba Lycopodium, Arsenicum, Lachesis, Causticum, Platinum,  Carcinosinum, Sulphur…  Celostní účinek Arnicy leží jaksi ve stínu jejího symptomatického a akutního působení, proto bývá v praxi používána pro léčení dlouhodobých chronických potíží mnohem méně, než by to bylo vhodné.

Homeopatickou potenci z Arniky montany vyrobil Dr Samuel Hahnemann z kořene rostliny. Provedl rozsáhlou zkoušku léku a publikoval její homeopatický obraz, souhrn zjištěných symptomů a znaků, charakterizující nejen patologii, ale i osobnost člověka, pro něhož je Arnika vhodná. Z něj a ze své vlastní praxe pak vycházejí četní pozdější autoři různých  materií medik, vesměs zdůrazňující akutní patologické symptomy léku.

Osobnost člověka typu Arnica má však svůj  všeobecný (generální a mentální) obraz, který se může projevovat již od útlého dětství. Mnozí autoři materií medik, mezi nimi např.  Dr Adolph von Lippe ve svých Key Notes and Red Line Symptoms, kde jsem našel vůbec nejlepší celostní popis Arnicy, na prvním místě  uvádějí nápadnou  přecitlivělost celého těla.  Což je v Murphyho Syntetickém repertoriu popsáno například v rubrikách Citlivý, zevně, Rozbolavělost. Projevuje se to i v těch nejobyčejnějších situacích: Děti nesnášejí vlněné svetry či jiné oděvy, které „koušou“, a to i takové, co jiným nevadí. Těžko snášejí lehká poranění, jako říznutí při krájení nebo odření, může se jim z toho udělat špatně nebo dokonce na omdlení. Nesnášejí pohled na krev a zranění druhých, až s podobnou reakcí jako u vlastních, a to někdy dokonce jen při jejich sledování ve filmu. Mohou omdlévat po injekcích či odběrech krve.  Zranění i mírnější či střední intenzity mohou mít dlouhodobé až chronické následky, jak v psychice, tak i v těle. Je to jeden z hlavních léků na dnu, která je provázena přecitlivělostí celého těla a strachem, že se osoby někdo dotkne, což způsobuje zhoršení stavu. Ale tento strach je latentně přítomen téměř vždy. Strach z úderu a doteku připomínajícího úder.  Strach z  volně pobíhajících, skákajících a dotěrných psů, kde hrozí, že by se mohli osoby dotknout, například v parku. Strach z lékařů, zejména těch, jejichž metody (doteky) způsobují bolest, jako jsou např. zubaři. Vyhýbá se lékařům, trpí syndromem bílého pláště, malé dítě bojuje s lékařem jakoby o život, nechce injekci nebo nechce být ošetřeno. U opravdu vážných zranění a kontuzí, při otřesech mozku, autonehodách apod., kde má Arnica své hlavní akutní použití, se setkáváme se symptomem odmítání pomoci: Ať jde ten lékař pryč, jsem v pořádku – ačkoliv může být daná osoba ve vážné situaci. Totéž se však vztahuje i na pokročilá chronická onemocnění. Pacient se bojí, že se ho budou dotýkat, a že bude nějakým způsobem manipulován. V repertoriu je však také paradoxní rubrika Nebolestivot zranění jinak bolestivých, kde jsou jen 4 léky, vedle Arnicy pochopitelně také Opium.

V Murphyho Syntetickém repertoriu  nacházíme v nejvyšším stupni rubriku Mírnost, vyjadřující touhu vyhnout se násilí a také rubriku Násilí, onemocnění z. Což ale neznamená ústupnost, naopak je tu také v nejvyšším stupni Tvrdohlavost. A schopnost prosazovat svou vůli, vyjádřená v repertoriu v rubrice Pánovitý, diktátorský. Arnica si ráda komplikuje život odporem k jakékoliv manipulaci, ať skutečné či domnělé, a to jak mentální, tak fyzické, vlastnost výborně vyjádřená v rubrikách Náprotivný a také Hádavý a Vzdorovitý, což se může projevovat už ve školním věku. Lék může řešit následky zneužívání či útlaku v dětství, přičemž jde i o takové formy útlaku, které jsou, například při výchově, v naší civilizaci zcela nebo téměř v normě, tím připomíná lék Carcinosin, s nímž má společný i sklon k tvorbě mateřských znamének, především na zádech, a ke kousání nehtů.

Osoba může být pracovitá a mít sklon k přepínání, což je jedna ze základních příčin onemocnění u tohoto konstitučního typu. Chrapot u lidí, kteří, např. kvůli své profesi, přepínají hlasivky. Bolesti hlavy či jiný problém po fyzickém přepínání, např. po sportovním výkonu.  Zároveň ale homeopatická Arnica může zvýšit schopnost se s vyšší zátěží lépe vypořádat, snižuje bolestivost svalů při a po námaze a bývá někdy používána, např. ve fotbale, jako legální doping, protože zvyšuje vytrvalost – a může svým širokým záběrem působit i na lidi jiných konstitučních typů. Léčí také následky mentálního přepínání, vzniklého například v zaměstnání.

Bolest na povrchu těla, např. žeber, jakoby zhmožděná, zhoršena tlakem. Bolest kloubů zlepšená pohybem. Pohyb je pro člověka typu Arnica nutností, při něm se zlepšuje psychicky i fyzicky, zde bývá častá záměna např. s Rhus-t., protože se jedná spíš o pohyb mírnější a pokračující, než o svižný pohyb typu Sepia nebo Sulph-ac. Bolest kolene se zlepší chůzí na čerstvém vzduchu, jízdou na kole apod. Při mentálním rozrušení se musí pohybovat, přechází alespoň místností. Lidé typu Arnica nemají moc rádi pobyt v davu, nenavštěvují často stadiony a lépe se jim daří v užším známém kruhu lidí nebo rodiny a nebo o samotě.

Arnika je lékem na mnoho typů horeček, lék poznáme podle toho, že obličej je horký a tělo studené, nebo tělo a obličej jsou sice horké, ale nos je studený. Je to například hlavní lék na malárii (spolu s Chinou), když alespoň částečně odpovídají již popsané osobní charakteristiky. Určitě je to cestovní lék do teplých krajů č. 1. Mezi jiným i proto, že  je jedním z hlavních léků na úžeh, zejména když odpovídají již popsané rysy. A také na pásmovou nemoc vzniklou náhlým časovým posunem při leteckém cestování.

Chronické potíže člověka,  potřebujícího konstituční, centrálně působící lék Arnica, se obvykle zhoršují  navečer, v noci, z doteku či nárazu, z hluku, při odpočinku, při ležení.  A také po pití vína – Arnica může rychle vyléčit kocovinu po konzumaci vína a/nebo likérů a naopak  její účinek může být pitím vína antidotován.

Lidé typu Arnica mají často zvláštní talent k tomu, aby se zranili nárazem, pádem, utrpěli pohmoždění, zlomeninu nebo otřes mozku, takže o tomto léku přemýšlíme vždy, když mají ve své historii řadu takových příhod nebo alespoň jednu významnou, přičemž může jít i o příhody v prenatálním stavu, ještě v těle matky, nebo při dlouhém a obtížném porodu.  Nicméně Arnica může být celostním lékem i u lidí, kteří žádná vážnější poranění či pády neprodělali, pokud osobnostní rysy souhlasí.

Z méně známých situací je to lék první pomoci také na nedávno proběhlou mrtvici nebo při začátku mrtvice (zejména pokud souhlasí osobnostní rysy), poranění mužského genitálu, po bolestivém zubním zákroku. Může usnadnit či urychlit porod a léčí pak bolestivost i usnadňuje hojení porodních cest, takže si někdy nastávající matky berou tento lék v potenci 30 nebo 200 do porodnice.

Arnica může léčit, pokud souhlasí osobnostní rysy, mnoho typů poruch oběhového systému, srdce, cév, křečové žíly apod.

Potence: Při vážných zraněních po nehodách má být použita spíš  potence 10M,  při lehčích poraněních je A. schopna mírnit bolest a urychlit hojení již v potencích 30 až 1M, ale záleží samozřejmě na dalších kritériích, jak je obecně známe z klasické homeopatie a jak je vyučujeme na Homeopatické akademii. Konstituční celostní léčbu provádí obvykle vyškolený homeopat, tento článek je určen tedy hlavně jim, a to proto, aby  připomněl,  že je Arnica v běžné celostní praxi opravdu často přehlížena či zaměňována s jinými (tím pádem málo účinnými nebo neúčinnými) léky. V repertoriích v programu Homeo má popsáno 7989 symptomů a znaků, které se souhrnně zobrazují ve funkci Reverzní materia medica, což je opravdu důkladný materiál ke studiu.

Případ konstituční Arniky najdete zde.

Jiří Čehovský: Homeopatie – víc než léčba

Třetí rozšířené vydání publikace, pojednávající o homeopatické filosofii, metodě, historii a uvádějící mnoho případů homeopatické léčby z autorovy dlouholeté praxe. Určeno zejména lidem s hlubším zájmem o problematiku.

 

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *