Špatné léto: Alergie, astma, bolesti zad, chronická rýma

3.7.2023 | Mgr. Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz | Případy

V únoru navštívil moji poradnu štíhlý muž ve středních letech a seznámil mě se svými dlouhodobými zdravotnímu problémy. Doufal, že mu najdu jeho celostně působící, tzv. „konstituční“ homeopatický lék, který by mu mohl postupně vrátit zdraví. Vždy hledáme mezi několika stovkami až tisíci ten jeden, individuálně vhodný, a musíme vědět jak na to.

Při homeopatickém rozhovoru se dovídáme o osobnostním profilu člověka a samozřejmě i o trápeních, s nimiž by chtěl pomoci. Získáváme tak údaje pro správné předepsání.

Řekl mi, že už od tří let byl alergický na trávu v období od května do konce srpna, což se projevovalo slzením, svěděním a otokem očí. Chronickou rýmu má trvale až doteď.

V šestnácti prodělal první astmatický záchvat a od té doby jej trápí bronchiální astma. Projevuje se od června do srpna.

Stav se obvykle výrazně zhoršuje několik hodin před bouřkou, ale trvá celé období, nejhůř je mu ve městě kde bydlí a v jeho okolí. Na horách záchvaty nemívá.

Objevuje se sípání při nádechu, zhoršuje se s časem, nemůže se nadechnout aniž by zakašlal, pak se mu udělá celkově špatně, nejen při nádechu ale i při výdechu, při námaze nestačí s dechem, nemůže nejen do, ale ani ze schodů. Poslední léto měl pět silných záchvatů a mnoho slabších, onemocnění se postupně zhoršuje, minulé léto bylo vůbec nejhorší. V jednom případě mu bylo tak špatně, že se nemohl dostat k autu, aby odjel na pohotovost, zavolal sanitku a byl pak čtyři dny v nemocnici. Při záchvatech bere léky.

Také trpí opakovanými bolestmi zad mezi lopatkami, zhoršují se po námaze a zlepšují se v klidu.

Trpívá v zimních obdobích chřipkami s teplotami do 38 C.

Homeopata zajímá i zdravotní minulost. Tady jsem se dověděl, že měl v dětství třikrát zápal plic, desetkrát angínu, spalničky a zarděnky.

Osobnostní profil konkrétního člověka je velmi důležitý, a právě individuální rysy často vedou k odhalení „jádra případu“, a tím toho nejvhodnějšího léku, schopného vyvolat léčivou resonanci: Je velmi společenský, rád je mezi lidmi, například v prostředí sprotovních klubů. Kontakt s neznámými lidmi navazuje snadno a cítí se ve společnosti lépe než o samotě. Lyžuje, hrával fotbal a tenis.

Důležité pro výběr vhodného léku jsou všeobecné reakce na vnější podmínky a podněty, tzv. generálie:

Vadí mu extrémní horko. Mívá často žízeň a preferuje ledově chladné nápoje. I když dost jí, nemá sklon k tloustnutí. Spí na pravém boku, na levém spát nemůže. Bývá unaven v zimě za soumraku, v létě ne.

Provedl jsem analýzu případu v programu Homeo1 se zahrnutím několika základních typických rysů, popisujících případ jako celek. Je to celostní, holistický přístup, nutný k tomu, abychom mohli nejen zlepšit, ale i vyléčit chronické a opakující se potíže, naladit člověka do vyšší úrovně zdraví. Použil jsem k analýze Murphyho Syntetické repertorium (v knižní podobě má 1600 stran)  a Boerickovu Materii mediku s repertoriem (v knižní verzi 1000 str.). Zde je tabulka, v níž mi program nabídl k výběru a k porovnání několik hlavních léků:

Jako první vyšel Phosphorus (Phos.).  Jeho obraz se nachází v materiích medikách, kde si může ověřit i zkušený homeopat, který lék už dobře zná, podrobnosti a shody či neshody klienta s lékem. Lék výborně seděl. Takže jsem doporučil vzít a rozpustit v ústech bez zapíjení jednu  tabletku Phosphorus D 200. Jen jednou a čekat a zapisovat změny. A objednal jsem klienta na kontrolu za dva měsíce, ale přišel až za tři, na začátku května.

Řekl mi následující:

Prvních pár dní po vzetí se nedělo nic. Pak se objevil kašel, ale jak řekl „příjemný“, totiž odkašlávací s hlenem. To, co ho dřív trápilo, byl suchý kašel s dušností, která ale tentokrát nebyla. Projevoval se po dobu devíti dní a přešel.

Přešla chronická rýma.

Cítí se výborně, má spoustu elánu.

Zopakovala se mu chřipka s bolestí svalů, byla kratší než obvykle, jen 5 dní do zcela zdravého stavu, ale teplota krátce dosáhla až 39 C, čili o stupeň víc, než býval zvyklý. Po chřipce se cítil lépe než před ní.

Záda jej celou dobu nezabolela.

Doporučil jsem čekat, pozorovat a zapisovat změny. Lék opakován nebyl, reakce na jedno podání, totiž vylaďování organismu do vyšších úrovní zdraví,  stále trvá.

Kontrola za dalších pět měsíců, v říjnu:

Přes léto neměl tentokrát žádné dechové potíže s výjimkou jednoho slabšího záchvatu na konci července a pak zas nic.  O bolesti zad neví. Chronickou rýmu nemá. Cítí se dobře a zdráv.

Když je jednou konstituční, tj. individuálně vybraný celostně působící lék nalezen, může být kdykoliv zopakován při znovuobjevení téměř jakékoliv i drobné  potíže, a stále s podobným výsledkem –  niávratem zdraví. Což v dnešní nemocné době, kdy má nějaké chronické potíže skoro každý, stojí za to. A protože je homeopatie založena na jednoduchých a snadno pochopitelných principech, může se ji naučit používat za tři roky občasného online studia každý, a to včetně její nové podoby, autopatie, výborně se s klasickými přístupy doplňující. V naší Homeopatické akademii  to zvládlo už hodně lidí a další jsou na cestě.

_____________________________

1 Program Homeo mají k dispozici a používají jako základní nástroj všichni studenti Homeopatické akademie již od prvních lekcí.

Jiří Čehovský: Homeopatie – víc než léčba

Třetí rozšířené vydání publikace, pojednávající o homeopatické filosofii, metodě, historii a uvádějící mnoho případů homeopatické léčby z autorovy dlouholeté praxe. Určeno zejména lidem s hlubším zájmem o problematiku.

 

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *