Aletris Farinosa

27.10.2006 | Mgr. Jana Hollanová | autori@homeopatie.cz | Homeopatika

James Tyler Kent (1849–1916)

Přeložila Jana Hollanová

Tento velice užitečný a opomíjený lék byl často indikován na ženské problémy, zejména u žen se sklonem ke krvácení; jde o krvácení z dělohy, ať už po potratu nebo v souvislosti s menstruací. Charakteristické je hojné krvácení z dělohy; krvácení, kdy se děloha naplní krví a rozepne se, načež je její obsah vypuzen ve velkých sražených kusech s následným silným krvácením někdy s bolestivými kontrakcemi.

Hojné menstruační krvácení, po němž následuje vodovatý výtok v době mezi menstruací, které se tu a tam změní v prudké krvácení s černými sraženinami; tento lék je velmi užitečný při kritické periodě, kdy je doprovázena silným krvácením.

Krvácení u tohoto léku je vyvoláno ochablostí dělohy nebo její zchátralostí.Vodítkem je zde slabost reprodukčních orgánů; atonie. Slabost dělohy s opakovanými potraty nebo krvácením s celkovou slabostí. Pocit zhmoždění v oblasti vaječníků, zejména vpravo. Tlak v oblasti dělohy, jakoby obsah pánve chtěl vyhřeznout. Mnohem horší při chůzi.

Případ, kdy záchvaty krvácení přicházely s velkou prudkostí uprostřed noci, pacientka se budila a nebyla schopna řeči, tak byla krvácením vyčerpána, vyléčila Aletris 45m. Pacientka také neudržela moč při kašli, ve spánku nebo při chůzi, a tento symptom, který trval už mnoho let, byl Aletris zcela vyléčen. Inkontinence se objevovala vždy po nachlazení.

Nechuť k jídlu; nevolnost; chronicky špatné trávení

Pacientka má bledý chlorotický obličej, nejraději by celý den polehávala, nedělala nic, jen odpočívala. Když tyto slabé pacientky otěhotní, trpí zvracením a kolikou, jakoby jejich žaludek byl stejně slabý jako jejich reprodukční orgány.

Chronická silná zácpa

Dokud nebyl objeven tento lék, bylo nejslibnějším lékem na časté pěnivé říhání se zvracením Kreosotum; tento lék musí nahradit Kreosotum jako lék na zvracení u těhotných žen, pokud symptomy souhlasí.

Jsou zde prudké bolesti v konečníku a řiti. Stolice hodně velká a tvrdá, velmi obtížně vypuditelná. Bolestivá zácpa.

Homeopatická materia medica – Dr. Robin Murphy

Velká, moderní a kompletní. Nejrozsáhlejší materia medica v češtině. Zásadní přínos české homeopatii.

murphy-mm-velkeAutor, jeden z nejznámějších a nejzkušenějších homeopatů současnosti, pojednává celé spektrum homeopatických léků, od největších po nejmenší. Důraz klade zejména na základní rozlišující vlastnosti léků a na dobrou a přehlednou orientaci. Podobně jako kdysi Kentovy přednášky na téma Materia medica jsou obrazy léků podány souvislou literární formou, nikoliv hesly. Léky jsou popsány systematicky. Údaje o každém léku začínají farmaceutickými údaji o substanci. Následuje historický pohled – jak byla substance používána v homeopatii, nemoci a stavy, u nichž byl homeopatický lék účinný. Někdy též astrologická znamení. Oddíl Konstituce popisuje typ osobnosti, její mentální a fyzické vlastnosti. Oddíl Modality uvádí zhoršující nebo zlepšující vlivy a situace. V oddílu Komentář uvádí autor své zkušenosti s lékem, určující znaky, stavy, obvyklé projevy, průběh léčby, různá pozorování. Významnou částí popisů léků jsou příklady jejich užití v autorově klinické praxi. V popisu léku se někdy vyskytne i dialog s pokročilými studenty homeopatie (zaznamenaný na přednášce) o zvláštních vlastnostech léků, kde jsou zachycena osobní pozorování homeopatů a autora se zajímavými detaily týkajícími se potencí léků, jejich opakování, podobnosti k jiným lékům či střídání léků, a je zde často pojednána i metoda přístupu k případu. Najdeme zde i popisy v češtině dosud nepublikovaných léků.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *