Allium sativum

6.3.2006 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika

Česnek setý. Čeleď Liliovitých. Tinktura z čerstvých stroužků.

Pozn. red.: < zhoršuje; > zlepšuje

Klinické příznaky. – Alopecie. Astma, periodické. Bronchitida. Katary. Kolika. Zácpa. Kašel. Bolesti kyčlí. Lupy. Diabetes. Průjem. Poruchy trávení. Horečky. Bolest hlavy. Revmatismus kyčelního kloubu. Ochraptělost. Menstruační krvácení. Poruchy menstruace. Záněty oka, spojivek. Revmatismus. Slinění. Kurděje. Onemocnění kůže. Výrony. Záněty kolem nehtů. Škrkavky.

Charakteristika. – Teste zařazuje All.sat. do skupiny Bryonie spolu s Lyc., Digit., Nux. v., Coloc., Ign., které do jednoho velmi silně působí na masožravá zvířata, ale téměř neúčinkují na býložravce. Všechny se hodí pro osoby, které mají sklon se přejídat, mají silnou konstituci, tmavou pleť, pevné svaly, i když občas mají tendenci k obezitě. Pacient All. Sat. Je spíše gurmán než žrout. Hodí se pro osoby, které mnohem více jedí než pijí. V mentální oblasti je hodně úzkosti a netrpělivosti. Bojí se, že se neuzdraví; že nesnese žádný lék; že bude otráven. Teste jím vyléčil chronickou dyspepsii (špatné trávení) u starých, robustních osob, jejichž zažívání bylo podrážděno sebemenší dietní chybou; chronický katar průdušek s hojným vylučováním sekretu na sliznicích; periodické astma; případ chronické dyspnoe; revmatismus kyčelního kloubu; otoky prsou po odstavení. Velké úlevy dosáhl i u případů diabetes mellitus (cukrovky). Bolesti All.sat. jsou většinou tlakové zevnitř ven (tj. rozpínavé, jako u Bry.); bodavé nebo bodavé a palčivé; nebo bodavé s paralytickou slabostí; nebo trhavé či křečové. Někdy se postupně zesilují až k maximu, a pak postupně zeslabují (jako Sul. a Stan.). Česnek se užíval jako koření již od pradávna, a také proti horečkám a střevním parazitům. Přestože je blízkým příbuzným All. cep., není s ním kompatibilní, ani se mu nepodobá svým působením. Vyvolává bolest hlavy v souvislosti s trávicími poruchami a také s menstruací. Silná bolest hlavy, téměř nemůže otevřít oči, > na počátku menstruace,< po menses. Zánět oka s katarem vracející se každou noc, když se pokouší číst. Koryza, vlhká, suchá, řídká, hojná, s tlakovými bolestmi nad kořenem nosu. Dásně jako při kurdějích, rozbolavělá ústa. All. sat. je jeden z léků na „pocit vlasu“: pocit vlasu na jazyku, < čtením. (Mnoho bolestí All. cepa je niťovitých). Hojné nasládlé sliny. Trávení je narušeno sebemenšími nepravidelnostmi stravovacích návyků. Tlak v podbřišku a v tlustém střevu > tlakem a sedem v předklonu. Menstruace hojná. Během menstruace rozbolavělost vagíny a stehen, prsy naběhlé a bolestivé na dotek. Průduškové katary s obtížným vykašláváním, sekret jako želatina. Kašel vyvolává velmi nepříjemně páchnoucí dech, jako u Capsica. Kašel při kouření. Kyčelní kloub centrem mnoha revmatických bolestí. Bodavá bolest v boku. Bolest v bederních a kyčelních svalech < sebemenším pohybem, ale může si zvednout končetinu rukama. Kůže je citlivá, suchá, scvrklá. Herpetické svědění, pálení, červené nebo bělavé skvrny na oteklém povrchu. Plešatost; tvorba šupin, kůže se slupuje z rukou. Kůže na kloubech je napjatá.

Hodí se pro robustní osoby a jedince zvyklé užívat si života. Změna teploty <, Čerstvý vzduch < problémy s průduškami. Vlhké teplo < bolesti v končetinách. Vlhké a studené počasí = trhavé a bodavé bolesti v různých částech těla. Čtení < symptomy oka a úst. Zhoršení čtením je výrazné. Setkáváme se s ním také u Ciny. Závrať u All.sat. je vyvolána, když se dlouho upřeně na něco dívá: patrně jde v podstatě o stejnou modalitu jako < čtením. Mnoho symptomů je < večer a v noci; také ráno při probuzení. Sezení v předklonu >; tlak < bolesti v břiše. Každý krok = mučivá bolest v útrobách. Chůze > bolesti v končetinách.

Vztahy.Srovnej: All.cep. Ornithogalum umbellatum (onemocnění žaludku); Bry., Caps., (páchnoucí dech při kašli), Coloc., (kolika; bolesti v kyčli); Ign., Kali bi. (provazcovitá expektorace; vlas na jazyku); Rhus a Hyo. (strach, že bud otráven); Lyc., Nux v., Senec. Antidotováno: Lyc. Komplementární: Ars. Není kompatibilní s: Alo., All. cep., Scilla.

Indikace. – Pití špinavé vody. Nestřídmost v jídle.

SYMPTOMY

 1. Mysl. – Smutek. – Pláče ze spaní. – Obává se, že se nikdy neuzdraví; bojí se, že nesnese žádný lék; bojí se, že bude otráven. – Citlivý. – Netrpělivý. – Popud utéct.
 2. Hlava. – Závrať, když se dlouho a upřeně na něco dívá. – Chvilková závrať, jen když se zvedá ze židle. – Pocit tíhy v čele, téměř nemůže otevřít oči. – Tupá bolest v zátylku, ráno, když leží na zádech. – Bolest hlavy: s hleny v krku; před mense, přestane, když se objeví menstruace, po ní se opět vrátí; u osob s trávicími poruchami.
 3. Oči. – Zánět oka s katarem – v noci: svědivé a pálivé slzení; aglutinace; dostavuje se každou noc, když se snaží číst. – Kůstky prstů na nohou (tarsi) bolavé a podrážděné.
 4. Uši. – Katarální hluchota. – Ztvrdlý ušní maz a krusty.
 5. Nos. – Koryza spíše suchá než vodnatá, s tlakovou bolestí z místa nad kořenem nosu. – svědění na spoji nosních kůstek (alae) s obličejem. – V noci smrká krev.
 6. Obličej. – Bodavé bolesti na jedné straně obličeje. – Suché rty.
 7. Ústa. – Pocit lechtání v dolních zubech. – Otoky dolní dásně. – V noci a ráno, nepříjemný pocit, jako by měl vlas na jazyku; znovu při probuzení. – Jazyk bledě červený se sotva znatelnými papilami. – Suchost na patře. – Hojná produkce nasládlých slin v ústech, před polednem, po jídlech; ještě více zejména po večeři a průběhu noci. – Pálivá chuť v ústech, vycházející z krku, silně připomínající česnek, ihned po podání léku, vrátila se po snídani v takové síle, že vyvolala proud slin. Symptomy úst < čtením.
 8. Krk. – Pocit, jako by mu něco studeného stoupalo krkem. – Pocit, jako by pálivé a štiplavé výpary stoupaly krkem.- Hlen se hromadí v krku, ráno, s těžkou hlavou. – Lepkavý pocit v krku se suchostí, lechtáním, horkostí a pocitem odřenosti v hrtanu.
 9. Chuť k jídlu a žaludek. – Dravá chuť k jídlu. – Velký hlad ze slabosti žaludku, ale bez chuti. – Touha po másle. – Žízeň; brání v usnutí. – Palčivé říhání, po jídle. – Říhání vyvolává hojné slinění. – Sebemenší narušení stravovacích návyků rozbouří střeva a trávení. – Problémy ze špatné vody; z obžerství. – Problémy s dýchacími cestami< po jídle. – Pálení v žaludku,která není bolestivý, když se ho nedotýká, ale velmi citlivý na sebemenší tlak. – Bodavé bolesti. – Tíha v žaludku, která brání v usnutí. – Tlak dovnitř jako od kamene v podbřišku. – Tlak v horní části břicha; > sezením v předklonu a tlakem obou rukou; bolest nesnesitelná, když vyjde ven.
 10. Břicho. – Koliky s větry; kroucení a štípání kolem pupku. – Neúplné (jakoby přerušované) vypouštění páchnoucího flatu. – Každý krok na chodníku způsoboval mučivou bolest, jako by mu někdo trhal střeva na kusy, > ulehnutím. – Všechno jako by se táhlo dolů. – Tíha v podbřišku, bezprostředně po jídle, bez nucení na stolici nebo na moč.
 11. Stolice a konečník. – Vypuzuje flatus. – Stolice nejprve tuhá, pak vodovatá a pálivá. – Nechtěná stolice. – Průjmová stolice, ve 3 ráno, předcházena, doprovázena a následována řezáním v břiše a stydké krajině. – Normální stolice ihned po jídle. – Stolice zpožděna od rána až do doby po večeři, velké nucení; se stolicí a horkostí v konečníku. – Zácpa s téměř neustálou tupou bolestí ve střevech. – Hemeroidy. – Prolaps konečníku. – Škrkavky.
 12. Močové cesty. –Zvýšená tvorba moči. – Bělavá a velmi hojná moč, zkalená kyselinou dusičnou. – Jistý druh diabetu. – Temně hnědá s hojným sedimentem. – Snížené množství moči.
 13. Ženské pohlavní orgány. – Menses příliš brzy; bolest hlavy a závrať se zmenší s tím, jak se krvácení rozproudí. – Hnisavé boláčky na vulvě. – Hnisavé boláčky na vulvě při menstruaci. – Během menses rozsáhlé odřeniny na vnitřní straně stehen. – Jasně červené skvrny, se svěděním a štípáním na vnitřní straně velkých pysků a na vstupu do vagíny. – (Údajně škodlivé v těhotenství a při kojení.) – Nevypuzená placenta. – Tupé bodání v pravém prsu. – Otoky prsou po odstavení. – Otoky prsou, citlivé na dotek. – Vyrážka – červené skvrny mezi prsy a kolem bradavek.
 14. Dýchací orgány. – Obtížné dýchání, jako by prsní kost byla stlačená. Periodické astma. – Bolestivé podráždění v průdušnici při kašli. – Škrábání v hrtanu vyvolávající suchý kašel. – Téměř neustálé chrčení způsobené hlenem v průduškách. – Kašel jako by vycházelo ze žaludku. – Kašel vyvolává znatelný zápach. – Suchý kašel po jídle. – Ranní kašel, po opuštění ložnice, s mimořádně hojným vykašláváním hlenu. – Náhlé záchvaty prudkého, suchého kašle při kouření, donutí ho přestat. – Velké obtíže při vykašlávání lepkavého sekretu. – Vykašlávání řídkého, žlutavého, hnisavě vyhlížejícího sekretu se stopami krve a s hnilobným zápachem. – Kašel < sehnutím hlavy; po jídle; na čerstvém vzduchu.
 15. Hrudník. – Bolest v dolní části hrudníku s tmavou močí. – Vystřelující bolest v hrudníku, která brání v usnutí.
 16. Srdce. – Poskakování a bušení srdce.
 17. Záda. – Rudé skvrny jako od trichoficií. – Svědění mezi lopatkami. – Trhavá bolest v kříži. – Řezavá bolest v kříži po ránu. – Bolest v kostrči.
 18. Horní končetiny. – Bolestivý pocit stažení v paži. – Bolest v předloktí; jakoby ochrnuté. – Pálení, pak vlhkost v dlaních. – Na rukou se objevují červené skvrny. – Kůže na rukou se loupe. – Prudké bolesti v prstech, šíří se i pod nehty.
 19. Dolní končetiny. – Revmatismus kyčle. – Prudká bolest v kyčli. – Nesnesitelná bolest ve společné šlaše bederního a kyčelního svalu; < sebemenším pohybem; když si chce dát nohu přes nohu, vykřikne; ale když si jemně zvedne nohu rukama, nevyvolává to žádnou bolest; < v 8 hod večer, v posteli, nemůže změnit polohu ani spát. – Slabost v dolních končetinách; bolestivý pocit únavy ve stehnech. – Nohy nerostou stejně rychle jako zbytek těla. – Bolest v kotníku, jako by byl podvrtnutý; v kloubech prstů nohou. – Štípání v nohou od kotníků dolů; pálení v chodidlech; ztuhlost nohou. – Bolesti < změnami teploty.
 20. Kůže. – Citlivá kůže. – Uvolněná; – suchá; ochablá kůže. – Otoky se svěděním a pálením. – Červené skvrny; na rukou, na hrudníku, na zádech. – Herpetické svědění a pálení, červené nebo bělavé skvrny na oteklém povrchu.
 21. Spánek. – Ospalost po jídle. – Svalové záškuby při usínání. – Ve spánku brání: bodání v hrudníku; tíha na žaludku; žízeň. – Je mu zima ve spaní, často ho budí. – Sny: o vodě a bouřích; o rychlém přesunu z místa na místo; úzkostné, úzkost pokračuje po probuzení.
 22. Horečka. – Mrazení jen na jedné straně. – Třesavka před polednem a večer. – Zarudlý ve tváři, když je mu zima. – Při horečce zvrací. – Odpoledne se potí. – Pot: štiplavý; vyvolává svědění; páchnoucí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *