Astma – předepsání podle klíčových symptomů

14.12.2017 | Dr. Kavita R. Chandak | autori@homeopatie.cz | Homeopatika

Hippokrates poprvé použil slovo asthma jako lékařský termín. Protože příčina astmatu je údajně genetická, vyvstává nejprve otázka “Co je spouštěcím faktorem?” Jak se objeví symptom? Existuje celá řada spouštěcích faktorů, které se liší člověk od člověka a astma od astmatu, ať je alergického původu, nebo ne. Například alergeny, nečistoty v ovzduší, počasí (suché, větrné, anebo studené), infekce dýchacího aparátu, cvičení (intenzivní cvičení může způsobit obtížné dýchání), silné emoce, a někteří pacienti vykazují astmatické symptomy jako reakci na určité léky.

Druhy astmatu

Astma v dětství – důvodem je geneticky podmíněná přecitlivělost na prostředí, takže jsou děti často alergické.

Astma v dospělosti – objevuje se po 20tém roce života. Je častější u žen. Je méně časté než dětské astma. Obvykle je spouštěčem alergie.

Astma vyvolané kašlem – velice těžko se rozpoznává, protože je často zaměňováno za chronickou bronchitidu nebo sinusitidu. Chybí jakékoli další symptomy astmatu.

Profesní Astma – v pracovním prostředí jsou spouštěčem chemikálie, prach, barvy, plyny, kouř, výfukové plyny atp.

Noční astma – pacient je zhoršen během noci, zejména mezi 2. a 4. hodinou ranní.

Dva nejtypičtější druhy astmatu, které se v ordinaci objevují denně, jsou bronchiální a srdeční astma.

Vznik a vývoj astmatu

Když jakýkoli alergen vnikne do dýchacích cest a dostane se do dolních cest dýchacích, je vstřebán buňkou s antigeny. Tyto buňky je dál posílají k dalším imunitním buňkám. U normálních lidí tyto imunitní buňky (THO) zkontrolují a posléze ignorují molekulu alergenu. U astmatických pacientů se však tyto buňky změní v jiný typ buňky (TH2).

Naše imunita vyrábí protilátky proti vdechnutým alergenům. Když pacient podruhé vdechne stejný alergen, protilátky ho „poznají“ a aktivují reakční koloběh. Objeví se zánět a uvolněné chemikálie způsobí ztluštění buněčné stěny. Buňky vytvořené k rozmnožování podněcují buňky produkující hlen k většímu růstu a produkci většího množství hustšího hlenu. Zanícené dýchací cesty jsou hyperaktivnější a náchylnější ke spazmům průdušnic.

Projevy a symptomy

Kašel, sípání, pocit sevřeného hrudníku, dýchavičnost. Je to jen několik běžných symptomů, ale jejich závažnost se liší člověk od člověka.

Diagnózu astmatu lze provést fyzickou prohlídkou, testem funkčnosti plic, spirometrií, analýzou krevních plynů a několika dalšími zjišťovacími metodami.

Role homeopatie při léčbě astmatu

Léčba probíhá ve dvou fázích – jednou je akutní fáze a druhou je fáze mezi záchvaty. Homeopatické bronchodilátory způsobují setrvalé otevření průdušnic i po vysazení léku, protože se jedná o velmi dobře vybrané konstituční léky na konkrétní projevy nemoci u daného pacienta.

Léky:

Uvádím několik klíčových symptomů, které jsou užitečné pro rychlé předepsání u akutních stavů. Abyste určili lék, vždy si všímejte druhu vykašlávaných hlenů, pulsu a časových modalit.

Ammonium Carb
Zimomřivý pacient. Dýchací obtíže přicházejí obvykle po půlnoci. Kašel je horší ležením v posteli. Dušnost horší během spánku, na studeném vzduchu, pohybem a v teplé místnosti, ale zlepšuje se na čerstvém vzduchu. Silně ucpaný nos, musí dýchat ústy. Neutišitelná žízeň. Vydatné slinění, lepkavé, bílé. Průvodní jevy: dusivá plnost u kořene nosu, jakoby mělo všechno uvnitř vybouchnout. Pocit pálení v jícnu, jako od alkoholu. Rychlý puls, silný, nebo slabý.

Antimonium Tart
Obtížné dýchání v noci, zlepšuje se vzpřímeným sezením a na čerstvém vzduchu. Pacient chce být ovíván. Lapá po dechu během kašle, pacient se musí předklonit. Dýchání je zablokované hlenem v průdušnici, zlepší se vykašláváním. Chroptí při dýchání a má studené končetiny. Provázeno kašlem. Ospalost a studený pot. Záškuby v obličeji během kašle.

Cuprum Met
Zablokované dýchání s těžkou apnoe (zástavou dechu), pacient nemůže mluvit ani spolknout pár kapek vody. Naprosté vyčerpání. Pot je studený. Pacient nemůže dýchat, i když má na obličeji kyslíkovou masku. Sevření v oblasti mečovitého výběžku hrudní kosti. Dýchání hluboké, přerušované, zablokované a chřestivé, zhoršuje se po 3.00 ráno. Dlouhý nepřerušovaný kašel se horší mezi 23.00 a 1.00. Kašel zní jako bublání. Hippokratický propadlý obličej s ledově studenými rty. Pacientovi chvíli trvá, než odpoví. Polykání je hlučné. Dýchání zhoršeno vyděšením. Puls je slabý.

Arsenicum Album
Nervózní, úzkostný, horší o půlnoci, musí vyskočit z postele. Vykašlaný hlen je pěnivý, vydatný a krvavý. Dýchání se zhoršuje studeným jídlem, snadnější, když vzpřímeně sedí. Průvodní jevy – žízeň a omdlévání při záchvatu, nepříjemný zápach z úst. Puls je slabý, neznatelný, pomalý a

Laurocerasus
Prudký, nepřestávající, drsný kašel. Zhoršuje se vzpřímeným sezením a stáním, které způsobuje ucpání v hrudníku, proto musí být pacient v polo lehu. Extrémní zimomřivost, pacient chce teplou přikrývku. Nejprve náhlé lapání po dechu, pak 2-3 dlouhé nádechy je typický způsob dýchání. Průvodní jevy: paličkovité prsty, namodrale červený obličej s modrými rty je triáda tohoto léku. Žízeň na malé množství a nedostatečné močení. Puls silný, ale nepravidelný.

Lobelia inflata
Prudký, suchý, vyčerpávající kašel doprovázený nevolností. Jakýkoli pohyb zhoršuje. Dýchání je kašlem znemožněno. Zhoršuje se studeným vzduchem a zlepšuje teplým jídlem, v teplé místnosti a čerstvým vzduchem. Silná touha po vzduchu. Průvodní jevy: nepříjemný pocit v křížové kosti. Studené nohy a bílý jazyk. Rychlý, přerušovaný puls.

Lachesis
Astma, když se zimní počasí změní v teplé letní. Těžké dýchání z pocitu žárlivosti. Prudký kašel. Prudká bolest hlavy a dušení, jakmile si lehne. Chce mít otevřené dveře a okna.

Carbo Veg
Velmi dobrý lék na astma u starých lidí. Obtížné dýchání, zhoršení v teplé místnosti, zlepšení ovíváním, větráním a vzpřímeným sezením. Pocit sevření v hrudníku. Nemůže dýchat, sípá a píská. Průvodním jevem je vnější chlad.

Sambucus Nigra
Hlasité a rychlé dýchání. Obtížné dýchání po půlnoci kolem 3.00 až 4.00 ráno. Vykašlané hleny jsou husté a tuhé. Kašle ve dne i v noci, zlepšuje se vzpřímeným sezením.

Opium
Sevření hrtanu způsobuje kašel. Dýchání zní jako sténání, lapá po dechu, rychlé a hluboké nádechy. Pacienta je nutné probudit, aby se neudusil. Studené ruce a nohy. Zlepšuje uvolnění oděvu.

Hydrocyanic acid
Problematické dýchání doprovázené pocitem překážky v krku. Obličej je zbarven do modra nebo je bledý. Vykašlává krvavé a žluté hleny.

 Dr. Kavita R. Chandak (BHMS, PGNIH, PG(HOM), MD [HOM])  je proslulá klasická homeopatka s 16-ti letou praxí. Působí v indickém Nagpurandu.

převzato z Hpathy Ezine, November, 2017

přeložila Tereza Ledererová

Dětské typy v homeopatii – Frans Kusse

Charakteristické duševní a fyzické vlastnosti padesáti šesti hlavních dětských lékových typů.

Dítě, jemuž celostně odpovídá určitý lék, detske-typy-v-homeopatiischopný vyléčit jeho chronické potíže a nedostatky, má specifické psychické a fyzické rysy tohoto svého (tzv. konstitučního) léku. Jde nejen o povahu, způsob chování a typický charakter nemocí, ale mohou to být i určité rysy tváře, barva vlasů či výraz. Na základě toho je možné správný lék, similimum, vybrat z desítek existujících možností. Rodiče uvítají možnost porovnat své dítěs předepsaným lékem, a tak se více dovědět o jeho povaze a potřebách. Kniha je ilustrována fotografiemi dětí, reprezentujícími vzhled daného homeopatického typu. Holanďan Dr. Frans Kusse je homeopatický lékař s rozsáhlou klinickou zkušeností a jeho popisy vycházejí ze současného stavu poznání o homeopatických lécích i z charakteru současných dětí a jejich nemocí.

Knihu můžete objednat zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *