Aurum a zápach z úst

11.10.2021 | Mgr. Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz | Metoda

Homeopathic World byl americký profesní časopis, který vycházel téměř sto let a obsahoval poklady homeopatického poznání, neztrácející hodnotu ani dnes. Jméno autora článku se zřejmě vyskytuje v předposledním řádku.

V zimě 1858 se ke mně dostavila dobře situovaná dáma ohledně své dcery. Řekla mi, že  dcera vydechuje tak odporný zápach, že už se k ní nemůže přiblížit a také  ji dávno přestala líbat. Matka neznala příčinu toho stavu, a nejhorší na tom bylo, že dceřin snoubenec měl přijít  za tři měsíce na návštěvu a ona se obávala, že jej tento dívčin  nedostatek ospravedlní, aby zrušil všechny závazky. Když mladá dáma vstoupila do místnosti, byl jsem příjemně překvapen vida přibližující se postavu jakoby bohyně Junony1. Ale měla oči rudé od pláče. Stydlivě mi podala ruku. Bylo jí asi 23, měla blond vlasy a modré oči. Zvnějšku nemohla být zpozorována žádná chyba; její ústa stejně jako štíhlé leč poněkud ochablé tělo byly modelem čistoty; ani jediný z jejích perfektních zubů nechyběl. Jazyk byl nádherně čistý, také hltan, avšak přiblížení se k jejím ústům vyžadovalo  velké odhodlání,  neboť  odporný puch mě téměř porazil.

“Und von sich haucht den giftigen Wind” (Kampf mit dem Drachen)2

Takže všechny její funkce, včetně ženských, byly zcela normální. Řešení bylo obtížné. Dal jsem dohromady údaje z vyšetření, a zdálo se,  že to celé závisí na skrofulózním postižení, což její matka potvrdila, když řekla, že dívka jako malá trpěla skrofulózními poruchami očí a nosu. Když jsem se vyptal na její mentální kondici, řekla mi matka, že je spíše melancholického založení a že se nyní uchyluje do samoty, je vážná a rezervovaná a také stydlivá a smutná. Z těchto poznámek jsem zkonstruoval diagnosu a léčbu. Veden zákonem podobnosti a zejména s ohledem na celkové založení, a také kvůli skrofulosní diathési, jsem  předepsal Aurum metallicum, 5x,  špetku před každým jídlem, a po třech dnech 10x ředění ráno a večer. Výsledek splnil má očekávání. Po týdnu mi matka s velkou radostí sdělila, že nastalo zřetelné zlepšení; a po dalším týdnu byl dech mnohem čistší; a po třech týdnech, během nichž brala jednu kapku třicátého ředění jednou týdně, byla zcela vyléčena. Její svatba se konala dva měsíce poté. Zápach se nikdy nevrátil. – Pröll, Arch.f. Hom,iii 56 (Journ. B.H.S.)

Přeloženo z Homeopathic World, 1898

————————————

1 – Nejvyšší římská bohyně, ideál ženství.

2 –“ A jedovatý vítr dýchá sám ze sebe.” (Boj s drakem)

Bönninghausenovo repertorium – C. M. Boger, M.D.

boeninghausen_velkyDr. Franz von Bönninghausen, se narodil v Holandsku, byl mladším současníkem Hahnemanna a jeho dílo patří k základním pilířům homeopatie, na nichž stavěly další generace. Jeho Repertorium je vůbec prvním tabulkovým seznamem symptomů a léků a jeho údaje jsou samozřejmě zahrnuty i v dnešních syntetických repertoriích. Nicméně v Německu, ve Velké Británii i jinde je mnoho homeopatů, kteří stále pracují (někteří z nich převážně nebo i výhradně) právě s tímto repertoriem. Lze zde připomenout přednášky R. Malcolma, M.D., děkana Faculty of homeopathy, na Letní škole Homeopatické akademie, který se velmi silně přihlásil k tomuto odkazu.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *