Chronická deprese – případ léku Lac Assinum

13.3.2022 | Dr Yamini Ramesh BHMS , CCAH, FCAH (Mumbai) | autori@alternativa.cz | Homeopatika, Metoda, Nemoci, Případy

Mladá žena s chronickou depresí. Je sociální pracovnice. Přišla ke mně před delší dobou v r. 2016 a její případ mi otevřel nový pohled na lék, který dostala, a naučil mě o něm mnoho věcí včetně toho, jak mohou málo poznané léky pomáhat u středně závažných mentálních poruch, které se jinak obtížně léčí. Předložím celý dlouhodobě vedený případ i s pěti detailními záznamy kontrol.

Použila jsem zkratky: D je doktor a P je pacient. Některé věty jsem ponechala v Hindi a překlad je v závorkách.

20. 5. 2016

Slečna DM ke mně přišla s depresí. Bylo jí 28 let, pracovala pro vládu jako sociální pracovnice, ale původní profesí byla účetní.

Hlavní stížnost – chronická deprese s bolestí v rukách.

D: Povězte mi o tom.

P: Nemám zájem o nic a cítím se, jako bych nic nedělala, ačkoliv mám na starost i domácnost, ale nic mě nebaví. Taky nemám žádný zájem o studium. Také mívám silnou bolest v pažích a dlaních a stává se to často. Když vezmu lék proti bolesti nebo něco co od bolesti uleví, za dva až tři dny je to zpátky. Pociťuji tu bolest skoro 3 roky.  Každý týden musím naštívit doktora a a vzít léky proti bolesti. Není z toho úniku. Příliš mnoho bolesti. Starám se také o domácnost, kde jsou i  dva sourozenci a matka a také strýc. Pracuji v kanceláři jako asistentka.

Mám také spoustu finančních problémů. Moje rodina je na mně závislá, protože já jediná v rodině vydělávám. Jsme rodina ve středním společenském postavení a já se o ni starám. Od potravin a  oblečení až k potřebám pro domácnost, všechno zařizuji já.

Má matka je velmi naivní osoba, nikdy nebyla nakupovat, nikdy nebyla ve styku s nikým z vnějšího světa, takže nyní, když otec zemřel, se o ni musím starat. Oba sourozenci jsou mladší než já. Chodí do školy a na univerzitu. Tak to je o mně asi všechno.

D: Řekněte mi o sobě víc.

P: Necítím se nyní, jakobych nedělala nic.Provádím rutinní věci a je to pro mě břemeno. Cítím se, jakobych nebyla spojená s ničím. V mém životě jsou dva až tři přátelé , s nimiž si ráda popovídám. Můžu s ními mluvit celé hodiny.

Baki sab to kam karwate hai apna bas. (Každý mi říká, abych pracovala.) Aap kuch puchona. (Něco po mně chtějí )

D: Popište mi své potíže.

P: Cítím se v depresi a nemám o nic zájem. Velmi mi chybí otec. Kdyby tu ještě byl, cítila bych se šťastnější. Další věc je můj dům, mám tam mnoho odpovědnosti, ale lidé mi nerozumí. Prostě se uvnitř necítím šťastná.

Gahrwale bahut pareshan karte hai. (Má rodina mě opravdu velmi trápí.)

Bratr bojuje s mojí sestrou. Přestal chodit do školy před šesti měsíci a jeho vedoucí si mě zavolal a vynadal mi. Řekl, že to, proč nechodí do školy, je můj problém.  A když jsem se bratra zeptala, proč tam nechodí, odpověděl, že nemá školu rád. Je velmi rebelský a mlátí moji mladší sestru. Bojuje taky s matkou.

Jsem v kanceláři většinu času a přicházím domů až v noci. Protože nejsem doma, nevím přesně, co tam dělají celý den.

Takže mám mnoho problémů v domácnosti a velmi mě trápí myšlenka jak přežijeme v budoucnu, co se stane.

Zapomněla jsem vám říci, že mám také  astma a beru na to občas homeopatické léky. Je to teď lepší , ale když to příjde, tak je to divoký záchvat, většinou v noci, a někdo z mého okolí mě dopraví do nemocnice a dostávám všechny ty pumpy a inhalátory a pak se zlepším. Tak to se stává poslední 2 – 3 roky. Měla jsem problém s dýcháním od dětství, ale v poslední době se dostávám do nemocnice asi tak jednou měsíčně. Můj otec a babička tím trpěli také.

A ty bolesti v pažích, bože, je to protivné.

Citím, že je můj život zničený.

Mera pura jeevan ye dawaia aur gharwalo ke sath hi gujr jane wala hai aisa dar lagta hai. (Bojím se, že strávím celý život s problémy mojí rodiny a s léky.) Co mám dělat?

D: Co pociťujete uvnitř?

Vidím, že se celý život vyvíjí takhle a já to tak nechci. Nikdo mě nemiluje a jsem jen taková užitečná osoba a všechno dělám pro jiné. Cítím se používána a nestěžuji si na to, ale někdy jsem opravdu smutná , že jsou lidé tak sobečtí a proč to dělají.

Jsou jen dva přátelé, co mi jen tak zavolají. Myslím, bez motivu. Jinak mě každý volá jen z pracovních důvodů. Jsem jen dělnice. Většina lidí mi zavolá, abych něco zařídila a ne, že se mnou chtějí mluvit. Dodávám energii mým přátelům, platím účty.

Mám také problém s tím, říci někomu ne.

Celý den dělám tyhle věci, ale uvnitř jsem smutná a někdy také citím zlost. Ti lidé jsou na mě tak hrubí.

Din bhar gadha hamali karti hu mai. (Celý den dřu jako osel.) Nevidím v mém životě žádný účel. Cítím se, jako bych byla pro každého břemeno.

(Pláče)

D: Jaká je vaše vnitřní zkušenost, když říkáte, že jste na obtířž, bezvýznamná a lidé jsou na vás hrubí?

P: Cítím, že mě rodina snáší jen proto, že jsem užitečná,  a kdybych nevydělávala nebo nic nedělala, tak by mě příští den vykopli. To samé cítím i v kanceláři a s ostatními lidmi, že jsem pro ně jinak břemeno. Oni si mě ani nepamatují, jakobych neexistovala. Oni mi jen volají kdykoliv pro mě mají práci nebo něco podobného, jenom mě využívají,  jejich práce je udělána mnou, kdybych to nebyla schopna udělat, vyhodili by mě.

A víte, doktorko, cítím to samé uvnitř sebe, že také dělám všechno pro účel práce. Ve skutečnosti mě nezajímá nic jako je domácí povinnosti,  kancelář, volání lidem atd., ale nesu to jako náklad, protože to musím dělat, abych žila.

Takže nemám vztahy s lidmi pro moje osobní blaho, nejsem sobecká. Patřím lidem. Mám ráda společnost dobrých přátel. A jsem jednoduchá. Nedělám nic ze skrytých důvodů, to nemohu.

I když  uvnitř se cítím velmi frustrovaná, pořád mi ještě část mně říká, že jsme na světě jedna komunita a máme si pomáhat. Já jsem ta, co pomáhá. Takže dělám většinu věcí takhle, protože je to moje povaha. Nikdo  mě nenutí dělat něco, dělám to z vlastní vůle a pak cítím zlost, že nejsem schopnma říci ne a podle toho pokračuje můj život… Tak to je ten můj problém, doktorko, pomozte mi prosím. Pomozte mi prosím uklidnit mou mysl. Mám tak mnoho myšlenek a celý čas myslím na budoucnost, jak moje rodina přežije.

Taky mám starosti o matku. Co se stane v budoucnu, já myslím, že se nemohu vdát, ani na to nemohu pomyslet, musím zústat s matkou, protože můj bratr je velmi neodpovědný, krade mamince peníze. Ona má velkou náklonnost k svému synovi, dokonce mu pomáhá při koupeli, při jídle a ve všem. Přitom je mu 15 let a nevím, jak to může dál fungovat.

D: Máte nějaký strach? Bojíte se něčeho?

P: Bojím se, že budu opuštěna a osamělá. Nemůžu být sama. Potřebuji lidi. Když zůstanu sama třeba jen jeden den, začnu mít dýchací potíže. Stále se obklopuji lidmi.  Ale uvnitř vím, že mě ti lidé nepotřebují. Takže cítím silnou osamělost.

Také se bojím, že když nebudu dělat určenou práci, třeba nebudu schopná tlačit ten náklad, co se stane? Tahle myšlenka mě napadá často. Vím, že jsem dostatečně schopná nyní, ale kvůli těm zdravotním obtížím klesá moje síla,  nechci ztratit schopnost pracovat. Nechci selhat. Jinak bych byla bezcenná.

D: Co myslíte slovy bezcenná, bez síly a nebýt schopná tlačit náklad? Můžete mi tyto obavy vysvětlit?

P: Bezcenná znamená, že jednoho dne lidé mohou usoudit, že nejsem důležitá a cenná. Takhle se často cítím. Mám často pocit, že mě lidé shledají hloupou a bezcennou. Necítím se doceněná, přestože dělám spoustu práce pro každého. Dělám v kanceláři i věci, které do mé pracovní náplně nepatří. Jsem účetní, pomáháme lidem, ale i když dělám také věci, co do mého pracovního plánu ani nepatří, stejně za to nemám žádnou pochvalu. Nikdy se mi nedostane ocenění. Ale s lidmi se nehádám. Jsem klidná osoba, ale cítím ty emoce. Snažím se vyhnout konfliktům. Lidi mě zneužívají, týrají mě, ale stále se snažím vyhnout konfliktu.

A ptala jste se na to – bez síly.  Dělám mnoho věcí, často mnohaúkolových, starost o rodinu a mnoho dalšího. Takže mě lidé potřebují. Později ale mohu ztratit sílu to dělat. Tohle mě hlavně napadá, když je mi zle, když jsem přijímána do nemocnice, obvykle na 2 -3 dny. Někdo z kanceláře za mnou občas příjde, chvíli se mnou zůstane nebo mi pomůže, ale zrovna v tu dobu je to pro mě velmi obtížné, protože cítím tíhu na hrudi, dýchání je těžké a podivné je, že cítím, že mě napadá, kdybych tu zústala déle a kdybych nebyla už lidem užitečná, zda by se o mně ještě starali.

Tahle myšlenka mě pronásleduje a dělá mě smutnou. To je doktorko hlavní důvod, proč se chci uzdravit, nechci ztratit rodinu a práci. Ať už mám jakýkoliv život, chci být silnější pro mé lidi.

Chci jednoduchý život, žádné velké sny, stačí, když všechno půjde všedním pořádkem a s průměrným zdravím. Nemám nic ze života. Chci podporovat  navždy mou rodinu.

D: Máte nějaké sny?

P: Mnohokrát jsem měla sen, že nemohu ve třídě vyřešit matematický příklad a jsem za to zesměšňována: tato dívka je tak hloupá, že nedokáže vyřešit tak jednoduchý úkol.

Mám mnoho takových snů a také z většiny z nich se probouzím bolestí nohou.

V dětství jsem mívala sen, že studenti sedí v lavicích,  ale učitel mi nařídil sedět na zemi, protože jsem udělala chybu, cítím se ponížená a divím se, proč to učitelka  dělá. Je to tak neobvyklé.

D: Jaké byly vaše pocity v tom snu?

P: Vždy jsem měla nízké sebevědomí od dětství, měla jsem pocit méněcennosti, i v tom snu, a to byl důvod, proč se učitelka v tom snu tak chovala. Cítila jsem se hloupá.

D: Chcete mi říci ještě něco dalšího?

P: Ano doktorko, uvědomila jsem si během našeho rozhovoru  můj problém, že se cítím stále přetížená. Bezcenná, totálně opomíjená a nedůležitá, což je asi to hlavní.

Také mívám před menses bolest v prsech. Stávají se citlivými a moje perioda se stala asi před rokem poněkud nepravidelnou. Takže ještě tenhle problém.

Také se silně potím, můžete to vyléčit?

D: Ano, zkusíme to.

Doprovázející osoba, sestra: Pracuje extrémně tvrdě a stará se o všechno.Ve dne v noci je připravená udělat cokoliv pro kohokoliv. Když jí někdo zavolá o půlnoci, je schopná jít a pomoci. Vždycky jí říkáme, aby si nenabírala tolik věcí, ale ona neposlechne. Je velmi tvrdohlavá.  I ve stravování je taková, co se týče jídel, která nemá ráda. Musíme vařit podle jejího výběru. Můžete prosím něco udělat s jejími problémy? Máme o ni strach.

Ona je mužem v naší rodině. Všechno zařizuje s vynaložením velké síly, ale co zemřel  otec, začala být velmi často nemocná. Vzala na sebe celou odpovědnost.

Pracuje a také připravuje pracovní místa pro vládu, ale ty její problémy nám dělají starosti.

Doporučeno Lac Assnium 1 M – 1 dávka jednou měsíčně (potencované oslí mléko)

Analýza:

Po odebrání případu jsem pozorovala několik charakteristik, které následují, a kvůli kterým jsem se rozhodla pro lék Lac Assinum.

 • Deprese
 • Astma – záchvaty téměř každý měsíc
 • Bolest v pažích ++
 • Všechny problémy začaly před dvěma až třemi lety po smrti otce
 • Hlavní potíž – nedostatek zájmu o cokoliv
 • Bolest rukou a paží bez příčiny
 • Hovorná, velmi komunikativní.

Povaha:

 • Tvrdě pracující
 • Neumí říci ne, každému pomáhá
 • Cítí, že mnoho vytrpěla
 • Lidé ji zneužívají
 • Tichá sklíčenost s neviditelným hněvem
 • Vyhýbá se konfliktům
 • Miluje rodinu
 • Odpovědná
 • Nezávislost versus závislost
 • Pocit hlouposti a ponižování v dětství
 • Strach z osamění, miluje společnost
 • Blud, že je bezcenná
 • Chce komunikaci
 • Starosti o budoucnost rodiny
 • Bolest v prsech před menses a menses opožděn
 • Problémy s rodinou – matka, sestra a bratr
 • Silné pocení
 • Pocit zbytečnosti
 • Hluboký smutek a zármutek kvůli otci a rodinné situaci
 • Ráda mluví s přáteli
 • Pocit břemene ve vztahu k rodině a společnosti
 • Pocit břemene je její hlavní zkušenost
 • Pocit, že není dost silná, nemůže uhnout z určené práce
 • Pocit, že není doceněna
 • Mnoho úkolů
 • Tvrdohlavá ohledně jídla, vybíravá
 • Inteligentní
 • Sny – dívají se na ni svrchu, musí sedět na podlaze, zatímco ostatní jsou v lavicích
 • Neschopna vyřešit matematický úkol a lidé na ni hledí svrchu

Potřebovala jsem lék, který je dobromyslný, má velkou sílu, schopnost zařizovat mnoho věcí, nést náklad, cítí utrpení, je poněkud zneužíván a ještě trpí pocitem bezcennosti a hlouposti.

Lac Assinum – Mléko osla, který patří do rodu equidae, koňovití.

Takže takhle jsem našla lék pro tento případ.

Kontroly:

25. 6. 2016

 • Přišla ke mně za měsíc a řekla mi, že po první dávce vzrostl její zájem o studium. Studuje nyní problematiku veřejných služeb a chce zvýšit počet pracovních míst.
 • Řekla též, že měla tento měsíc menses ve správném  termínu
 • Celkově se cítí o 30 – 40% lépe.

25. 8. 2016

 • Menses zlepšen a také chuť k jídlu je lepší
 • Poslední 2 měsíce žádný záchvat astmatu. Trochu sípání poté co jedla pani puri, ale přelo to samo jen po inhalaci vodní páry. Dříve používala medicinální spreje, které ale přestala brát hned po první návštěvě
 • Žádné nízké sebehodnocení a necítí se už vůbec v depresi.

Cítím se mnohem lépe.

Žádné negativní myšlenky.

Bolest v pažích  a rukách přešla hned v prvních dvou týdnech.

Mé dýchací potíže jsou zlepšeny.

Nevzala jsem žádný lék proti bolesti a žádnou jinou medicínu, co jsem začala brát váš lék.

Někdy, když jsem pod velkým pracovním tlakem a podobně, cítím se trochu dole.

Ale jinak se cítím dobře.

Doporučeno  PLC (nemedikované pilulky) po dobu dvou měsíců.

5. 10. 2016

Celkově mnohem lepší, astma není. Žádné negativní myšlenky. Už nemá sebevražedné myšlenky.

 • Energetická úroveň mnohem lepší.
 • Je nyní schpná poněkud vyjádřit svůj vztek.
 • Pokračuje studium při práci.
 • Řekla, že se cítí téměř o 70% celkově zlepšena.

Doporučeno  PLC

7. 12. 2016

Je mnohem lepší.

2 epizody astmatu během posledních dvou měsíců. Ale vzala jsem alopatickou medicínu a ta to zlepšila.

 • Je kompletně v pořádku. Už žádné depresivní myšlenky
 • Mensas normální. Žádná bolest v prsech před menses..
 • Vzpomněla si také, že dřív často mívala bolesti hlavy po čtení – a to se také zlepšilo. Nic dalšího.

Vůbec žádné depresivní myšlenky.

Doporučeno Lac assinum 1 M – 1 dávka

10. 3. 2017

Cítím mnohem víc energie. Jsem vám za to doktorko velmi vděčná.

Mé deprese přestaly a celkově se cítím mnohem lépe.

Nemám žádné potíže.

Povšimněte si – žádný lék není třeba podat, protože všechny potíže zmizely.

Závěr

Lac Assinum pochází z rodu equidae, koňovití,  a všichni víme, že osel je to nejpracovitější a nejužitečnější zvíře, známé jako „zvíře pro náklad“, protože nesou velký náklad, ale nejsou dost respektována. Jak jsme v tomto případu viděli, dívka měla přesně pocit zvířete, nebo jinak řečeno, měla lidskou zkušenost léku, když cítila, že dělá tak mnoho věcí pro ostatní a hlavně rodinu, ale cítí se hloupá

Ale její oddanost rodině nás přiblížila ke třídě savců a nakonec pomohla nalézt Lac Assinum jako její lék.

Po roce je úplně bez deprese, nezávislá na inhalačních prostředcích, nemá žádné bolesti a těší se mnohem lepšímu mentálnímu zdraví.

To je kouzlo homeopatie. Děvče mi též umožnilo prozkoumat mnoho aspektů léku Lac Assinum a porozumět jeho popisu v Materii medice.

Doufám, že se vám případ dobře četl a že jste se z něj něco nového naučili.

Překlad z angličtiny, redakce.

Zdroj

________________________________________

 

Pozn red: Kompletní popis léku Lac Assinum naleznete v knize Patricie Hatherlyové: Mléka – homeopatická materia medica s repertoriem

HOMEO – homeopatický software

Homeo pyramida s názvemPoznávací znak profesionála – lékaře, lékárníka a léčitele. Užitečný pomocník pro samoléčbu, spolehlivý průvodce studentů homeopatie. Velký rozsah odborných textů, pokročilé možnosti analýzy. Snadné intuitivní ovládání. Kompletně v českém jazyce!

Podrobné informace zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *