Čtyři případy léků ve vysoké potenci

8.11.2022 | Edward W. Berridge, M. D. | redakce@alternativa.cz | Metoda, Případy

Teplitz aqua a Petroleum

20. ledna 1872. Pacient trpí již tři dny rudými skvrnami na levé tváři, vypadají jako shluk puchýřků a kůže je zde zatvrdlá. Pálí to, když vyjde ven na chladný vzduch, také to pálí po omytí studenou vodou. Občas to svědí. Před osmi lety měl něco podobného na čele a trvalo to sedm až deset dní. Nyní dva dny pociťuje vystřelující bolest v různých částech hlavy, za ušima a přes čelo. Vystřelující bolest za ušima jakoby přicházela zvenčí.

Diagnosa: Nezdálo se, že by nějaký lék pokrýval všechny symptomy, takže jsem se rozhodl pro medicínu podle bolesti hlavy, která byla posledním symptomem. Repertorium ukazuje u vystřelování napříč čelem Teplitz aqua (voda z Teplic). Dal jsem jednu dávku C 200.

27. ledna. Bolesti v hlavě se nevrátily, měl však vystřelující bolest za ušima do spánků, ale ne už po 24. lednu. Obličej se zlepšil a byl v pořádku. Poněkud se zpotí při chůzi, hlavně v podpaží. Ranní bolest pod pravou lopatkou a slzení na čerstvém vzduchu. Nepravidelné vyprazdňování. Horkost ve tváři pociťována po jídle, po dva týdny. Jídlo postrádá chuť. Občas pocit, jakoby kůže u kořene nosu byla tažena a ztuhlá.

Diagnosa: U tísně u nosu jsou podle Bönninghausenova repertoria tyto léky: Asaf., Cantharis. Capsicum. Carbo-an. Chelid., Chin., Graphit., Menyanth., Mercur., Petrol., Phos-ac., Ran.-bulb., Thuja, Viol.-od.

Mimo to mají slzení na čerstvém vzduchu tyto léky: Canthar., Chelid., Graphit., Mercur., Petrol., Thuja.

Z nich jen Petrol. má horkost v obličeji po jídle. Petroleum 200 byl podán, tři dávky během 24 hodin. Pacient se už nevrátil, ale 27. března ke mně poslal na konzultaci svého přítele, který mi sdělil, že ho lék vyléčil.

SarsaparillaSarsaparilla

Tento muž zaznamenával po devět měsíců otékání svých spermatických  šňůr. Když byly oteklé, tehdy byly též citlivé na dotek. Jen za poslední  tři týdny to měl čtyřikrát. Tyto symptomy se objevovaly, když byl sexuálně vzrušen.

Na základě mých vlastních symptomů zažitých při zkoušce Sarsaparilly jsem mu dal jednu dávku cm. Během pěti dnů se to dalo do pořádku a dál ho to už za stejných okolností neobtěžovalo. Vyléčen.

Kali carbonicum

16. března 1872. Pacient se nachladil při převlékání. Pět dní je tu častá touha polykat sliny, ale často to nejde, což způsobuje dušení v krku. Když k tomu dojde, srdce bije rychleji a cítí se slabý. Nejdřív se to stávalo jen v noci, ale nyní je to i přes den. Když leží na pravé straně, cítí nepravidelný tlukot a srdce jakoby táhlo doprava. Dnes ráno bolest, jakoby spodní část naléhala na žebra. S pocitem dušení v hrdle přichází těžkost dýchání. Po tři noci byl schopen spát jen v sedě, protože jinak mu slina stékala do hrdla. Srdeční akce je nepravidelná a bouřlivá. Systolický šelest je nejvíc slyšet na hrotu srdečním. Podáno Kali carbonicum M, v deset večer.

17. března.  Hrdlo je skoro v pořádku. Spal dobře a mohl ležet. Srdce bylo klidné celou noc a od té doby stále. Žádná bolest na prsou. Poslechově je srdce pravidelné a klidné a systolický šelest je málo. Cítí se silnější.

Někdy později byl na vyšetření u známého lékaře z West End, aby mu dal diagnosu. Ten mu řekl, že je srdce zdravé. Nepochybně tam však byl systolický šelest v době, kdy jsem jej vyšetřoval a před tím  mu bylo také pojišťovnou odmítnuto životní pojištění. Takže musíme přiznat Kali carboniku tu čest, že vyléčilo srdeční šelest.

Aloe

Tento případ (můj vlastní) byl publikovánán v American Journal of Homœopathic Materia Medica (případ 545), ale co se potence týče tam došlo k tiskové chybě. Takže to zde napravuji.

9. června 1870 odpoledne a až do půlnoci jsem měl průjem, hnědý, vodnatý, jen málo fekální hmoty. Během defekace bolest v anu. Po stolici suchost v hrdle. Právě začalo horké počasí. V posledních letech jsem míval průjem v horkém počasí a obvykle to trvalo několik dní.

Takže jsem vzal kolem půlnoci několik globulek Aloe cm.  Už nebyl žádný průjem, ačkoliv pokračovalo horké počasí, a tak je tomu po dobu dvou let dodnes.

Zdroj Hahnemannian Monthly 1874.

Homeopatická materia medica – Dr. Robin Murphy

Velká, moderní a kompletní. Nejrozsáhlejší materia medica v češtině. Zásadní přínos české homeopatii.

murphy-mm-velkeAutor, jeden z nejznámějších a nejzkušenějších homeopatů současnosti, pojednává celé spektrum homeopatických léků, od největších po nejmenší. Důraz klade zejména na základní rozlišující vlastnosti léků a na dobrou a přehlednou orientaci. Podobně jako kdysi Kentovy přednášky na téma Materia medica jsou obrazy léků podány souvislou literární formou, nikoliv hesly. Léky jsou popsány systematicky. Údaje o každém léku začínají farmaceutickými údaji o substanci. Následuje historický pohled – jak byla substance používána v homeopatii, nemoci a stavy, u nichž byl homeopatický lék účinný. Někdy též astrologická znamení. Oddíl Konstituce popisuje typ osobnosti, její mentální a fyzické vlastnosti. Oddíl Modality uvádí zhoršující nebo zlepšující vlivy a situace. V oddílu Komentář uvádí autor své zkušenosti s lékem, určující znaky, stavy, obvyklé projevy, průběh léčby, různá pozorování. Významnou částí popisů léků jsou příklady jejich užití v autorově klinické praxi. V popisu léku se někdy vyskytne i dialog s pokročilými studenty homeopatie (zaznamenaný na přednášce) o zvláštních vlastnostech léků, kde jsou zachycena osobní pozorování homeopatů a autora se zajímavými detaily týkajícími se potencí léků, jejich opakování, podobnosti k jiným lékům či střídání léků, a je zde často pojednána i metoda přístupu k případu. Najdeme zde i popisy v češtině dosud nepublikovaných léků.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *