Hecla

21.3.2006 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika

John Henry Clarke (1853–1931)

Slovník praktické materie mediky (A Dictionary of Practical Materia Medica)

Heclae lava. Jemný popílek z hory Hecla, padající ve vzdálených lokalitách. Triturace.

Klinicky. Highmorova dutina, tumor. Kosti, onemocnění. Prsa, tumory. Dentice, obtížná. Exostózy (výrůstky na kostech). Žlázy, onemocnění. Čelisti, tumory na. Mléko, nedostatečnost. Neuralgie. Osteitis deformans. Osteomalacie (změknutí kostí nedostatkem vitaminu D). Osteosarkom. Peritonitis. Rachitis. Syphilis. Zuby, kazy. Bolest zubů. Tumory. Panaritium.

Charakteristika. Zvolil jsem jednoslovní název Hecla raději než Heclae Lava, protože je jednodušší a šikovnější. Popel a láva tohoto vulkánu obsahují Silicu, Aluminu, Lime (vápenec), Magnesii, jakož i některé oxidy železa. Když Garth Wilkinson cestoval po Islandu, všiml si, že některé ovce pasoucí se v okolí Hecly mají obrovské exostózy na čelistech. Další účinek, který pozoroval, bylo vysychání mléka u obcí i krav. Nejškodlivější byl popílek, který padal na vzdálenějších pastvinách; hrubý popel v bezprostředním okolí sopky byl inertní. U krav pitva prokázala, že měly vnitřnosti plné popela, ztvrdlého na kámen, a žaludek potažený černou membránou posetou hnědými skvrnami, které se téměř nedaly smýt; zuby měly pokryté leklou kovovou krustou. Několik mladých koní zemřelo na výrůstky na čelistních kostech, tak velké, že způsobily vymknutí čelisti. Když byly ovce poraženy, zjistilo se, že jsou uvnitř celé modré, a vnitřnosti se drolily. V mnoha případech byli v jejich průduškách nalezeni červi, pět až sedm centimetrů dlouzí a jen o málo silnější než koňská žíně. U ovcí byl silně postižen kostní i dentální systém. Kosti hlavy, zejména čelisti, byly zvětšené a tak drolivé, že se při vaření rozpadly na kousky. Stehenní a především holenní kosti byly zvětšené a poseté boulemi. Čelisti byly někdy pokryté velkými boulemi, které se šířily a měly řidší strukturu a tmavší barvu než zbytek kosti; daly se od kosti oddělit, aniž by byla kost poškozena, ale v některých případech, kdy nemoc skončila smrtí, byly pod těmito boulemi díry až do morku. Garth Wilkinson dodává, že použil Heclu s výborným výsledkem na bolesti zubů, abscesy dásní, otoky na čelistech a na obtíže s denticí.

Klinická zkušenost ukazuje schopnost Hecly zastavit různé formy onemocnění kostí včetně osteosarkomu, skrofulózy (krtičnatost) a syfilitické osteitidy a exostóz. Otoky a výrůstky, které mají afinitu k tomuto léku, jsou bolestivé a citlivé na dotek.; dotekem a tlakem. Žlázy jsou postiženy téměř stejnou měrou jako kosti: „indurace (zatvrdnutí) a infiltrace cervikálních (krčních) žláz, které naskakují na krku jako šňůra perel.“ Pravá strana byla postižena více. Uvedený přehled je sestaven hlavně z vyléčených symptomů.

Vztahy k ostatním lékům. Srovnej: Conchiol., Silic., Calc., Slag., Phos.., Stiling., Sulph., Kali iod., Amphisb., Symphyt., Ruta.

Indikace. Poškození kostí.

SYMPTOMY

Hlava. Závrať, všechno ujíždí nahoru, dolů, do strany. Chronická bolest hlavy.

Nos. Destruktivní (syfilitická) ulcerace (tvorba vředů) nosních kostí.

Obličej. Lícní neuralgie nebo hlava v důsledku podráždění zubních nervů nebo zkažených zubů. Polyploidní výrůstky začínající v Highmoreově dutině, deformující tvář, vytlačující oční bulvu vzhůru a obracející oční víčko, zneprůchodňující nozdry; šíří se dolů do úst, brání v dýchání a žvýkání; epistaxe (krvácení z nosu); bolest hlavy.

Zuby. Bolest zubů, zejména když jsou zuby velmi citlivé na tlak; s otokem na čelistech. Neuralgie, od zkažených zubů; v dutině, ke které byl vytržen zub. Absces nebo zvětšení na kosti, které zůstane po extrakci zubu. Hrbolky horní čelisti velmi citlivé na sebemenší tlak; otok a indukovaný (zatvrdlý) tumor velikosti hrášku pod r. ala naší, velmi citlivý na dotek; konjunktivitida (zánět spojivek) pravého oka. Obtížná dentice u skrofulózních (krtičnatých) a rachitických dětí.

Ženské pohlavní orgány. Vysychání mléka (u ovcí a krav).

Hrudník. Myalgie, zvláště mezižeberních svalů.

Krk. Indurace a infiltrace cervikálních (krčních) žláz; rýsují se na krku jako šňůra perel.

Dolní končetiny. Onemocnění kyčle. Exostózy na holenní kosti; prudká trvalá bolest bránící v práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *