Homeopatická léčba syndromu periodické horečky

10.10.2020 | MUDr. Kateřina Veselá | homeopatie@auranet.cz | Nemoci, Případy

Čtyřletá dívka přišla do mé poradny s diagnózou syndromu periodické horečky. Je to onemocnění dětí zvláště v předškolním věku, při kterém se periodicky v celkem krátkých intervalech, např. každý měsíc, opakují vysoké horečky kolem 40 stupňů, trvající i několik dnů. Ostatní klinický nález je chudý, laboratorní vyšetření jsou negativní. Často je onemocnění zaměněno za opakující se angínu a dítěti jsou zbytečně podávána antibiotika.

U mé pacientky začalo onemocnění ve třech letech v létě a horečky se opakovaly po 4 – 6 týdnech, nezávisle na počasí a ročním období. Někdy byl opětným spouštěčem stres, např. narození sestry, kdy byla dívka přes týden odloučená od matky a velmi se jí stýskalo. Při horečkách mívá bíle povleklou pravou mandli, proto byla občas zbytečně podána antibiotika, výtěry však byly negativní a o angínu se nejednalo.

Kromě těchto horeček je dívka zdravá, netrpí ani na běžná nachlazení. V kojeneckém věku měla silnou alergii na bílkovinu kravského mléka, která se projevila příměsí krve a hlenu ve stolici. V pozdějším věku se po mléčných výrobcích osypávala, proto je ze stravy úplně vyřadili.

Těhotenství proběhlo v pořádku, narodila se v termínu plánovaným císařským řezem a kojená téměř nebyla. Odmalička byla pohodové dítě, maminka říká „dítě za odměnu“. Brzy mluvila, chodila později až v 18 měsících.

Homeopatické vyšetření:

Jí všechno, málo, ale dobře, ochutnává ráda i nová jídla. Sladkého si dá kousek, ale neujíždí na něm, má ráda i kyselou chuť, olivy, nejí brambory. Má rada mléčné kaše, které dělají z mandlového mléka, bílý sojový jogurt. Velmi málo pije, a to i v horku, ani při horečce nemá žízeň.

Je horkokrevná, vadí jí letní vedro a slunce, zimu a sníh má ráda, nepotí se. Běhá ráda bosa doma i na zahradě, chodí plavat, vodu miluje odmalička. Od miminka spí krásně celou noc, není ranní typ, ráno potřebuje delší čas. Spí na zádech odkopaná, sama ve svém pokoji, někdy mluví a křičí ze spaní. Běžné dětské strachy nemá, ke zvířatům má neutrální vztah.

Je pohodová, velmi dobře se adaptuje na změny, rodiče s ní odmalička cestují i letecky, zvládá to bez problémů. Neječí, nevzteká se, dá se s ní domluvit. Špatná nálada se projeví naštvaností, při únavě je protivná a vzdoruje, uklidní se o samotě. Jinak je ale velmi mazlivá, útěcha a objetí ji vždy zlepší.

Je typická holčička, vybírá si šatičky, maluje si nehty, ráda si hraje s panenkami a s malými věcmi, hraje si na rodinu. Skáče v kalužích, ale chce utřít ruce od písku, není ráda špinavá. Nerada uklízí, ale nenadělá ani nepořádek, na své hračky je opatrná. Je poslušná, vychovává se snadno. Na svou rodinu je velmi fixovaná a má ji ráda pohromadě. Kromě maličké novorozené sestry má ještě dvě starší sestry od otce a se všemi si dobře rozumí.

Do školky chodí ráda, hraje si ráda s dětmi, ale umí se zabavit i sama. Žárlivost na mladší sestru somatizuje, chová se k ní velmi hezky jako pečovatelka. Hodně povídá, vypráví zážitky ze školky, pamatuje si dlouho i staré příhody. Je velmi citlivá, soucitná a velice opatrná.

Na základě homeopatického rozhovoru a pozorování holčičky v poradně jsem podala Pulsatillu 30 CH.

Průběh léčby:

Po podání léku hodně močila a spala velmi klidně. Po 3 týdnech přišla ataka horečky, která trvala jen jeden den, ataky před podáním homeopatika trvaly několik dní. Na kontrole po 6 týdnech jsem podala další dávku Pulsatilly 30 CH. Asi tři týdny poté měla po pádu otřes mozku a ležela tři dny na pozorování v nemocnici. To zřejmě vyrušilo účinek homeopatika a dostala další ataku horečky. Pokračovali jsme podáváním Pulsatilly 30 CH v intervalu 6-8 týdnů. Periody mezi horečkami se postupně prodlužovaly na 9 – 12 týdnů. Přibližně po roce léčby prodělala silnější nemoc s vysokou horečkou a vysokými zánětlivými parametry, kdy byla hospitalizována v nemocnici a léčena antibiotiky, nakonec se prokázal dodatečně Streptokok, zřejmě se nakazila ve školce.

Po této nemoci dostala další dávku Pulsatilly 30 CH a byla již zdravá, bez jakýchkoli potíží. Další ataka horečky přišla až za 3 měsíce a po této atace byla bez horeček a bez jakýchkoli jiných nemocí celý rok.

Kromě toho zcela zmizela její alergie na bílkovinu kravského mléka. Sama od sebe začala mít chuť na mléčné výrobky a toleruje je bez jakýchkoli reakcí. Vývojově velmi vyspěla, rodiče dokonce uvažovali o tom, že ji dají do školy o rok dřív, je narozená v září.

K tomuto příběhu ještě musím dodat, že matka holčičky je klasická lékařka a patří k těm osvíceným lékařům, kteří si uvědomují, že nemáme jen fyzické tělo a že nelze všechny nemoci a zdravotní problémy vyřešit pouze chemickými léky. Brzy přišla na léčbu i sama se sebou a s mladší dcerkou a posléze ke mně doporučila i spoustu dalších pacientů.

Homeopatická materia medica dětských typů

homeopaticka-materia-medica-detskych-typu-velkyMUDr. Kateřina Veselá

Kniha podává obrazy homeopatických léků, doplněné o poznatky autorky z její vlastní bohaté praxe. Obohacuje je zejména o zvláštnosti dětského věku v jednotlivých vývojových obdobích. U každého léku je nejprve popsán obecný obraz homeopatického typu, a pak následují příběhy vyléčených dětských i dospělých pacientů. Kniha je určena zejména pro odbornou, ale i pro informovanou širší veřejnost.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *