Homeopatika na horečky a akutní záněty

17.11.2018 | MUDr. Tomáš Lebenhart | tomas@lebenhart.cz | Nemoci

Belladona je jedním z homeopatik druhé vlny zánětu či infekčního napadení. Vzestup teploty, pocení, neklid, lesk očí, rozšířené zornice, sálání povrchu těla, bolesti. Homeopatikem prvého dne či dokonce hodin je však Aconitum napelus. V klinickém obraze dominuje rychlý nástup příznaků včetně třeba teploty. Typicky po vystavení studenému východnímu větru. „jako když to na mě padne.“

Ferrum phosphricum je cenný lék časného stádia zánětu, tak jako Belladona. Zde je však klid, nevidíme nic dramatického, teplota může být rovněž vysoká. Není pocení, bolesti jsou spíše bodavé, lokalizované.

Pak je zde Eupatorium perfoliatum. „Bolí mě celej člověk“, oči také. Bolí i pohled… Rozbitost, rozlámanost, co by hlavní příznak. Chřipka natvrdo.

Gelsemium – omámenost, apatie, dominují bolesti hlavy a speciálně očí. Může být další neurologická symptomatologie.

Nux Vomica – spíše trávicí potíže, problém je hlavně žaludek. Může být zvracení, silná bolest hlavy. Nemocný nadává, je vzteklý. Sklon ke křečím.

  Baptisia tinctoria – dominují psychické příznaky ve smyslu „divného“ pocitu. Jako by neovládal myšlení. Ale ono jeho. Nemocný je otupělý a nemusí být schopen normální komunikace. Celkem vážný stav, kdy infekce postihuje mozek.

Bryonia alba – Bodavé silné bolesti, kostí, kloubů, svalů. Lůžko se zdá příliš tvrdé, bolí spočinutí. Stále se má tendenci přetáčet a ulevovat si tak. Ohraničené zarudnutí tváří.

Rhus toxicodendron – Zde je problém klid „naopak“. V klidu se vše zhoršuje. Bolí zejména klouby a páteř. Tuhnutí. Teplo významně zlepšuje. Nástup horečky typicky po přehřátí se zpocením a následným prochlazením – což velmi dobře známe, že?

Společným příznakem těchto homeopatik první pomoci je zvýšená teplota jako jeden z projevů zánětu. Materia Medica nabízí samozřejmě mnohem více (desítky) homeopatik na zvládnutí raného zánětu. Uvádím ty hlavní, nejběžněji používané.

Další stádia zánětu se pak mohou projevovat tvorbou hlenu a pak i hnisu. To už je ale jiná kapitola…

Důležité je při akutní infekci něco dělat. A to hned! Něco inteligentního. Chemie do tohoto ranku nepatří. Ta má opodstatnění, jde-li do tuhého… To bychom právě ale neměli připustit. Proto je důležité se okamžitě bránit. Jako kdyby nás někdo přepadl na ulici. Jedna z chytrých možností je právě použití symptomatických homeopatik. Používáme nižší potence, opakovaně dle potřeby. Někdy i po půl hodině, jsou-li příznaky dramatické, např. u dětské laryngitidy. Další osvědčená varianta je použití sliny formou akutní autopatie… informace je vždy správná a po ruce. To vám říkám jako homeopat.

Domácí příručka homeopatie od A do Z

Americký homeopat Alan V. Schmukler má velké zkušenosti v léčbě a výuce a je také známým publicistou. Působí jako hlavní redaktor mezinárodního odborného časopisu Hpathy.com se sídlem ve Philadelphii. Jeho kniha přinese přehledně utříděné informace jak těm, kteří homeopatii již používají v rodině, při svépomoci nebo v profesionální praxi, tak i nováčkům, kteří teprve uvažují o uvedení této jemné a účinné metody do svého života.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.