Hypofunkce štítné žlázy – miasmatické předepsání

24.2.2018 | Greeshma Vikraman | autori@homeopatie.cz | Případy

Úvod
Většina potíží se štítnou žlázou je v počáteční fázi asymptomatická, anebo pokud se objeví, jsou to klasické symptomy bez jakýchkoli zvláštních charakteristických znaků, což ztěžuje snahu homeopata nalézt similimum. U většiny případu vybereme lék na základě patologického předepsání, anebo maximálně konstituční lék. Málokdy nás napadne zvážit miasmatické předepsání při hormonálních potížích. Tento případ je pokusem vyzkoušet účinnost miasmatického předepsání při hormonální nerovnováze.

Shrnutí případu
V červnu 2017 přišla na konzultaci žena ve věku 42 let spolu s manželem a přinesla laboratorní zprávu, ve které stálo, že trpí hypofunkcí štítné žlázy.

 Výpověď pacientky
Před třemi měsíci, když mi začala vynechávat menstruace a začala jsem trpět silnými bolestmi celého těla, kloubů, a slabostí, zašla jsem ke gynekoložce. Nejprve mi řekla, že to může být nastupující menopauza a předepsala mi nějaké léky asi na dva týdny. Ale ani poté jsem menses nedostala a ostatní potíže také pokračovaly se stejnou intenzitou.  Takže trvala na tom, abych si zašla na nějaké testy, a když přišly výsledky, stálo v nich, že se jedná o potíže se štítnou žlázou.  A tak jsem dostala tabletky, které jsem užívala každé ráno po dobu jednoho měsíce a jakmile se hladina upraví, dávky léků se upraví. Já jsem ale nechtěla brát pravidelně alopatické léky tak dlouhou dobu. Některé kamarádky mě varovaly, že když se začnou brát léky na štítnou žlázu, užívají se pak už po zbytek života.  Takže jsem zašla za homeopatem a začala se u něj léčit. Léčila jsem se u něj asi dva měsíce, ale teď byl manžel přeložen sem, a tak jsem požádala o konzultaci u vás, abych pokračovala v homeopatické léčbě.

Dodatečné informace
Nebrala žádné alopatické léky a přerušila i homeopatickou léčbu z výše jmenovaných důvodů. V současnosti si pacientka stěžuje na slabost, bolesti těla a kloubů, spíše velkých kloubů, kolen, ramene a oblasti beder, které se zhoršují jakoukoli námahou. Poslední menstruaci měla v květnu před konzultací. Byla to obvyklá menstruace trvající 5 dní bez jakýchkoli abnormalit nebo potíží.

Laboratorní zpráva, se kterou přišla, byla z ledna 2017, ještě před začátkem homeopatické léčby u předešlého homeopata. Žádné jiné záznamy o předešlé léčbě nebyly k dispozici.

Osobní historie
Chuť k jídlu – normální, pravidelná strava 3x. Žádný nárůst ani pokles za posledních šest měsíců.
Touží po slaných věcech a rybách.
Žízeň – obvykle má žízeň a pije téměř 3 litry vody denně.
Vyprazdňování: tvrdá a nepravidelná stolice; močový měchýř pracuje normálně.
Spí normálně. Přes den si nechodí zdřímnout. Spí tvrdě a ráno se cítí čerstvější.
Co se týče teploty, bývala horkokrevná, ale od té doby, co má potíže, nesnese zimu.
Rodinná historie vysokého tlaku a diabetes mellitus jak ze strany matky, tak otce.
V minulosti, asi před dvěma lety, měla bradavice na dlaních, které byly odstraněny alopaticky.

Lékařská prohlídka
Váha: 79 kg
Výška: 168 cm
krevní tlak: 124/82 mm Hg
Tmavá pleť, mastný obličej, suché vlasy, kožní výrůstky na obličeji a krku.
Jiné abnormality nebyly v žádné další oblasti zaznamenány.

Symptomy mysli dle výpovědi manžela
“Není příliš společenská. Je stále doma a věnuje se nějaké práci. Nerada chodí na oslavy a na akce, kde je hodně lidí. Moc toho nenamluví, ale o domácnost se stará perfektně.” Když chce něco koupit, napíše manželovi seznam a on nakoupí po cestě z kanceláře. Když se přeci jen musí nějaké společenské události zúčastnit, sedí stranou, kde má svůj vlastní prostor.

Vysvětlení manželových poznámek pacientkou
Když jsem sama, cítím se příjemně a uvolněně. Rozčiluje mě být v davu a on mě vždycky nutí, abych šla s ním.

První předepsání
Vzhledem k silným sykotickým sklonům uvedeným níže jsem vybrala Medorrhinum.

  1. vysoký krevní tlak a diabetes mellitus v rodinné historii z matčiny i otcovy strany.
  2. v minulosti bradavice a potlačení
  3. tuhá a nepravidelná stolice
  4. horkokrevná
  5. touží po soli a rybách
  6. rezervovaná osobnost
  7. sklon k výrůstkům na kůži
  8. mastný obličej a suché vlasy
  9. maskulinní typ

Předepsáno: Medorrhinum 200/ 2 prášky (jednou za 15 dní), Placebo tablety 1-1-1 po dobu jednoho měsíce a doporučila jsem, aby si nechala změřit funkčnost štítné žlázy.

Druhá návštěva v červnu
Potíže se slabostí a bolestí celého těla a kloubů se zmenšily.
Menstruace pravidelná
Všechny generálie jsou dobré
Váha: 79 kg
krevní tlak: 120/80 mm Hg
Všechny potíže i generálie se zlepšily, takže jsem předepsala placebo.

Předepsáno:  Medorrhinum ( 0) 2 prášky jednou za 15 dní,  Placebo tablety 1-1-1, doporučeno přijít na kontrolu za měsíc s výsledky testů štítné žlázy.

Třetí návštěva v červenci
Žádné potíže
Nebyla na testech
Předepsáno:  Medorr. (0) 2 prášky jednou za 15 dní
Placebo tablety 1—1—1- po dobu jednoho měsíce

Čtvrtá návštěva v říjnu
Stala se jí nehoda a nemohla pokračovat v užívání léku
Po pádu trpí bolestmi těla
Předepsáno:  Medorrhinum (0) 2 prášky jednou za 15 dní, Placebo tablety 1—1—1- po dobu jednoho měsíce, doporučeno přijít na kontrolu s výsledky testů

Kontrola:  3. listopadu 2017
T3 — 105 Ng/ml
T4—7.2 ug/dl
TSH —4.38 you/ml

Jelikož si na nic nestěžovala a hodnoty odpovídaly normálnímu stavu, dostala opět na měsíc placebo a domluvily jsme se na kontrole.

Závěr
Anti miasmatická léčba byla v tomto případu hormonální nerovnováhy velmi efektivní.

zdroj: Hpathy Ezine, January, 2018

přeložila Tereza Ledererová

Jak navracet a udržovat zdraví jemnými prostředky

Odborně praktikovaná homeopatie stimuluje životní sílu a dává nám mimořádnou schopnost vypořádat se i s přetrvávajícími či opakovanými problémy těla a mysli, s potížemi, které jsou často považovány za „nevyléčitelné“. Tříleté víkendové studium (10x ročně) je určeno všem, kdo mají zájem o hluboké poznání tohoto nejznámějšího tzv. „alternativního“ oboru léčby. Vyučovány jsou kromě klasické homeopatie také nové homeopatické metody, např. autopatie, zdravý životní styl a kombinace různých metod. Studium poskytuje znalosti pro profesionální praxi, stejně jako pro kvalifikovanou samoléčbu. Posluchači se setkávají se známými českými a zahraničními odborníky, jako jsou autoři knih Mgr. Jiří Čehovský, MUDr. Tomáš Lebenhart, Dr. Robin Murphy, Dr. Rajan Sankaran, prof. Anna Strunecká, DrSc, ad.

Podrobné informace o studiu a přihlášky zde

Homeopatická akademie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *