Jak žít zdravě v každém věku

16.5.2019 | Mgr. Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz | Životní styl

Kolikrát jsme tohle už slyšeli: Žijte zdravě. V knížce Tajemství zdravého stárnutí od známého britského odborníka na výživu Patricka Holforda se však dočteme, že to, co jsme na toto téma slýchali v ordinacích, médiích i jinde, není zčásti pravda. A ta nejúčinnější tajemství, týkající se naší potravy, vitamínů, minerálů, vyhýbání se škodlivým a přijímání těch užitečných vlivů nám byla často zatajována. Mezi jiným proto, že opatření zkvalitňující a prodlužující život závisí hlavně a především na naší osobní svobodě a volbě, na tom, zda se v tom sami umíme a chceme orientovat, což  se systému, který rád manipuluje,  moc nelíbí. Autor knihy, o němž rozšířené noviny Daily Mail tvrdí, že je „…jednou z hlavních světových autorit na zdraví a výživu“ považuje za účinné  především aktivní  budování vlastního zdraví, přičemž na léky hledí s podezřením. Říká, že udržovat se tak, abychom vypadali a cítili se mladě a dožili se vysokého věku, se dá lépe bez nich. Biologický věk se nemusí shodovat s tím, co máme v občance, ať už je nám 35 nebo 70.

Opatření doporučovaná v Holfordově knize  se zdaleka netýkají jen lidí přes 60, ale doslova všech. Jsou jednoduchá  a nepoškozující, vycházejí z nejnovějších a  potvrzených poznatků. Knížka je jakýmsi jejich přehledným a podrobným katalogem. Proto také není tenká, má čtyři sta stran, na nichž jsou témata rozdělena do deseti skupin pro snadnou orientaci. Poskytuje jakýsi „akční plán proti stárnutí“. Na konci každé kapitoly podává stručný přehled doporučovaných opatření.

Odpovídá na to, co jíst a jakým potravinám se raději vyhýbat. Jaké potravní doplňky, minerály a vitaminy používat a v jakých dávkách. Jak si zlepšit spánek bez prášků.  Jak snížit vysoký tlak. Jak vyrovnat jemnými prostředky zvýšený cukr v krvi, jeden z hlavních faktorů stárnutí.  Jak si udržet mladistvou kůži. Co dělat, abyste nedostali rakovinu, Alzheimera a jiné zničující nemoci, tak časté v dnešní populaci. Jak je to s „dobrým“ a „špatným“ cholesterolem a jak je ovlivnit k našemu prospěchu přirozenými a nepoškozujícími prostředky. Jak si zlepšit trávení a jak podporovat užitečné střevní bakterie. Jak si zlepšit zrak. Jak obnovit rovnováhu hormonů. Jsou zde přehledné tabulky  dávkování potravních doplňků, vitaminů a minerálů, které se dnes již v průmyslově produkovaných potravinách v dostatečné míře nevyskytují a tělu chybí. V jakém poměru konzumovat potraviny posilující zdraví a jak omezovat ty, co působí opačně. Jak si pomoci některými bylinnými přípravky. Je to kniha, která zřejmě nemá, díky své komplexnosti a přehlednosti, v češtině obdobu.

Pro mne, jako homeopata, je připomínkou, že jemná informace,  vitální síla,  architekt vytvářející tělo a mysl, potřebuje dobrý stavební materiál – a právě o tom, jak jej získat a jak o něj pečovat Holford píše. Je to čtivá knížka a její filosofie je velmi blízká tomu, co si odjakživa homeopaté o stravě a životním stylu myslí. Neměla by chybět v žádné, a tím spíš v homeopatické, knihovně.

Homeopatická poradna

Zaměření na chronické opakující se potíže. Komplexní poradenství. Homeopatie, autopatie, doplňkové metody, zdravý životní styl.

poradci1

Informace a objednání na konzultaci zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.