Kojení

13.2.2015 | Jennifer Hautman | autori@homeopatie.cz | Metoda

breastfeeding_6Jennifer Hautman píše o výhodách kojení, některých problémech s ním spojených a jejich homeopatické léčbě.

Jennifer Hautman je členkou britské Society of Homeopaths a pořádá semináře pro rodiče a pečující profese na téma zvládnutí akutních stavů v domácím prostředí. Je koordinátorkou North London Arnica Parents Support Group pro podporu přirozené imunity. Mezi její další zájmy patří sociální antropologie (BA Hons), latinskoamerická kultura (MA), jóga, plodnost, porodní problémy a traumata. Pracuje také na Crossroads Clinic zaměřené na pomoc ženám hledajícím azyl.

Kojení je bezpochyby nejpřirozenější a nejprospěšnější způsob výživy vašeho dítěte a může být uspokojivým a obohacujícím zážitkem pro matku i dítě. Je třeba mít na paměti, že první dny jsou pro matku i dítě obdobím učení, ale se správnou podporou a informacemi v tuto dobu většina matek úspěšně kojí.

Podle NHS (National Health Service, UK) pomáhá výlučné kojení v prvních šesti či více měsících ochránit dítě před:

  • ušními infekcemi
  • infekcemi trávicího traktu
  • infekcemi močových cest
  • dětským diabetem
  • ekzémem
  • obezitou
  • astmatem

Kojení je přínosné i pro matky. Více o výhodách kojení je uvedeno na dlouhém seznamu níže.

Může homeopatie pomoci s potížemi při kojení?

Mezi problémy, které mohou ženám znepříjemnit kojení, patří: potíže s množstvím mléka, deprese nebo „poporodní blues“, které často přichází spolu se spuštěním laktace, bolestivé a popraskané bradavky, přeplnění a napětí prsou, ucpané mléčné žlázy a mastitida. Téměř všechny potíže při kojení se dají vyřešit správným přiložením a úpravou pozice dítěte. Pokud jste ale dostaly rady, uposlechly jste je, a přesto přetrvávají potíže, zde je pár praktických návrhů a několik léků, které můžete vyzkoušet. Jestliže i přesto problém přetrvává, měli byste co nejdříve vyhledat profesionální pomoc.

Dávkování

Pokud byste chtěly vyzkoušet kterýkoli z níže uvedených léků, užijte je v 30C potenci a neopakujte více než třikrát (třikrát v jednom dni při náhlých akutních potížích, anebo jednou za den po dobu tří dní při méně závažných problémech). Pokud nenastane po třech dávkách žádné zlepšení, zkuste jiný odpovídající lék, nebo kontaktujte homeopata.

Produkce mléka

Pokud se obáváte, že vaše děťátko nedostává dostatek mléka, zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Má mé děťátko alespoň 6 až 8 promočených látkových plen, anebo alespoň 5 hodně nasáklých jednorázových plen během 24 hodin? (V prvním týdnu po narození může mít dokonce jen jednu mokrou plenu denně a během několika prvních dní, kdy vylučuje smolku – první lepkavou stolici dítěte-, může chtít být přisáté téměř neustále).
  • Má dítě měkkou stolici? (normální frekvence stolice se u dětí pohybuje od jedné stolice po každém krmení až po jednu stolici za týden)
  • Je dítě celkově spokojené, i když občas podrážděné nebo znepokojené?
  • Jsou jeho oči jasné? Má dobrý odstín kůže? (Když jemně štípnete dítě do kůže, napne se ihned zpět?)
  • Přibírá děťátko na váze a roste do výšky? Nezapomeňte, že přírůstky na váze se mohou měnit týden od týdne a nejlépe je posoudíme z dlouhodobější perspektivy.

Pokud jste na výše uvedené otázky odpověděli „ano“, můžete si být jisté, že vaše mateřské mléko dostatečně pokrývá výživové potřeby dítěte. Pokud máte pocit, že máte příliš mnoho nebo příliš málo mléka:

Urtica Urens (vyrobená z pálivé kopřivy) je výborný lék k dosažení rovnováhy v produkci mléka (při nedostatku i přebytku). U většiny žen příznivě působí pití kopřivového čaje, anebo můžete zkusit užití v homeopatické potenci)

Lac defloratum je možné použít, pokud zůstává produkce mléka příliš nízká, obzvláště pokud jste zimomřivá a vyčerpaná z nedostatku spánku, nebo máte cukrovku.

Při jakýchkoli pochybnostech nebo obavách kontaktujte porodní asistentku, laktační poradkyni, nebo jiného profesionála.

Deprese nebo „poporodní blues“

Určitá míra deprese je v období po porodu běžná, proto označení „poporodní blues“. Může mít různé podoby od emocionálních výkyvů a plačtivosti, přes poporodní depresi až po (ve výjimečných případech) extrémní psychotické a blouznivé stavy. Je to často způsobeno našimi pocity z porodu, novými povinnostmi spojenými s péčí o děťátko a samozřejmě změnami v těle způsobenými vylučováním mnoha hormonů v rychlém sledu, v nemalé míře hormony k produkci mléka a spuštění laktace. Homeopatie, jako celostní léčebná metoda, často pomůže celé rodině překonat emocionální horskou dráhu, kterou se může období po porodu stát. Ukázalo se, že je minimálně stejně účinná jako antidepresiva, a spíše ještě účinnější, ale bez vedlejších účinků a bez ohrožení dítěte. Více informací o tom, jak se emocionálně zotavit po porodu, můžete najít v článcích Mirandy Castro.

Možná využijete některý z následujících léků, ale pokud bude vaše deprese těžká nebo dlouhodobá, obraťte se na profesionálního homeopata. Existuje mnoho dalších léků, z nichž některý může být vhodný pro vás.

Agnus castus může pomoci při nízké produkci mléka doprovázené depresí a případně nevyloučenou placentou.

Lac Caninum může pomoci při nadměrné či nedostatečné produkci mléka doprovázené úzkostmi a nízkým sebevědomím

Nat. mur. je užitečný při nadměrné produkci mléka, se stoickým smutkem či žalem a absencí pláče, nebo skrývaným pláčem.

Ignatii lze použít při nedostatku mléka provázeným smutkem a pláčem, až hysterickým.

Lac humanum, skrovná či hojná produkce mléka se smutkem při každém spouštěcím reflexu

Pulsatilla pláče při kojení a potřebuje velkou podporu a stálou společnost.

Bolestivé a rozpraskané bradavky

Většina matek zjistí, že bolestivé bradavky rychle reagují na léčbu, poté co se odhalí a vyřeší příčina, přičemž nejčastější (a snadno řešitelnou) příčinou je nesprávné přiložení. Při správném přisátí se bradavka nachází na měkké části patra v puse vašeho děťátka a nikoli na tvrdé části patra, která může způsobit odírání (abyste zjistili rozdíl, stačí přejet jazykem po horním patře směrem dozadu, až narazíte na měkkou část vzadu v ústech). Důležité je také správné odejmutí od prsu (měli byste opatrně vložit prst do úst dítěte, aby se přerušilo sání, než dítě odejmete).

Jedním z užitečných léků na rozpraskané bradavky, které bolí při kojení, je Phytolacca. Je také užitečná při infekci prsou (mastitidě), kdy se v prsu utvoří zatvrdlina (více níže). Pokud bolestivost bradavek přetrvává, je dobré zvážit, jestli nepoužíváme vysušující mýdlo nebo jiné přípravky. Vyhýbejte se plastem zesíleným vložkám do podprsenky a používejte raději pratelné bavlněné prsní vložky, spíše než jednorázové, které odírají citlivou pokožku bradavek.

Strava obsahující množství cukru a kvasnic často zhoršuje bolestivost bradavek, takže pokud trvá bolestivost déle než pár týdnů, doporučila bych přejít na protikvasinkovou dietu (bez cukru a kvasnic) a vyhledat pomoc konstitučního homeopata. Dobrou soudržnost tkání skvěle podpoří strava obsahující adekvátní množství mastných kyselin a zinku. Dobrým zdrojem těchto živin jsou tučné ryby, rozmanité ořechy a semena.

Castor Equus je lék používaný v první řadě na rozpraskané a bolestivé bradavky, kdy nejsou přítomné žádné další symptomy. Pokud ale potíže přetrvávají, anebo se stále vrací, dále lék nepoužívejte,a to ani v podobě krému z Castor Equus. Místo toho je třeba nalézt lék na skrytou příčinu.

Borax se používá, pokud je bolestivost bradavek způsobená moučnivkou.

Přeplnění prsou

Prsa se obvykle přeplní v prvních dnech po spuštění laktace. Po porodu dítěte a vypuzení placenty z těla se nadbytečná krev vytvořená původně za účelem výživy dítěte v děloze přesměruje do prsou, kde pomáhá nastolit správnou hladinu hormonů potřebných pro spuštění laktace. Tělo postupně nadbytečnou krev reabsorbuje a prsa se stabilizují. Nepohodlí však lze zmírnit teplou sprchou nebo koupelí, případně mírným odstříkáním. Někdy pomůže i pouhý teplý ručník přiložený na prsa.

Nejběžnější příčinou přeplněných prsou je však opět špatné přisátí nebo nevhodná pozice dítěte, která neumožňuje, aby se prsa zcela vyprázdnila, ale přesto je stimuluje k další produkci mléka. Nejprve se tedy ujistěte, že je dítě správně přiloženo, popřípadě požádejte o pomoc laktační poradkyni. Pokud máte prsa příliš tvrdá a nafouklá, může být pro dítě těžké vůbec bradavku ústy uchopit. V tom případě zkuste namáčet prsa v roztoku vrchovaté lžičky solí síranu hořečnatého rozmíchané v hrnku teplé vody. To by mělo pomoci volnému proudění mléka z mléčných kanálků, a jakmile jsou prsa měkčí, můžete zkusit změnit způsob přiložení dítěte, aby se lépe přisálo. Vyzkoušejte tento postup raději, než snažit se vymačkat z  bradavky mléko, což ve výsledku způsobí ještě větší produkci mléka (čím více dítě saje, tím více mléka se tvoří). Studené obklady, jako například gelové polštářky nebo studené listy zelí, ulevují bolesti po kojení a pomáhají zmírnit otékání.

Zablokované mléčné kanálky

Mléčné kanálky se obvykle zablokují, pokud je vytvářen tlak na prsní tkáň. Mezi méně obvyklé příčiny patří příliš dlouhý spánek v jedné pozici nebo delší výlet automobilem s bezpečnostním pásem upevněným přes prsa. Nejčastější příčinou je nošení nevhodných, nepadnoucích podprsenek nebo jiného oblečení, ale také stlačování prsu u bradavky prstem při kojení, abyste dítěti umožnili nadechnout se nosem. Správně přisáté dítě musí být samo schopno při krmení dýchat. V této době je důležité pokračovat v kojení, protože mléko dítěti nijak neublíží. Sání dítěte je velmi silné, takže časté kojení (střídejte různé pozice), je obvykle nejlepším způsobem uvolnění kanálků, obzvlášť pokud při kojení postiženou oblast jemně masírujete.

Mastitida & abscesy

 

Mastitida je zánětem nebo infekcí tkáně obklopující kanálky. Může nastat po vynechaném či přerušeném kojení, jehož následkem se prsa přeplní. Někdy se objeví jako následek zablokovaného mléčného kanálku. Příčinou může být i špatné přiložení neumožňující volné proudní mléka. Pomůže časté kojení nebo odstříkávání mléka, odstavení se v této době nedoporučuje. Před kojením podpoříte proudění mléka teplou koupelí, sprchou, nebo namáčením prsou v teplé vodě. Studené obklady (gelové polštářky, studené zelné listy) přiložené po krmení uleví bolesti. Pokud se zánět nezlepší do 6 až 12 hodin, začnou se objevovat znaky infekce. Patří mezi ně: horečka, bolesti a chřipkové stavy. Pokud kojíte a máte horečku, postupujte stejně jako u běžné horečky – zvažte jestli, kdy a jak horečku snížit.

Phytolacca je nejčastěji užívaným lékem na mastitidu, zejména u bolestí vystřelujících z postiženého místa a pokud jsou prsa zduřelá a tvrdá. Můžete se cítit jako při těžké chřipce, anebo hrozí vytvoření abscesu v prsu

Belladonna je vhodnápři náhlém nástupu symptomů, kdy je prs horký, červený a tvrdý s pulzující bolestí.

Bryonia se používá při mastitidě, kdy je prs bledý, tvrdý a horký a bolesti se zhoršují jakýmkoli pohybem.

Hepar sulph je jedním z nejlepších léků na absces se sýrovitým hnisem

Lac humanum můžete také použít na absces v prsu, ale zároveň kontaktujte praktického lékaře, pokud se absces rychle nerozplyne, protože může být třeba chirurgického zákroku k odstranění hnisu a lékař vám doporučí další účinné léky.

Patricia Hatherly, která má široký rozhled díky své praxi homeopatky a zároveň laktační poradkyně, intenzivně pracuje přes 30 let s maminkami a jejich dětmi. Za tu dobu nashromáždila bohaté klinické zkušenosti při léčení všech možných klinických problémů souvisejících s prsy a kojením. Mezi největší přínos kojení řadí následující:

  • Mateřské mléko je „druhově specifické“, což znamená, že to nejlepší mléko pro lidská mláďata.
  • Mateřské mléko obsahuje všechny živiny, které dítě potřebuje, minimálně po dobu prvních šesti měsíců života a je dále podstatnou složkou stravy dítěte v několika prvních letech života (dokud kojení oběma stranám vyhovuje), až dojde k odstavení v době, která oběma stranám vyhovuje.
  • Kolostrum, které dítě dostává, a mléko po něm následující, obsahuje širokou škálu obranných látek potřebných, aby se dítě bylo schopné bránit infekcím (mimo jiné má vysoký obsah vitamínu K – není třeba ho kojeným dětem po narození dodávat v injekční či orální podobě)
  • Výzkum ukázal, že kojené děti mají vyšší potenciál pro vysokou inteligenci, protože mateřské mléko obsahuje mastné kyseliny potřebné k vývoji mozku. Také laktóza umožňuje správný vývoj mozku. Lidské mateřské mléko má nejvyšší obsah laktózy ze všech mlék savců, protože lidé mají největší mozek. Mozek dítěte se do druhého roku vyvíjí velmi rychle.
  • Děti jsou kojené z obou prsů, a proto získávají během krmení vizuální a hmatovou stimulaci střídavě z obou stran. Napomáhá to ke správnému vývoji mozku v oblasti levo-pravé dominance hemisfér.
  • Pokud dítěti zajistíte výlučné kojení po dobu šesti měsíců, snižuje se tím pravděpodobnost vzniku alergií. Obzvláště přínosné je, když se matka do té doby vyhýbá ve své stravě známým alergenům a poté je zavádí do stravy postupně spolu s přibližujícím se prvním rokem dítěte. Tímto způsobem se dítě postupně uvyká na alergeny skrze mléko a později nebude trpět alergickými příznaky.
  • Je dokázáno, že zrak, řeč a vývoj čelistí se kojením urychlují.
  • Kojené děti mají větší odolnost vůči nemocem a méně stonají.
  • Kojení je jedním z doporučení ke snížení pravděpodobnosti výskytu syndromu náhlého úmrtí dítěte.
  • Kojení snižuje pravděpodobnost budoucího vzniku dětské cukrovky. Může také snížiit riziko vzniku srdečních onemocnění.
  • Kojení pomáhá matce k rychlejšímu navrácení do stavu před těhotenstvím. Mnoho žen popisuje, že během kojení zhubly přebytečná kila.
  • Pokračující výzkum ukazuje, že kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků, srdečních onemocnění a osteoporózy u matek.
  • Kojení oddaluje u většiny žen nástup menstruace a jeho antikoncepční účinky zpomalují navrácení plodnosti u žen.
  • Kojení je obvykle jednoduché a praktické (vždy máte volnou ruku). S kojenými dětmi se snadno cestuje a máte při ruce neustále bezpečnou, ohřátou stravu připravenou k servírování, kamkoli jdete.
  • Kojení je prospěšné i z hlediska životního prostředí, jako trvale udržitelný zdroj.

Většina informací v tomto článku byla získána díky Patricii Hatherly, laktační poradkyni a homeopatce působící v Brisbane, v Austrálii, a je možné je najít ve zdrojích v příloze její knihy: The Homoeopathic Physician’s Guide to Lactation.

Přeložila Tereza Ledererová

Upraveno z  Hpathy Ezine, 6/ 2012

Mléka – homeopatická materia medica s repertoriem

mleka_velkyObsáhlá publikace australské autorky a profesionální homeopatky Patricie Hatherly zahrnuje všechny současné poznatky o homeopatickém působení mléka. Údaje čerpá z mnoha provingů jiných autorů, ze svých vlastních, z publikovaných klinických zkušeností a z vlastní dlouholeté praxe. Celkem obsahuje podrobný obraz dvaceti mlék, mezi jinými Lac Humanum (tento lék považuje za velmi často vhodný), Lac Delphinum, Lac Llama, Lac Maternum, Lac Equinum, Lac Leoninum, Lac Orystolagus, Lac Phoca, Lac Macropi, Lac Sullinum… ad. Značná část z těchto léků nebyla dosud v jiné homeopatické materii medice popsána. Více než polovinu publikace tvoří repertorium mlék, rozdělené přehledně podle kapitol, kde vedle tradičního dělení podle anatomie (Hlava, Zuby) nebo homeopatických kategorií (Generálie, Mysl) najdeme i kapitoly Miasmata, Témata, Sklony…

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *