Lac maternum a Matka Země

28.8.2016 | Dr. Tinus Smits | autori@homeopatie.cz | Popisy léků

smitsPůvod léku
Lék Lac maternum je vyroben z mléka devíti žen v různém stadiu kojení, od třídenního mléka (kolostrum) po deset měsíců po porodu. Různé potence byly lege artis vyrobeny firmou Dolisos Holland na jaře roku 1994.

Úvod
Tomuto léku jsem dal nové jméno, abych ho odlišil od léku Lac humanum, který se již používal a který je vyroben z mléka jedné ženy. Navíc, Lac maternum se mi zní lépe. Ohniskem tohoto léku je problém inkarnace (vtělení) v současném životě. Proces inkarnace, který se odehrává během těhotenství, zcela určitě není ukončen narozením a mateřské mléko pomáhá dítěti postupně sestoupit do fyzického těla. K hlubšímu zkoumání tohoto léku a tím jeho pochopení mě přivedla léčba devítiletého chlapce tímto lékem a také sny během provingu provedeného v USA ve státě Nové Mexiko; různé osoby totiž měly po podání léku sny podobného charakteru.

Sny jsou následující:

 1. Pacientka [ve svém snu] stála u velkého proskleného okna ve druhém podlaží domu a dívala se ven. Pod oknem byl rybník chladně zelené barvy – vypadal ledově. „Chtěla jsem skočit do vody, ale nebyla jsem si přesně jistá, jak; jako kdyby moje mysl nemohla přivést energii do mého těla nebo nevěděla, jak se to dělá. Najednou jsem ve vodě a plavu a vidím černého hada. Pomyslím si, že bych se měla možná bát, místo toho jsem se ale rozhodla, že poplavu dál a budu předstírat, že se nebojím. Že si budu užívat, co všechno zajímavého vidím ve vodě, jíž jsem součástí. Dole po proudu jsem uviděla svou dceru Fayeu, jak si hraje s fuchsií a temně fialovým hadem. Uprostřed těla, na páteři měl velký žlutý pruh – Faye vypadala, že si to užívá a že je pro ni naprosto bezpečné hrát si s takovým barevným hadem. Najednou jsem na břehu vedle řeky a Faye z ní také vystupuje na břeh spolu s černým hadem. Nejsem si jistá, zda tento černý  had je bezpečný, možná je nebezpečný. Na levém rameni své dcery si všimnu něčeho, co vypadá jako malá jizvička; myslím si, jestli ji ten had nekousnul. Najednou se tam objeví můj manžel a velmi se na mě zlobí, že jsem nechala naši dceru hrát si s hady. Mysl mi napovídala, že to bylo ode mě nezodpovědné, v těle jsem se ale cítila dobře a spokojená. Probudila jsem se s pocitem, že se vznáším; tento pocit jsem měla také těsně před tím, než jsem usnula. Byl to pocit, jako by moje mysl byla naprosto oddělená od mého těla, jako by vůbec nebyly sjednoceny.“
 2. Druhý sen: „Zdálo se mi o mně a mé dceři; byly jsme na malé loďce a spolu s dalšími pasažéry čekaly, až budeme moci připlout k pobřeží a vystoupit. Místní se rozhodli uvázat loďku tak, že jsme všichni museli skočit do ledové vody, což se ani mé dceři ani mně nelíbilo. Poté, co nás do té vody vyklopili, se nám to ale začalo líbit a začaly jsme se smát a užívat si to.“

A ještě je zde třetí sen, kterému jsem tehdy nerozuměl, a vyjasnil se až později, jakmile lék začal odhalovat svá tajemství.

 1. „Šla jsem s manželem navštívit mou kamarádku, nesli jsme s sebou něco v krabicích. Jak jsme procházeli přes dvorek, můj muž se zastavil, položil krabici na zem a začal močit na tamní zahrádku. Řekla jsem mu: „Johne, jsem si jistá, že uvnitř mají toaletu…“ Moje kamarádka mu řekla, ať jí na dvorku nemočí, a aby ho v tomto aktu zastavila, uchopila ho za penis.“

Dům je symbolem našeho fyzického těla a dvorek je jeho energetická ochrana. Je důležité mít vybudované hranice a nedovolit nikomu, aby tento prostor zneuctil. Močení na zahrádku není zrovna uctivé k osobě, které zahrádka patří, a člověk se musí chovat jako dobrý přítel, jakmile vstoupí do domu někoho druhého. Krabice měly být doneseny a uloženy dovnitř, ne na dvorku. Kamarádka této pacientky chránila své území a nedovolila nikomu, aby ho zneuctil (toto je léčivá reakce léku).

Esence léku
Základním problémem tohoto léku je nedostatečná inkarnace způsobená vážnými vnitřními příčinami, jako je strach akceptovat fyzický stav, obava z obtížnosti našeho úkolu během této inkarnace, stesk po astrálním světě, nepřijetí dítěte jeho rodiči na začátku těhotenství nebo strach z odpovědnosti za nový život. Nedostatečná inkarnace způsobuje, že si daná osoba není vědoma své pravé identity; její energie není vyrovnaná a může být lehce narušena energií jiných osob i okolními energiemi. Chybí bystrost mysli a schopnost porozumění, myšlení je zmatené a obrana proti vnějšímu světu je oslabená. To se jasně ukáže, když taková osoba dostane lék Lac maternum a zpozoruje rozdíl: zjistí, že ji nikdo nerespektuje a že lidé zneužívají její dětinskosti. Najednou si začne všímat svých potřeb a toho, co si doopravdy přeje. Tento lék člověku pomůže uvědomit si vlastní hranice a umožní mu očistit vlastní energii od všeho, co je a není jeho.

Zpočátku jsem si myslel, že vstup do centra těla je součástí procesu působení Lac maternum, zatímco uvědomění si vlastní energie a hranic patří k dalšímu léku, který jsem hledal a kterým se ukázal být Vernix caseosa, ale ve skutečnosti jak inkarnace, tak ochrana jsou součástí stejného procesu. Pacienti hovoří o tom, že zmizely nejen pocity vznášení, závratě, zmatené myšlení, slabost, pocity neskutečnosti atd., ale že také pochopili vlastní potřeby, jsou lépe schopni říci „ne“ jiným lidem a nejsou již ochotni být využíváni jako dříči. Můžeme tedy říci, že hlavní poruchou, která způsobuje problémy těchto pacientů, je nedostatečné vtělení ve fyzickém těle a z toho vyplývající nedostatečné vědomí hranic mezi vlastním já a okolním světem. Dobrým příkladem tohoto neuvědomění si vlastních hranic je případ Marie.

Případ 1
Tato šestiletá dívka nemá žádné hranice, jak o ní tvrdí její matka. Všechno hned rozdává. Jednou se nechala přivázat na šňůru a svléct si kalhotky. Chce být zpátky miminkem a pít z lahvičky. Často fantazíruje a není si vědoma hranice mezi fantazií a realitou. Dokáže hystericky plakat a naříkat, jakmile nedostane, po čem touží. Trpí na nazelenalé výtoky.

předpis: Lac-m 200K každé dva týdny.

Po dvou a půl měsících má tato dívka velmi silnou potřebu se chránit, vybudovala si velmi jasné hranice. Je daleko víc v kontaktu s realitou a vypráví daleko jasnější a skutečnější příběhy. Už nevyžaduje lahvičku na pití a také zcela zmizelo její hysterické chování; naopak je nyní velmi přátelská. Stejně tak vymizely její zelené výtoky. Vyvíjí se velmi dobře, čas od času ale přijde relaps, tehdy vyžaduje pomoc s oblékáním. Jakmile dostane Lac-m, tyto symptomy opět mizí.

Případ 2 – Na inkarnaci není nikdy pozdě
Té dámě bylo 66 let, když jsem ji viděl poprvé. Už osm let trpí na „příšerné“ deprese, objevily se v období, kdy se přestěhovala do jiného domu. Ve svém novém domě se necítí doma. Po celý svůj život se cítila spíš sklíčeně a sklesle. Dělá si starosti úplně se vším a o všechno, obzvlášť že se něco strašného stane jejímu vnukovi a manželovi. Není schopná si nic v životě užít, radost jako by pro ni v životě neexistovala. Nic ji nemůže nadchnout, všeho je „příliš“. Už v dětství byla snílek, v historii celého dětství ale nedokáže najít žádný důležitý okamžik. Celý svůj život prokrastinovala. Říkala, že se těší, až její muž oslaví 60, tehdy si prý život konečně užije. Když tohoto věku dosáhl, posunula jeho hranici na 65. Řadu let užívala antidepresiva a stále užívá Seroxat (lék na deprese obsahující paroxetinehydrochloride), 20 mg denně. Po fyzické stránce trpí deformativní revmatoidní artritidou v prstech a má červenou, šupinatou vyrážku na hlavě a na čele. Můj závěr je takový, že tato žena není dostatečně inkarnovaná, proto jsem jí předepsal Lac maternum 30K jednou týdně. Po dvou týdnech se pomalu začala cítit lépe a po čtyřech týdnech se cítila tak dobře jako dosud  nikdy ve svém životě. Má daleko víc energie, cítí se v mnohem lepší fyzické kondici a doslova cítí nutkání zúčastnit se nějaké aktivity. Podaný lék v potenci 200K ale neměl kýžený efekt, znovu se jí vrátily deprese a ona začala znovu užívat Seroxat. Protože zažívala pocity, že nemá domov a ve svém domě se necítila bezpečně a „doma“, předepsal jsem jí Vernix caseosa 30K jednou týdně (téma ochrany a pocit domova). Po tomto léku se výrazně zlepšila a bez relapsu je už tři roky. Doma se cítí dobře, znovu si užívá život a má dostatek energie. Už není tou slabou ženou, jakou bývala kdysi. Také její revmatoidní artritida téměř vymizela.

Fyzické obtíže
Fyzické problémy u tohoto léku jsou obvykle spojeny s nedostatečnou inkarnací: energie hmotného těla je příliš vysoká a způsobuje bolesti hlavy, migrény, závratě, pocit prázdnoty v hlavě, vypadávání vlasů atd. Z nedostatku energie podvědomého těla pramení také chlad končetin, nedostatečné libido, neohrabanost a celková zimomřivost. Nedostatečné uvědomování si hranic vede k poruchám kůže jako jsou ekzémy, lupénka, moluska atd. Protože kůže je hranicí našeho těla, je Lac maternum velmi účinným lékem na kožní problémy.

Případ 3
Denise bylo deset měsíců, když jsem ji viděl poprvé. Měla skutečně rozsáhlý ekzém po celém těle, dokonce v obličeji a na hlavě, s tlustými tmavě žlutohnědými strupy. Neustále se škrabala. Ekzém se jí poprvé objevil ve čtyřech měsících, v té době ale ještě nebyla očkována; v takovém případě by totiž prvním krokem byla detoxikace dítěte po očkování potencovanými vakcínami 30K, 200K, MK a XMK. Její matka vakcinaci odložila, protože již tak byla Denisa zpožděná ve vývoji. Denise se narodila císařským řezem v 35. týdnu, protože její matka během těhotenství prodělala toxikózu. S porodní váhou 1910 gramů byla holčička umístěna do inkubátoru, kde strávila deset dní, aniž by byla kojena. Z analýzy jsem zjistil, že holčička spí na zádech s rukama za hlavou a s téměř neustále vyplazeným jazykem. Má celkem vysoké a nápadně vystupující, vysedlé čelo. Velmi pozorně si prohlíží druhé lidi, až by se dalo říct, že na ně „civí“, a má velmi brzy jasno v tom, kdo se jí líbí a kdo se jí nelíbí.

předpis: Lac-m LM6 denně nebo méně často při jakémkoli zhoršení

Během šesti týdnů jí ekzém naprosto vymizel, svědění ale mělo tendenci se vracet, možná protože rodiče až příliš rychle přešli v podávání léku na jednu dávku pouze jednou za šest dní. Za dva roky od zahájení homeopatické léčby udělala holčička ve svém vývoji obrovský posun kupředu.  Nevystrkuje jazyk a také už na druhé lidi tak neciví. Vyvíjí se normálně vzhledem ke svému věku a i jídlo prochází jejím zažívacím ústrojím normálně; trávicí systém se zdá být v rovnováze, bez bolestí v břiše a bez říhání. Stav pokožky se výrazně zlepšil a i svědění postupně zcela vymizelo. Každé tři dny stále bere Lac-m v potenci LM12.

Když jsem pracoval na obrazu léku Saccharum officinale, očekával jsem, že vyléčí téměř všechny problémy s jídlem jako obezitu, bulimii, anorexii a konzumování příliš mnoha sladkostí. Ve skutečnosti se těchto problémů zbavila pouze polovina pacientů, kterým byl lék podán, a často se ukázalo, že skutečná příčina leží ještě níž, tzn. ve vrstvě Lac maternum. Nepřekvapí nás, že tento lék je také ve spojení s jídlem, protože mateřské mléko je (nebo by mělo být) první potravou, kterou dostaneme po našem příchodu na zemi. Protože nám mléko pomáhá se inkarnovat do těla, jídlo a pití se mohou stát problémem spojeným s inkarnací. To se také potvrdilo v praxi. Mnoho pacientů vyřešilo svůj problematický vztah k potravě a jídlu pomocí Lac maternum.

Případ 4
Tento případ ilustruje, jak se u jednoho pacienta mohou kompletně změnit symptomy a samotná esence jednoho problému, jakmile se pomocí homeopatického léku dostaneme do další úrovně léku. Konkrétně jde o lék Saccharum officinale, po kterém následoval lék Lac maternum.

Pacientce je 33 let, bezdětná, žije sama, má ale stálého přítele. Když jsem ji viděl poprvé (říjen 1995), nebyla schopná pracovat, a to z důvodů nejrůznějších infekcí a také protože užívala celou řadu léků proti astmatu. Často trpěla na bolesti hlavy a břicha, často jí bylo na zvracení. Práci ukončila před osmi týdny, stále je však bez výrazného zlepšení, i obyčejné nakupování je pro ni příliš náročné. Při své výšce 1,8 m a váze 57 kg na mě působila až zuboženým dojmem. Mohla jíst pouze malé porce jídla, jinak se jí chtělo zvracet. Proto musela jíst často; jinak se jí začala točit hlava a začala se třást. Nemá pocit žízně, pije pouze pomerančový džus a čaj. Na cukr je alergická a miluje čokoládu, kterou ovšem kvůli alergii nemůže jíst. Také trpí intolerancí na mléko. Už po probuzení se cítí vyčerpaná a k jídlu se musí nutit, nemá hlad. Sama sebe považuje za neklidnou a náladovou; dokáže náhle vybuchnout vzteky a být agresivní, když toho po ní život chce příliš. Před menstruací má oteklá a bolestivá ňadra a je agresivní s touhou udeřit lidi, během menstruace trpí na bolesti zad. V noci se hojně potí a ráno se budí naprosto propocená, v noci také hojně sliní. Obecně je zimomřivá a trpí na chladné nohy; ovšem když je ve stresu, je jí naopak horko a otevírá okna. Nemá žádné zvláštní obavy nebo úzkosti a ráda hraje na kytaru, zpívá, čte a cvičí aerobik, se kterým musela přestat z důvodu nedostatku energie.

15 dní před tím, než se narodila, jí zemřela babička z matčiny strany. Vyrostla jako jediné dítě a ráda „hraje divadlo“ – libuje si v jistém komediantství. Od narození nebyla kojena a nikdy si necucala palec ani si nekousala nehty. Měla stesk po domě. O své matce říká: „Nikdy na mě neměla čas. Byla nervózní, velmi rychle zpanikařila. Objímala mě, ale zároveň dokázala zůstat chladná a odtažitá celý týden; ,musíš být hodná, jinak…´“ O svém otci říká: „Byl to tichý člověk, tvrdý a s velkými nároky, ale rozumný. Nerozuměl mi a vždycky chtěl, aby se mu narodil chlapec.“ Její otec měl rakovinu kůže a také v rodině její matky byly četné případy onemocnění rakovinou a kardiovaskulárními nemocemi. Otec její matky na rakovinu zemřel.

Tento její tehdejší stav jasně indikoval rovinu léku Saccharum officinale. Protože byla zesláblá s nedostatkem energie, předepsal jsem tento lék v potenci LM6 denně, nebo, v případě, že dojde ke zhoršení, méně často. To skutečně nastalo: nejprve trpěla průjmem a bolestmi břicha, pak ale následoval obrat. Byla schopná jíst a pít bez nutkání na zvracení a dokonce pociťovala hlad a také nebyla vůči potravinám tak přecitlivělá. Začala ji ale bolet celá levá strana jejího těla, obzvlášť levé zápěstí a kotník. Počínaje druhým dnem od začátku homeopatické léčby začala mít záchvaty kýchání se svěděním v nose a v očích, píchavé bolesti průdušnice a začala být astmaticky dýchavičná. I v těchto symptomech se ale opět velmi brzy zlepšila a začala mít mnohem více energie. Postupně také zmenšovala dávky svých léků na astma, až je přestala brát úplně.

Pokračovala v léčbě a lék brala každý druhý den. Po dvou měsících znovu začala cítit únavu, silně se jí točila hlava a nohy jako by měla gumové, měkké, bezvládné; jako by v nich naprosto ztratila cit. Opět ztratila chuť k jídlu, a to až tak, že vydržela celý den bez jídla. Znovu začala trpět velkým neklidem, kvůli kterému špatně spala a který ji nutil jít ven; nemohla se zdržovat uvnitř svého domu. Začala být extrémně nemotorná a roztěkaná (poklepávala si prsty o stůl), špatně se soustředila. Opět se začala cítit zdeptaně a sklíčeně.

V tu chvíli začalo být víc než jasné, že stávající stav absolutně neodpovídá vrstvě léku Saccharum. Jejím hlavním problémem nyní byla naopak přemíra energie, nedostatečné vtělení (své nohy cítila jako gumové) a že téměř ztrácela kontrolu  nad svým tělem. Během velmi krátké doby – dva měsíce – se naprosto posunula z vrstvy léku Saccharum do vrstvy léku Lac maternum. Ze své praxe jsem už o posunu mezi těmito dvěma léky věděl, nyní mě pouze překvapilo, jak rychle se tak stalo; téměř na začátku léčby. Normálně trvá kompletní vyřešení jedné vrstvy jeden až dva roky. Předepsal jsem tedy lék Lac maternum 30K s podáním jednou týdně.

Po šesti týdnech přišla na kontrolu, vypadala velmi zuboženě a stejně mizerně se cítila. Byla velmi žíznivá a pila by téměř jakoukoliv tekutinu, opět se cítila velmi neklidná, agresivní a naštvaná, a to na všechno a na všechny; v takových chvílích reagovala záchvaty pláče a házela věcmi. Stala se přecitlivělá absolutně na všechno: vadily jí vůně i zvuky a také hudba ji dokázala pořádně znervóznit a podráždit. Stěžovala si na svíravou bolest pravého ramene a na tlaky v žaludku, které v ní vyvolávají pocit na zvracení. Začala mít žaludeční křeče a bolesti žaludku jako před počátečním vyšetřením. Cítila se sklíčeně a měla potřebu čerstvého vzduchu. Její myšlení bylo zmatené. První dny po užití léku Lac maternum 30K cítila závratě a měla pocit, že se vznáší. Nebyla schopná se soustředit a také se zhoršila její neobratnost; padaly jí věci z rukou, používala špatná slova. Říká: „Nejsem to já, nemám hranice. Cítím se jakoby průhledná, kdokoliv může proniknout do mé energie. Lidé mě nevidí a narážejí do mě nákupním košíkem… Svět se ke mně chová nepřátelsky. Sama sebe slyším, jako kdyby ke mně mluvil někdo jiný. Také mé myšlenky jsou rychlejší než můj hlas a dělám chyby. Nedokážu nic pocítit, mám pocit, že se mě věci nedotýkají, současně mě ale maličkosti dokáží naprosto vytočit. I ty, které se staly už dávno.“ Začala trpět na bolesti hlavy, protože má zatuhlý krk, a spánek je pro ni neosvěžující. Říká: „Život je pro mě příliš zatěžující. Musím dělat spoustu věcí, které dělat nechci. Jsem daleko bojácnější, mám strach úplně ze všeho, i z věcí, které mi jsou sympatické. Bojím se, že ze mě bude hlupák. Sotva přežívám a mám pocit, že není nic radostného, pro co žít.“ Čištění zubů a různé vůně v ní podněcují dávivý reflex. Ráno nemá hlad.

Tento až depresivní stav nebyl zvlášť utěšující a potřebovala pomoci se z něj dostat. Měl jsem dostatek symptomů, abych s pomocí repertoria našel vhodný lék, co ale potřebujeme daleko víc, je jasné porozumění, co se vlastně dělo. Její stav, podle mě, byl naprosto bez jakýchkoliv pochybností stavem obrazu léku Lac maternum. Problém byl, že potence 30K byla pro ni příliš silná a podle symptomů nebyla schopná čelit této mocné transformaci: plně se inkarnovat na zem a přijmout své tělo jako svůj domov. Je důležité respektovat její tempo a rytmus a dát jí dostatek času a možnost projít celým tímto procesem. Proto jsem jí předepsal Lac maternum LM6 každý druhý den nebo méně, pokud se bude cítit, že to zvládne.

První dva týdny žádné výrazné zlepšení nenastalo, pak se ale věci daly postupně do pohybu. Čtvrtý týden po léku v potenci LM6 dávkovaném každý čtvrtý den náhle měla téměř delirický prožitek plného vtělení. K tomu říká: „Cítím se skutečně ve svém těle, celý den. Mám spoustu energie. Jsem nadšená, že je něco takového možné. Jsem skutečně tady, cítím se klidná a schopná číst knihu. Pocity agrese a vzteku odezněly. Je skutečně vzrušující najednou cítit věci a lidi kolem. Ráno vstávám osvěžená a život je pro mě výzvou. Už nemám pocit, že by mi lidé bránili. Dokáži mít jasné mínění o věcech a cítím, že mě lidé respektují. Všechno se najednou projasnilo. Když poslouchám hudbu, pociťuji jemný třes z emocí. Daleko méně mě zraňuje, co lidé říkají, je to, jako bych měla nějaký filtr. I moje nemotornost naprosto vymizela, a když mluvím, tak už nedělám takové chyby jako dřív. Také se mnohem lépe soustředím.“

Ne všechny její potíže ale vymizely. Stále je extrémně žíznivá, někdy i během noci. Bolest v jejím pravém rameni se zlepšila stejně jako bolesti žaludku, čas od času ale stále trpí na průjmy. Stále se cítí sklíčeně, obzvlášť ráno a také mívá pocity plnosti v hlavě. Bolesti hlavy se výrazně zlepšily, nevymizely ale zcela. Často je konfrontována náhlým přívalem emocí týkajících se minulosti. Bojí se, že znovu přijde zhoršení a že ztratí tento velmi dobrý stav, ve kterém je a jak se nyní cítí.

Z těchto důvodů jsem se rozhodnul pokračovat v léčbě stejným lékem: Lac maternum LM6 v podání každý čtvrtý den.

Účinky léku Lac maternum na charakter člověka (citace pocitů pacientů, pozn.překl.)

 • cítím se šťastnější a ve zmatených okamžicích mám víc důvěry než kdysi, ne tolik negativity
 • cítím se jemnější a vřelejší
 • daleko víc si jsem vědom toho, co cítím
 • daleko jasněji dokáži rozlišit, s čím mohu souhlasit a s čím už ne; daleko jasněji odliším, co jsou mé vlastní problémy a trápení a co jsou problémy ostatních; nyní dokáži zůstat stát mimo jejich vlastní problémy
 • mé prožívání pocitů je daleko hlubší a daleko jasněji vyjadřuji, co mám a co nemám rád
 • cítím se silnější, pozitivnější a šťastnější
 • víc mě zajímá, jak vypadám a co nosím na sobě
 • cítím se otevřenější a daleko méně úzkostný; také mi došlo, že jsem to pouze já, kdo může lepšit podmínky, ve kterých se nacházím; dělám jen to, co cítím, a to, co skutečně chci dělat
 • jsem daleko výkonnější, své úkoly už neodkládám; začnu a zkrátka je udělám
 • změnil jsem všechno ve svém domě
 • jsem si daleko víc vědoma toho, co vidím, a dokonce i vidím lépe; prožívám okolní svět reálněji a také se daleko víc účastním toho, co se děje, namísto abych jenom nechala věci, aby se staly
 • konečně cítím touhu žít
 • mám daleko víc zdravý rozum, vidím věci mnohem jasněji, víc jako dospělý
 • dělám to, co cítím, že skutečně chci udělat; rozlišuji velmi jasně mezi tím, s čím souhlasím a sympatizuji a s čím ne; mnohem jasněji rozpoznám své hranice; před zkouškou se už necítím tak, jako bych musel obstát sám před sebou, vím, že jsem se učil dost, a tak se cítím v klidu; cítím se daleko strukturovanější ve svých myšlenkách i činech; jsem schopný rozlišit to důležité a základní od nedůležitého; dokáži daleko hlouběji pozorovat – lidi a věci kolem sebe pouze nevidím, ale také je daleko víc cítím; cítím se se vším daleko víc spojený
 • vůči své matce se cítím daleko dospělejší; „tohle je můj život, nezasahuj mi do něj“
 • je se mnou mnohem jednodušší vyjít, nejsem tak útlocitný a úzkoprsý; už nemám nutkání všechny své úkoly ukončit během jednoho dne
 • mnohem lépe sám sebe přijímám a také už netrpím tolika úzkostmi, jestli a jak mě přijmou ostatní; jsem daleko méně citlivý na to, co o mně říkají druzí
 • cítím se být daleko víc v kontaktu s realitou a také si jsem víc vědoma těch skutečně dobrých vztahů kolem mě; začala jsem intenzivně vyklízet dům, víc než kdykoliv před tím; jsem víc zticha a  cítím daleko menší nutkání mluvit
 • cítím se jako znovuzrozený; nezávislejší, stabilnější a daleko víc „v pohodě“
 • jsem stabilnější a mám daleko víc energie, i moje chronická únava naprosto zmizela; daleko víc si věřím; už se necítím jako obětní beránek a jsem schopný přenechat ostatním jejich vlastní problémy
 • už mě jen tak lehce nic nezneklidní; už necítím tolik úzkostí a a strachu o své děti a manžela; smutek mě dočista opustil; cítím se daleko klidnější a také se o hodně zlepšila moje schopnost se soustředit
 • jsem schopný daleko větší introspekce, cítím se daleko svobodnější a vědomější si sám sebe; současně se cítím zranitelnější a také moje pocity se prohloubily; citově reaguji spíš ve svém břiše než v krku; cítím se, že mám blíž k druhým lidem; slova „miluji tě“ říkám svým srdcem spíš než  svými rty
 • už si své potřeby naplňuji sama a nemám pocit, že mě ostatní lidé uzurpují
 • jsem si daleko víc vědom svých hranic a svých pocitů, dosud jsem byl víc „v hlavě“ (doslova „v mozku“, pozn.překl.); cítím se mnohem lépe ve svém těle
 • daleko snadněji dokáži říct „ne“
 • jsem daleko čilejší; je pro mě daleko snazší se projevit; uvnitř se cítím v daleko větší harmonii; vnitřní chaos a neklid naprosto zmizely; jsem schopná vidět auru

překlad: Kateřina Komorádová
zdroj: www.tinussmits.com

Advanced Studies Program in Homeopathy Prague

Mezinárodní studijní program pro pokročilé homeopaty

Homeopatická akademie logo maléÚčelem tohoto vzdělávacího programu je rozvíjet dál, i po ukončení základního studia homeopatie, znalosti a poznatky našeho oboru. Být v kontaktu s aktuálním stavem odborných znalostí, a to v mezinárodním kontextu. Dosáhnout mistrovského stavu vědomostí, předávaných předními světově známými učiteli homeopatie.

Podrobné informace zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *