Pokusy o sebevraždu kvůli alergické rýmě

26.3.2021 | Dr Vrushali K Pandya | autori@homeopatie.cz | Případy

Pacient je studentem posledního ročníku BHMS (Bachelor of Homeopatic Medicine and Surgery – Bakalář homeopatické medicíny a chirurgie).

V anamnéze operace dentální cysty a levé čelistní dutiny 18. března.

Poté byl jeden rok v pořádku, 19. března znovu začala sinusitida a alergická rýma.

Přišel ke mně poté, co si přečetl článek o léčení na sociálních sítích.

Od 19. března je na alopatických lécích. Antialergika bere denně, ale problém přetrvává.

Objektivně:

Každý den až do poledne vodový výtok, každé ráno kýchání, výtok je zmírněn pouze s pomocí alopatických léků. Každý den je situace stejná.

Odebírání případu – 20. července

Telefonát od pacienta: Zavolal mi přesně v 17 hodin, ale odmítal odpovídat na jakékoliv moje otázky. Tak jsem ho požádala, ať mi zavolá až bude sám a nikdo ho neuslyší. Zavolal ten samý den přesně v 18 hodin.

Pacientova verze: Mám alergickou rýmu v tomto okamžiku už více jak rok. Každý den na to beru léky. Do 4 hodin ráno nemohu usnout, tak si beru prášky na spaní. Jen tak mohu spát.

Proč nemůžeš spát?

Já vím, že moc přemýšlím, ale … v mém životě už není žádná naděje. Četl jsem váš článek a myslel jsem, že tohle by mohla být moje poslední naděje.

Jak to? Ty jsi nikdy nepotkal na své škole žádného hemeopatického učitele nebo doktora? Nebo nějaké ORL vyšetření?

NE, já se vyhýbám učitelům, nechci je. Myslím, že pro to neexistuje léčba. Měl jsem kvůli tomu operaci a od té doby se všechno změnilo. Už pak jsem nebyl jako před tím. Jsem sportovec, ale díky té rýmě jsou mé výkony mizerné. Pokaždé mě to nějak rozruší. Každé dopoledne si musím čistit nos, je tam spousta kýchání, už jsem z toho otrávený.

Proč myslíš, že to všechno děje?

Od druhého ročníku chodím do práce. Nerad sedím ve škole. Nejradši bych 24 hodin denně pracoval, ale kvůli Covidu se všechno zastavilo a já jsem z toho v depresi.

Proč jsi v depresi? Všichni kolem jsou zavření, nejsi v tom jen ty sám.

Pokusil jsem se o sebevraždu jednoho dne, když jsem čekal na výsledek biopsie (to bylo v roce 2018). Než mě hospitalizovali, zhubl jsem během 20 dní o 16 kilo. Nemohl jsem vůbec nic přijímat ústy. To mnou otřáslo. Neměl jsem žádnou naději, viděl jsem tolik pacientů s rakovinou. Vím, že nejsem moc statečný, tak jsem si vzal (zde uvedl jméno toho, co vypil), abych se zabil.

Myslel jsem, že zřejmě jak jsem pracoval v nemocnici, tak jsem tam dostal nějakou infekci.

20. května jsem se pokusil zabít kvůli té rýmě. Život byl v troskách. Neměl jsem už žádnou touhu žít dál. Přerušil jsem veškeré svoje sociální kontakty. Nechci s nikým mluvit ani nikoho vidět.

Ale ty bys ses měl s druhými setkávat. Slib mi, že už to nikdy neuděláš. Nebo jinak bych musela informovat tvoje rodiče a školu. Musíš mi to potvrdit písemně, jinak jim to řeknu a všichni se dozvědí, že ses o něco takového pokusil.

Ne! Nikdo to neví. Nikomu jsem o tom neřekl. Nerad mluvím o svém soukromém životě s kýmkoliv jiným. Když jsem se svými přáteli, tak předstírám, že je všechno v pořádku.

Já jsem velmi puntíčkářský ve všech svých povinnostech. Všechny zkoušky vždycky skládám na první pokus. Vždycky před zkouškou hodně studuji. Jsem velmi přesný v dodržování času pro mé sportovní tréningy. Svým rodičů každý den přesně půl hodiny telefonuji.

Jen kvůli svým rodičům jsem to nakonec neudělal, ale vevnitř vím, že nechci žít s tou protivnou rýmou.

Ty jsi sportovec, víš jaký by měl sportovec být, ne?

Ale já taky nevím, jak jsem stal takovým, jako jsem teď. Absolutně jsem nebyl negativní osobnost. Byl jsem nadšený pro všechny věci, ale po té opraci jsem ztratil sebejistotu. Já jen chci znovu do své práce a překonat tento způsob myšlení.

A taky mám jizvu na tváři. Vadí mi, protože díky ní se mi vyhýbá spousta příležitostí.

Předpis: Aurum metallicum 200C, tři dávky ve vodě.

V následujících třech měsících se pacientovy symptomy každý den zlepšovaly. Zbavil se veškerých alopatických léků. Začal znovu fungovat normálně, spí bez prášků na spaní a na zkoušky se připravuje s úsměvem na tváři.

Výběr rubrik a analýza případu:

 • Tajnůstářský
 • Pečlivý
 • Smutek: nespavost, s
 • Beznaděj, pocit: uzdravení z choroby (Murphy)
 • Smutek: nemoc, z
 • Nuda
 • Deprese: smutek, z nemoci (Murphy)
 • Zbabělost
 • Strach: z utrpení
 • Důvěřovat: chce jen sobě
 • Sebevražda: dispozice ke spáchání
 • Smutek: Touha zbavit se myšlenek sám na sebe
 • Dispozice k sebevraždě: připravuje se v tichosti

Pozn red: Původní analýza je provedena v Synthesis, pokusil jsem se tedy převést uvedené rubriky do našeho Homea:

Zdroj: cleverhthemag.com

Autorka je homeopatický lékař a poradce v Healers Homeopathic Healing (Pune, India)

Homeopatické klinické repertorium – John Henry Clarke

Klasik britské homeopatie (1853 -1931), autor rozsáhlé materie mediky, Slovníku homeopatické materie mediky, nashromáždil za více než padesát let praktikování homeopatie mnoho klinických zkušeností. Z nich sestavil stručné a praktické repertorium, určené pro rychlou orientaci v případu. Má několik částí. První z nich je klinické repertorium, kde jsou abecedně řazeny diagnosy, části těla, pocity, tělesné funkce ap., a to vždy ve vztahu k patologii. Druhou částí je repertorium příčin, kde jsou hesla vztahující se k etiologii onemocnění, jako např. duševní úsilí, elektrický šok, různé typy zranění, zklamaná láska, chlad, přejídání… Třetí částí je repertorium povah, dispozicí, konstitucí a stavů – pojednává o osobnostních rysech ve spojení s léky, např. zlomyslnost, štíhlost, sykotická konstituce, romantický. V další části jsou pak vztahy mezi léky, v tabulkách nalezneme léky kompatibilní, antidotující, dobře následující ad. Rubriky obvykle obsahují menší množství léků, často jen jeden, a ve srovnání s kentovsky komponovanými repertorii (též syntetickými) zde v podobných rubrikách nezřídka najdeme odlišné léky.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *