Porozumění zřídka předepisovanému léku Asafoetida

29.7.2021 | Dr Vrushali K Pandya | autori@homeopatie.cz | Homeopatika, Případy

Případ: Žena, 62 let, poslední 2-3 roky chronická gastritida. Případ odebírán 20. dubna

Narušený spánek. Chronické křečové žíly. Přišla kvůli překyselení a říhání.

Pacientka:

Trpím plyny (krkání a říhání) po každém jídle. Hodinu po jídle začnu krkat.

Zvádala jsem to, ale v současnosti jsou to souvislé série 50, 60 až 70 říhnutí, někdy i přes 100. Počítám to (A)

Doktorka: Fakticky to počítáte?

Pacientka:

Ne, ne. Já to jen tak říkám, nedokážu vyjádřit, jak hlučné a nepříjemné to začalo být…

Doktorka: Jak se cítíte, když to nastane?

Pacientka:

Cítím, jak každá část mého těla je naplněná plynem. Kdekoliv se dotknu, tak uchází. (A ukazuje mi to)

Myslím, že jídlo, které sním, se nestráví, ale okamžitě se mění jen na plyn. Podívejte se, jak teď vypadám nateklá a všude v mém těle je plyn (B).

Říkala jsem své sestře, že ty plyny mi vycházejí i z kostí. Koukněte, co to se mnou dělá (a ukazuje mi, jak vypadá – tlustá).

Doktorka: A co s tím děláte?

Pacientka:

Masíruji si bolavá místa. Když si v noci nenamasíruju nohy, nemůžu spát, dokonce pokračuje to říhání. Jen po namasírování mohu usnout.

V současnosti kvůli tomu pocitu tíhy vůbec nemohu zdravě spát. Stále cítím tlak na hrudi, tak vstanu z postele a chodím a pak se opět pokusím spát (D).

Doktorka: Proč k tomu dochází?

Pacientka:

Víte, v poslední době vařím a připravuji všechno jídlo s minimem oleje, protože můj muž má cukovku a vysoký krevní tlak, tak preferuji jídla s minimem oleje. Takže za poslední 2 roky jsem nejedla žádné opravdu chutné jídlo. Nechápu, jakto že lidi mohou jíst všechno a nemít žádné problémy, když já se tak starám a dělám všechna ta opatření a přesto nemůžu jíst chutné jídlo, které miluji ze všeho nejvíc.

Můj syn připravil paneer (indický sýr Pozn.př.), já jsem snědla jen kousíček a podívejte, dneska mám říhání, které je jak výstřely (a ukazuje mi to – zatlačí si na hrdlo a vyjde říhnutí).

Dneska mě pálí levá strana hrdla. Někdy celé hrdlo. Když si zmáčknu na krk a plyny se uvolní a odejdou, tak se cítím lépe. Minulý týden jsem dokonce měla oteklé oči a když jsem si zatlačila na očí, na hrdlo, na hlavu, na záda, tak každá část mého těla vytvářela plyny.

Doktorka: A co na to berete?

Pacientka:

Nic. Masíruju si bolavá místa a když plyny odejdou, tak se cítím lépe. Neberu žádná antacida.

Doktorka: Nějaký stres v poslední době?

Pacientka:

Ne, žádný stres. Ale myslím si, že ta bolest v krku znamená nějakou těžkou nemoc.

Doktorka: Proč? Vy máte také bolesti v krku?

Pacientka:

Ano, spoustu kyselosti. Myslím, že můj problém je žaludek. Pokud se zlepší moje trávení, tak i problém s plyny se vyřeší. Všechny potíže pocházejí jen z žaludlu.

Jím uvědoměle. Ale všechno, co sním, se změní na plyn. Mám strach jíst. Jakmile se najím, musím sedět a mačkat se, aby plyny odešly. Pak se cítím smutná a sama sebe se ptám, proč vůbec jím jídlo. A během jídla si uvědomuji, že po jídle zase přijdou plyny. Musím trpět, ale nedokážu žít s prázdným žaludkem.

Předpis:

Podala jsem jí jednu dávku ASAFOETIDA 30C

Během následujících 3 dnů její říhání ustalo a mohla nerušeně spát. Už si pak nestěžovala na plyny a na hlasité říhání a byla celkově v daleko lepším stavu.

Rozbor případu:

A. MYSL: zveličuje; své symptomy

Dělá něco větší, lepší, horší a podobně, než to ve skutečnosti je.

B. MYSL: blud; napuchlý, je

Napuchlý – metaforická charakteristika falešné pýchy, zveličeného pocitu vlastní důležitosti (v Complete repertory), ale zde v našem případě se pacientka fyzicky cítí nateklá a těžká.

C. MYSL: úzkost; hysterická

Hysterie – je termín pro neovladatelný emoční exces. Lidé, kteří jsou „hysteričtí“, často ztrácejí sebeovládání díky ohromnému emočnímu vzplanutí. Jde o chování, kdy se projeví přehnané a nekontrolovatelné emoce, jako například strach nebo panika. Jde o stav nekontrolovaného rozrušení, hněvu nebo paniky.

Hysterie – v tomto případě jde o metaforické použití této rubriky, protože pacientka je pod obrovským strachem, úzkosti a neklidem a tak přehání své symptomy, jako když říká, že 70 až 100 za sebou jí vycházejí plyny až z kostí. Nebo že všechny části jejího těla jsou vyplněny plynem…

D. MYSL: úzkost; ze zdraví: s břišními obtížemi

Úzkost ze všech potíží pocházejících z jejího nesprávně trávícího žaludku způsobuje ještě větší obavy

E. MYSL: Úzkost; hypochondrická

Původní řecké slovo „hypochondriakos“ odkazuje na krajinu břišní, do míst, kde starověcí doktoři věřili, že je sídlem utrpení a melancholie. A to je důvodem, proč hypochondři jsou jsou obvykle nešťastní, jednoduše proto, že si stále představují, že jsou nemocní.

Hypochondrie

Hypochondrie prostě označuje stav přílišných starostí nebo strachu, že daný člověk má nějakou závažnou nemoc. Tento vysilující stav je výsledkem nesprávného vnímání stavu těla bez ohledu na neexistující skutečný zdravotní problém. Jde o duševní poruchu charakterizovanou přemrštěným strachem nebo neustálými myšlenkami na závažné onemocnění bez ohledu na výsledky lékařských testů a ujišťování o opaku. Nenormální stav charakterizovaný emoční depresí a domnělou nemocí, často se symptomy, které nelze propojit se skutečnou nemocí. Pokud někdo trpí hypochondrií, tak se neustále strachuje o své zdraví a představuje si, že je nemocen, ačkoliv ve skutečnosti je v pořádku.

F. MYSL: Úzkost; po jídle

Problémy naší pacientky vždy začínají po každém jídle, takže její úzkost je neustálá.

G. MYSL: Strach; po jídle

H. MYSL: Trýzeň; po jídle

Nadmutí po jídle jí způsobuje taková muka, že si musí sednout a mačkat si a masírovat si bolestiou stranu a bolavá místa na těle.

I. MYSL: Strachy, fobie, obecně; žaludek, vycházející z (Murphy)

Strach, žaludek, vychází z

Pacientka říká, že všechny její potíže vycházejí z žaludku a pokud se ten podaří vyléčit, zmizí všechny problémy.

J. MYSL: Trýzeň; z břichních potíží

K. MYSL: Smutek; Po jídle

L. Říhání hlasité (Phatak)

Asafoetida – klíčové symptomy

(Ločidlo čertovo lejno, ale také Pokrm Bohů) – rostlina Narthex Asafoetida se používá jako ochucovadlo k dochucení omáček a pokrmů (po tepelné úpravě odporný zápach mizí a pak chutná jako směs česneku a cibule – Pozn. př.).

Hysterická. Nadýmání. Nucené říhání plynů. Prudké bolesti žaludku. Bublání a kručení plynů v břiše, které pak odcházejí nepříjemným a hlasitým říháním.

Nadýmání tlačící se nahoru krkem

Hysterické nadýmání, s velmi obtížným vypuzením, hlasitým a nechutným

Říhání, odcházející plyny extrémně páchnou, bublání a kručení větrů v břiše.

Říhání lze vynutit

Hysterický. Neklidný. Úzkostlivý

Překypující pocit v břiše, jako kdyby se všechno z břicha vracelo zpátky do úst.

 

Zdroj: cleverhthemag.com

Homeopatický domácí lékař – Dana Ullman

homeopaticky-domaci-lekar-velkyAmeričtí autoři, známí a velmi zkušení homeopaté, vytvořili knížku, která je praktickým, systematickým a detailním průvodcem při laické domácí léčbě. Dává přehledný a srozumitelný návod, jak postupovat při různých potíží ch, zdravotních situacích a nemocech dětí i dospělých. Radí, jaké homeopatické léky podávat , aby došlo k jemnému a nenásilnému vyléčení. Zasvěcuje do techniky homeopatické léčby. Ukazuje také, jak rozpoznat, kdy je problém vhodný k domácímu homeopatickému ošetření a kdy již vyžaduje také odbornou pomoc. Účinky léků jsou popsány přehledně a lze se v nich snadno orientovat. Knížka je rozdělena na patnáct kapitol podle všeobecného charakteru potíží, jako např. : Nehody a zranění, Horečky a chřipky, Nachlazení, Dětské nemoci, Zažívací problémy, Ženské problémy, Potíže mužů, Alergie, Bolesti hlavy, Kožní problémy, Emoční a spánkové poruchy… Tato čtyř set stránková publikace je nepostradatelným a kompletním pomocníkem každému, kdo chce zlepšovat zdraví své a svojí rodiny s pomocí jemně a přirozeně působících homeopatických léků. Není náhodné, že se knížka stala nejúspěšnější příručkou pro laickou homeopatickou samoléčbu na knižním trhu USA.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *