Potencovaná cukrová třtina

24.7.2019 | Mike Andrews | autori@homeopatie.cz | Homeopatika

Homeopat Mike Andrews popisuje potencovanou cukrovou třtinu  a dokládá její použití na čtyřech stručně popsaných případech poruch autistického spektra.

Cukr v naší kultuře

Jsme kulturou závislou na cukru, nejen přímo na cukrovinkách, koláčích a čokoládě, ale také nepřímo na různých nápojích a mnoha potravinářských výrobcích. Jak často použijeme něco sladkého, abychom ukonejšili dítě, anebo své vnitřní dítě? Zdravotní dopady naší lásky k cukru mají na svědomí, že se obezita a cukrovka staly významným zdravotním problémem v mnoha zemích po celém světě.

Není překvapivé, že se cukrová třtina stává čím dál víc předepisovaným homeopatickým lékem. Tinus Smits představil homeopatické společnosti svůj proving cukrové třtiny v roce 1995. Celkový popis léku naleznete na jeho stránkách spolu s řadou názorných případů: http://www.tinussmits.com/3881/synthesis.aspx

Melissa Assilem  píše o cukru ve své knize The Mad Hatter’s Tea Party (Homeopathic Supply Company UK, 1994), kde popisuje také čaj (Thea), kávu (Coffea) a mateřské mléko (Lac humanum). Saccharum officinarum by se mělo objednávat jako Sugar Cane Smits z Homeopathic Pharmacy. Jsem přesvědčen, že Melissa Assilem píše spíše o potencovaném bílém cukru než o cukrové třtině.

Dalším popsaným homeopatickým provingem Sacchara alba je Vermulenovo „rozmazlené dítě“ a „opuštěné dítě“, které je provingem Sacchara lacta, v jeho skvělé Synoptic Materia Medica II (1996). Homeopatické pilulky a tablety jsou vyrobené z nepotencované sacharózy a mléčného cukru.

Saccharum officinale je vyrobeno z čerstvé šťávy cukrové třtiny, obsahující minerály a stopové prvky vápníku, mědi, fosforu, magnézia, sodíku, draslíku, železa, sulfuru, zinku a chromu. Lék je užitečný při podvýživě a nedostatku různých minerálů  a vitamínů (F.J. Master 2006)

Symptomy Saccharum officinarum

Podstata léku, nebo základní složky léku, jsou:

 • chybějící emocionální pouto, nebo hledající lásku
 • sourozenecká rivalita
 • hyperaktivita
 • neukojitelná chuť k jídlu

Jak se lék předepisuje

Lék je možné podávat  denně v potenci 6X nebo 6C k podpoře trávicího systému. Je možné ho podávat spolu s konstitučním lékem. Homeopaté CEASE možná budou podávat konstituční „sobotní“ lék, dvakrát týdně detoxikační lék a každý den podporovat trávicí systém pomocí Sacchara. Lék se může podávat sám o sobě jako konstituční lék v potenci, která odpovídá energii a vitalitě případu.

Může se také podávat jako přídavný lék, aby doplnil účinky jiného léku.

Jak používám lék v praxi

Případ 1

Chlapec, kterému byla před rokem diagnostikována porucha autistického spektra. Velmi dobře reagoval na homeopatický lék Tuberculinum a Lac Caninum, ale zůstala mu silná žárlivost vůči mladšímu sourozenci. Sdílení se sourozencem je velmi obtížné. Žárlí také na svou matku a otce, když se spolu baví. Svoji matku oslovuje „moje maminka“. Štípe, strká a mlátí bratra. Když si hrají s míčem, snaží se s ním bratra udeřit.

Do týdne poté, co začali denně podávat Saccharum 6C, se jeho chování vůči bratrovi zklidnilo. Už neviděl ve všem soupeření. O víkendu se neprali. Matka říká, že rozdíl je opravdu výrazný „Vaše práce dokáže zázraky!“.

Případ 2

Desetiletý chlapec, který trpí autistickou poruchou. Mnoho let dobře reagoval na Barytu carb. a Medorrhinum. Matka sděluje, že se momentálně problémy soustředí kolem zažívání spíše než učení a chování. Pokožku měl nažloutlou, krkal, byl nafouklý a pšoukal. Neměl chuť k jídlu, v jídle byl vybíravý a při chůzi působil vyčerpaně.

Předepsal jsem mu Saccharum 6C jednou denně po dobu jednoho měsíce. Po měsíci mě matka informuje, že má normální barvu pleti a růžové tváře. Vrátila se mu chuť k jídlu a jedl velké porce. Přestal být vybíravý. Zesílil a začal trochu běhat.

Případ 3

Chlapec starý 21 měsíců s poruchou příjmu potravy – jí jen sušenky, cukrovinky, čokoládu a mléko. Vyzkoušel jsem na něj několik léků, ale s žádným jsem neuspěl: Lycopodium, Gaertner, Cepalexin a Tuberculinum. Jinak byl veselý a neměl další obtíže, rostl normálně. Pak jsem předepsal Saccharum 6C denně po dobu jednoho měsíce. Jeho matka prohlásila, že se jeho stravování hodně zlepšilo a začal se zajímat, co je na talíři jeho matky. Také se zlepšilo jeho spaní.

Klíčovým symptomem léku je „vybíravé a náladové dítě“. Nemá zájem o výživné jídlo a neustále vyžaduje pochutiny (Clarke). Má rád pamlsky a odmítá hlavní jídla (F.J. Master 2006)

Případ 4

Téměř pětiletý chlapec s poruchou autistického spektra, který navštěvuje specializovanou školku. Z matčiny strany má dvě tety, které od 50 let trpí cukrovkou. Matka měla těhotenskou cukrovku od 28. týdne. Matka neměla v těhotenství pocit spojení se svým dítětem. Dítě se vyvíjelo normálně, ale trochu pomaleji. Ve dvou letech ale nastala změna. Ve dvou letech začal na prohlídce srovnávat hračky do řady a popsali ho jako příliš pasivního. Nikdy si neřekl na záchod. Nikdy neplakal ani se nenaštval, když mu někdo něco vzal. Slabý oční kontakt.

Předepsáno Saccharum 30C týdně.

Kontrola po třech měsících. Mnohem lépe než dřív rozuměl a reagoval. Když na něj matka zavolá, podívá se na ni. Řekne několik slov, zlepšení v psaní. Je aktivnější, před tím byl velmi pasivní. Nesrovnává hračky do řady, místo toho si maluje. Poprvé vzal ve školce hračku jinému dítěti.

Začal sám chodit čůrat na záchod a nenosí pleny – na první konzultaci si ještě ani neříkal na záchod. Celkově se po léku stal mnohem aktivnější.

Všelék na poruchy autistického spektra?

Bohužel nikoli. Podal jsem Saccharum i v jiných případech a nedošlo k žádnému, nebo jen minimálnímu zlepšení. A přestože souvisí s trávicím traktem, pokud se nejedná o správný lék pro dítě, nepomůže mu a je potřeba nalézt lék s lepší shodou. V jednom případě, kdy klientka trpěla také těhotenskou cukrovkou v těhotenství podobně jako u případu 4, došlo pouze ke zlepšení spánku a zácpy, ale ostatní potíže zůstaly. Jiný případ se silnou zácpou na lék vůbec nereagoval a vyžadoval detoxikaci po vakcíně MMR (spalničky, příušnice, zarděnky), aby se dosáhlo 50ti procentního zlepšení vyměšování, a detoxikaci od aluminia, po které došlo k 95ti procentnímu zlepšení funkce střev. Protože autismus je velmi složitý stav ovlivněný mnoha faktory, je vhodné konzultovat kvalifikovaného a opravdu zkušeného homeopata a nesnažit se dítě léčit svépomocí.

Srovnání Sacchara officinara s jinými léky

Tinus Smits na svých stránkách (udržovaných po jeho smrti) napsal: www.tinussmits.com/3870/saccharum-officinale.aspx

„Nejvíce podobnosti jsem nalezl s lékem Belladona, Calcarea carb, Carcinosin, Chamomilla, Cuprum metallicum, Lachesis, Lycopodium, Opium, Stramonium a Tuberculinum. “

Já bych na seznam přidal ještě Pulsatillu jak pro „opožděné dítě“, tak proto, že mají shodných 215 rubrik.  Také by se měly porovnat léky typu Lac (mléka) a léky související s prenatálním obdobím (např. Amniotic fluid, Folliculinum, Lac humanum, Placenta, Umbilical cord, Vernix caseosa, pozn. redakce) Všimněte si, že Carcinosin, Saccharum and Thuja jsou třemi léky, které souvisí s cukrovkou v rodinné historii. To vede k otázce, jestli význam tohoto léku poroste s nárůstem diabetu ve světě.

Rubriky

Tinus Smits uvádí jednotlivé symptomy Sacchara officinara ze Synthesis Treasure Edition 2009 Schroyens F.  (http://www.tinussmits.com/3881/synthesis.aspx#children)

 • Mysl – asociální – děti, u
 • Mysl – kousání – nehty – nehty na nohou – děti, u
 • Mysl – mazlení – chce se mazlit
 • Mysl – blud – kritizován je – děti, u
 • Mysl – blud – nemilován rodiči je
 • Mysl – blud – odmítán je, děti, u
 • Mysl – gestikuluje – prsty – ústa; děti dávají prsty do úst – noc
 • Mysl – podrážděný – snídaně,po – zlepš.
 • Mysl – podrážděný – snídaně,do
 • Mysl – zlomyslný – děti, u
 • Mysl – zlomyslný – čokoláda, po
 • Mysl – zlomyslný – sladkosti, po
 • Mysl – zdrženlivost zvýšená
 • Mysl – hádavý – děti, u – sladkosti, po
 • Mysl – neposednost – děti, u – sladkosti, po
 • Mysl – neposednost – sezení, při – děti, u
 • Mysl – smutek – sladkosti, po
 • Mysl – citlivý – bolest, vůči – děti, u

Původně publikováno na https://cleverhthemag.com/   5-31-2018

 Zdroje:

http://www.tinussmits.com/3881/synthesis.aspx

The Mad Hatter’s Tea Party M. Assilem 1994 Homeopathic Supply Company UK

Tinus Smits Synthesis of Saccharum Officinale p31-32 Homeopathic Links 3/95

Přeložila Tereza Ledererová

Dětské typy v homeopatii – Frans Kusse

Charakteristické duševní a fyzické vlastnosti padesáti šesti hlavních dětských lékových typů.

Dítě, jemuž celostně odpovídá určitý lék, detske-typy-v-homeopatiischopný vyléčit jeho chronické potíže a nedostatky, má specifické psychické a fyzické rysy tohoto svého (tzv. konstitučního) léku. Jde nejen o povahu, způsob chování a typický charakter nemocí, ale mohou to být i určité rysy tváře, barva vlasů či výraz. Na základě toho je možné správný lék, similimum, vybrat z desítek existujících možností. Rodiče uvítají možnost porovnat své dítěs předepsaným lékem, a tak se více dovědět o jeho povaze a potřebách. Kniha je ilustrována fotografiemi dětí, reprezentujícími vzhled daného homeopatického typu. Holanďan Dr. Frans Kusse je homeopatický lékař s rozsáhlou klinickou zkušeností a jeho popisy vycházejí ze současného stavu poznání o homeopatických lécích i z charakteru současných dětí a jejich nemocí.

Knihu můžete objednat zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *