Případ migrény

19.4.2018 | Marie Valášková | Valaskova43@seznam.cz | Případy

Zajímavé rozuzlení při řešení případu migrény. Asi před patnácti lety jsem se setkala s klientkou, která trpěla velmi silnými migrénami. Žena mi popisovala, že migrény začaly již v pubertě, snad s nástupem menstruace. Neměla však vypozorováno, že v období kolem menstruace se bolesti hlavy nějak měnily.

Zastávala velmi odpovědné zaměstnání, spojené se stresem, brala různé alopatické léky, které ale v poslední době přestávaly zabírat, začala mít také problémy s trávením. S homeopatií neměla žádné zkušenosti.

Bolesti začínaly nejčastěji v týle, někdy i v čele, nepřevažovala žádná strana. Žena byla extrémně pořádkumilovná, v práci až workoholik.

Byla celkem zdravá, občas nachlazení, antibiotika výjimečně, v mládí prodělala černý kašel. Byla vdaná, jedno dítě, menstruace pravidelná, trochu silnější krvácení. Celý život se dost potila, pot lehce zapáchal, na bílém oděvu zanechával skvrny. Nespala moc dobře, spíš typ „skřivan“, lehké spaní. Někdy mohl migrénu vyvolat alkohol, ale víno si dávala jen příležitostně.

Dostala Nux vomicu 200C.

Na kontrole za dva měsíce popisuje zpočátku po podání silnou rýmu, objevila se i migréna, ale v té době začala i menstruovat a bolesti se často objevovaly při menstruačním krvácení. Nyní (dva měsíce po podání) říká, že bolesti jsou určitě menší a nejsou tak časté. Připustila i zlepšení spánku, objevily se i sny.

V průběhu let jsem jí Nux vomicu několikrát opakovala, pak jsem o ní několik let neslyšela.

Ozvala se opět asi před pěti lety. Objevily se opět bolesti hlavy, sice mírnější, ale po dobré zkušenosti s homeopatií nechtěla brát alopatické léky.

Myslela jsem si, že to bude jednoduché. Opakovala jsem Nux vomicu 200C. Zabrala ale jen na velmi krátkou dobu a další dávka už neudělala skoro nic.

Začala jsem uvažovat o jiném léku.

Znovu jsem se vyptávala na všechny okolnosti, práce stejná, doma také beze změny, ale už nemenstruovala. Jeden měsíc ještě krvácela, ale další měsíc se už menstruace neobjevila. Neměla žádné problémy, návaly, změny nálad, nic …

Zvolila jsem komplementární lék – Bryonie 200C. Zafungovala skoro okamžitě a funguje stále. Někdy je nutné ji zopakovat – tak jednou do roka, někdy i jen jednou za dva roky.

Zajímavé je, že po Bryonii se zlepšily i problémy s trávením o kterých nikdy moc nemluvila.

Nedávno se objednala jedna z jejích známých a popisovala mi, jak tato pacientka nadšeně mluví o homeopatii, která jí změnila život…

Homeopatický průvodce fyzickou patologií – R. Morrison

homeopaticky-pruvodce-fyzickou-patologii-velkyTato kniha volně navazuje na osvědčené a u nás hojně používané “Klíčové a potvrzující symptomy” stejného autora. Věnuje se však převážně fyzickým symptomům léků, charakteristickým pro dnešní dobu. Shrnuje zkušenosti dlouholeté praxe světově známého lékaře a učitele z Kalifornie, který přednášel také u nás. Oblast fyzických symptomů bývá v moderních materiích medikách často nedoceněna, a tak tato kniha zaplňuje rozsáhlou mezeru a dává  důležité informace pro klinickou praxi. Kniha je strukturována jednak podle oblastí (např. hrudník, hlava, kůže), jednak podle typu onemocnění (např. poranění a úrazy, neurologická onemocnění). Zahrnuje fyzickou patologii v celém jejím spektru, jak akutní, tak i chronickou,  od jejích nejpovrchnějších projevů (akné, horečka) až po nejzávažnější chronická onemocnění jako je Parkinsonova choroba, epilepsie či roztroušená sklerosa. Uvádí i praktické zkušenosti o tom, jak u té které patologie vést případ, jaké potence a dávkování  jsou vhodné,  jaká mohou být očekávání, jak se případně přizpůsobit  současnému podávání alopatických léků. Jsou tu i naturopatické rady, jaké minerály či vitamíny mohou podpořit homeopatickou léčbu a jaká opatření týkající se zdravého životního stylu je možné doporučit. U popisů léků si všímá charakteristických projevů patologie pro lék, uvádí klíčový fyzický symptom léku. V řebříčku homeopatických knih je v USA, pro svou vysokou praktickou hodnotu, stabilně řadu let na jednom z prvních míst.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *