Případ úzkostí a nespavosti

3.3.2023 | Ann Brabant | autori@alternativa.cz | Homeopatika, Metoda, Případy

Pacientce bylo 37 let. Sarah (není její pravé jméno) byla extrovertní, výřečná žena, která ke mně přišla s „ochromující“ úzkostí a poruchami spánku. Byla matka samoživitelka s novým vztahem, rozpracovanou diplomovou prací a odpovědným zaměstnáním. Život jí přinášel mnoho změn a měla už termíny pro postgraduální studium. Obvykle lehkovážná a optimistická se v poslední době cítila otupělá a sklíčená. Její mysl byla tolik aktivní kvůli mnoha projektům, že se jí špatně usínalo, a když už usnula, probudil ji sebemenší zvuk. Probudila ji dokonce i její dcera, když prošla za dveřmi.

Rozhodování se stalo obtížným, například na které židli na klinice sedět nebo který jízdní pruh pro auto zvolit. I přes ty problémy však toužila po  životě plném podnětů.

Řekla: „Jsem zahlcena projekty, ale pokud něco nedělám, je to TAKOVÁ nuda. Obvykle mám spoustu věcí rozdělanách, zahrnují plány, cíle a prognózy. Pokud to tak není, připadá mi to jako promarněný den. MUSÍM něco aktivně dělat, i kdyby to měla být jen procházka.“

Její hektický životní styl zmírňovalo provádění meditací a Reiki, ale netrpělivost způsobila, že jí hodina jim věnovaná často připadala příliš dlouhá. Trpěla také mělkým dýcháním.

Její příjem kávy se ztrojnásobil, aby se udržela v chodu, a někdy hltala vodu z láhve za chůze, jak moc spěchala. Sarah trvala na tom, že její fyzické zdraví je dobré. Předloni si zlomila pravý kotník. Při stresu občas pociťovala pravostrannou bolest ledvin; její menstruační anamnéza byla bez pozoruhodností a těhotenství probíhalo normálně. Porod byl zdlouhavý, ale líbil se jí. Řekla: „Bylo to úžasné. Byla jsem povznesená, nejlepší věc na světě.“

Myslela jsem si, že se jedná o prostý případ nadměrné duševní aktivity a stimulace, ale v tu chvíli mi nemohla dát žádné průvodní symptomy.

RUBRIKY(Schroyens) :

MYSL, AKTIVITA, touhy : Coffea, Valeriána, Fosfor, Opium.
SPÁNEK, SVĚTLO, (narušený) : Coffea, Bryonia, Lachesis, Helleborus, China, Phosphorus.
Slyší každý zvuk: Coffea, Belladonna, Mercury, Sulphur, Phosphorus, Valerian.
MYSL, EXHILARACE, Coffea, Lachesis, Opium, Phosphorus, Valerian.

Coffea patří do čeledi rostlin Rubiaceae. Tuberkulózní miasma.

Lidé z této rostlinné čeledi potřebují stimulaci a pak se mohou nadměrnou stimulací zhoršit. Objevuje se hlad po stimulaci s mnoha touhami a nápady. Sankaran uvádí, že často spřádají plány a tvůrčí snahy, ale mohou mít pasivní reakci únavy a mohou to kompenzovat touhou po klidu a meditaci.

Dala jsem jí Coffea 200c . O čtyři dny později mi zavolala a řekla, že pocítila jako okamžitý výsledek fyzickou únavu, jako by „absolvovala kolo boxu“. Dvě noci spala dobře a pak se jí nespavost vrátila. Zopakovala  Coffea 200c, ale tentokrát jí lék nepomohl ani na spaní a po dvou týdnech se ke mně vrátila se zprávou, že se nezlepšila ani po psychické, ani po emocionální stránce. Objevily se u ní také nové příznaky bolesti předních zubů, zejména když pila studenou vodu. Ačkoli si myslela, že je to způsobeno emocionálními příčinami, považovala jsem to za symptom léku a dospěla jsem k závěru, že se jedná o špatný lék.

Opětovné odebrání případu:

Při této konzultaci se otevřela a šla do hloubky svého emocionálního stavu. Zdálo se, že kolísá mezi dvěma extrémy bytí. „Mám velkou výdrž, ale některé situace mě dokážou přemoci a ochromit.“ „Nevím, jak se cítím,“ odpověděla. „Chci být středem pozornosti a pak mě ta pozornost přemůže a chci, aby to přestalo.“ „Mám pocit, že visím na vlásku, chytám se okraje útesu.“ „Když jsem zahlcená, nedokážu své tělo udržet; převrhnu se přes okraj? Můj partner je jediný, kdo ty problémy vidí.“ „Přistihnu se, že se zhluboka nadechnu a vzdychnu.“ „Chci se pohnout kupředu a dokončit diplomovou práci, ale moje tělo se cítí těžké, ne lehké nebo optimistické.“

Poté se svěřila s blíže nespecifikovaným strachem ze tmy, který si nedokázala vysvětlit ani spojit s dětstvím. Každou noc spí s roztaženými závěsy, protože nemá ráda tmu. Znepokojovala ji krysa, kterou slyšela běhat na půdě. Její sny jsou živé, ale nemají konkrétní vzorec. Často se snaží přijít na něco, co souvisí s prací, ale nemá v tom oporu. V dětství se její rodiče hádali a otec se k matce choval hrubě. Myslí si, že ji oba rodiče zanedbávali.

Co se generálií týká,  potí se jí čelo a horní ret „je to cítit jako kočičí sprej“.

Po sexu s bývalým manželem mívala v ústech kovovou chuť.

Rozhodně se cítí lépe díky pohybu, zejména v přírodě.

Takže další lék byl jasný.

– Strach ze tmy
– Otevřený vzduch, pohyb
– Náhlé výrony potu na obličeji
– Velmi proměnlivá nálada
– Také staré zranění kotníku odpovídá obrazu tohoto léku, protože má afinitu k Achillově šlaše.

Podala jsem jí Valeriana 200c – rostlinný lék.

Tento lék je známý svými extrémními emocemi přecházejícími z jedné do druhé, netrpělivostí a nutkáním k pohybu (Vermeulen). Symptom „strach ze tmy s iluzemi čichu a chuti“ byly potvrzující. Mimochodem rostlina přitahuje kočky a krysy.

Okamžitě po podání se cítila klidná a „vyrovnaná“. Tento účinek však po dvou týdnech vyprchal, a protože její vitalita byla vysoká a já jsem měla k léku důvěru, podala jsem jí 1M potenci Valeriany. Rostlinné léky mohou mít okamžitý účinek, ale někdy je třeba častějšího opakování.

Se svým pokrokem byla spokojená. Její partner řekl, že je klidnější. Její sny byly „zapamatovatelnější a ona v nich na něco přicházela a zvládala věci a lidi“.

„Ze tmy mám teď dobrý pocit. Od doby, kdy jsem dostala lék, jsem neslyšela ani neviděla krysu.“ (Krysa však existovala a později provedli deratizaci, aby dům tohoto škůdce zbavili).

Zlepšil se jí spánek a dýchala hlubšími nádechy. Dva měsíce se jí dařilo dobře a pak se vrátila na kontrolu. Poté mi řekla, že není přetažená, ale často pláče kvůli vztahu s partnerem s jeho nedostatkem podpory a sklonem k neustálým hádkám. „Nereaguje na mé potřeby. Mám ho ráda, ale on se chová jako osel.“ „Po naší poslední hádce jsem na něj byla tak naštvaná. Není ochotný být laskavý. Říká ošklivé věci. Když jsem byla minulý víkend sama na ostrově, líbila se mi příroda a ptáci.“

Její vzorce hněvu souvisejí se zkušenostmi z dětství. Její otec byl vůči matce velmi hrubý a docházelo k neustálým hádkám. Její matka byla vyčerpaná čtyřmi dětmi a Sarah se cítila zanedbávaná .

Říká mi: „Kým chci být? Chci se vrátit k dívce, kterou jsem byla, když jsem ho potkala. Nechci tyhle hádky a pláč.“

Vrátil se jí starý příznak, kterým byla ostrá bolest v oblasti pravé ledviny. Bolest nevyzařovala, byla jako křeč a lepší v teple.

Předchozí noc se jí zdál sen, ve kterém si zapisovala myšlenky. „Tyhle věci jsou tak intenzivní, můj vztah, moje práce. Musím se k tomu propracovat. Musím přestat být takové dítě. Jsou to bolesti růstu. Problémy s komunikací.“

Sarah je natolik výřečná žena, že poskytla velmi jasnou představu o tom, jaká bude její další náprava. Její problémy se soustředily na osobní stránku s pocitem nedostatku podpory a boje s diplomovou prací.

Sankaran říká o Magnesium Phosphoricum toto: Člověk, u kterého hledám péči a výživu abych přežil, je ke mně lhostejný, nemilující, nestarající se a nelaskavý.

Potřebuje minerální lék linie identity, třetí řádek periodické tabulky. Mimochodem rostlina Valeriana je údajně dobrý zdroj fosforečnanu hořečnatého. (Prisma, Vermeulen)

Obecné rubriky: pohyb zlepš.
Generálie: vzduch na mořském pobřeží, zlepš.
Břicho: hypochondrium, pravé, vleže na pravém boku, když, > teplo
Mysl : pláč; vzlykání, pláč s
Mysl: strach, rodina, stát se něco má
Mysl: nespokojený; nespokojený, všechno s

Její historie z dětství rovněž podporuje lék. Dítě s rozhádanými rodiči, které se bojí hněvu a násilí.

Dostala dvě dávky 200c s odstupem jednoho týdne a v následujícím týdnu jí bylo nabídnuto nové zaměstnání poté, co na přednášce promluvila o své diplomové práci. O šest týdnů později se stále cítila dobře a dobře spala. S partnerem plánovali na konci roku přestěhování do provinčního města a založení rodiny.

Její zlepšení trvalo čtyři měsíce a pak jsem ji viděla při relapsu. V té době řešila pracovní problémy, které nezavinila. „V těchto věcech mě nikdo nepodporuje. Proč zrovna já; proč jsem první na řadě? Nevím“.

Bolesti ledvin se jí při stresu nevrátily, ale zajímavé bylo, že pociťovala bodavé bolesti v pravém kotníku na místě staré zlomeniny. Také cítila křeče v břiše, když si vzpomněla na rodinné sebevraždy v Indii.

Opakované užívání přípravku Magnesium phosphorium 200c jí během jednoho dne vrátilo rovnováhu. Cítila se klidná a schopná se se vším vyrovnat, ale tento stav byl podroben zkoušce, když o dva týdny později odletěla s dcerou do Ameriky, aby se zúčastnila pohřbu babičky z matčiny strany. Viděla jsem ji týden po návratu a staré pocity naprostého zahlcení a nespavosti se jí vrátily.

Dala jsem jí několik květových esencí proti smutku a pak zopakovala Valerianu 200c.

Silným důvodem pro podání rostlinného léku byla tentokrát její neschopnost rozhodovat se. Tento stav byl neobvyklý u mladé ženy, která byla asertivní a orientovaná na úspěch. Nerozhodnost byla jejím silným rysem, když ke mně přišla poprvé. Cítila jsem, že trauma ze smrti její babičky a bitva o opatrovnictví s bývalým manželem u ní vyvolaly akutní epizodu, na kterou bylo třeba reagovat rostlinným lékem.

Jediné negativní fyzické pocity, které pociťovala, byly tlakové bolesti v oblasti srdce a solárního plexu. Toto předepsání jí pomohlo při nespavosti a neschopnosti rozhodnout se mezi dvěma extrémy. Cítila se více v rovnováze, i když v blízké budoucnosti bude možná potřebovat další opakování svého současného minerálního léku.

O autorce

Ann Brabantová je registrovanou homeopatkou od roku 2006 a má soukromou praxi v Aucklandu na Novém Zélandu. Specializuje se na klasickou homeopatii a získala hlubší porozumění lékům z prací Sankarana a Scholtena. Je zdravotní sestrou v důchodu.

Homeopatické klinické repertorium – John Henry Clarke

Klasik britské homeopatie (1853 -1931), autor rozsáhlé materie mediky, Slovníku homeopatické materie mediky, nashromáždil za více než padesát let praktikování homeopatie mnoho klinických zkušeností. Z nich sestavil stručné a praktické repertorium, určené pro rychlou orientaci v případu. Má několik částí. První z nich je klinické repertorium, kde jsou abecedně řazeny diagnosy, části těla, pocity, tělesné funkce ap., a to vždy ve vztahu k patologii. Druhou částí je repertorium příčin, kde jsou hesla vztahující se k etiologii onemocnění, jako např. duševní úsilí, elektrický šok, různé typy zranění, zklamaná láska, chlad, přejídání… Třetí částí je repertorium povah, dispozicí, konstitucí a stavů – pojednává o osobnostních rysech ve spojení s léky, např. zlomyslnost, štíhlost, sykotická konstituce, romantický. V další části jsou pak vztahy mezi léky, v tabulkách nalezneme léky kompatibilní, antidotující, dobře následující ad. Rubriky obvykle obsahují menší množství léků, často jen jeden, a ve srovnání s kentovsky komponovanými repertorii (též syntetickými) zde v podobných rubrikách nezřídka najdeme odlišné léky.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *