Rakovina a Carcinosin

6.3.2015 | Kay Templar, Alice Gifford a Chelo Polo | autori@homeopatie.cz | Popisy léků

Výskyt onemocnění rakovinou v poslední době setrvale narůstá, a proto se v článku zaměříme na prozkoumání důvodů jejího šíření a zejména pak na možnosti homeopatie pomoci při její léčbě nejen samotným pacientům, ale i lidem, kteří jim v léčbě pomáhají a podporují je. Zaměříme se především na lék Carcinosin, jeho původ a jeho roli při léčbě rakoviny.

Vedle srdečních onemocnění je rakovina druhou nejběžnější příčinou smrti v západním světě. K dramatickému nárůstu rakoviny došlo ve druhé polovině 20. století a nyní v 21. století je každému třetímu člověku na planetě diagnostikována rakovina.

Co je rakovina?

Výzkum rakoviny došel k následující definici:

Rakovina je onemocnění způsobené proměnou normálních buněk na takové, které nekontrolovatelně rostou. Nekontrolovatelný růst buněk způsobuje vznik bulky nazývané nádor. Pokud se nádor neléčí, může způsobovat některý z následujících problémů:

 • Rozšíří se do přilehlých tkání
 • Vytváří tlak na další tělesné orgány
 • Rozšíří se do dalších částí těla lymfatickým systémem nebo krevním řečištěm.

Existuje více než 200 různých druhů rakoviny, protože existuje 200 různých druhů tělesných buněk. Mezi časté typy rakoviny patří:

 • akutní lymfoblastická leukémie (ALL) , akutní myeloidní leukémie (AML), rakovina konečníku
 • rakovina močového měchýře, rakovina kostí, rakovina střev, mozkové nádory, rakovina prsu
 • nádor neznámého původu, karcinoid, rakovina děložního čípku, choriokarcinom, chronická lymfocytická leukémie (CLL), chronická myeloidní leukémie (CML), rakovina tlustého střeva, kolorektální karcinom
 • endometriální karcinom, karcinom oka
 • rakovina žlučníku, rakovina žaludku, gestační trofoblastický nádor (GTT)
 • leukémie vlasatých buněk, rakovina hlavy a krku, Hodgkinův lymfom
 • rakovina ledvin
 • nádor hrtanu, leukémie, rakovina jater, rakovina plic, lymfom
 • melanom, mezoteliom, molární těhotenství, rakovina úst a ústní dutiny, myelom
 • rakovina nosu a dutiny nosní, rakovina hltanu, non-Hodgkinův lymfom (NHL)
 • ezofageální karcinom, rakovina vaječníků
 • rakovina slinivky, rakovina penisu, rakovina prostaty
 • rakovina konečníku
 • rakovina slinných žláz, rakovina kůže (non-melanomní), sarkom měkkých tkání
 • rakovina varlat, rakovina štítné žlázy
 • rakovina dělohy, vaginální rakovina, rakovina vulvy, rakovina ženských orgánů

Co ji způsobuje?

 1. Tabák a strava stojí za dvěma třetinami úmrtí na rakovinu.
 2. Rakovina plic, prsu, prostaty, střev a konečníku se staly běžnými v zemích, kde se více vyskytují riskantní faktory jako je kouření cigaret, nezdravá strava a kontakt s nebezpečnými chemikáliemi.
 3. Živočišný tuk a konkrétně červené maso souvisejí s několika druhy rakoviny – střev a konečníku, ale také prostaty.
 4. U dětí, které se přejídají a mají nedostatek pohybu,  se zvyšuje riziko onemocnění některými druhy rakoviny.
 5. Karcinogeny vyskytující se v některých profesích jako jsou azbest, benzen, formaldehyd, zplodiny ze spalování nafty a radon.
 6. Imunosupresivní léky mohou zapříčinit vznik některých lymfomů a užívání umělých estrogenů je spojeno s rakovinou dělohy a prsu.
 7. Antikoncepční pilulky lehce zvyšují možnost onemocnění některými druhy rakoviny jater.
 8. Milióny žen ve vyspělých zemích odkládají mateřství a mají méně dětí, než měly jejich matky a babičky, a to z důvodu vzdělávání, kariéry a dalších důvodů.
 9. Potlačené emoce, zejména vztek, úzce souvisí s rakovinou prsu.
 10. Psychologické faktory – výzkum prokázal, že pasivní postoj ke světu a pocit bezmoci ve vztahu k okolním stresorům, včetně stresu způsobenému oznámením diagnózy rakoviny, podporuje růst rakovinných buněk.
 11. U nemocných rakovinou stejně jako u lidí v prekancerózním stádiu byla zaznamenána tendence k sebeobviňování za své neštěstí.

Homeopatická léčba symptomů rakoviny

Na léčbu rakoviny se můžeme podívat třemi různými způsoby.  Za prvé se může pacient rozhodnout pro konvenční léčbu a zvolí metodu, která rakovinu zničí – operaci a chemoterapii. Jedná se o velice agresivní způsob léčby. Za druhé si může pacient vybrat metodu, která stimuluje tělo ke zničení rakovinných buněk a tím navrácení zdraví vlastními léčebnými silami těla. Za třetí si pacient může vybrat kombinaci některých konvenčních a přírodních způsobů léčby.

Homeopatie nabízí pacientovi celostní léčbu, která mu pomůže jak po fyzické, tak po psychické, tak po emocionální stránce a zaměřuje se na celkový obraz pacienta, místo aby se soustředila jen na oblast rakoviny. Homeopatické léky dávají pacientovi možnost vypořádat se se symptomy nemoci, které se člověk od člověka významně liší. Symptomy dále procházejí proměnou v různých fázích nemoci.

Při léčbě rakoviny je často úspěšně používán lék Carcinosin. Carcinosin se připravuje tak, že se nejprve odejme vzorek karcinogenní tkáně, obvykle z prsu, dále se sterilizuje a ředí v čisté vodě. Tato směs se dále opakovaně ředí a protřepává.

Přestože si nejsme jistí, kdo jako první použil nozodu rakoviny, víme, že  Dr Burnett byl prvním, kdo o jejím použití napsal. Dr Burnett na sobě lék také vyzkoušel a mezi výraznými symptomy provingu uvádí pocit smrtelné sklíčenosti, pocit nemoci.

Clarke zaznamenal mnoho případů, kdy úspěšně použil nozodu rakoviny při léčení rakoviny, nejčastější z nich byl právě Carcinosin. Říká:

„Ze všech léků na rakovinu jsou podle mých zkušeností nejdůležitější skupinou nozody rakoviny a homeopaté by s nimi měli být lépe obeznámeni.“

Cooper také zaznamenal četné případy úspěšného léčení Carcinosinem 200 a prohlásil:

„Považuji za obecně platné pravidlo, že neexistuje případ karcinomu, který by v některé své fázi neprofitoval z podání Carcinosinu,a to do té míry, že se držím rčení:

 ‘Když váháš, podej Carcinosinum’“

Ramakrishnan používá nozody rakoviny posledních třicet let a je celosvětově vůdčí osobností v léčbě rakoviny. Ročně se u něj léčí kolem 2000 pacientů s rakovinou. Jednou z nozod, které používá, je Carcinosinum.

Mnoho homeopatů používá Carcinosinum k odstranění predispozice k rakovině. Kent o rakovině říká: „pacienti se cítí lépe … a vyhnou se utrpení, které obvykle onemocnění provází.“ Bylo zaznamenáno, že Carcinosinum pomáhá zmírnit bolesti, které běžně rakovinu provázejí. Carcinosinum nevyléčí rakovinu, ale podle Kenta dochází k dlouholetému zmírnění a zpomalení rakoviny a zamezení ostrým, palčivým a prudkým bolestem.

Foubister studoval 200 těhotných žen, které trpěly rakovinou, a později i jejich děti. Děti měly sklony k tvorbě mateřských znamének. Byl přesvědčen, že Carcinosinum byl užitečný lék při výrazné pigmentaci. Zároveň vypozoroval, že lék potřebují lidé, kteří po dlouhou dobu žijí ve velkém strachu.

Frank Gruber napsal ve svém článku pro New England Journal of Homeopathy  o koloběhu Carcinosina, během něhož se pacientovy modality mění s tím, jak pacient prochází různým fázemi nemoci: strach, nechávají o sebe pečovat, uzavřenost, zatrpklost, bouřlivé projevy, zhroucení. Popsal, jak se pacienti v prvních fázích obávají o své přežití, o to, aby našli vlastní cestu životem, a jak se cítí ohroženi.

Ve druhé fázi nechává pacient ostatní, aby se o něj starali. Když si nedokáží sami poradit s životem, odevzdají se zkrátka do rukou okolních lidí. V této fázi má člověk obvykle neodolatelnou chuť k jídlu a touží po uklidňujících pokrmech. Během další fáze se uzavírá do sebe, stává se tichým a uzavřeným  a začíná mít symptomy jako bolest břicha, nebo psychické symptomy jako pocit, že je ztracen. Tak se dostane do fáze zatrpklosti, kdy se stává netolerantním, vzteklým a může se zhoršovat přesně těmi věcmi, po kterých se ve druhé fázi zlepšoval.

V páté fázi jakoby se provalila jeho energie, chce tancovat, užívat si hodně sexu a začne mít rád bouřku. Pak se však dostaví poslední fáze, kdy se cítí slabý, smutný, mohou se objevit symptomy jako afty, schizofrenie nebo pocit obrovské slabosti, jež jim nedovoluje ani chodit nebo mluvit.

Zde je potřeba mít na paměti, že pacient s rakovinou bude procházet mnoha různými stádii během své nemoci a tudíž by měla pomoc a léčba pokrývat symptomatický obraz jednotlivce během každé fáze. Stejně jako podání Carcinosina nebo jiné rakovinné nozody je při léčení rakoviny důležité doporučit pacientovi změny v jeho životním stylu, mezi nimi například:

 • jíst stravu bohatou na zeleninu a ovoce, naopak červené maso jíst umírněně
 • přestat kouřit
 • vyhýbat se nebezpečným chemikáliím a karcinogenům v pracovním prostředí
 • cvičit
 • povídat si, smát se, plakat a nechat průchod svému hněvu
 • dělat věci, které dělá rád
 • spát, odpočívat a trávit čas s rodinou, kamarády a lidmi, které má rád

 Nebojte se předepsat Carcinosinum

Drew ve svém výzkumu, díky kterému vyšla kniha Miasmata, zaznamenal lehkou fóbii z používání Carcinosina u řady homeopatů. Měli obavy především z následujícího:

 • Strach z toho, že je Carcinosin vyroben z rakovinné tkáně prsu – to proto, že Carcinosin je potencovaný sekret z rakovinného nádoru, a tudíž vyvolává strach z rakoviny samotné
 • Strach, že Carcinosin vyvolá rakovinu, jak prohlásila Janine Castle, lektorka homeopatie. Dorothy Cooper ve své knize The Nosode Carcinosin napsala: „Byly provedeny provingy a posledních sto let se používal bez jakékoli zmínky o tom, že by díky němu někdo onemocněl rakovinou“.
 • Strach používat Carcinosin u pacientů s rakovinou – podle Petera Drewa:  “se u některých homeopatů objevuje fóbie použít Carcinosin, protože věří, že Carcinosin ani jiné nozody nejsou při rakovině účinné, anebo že se nemají během této nemoci používat.”. str. 27

Mimo toho, že je Carcinosin užitečným lékem při rakovině, je vhodný i k léčbě pacientů, kteří sice nemají rakovinu, nicméně se rakovina objevila u jejich předků a příbuzných. Nejvíce se Carcinosin osvědčil u pacientů, kteří měli v dětství sklony k přehnanému soucitu a byli spíše uzavření. Zadržují své silné emoce a nesnáší, když je někdo ve škole nebo doma kritizuje. V dospělosti mohou trpět obsesemi, jsou to workoholici, kteří se dostávají až na hranice svých možností. Často upřednostňují potřeby okolních lidí před svými vlastními a mají obrovský pocit zodpovědnosti a povinnosti vůči ostatním. I v dospělosti, stejně jako v dětství, často potlačují své emoce. Mohou být náchylní k extrémnímu vyčerpání.

Dnes, v době, kdy narůstá počet různých forem onemocnění rakovinou, je homeopatie nedocenitelnou pomocnicí při léčbě tohoto onemocnění. Už samotný pohovor může být pro řadu pacientů očistným procesem, zejména pro ty, kteří trpí úzkostmi a strachy. Homeopatická celostní léčba nemocí neznamená nic jiného, než že se pacienti léčí na úrovni fyzické, psychické a emocionální. Carcinosin je cenný nejen při léčbě jednotlivých symptomů rakoviny, jež se mění s každým stádiem nemoci, ale působí také jako celostní lék.

Musíme si uvědomit, že sami pacienti mohou přispět ke své léčbě tím, že budou s ostatními mluvit, sdělovat své pocity a někdy i obavy, vyjadřovat své emoce, jež budou během léčby pociťovat, odpočívat, zdravě jíst, smát se a trávit čas s těmi, které milují. Když homeopat předepisuje Carcinosin, měl by mít na paměti, že stejně jako pro pacienty s rakovinou se Carcinosin hodí pro pacienty, kteří se rakoviny bojí a také pomáhá zbavit se predispozice k rakovině.

Použitá literatura:

The Miasms, Peter Drew, Jain Publishers Ltd, 2000
Nature’s Materia Medica, Murphy, Lotus health Institute, 2006
Prisma, Vermeulen, Emryss bv Publishers, 2002
Medicine Flows, Mo Morrish, Homoeopathy Centre Publications, 2006
http://www.nesh.com/the-new-england-journal-of-homeopathy/vol-5-no-4-fall-1996/the-cycle-of-carcinosin/

Hpathy Ezine, 6/ 2013
Přeložila Tereza Ledererová

Carcinosinum – Philip M. Bailey

carcinosinum_velkeKniha světově proslulého australského homeopata dává úplný popis tohoto moderního a dnes velmi často indikovaného konstitučního léku (či miasmatického léku), jehož celostní obraz byl odhalen teprve v posledních desetiletích a zejména v posledních letech. Velmi podrobný popis mentálních, generálních i patologických rysů a symptomů je doplněn dvaceti šesti barevnými fotografiemi tváří, dokumentujícími typický vzhled tohoto konstitučního typu. Jsou zde také tabulky srovnávající charakteristické symptomy Carcinosinu s dalšími léky, s nimiž je často nesprávně zaměňován.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *