Řeč němých tváří

3.2.2012 | MVDr. Jiří Maňhal | homeopatie@manhal.cz | Případy

Veterinární homeopat pracuje v podstatě stejně, jako homeopat „lidský“. Snaží se co nejlépe poznat pacienta, pochopit příčinu a podstatu jeho problémů, získat klíčové a potvrzující symptomy, odpovídající obrazu některého léku. Výhodou pro homeopata je, že zvířecí pacienti nelžou a nepředstírají. Nevýhodou zase je, že neposkytují verbální informace o svém stavu a jeho příčinách. Stejně jako malé dítě, ani zvíře nám nepopíše své subjektivní příznaky, pocity, vnímání světa. Neverbální projevy je někdy těžké rozkódovat, jednak z důvodu druhové odlišnosti, jednak kvůli změněnému chování pacienta v prostorách ordinace. Zdrojem informací jsou proto příznaky objektivní (laboratorní hodnoty, výsledky klinického vyšetření a pomocných zobrazovacích technik), příznaky zprostředkované majitelem (různě podrobné a zkreslené pozorovacími schopnostmi a interpretací majitele), a příznaky, které se podaří vysledovat a vycítit homeopatovi. Proto se ve veterinární homeopatii používají především polychresty, tedy léky s nejvíce známým obrazem a nejširším indikačním spektrem. Jednou za čas se ale také vyskytne, pro homeopata osvěžující případ, kdy „němá tvář“ přímo ukáže na méně běžný lék, který zrovna potřebuje.

Kasuistika: Yorkshire teriér, M, 3 měsíce, kongenitální skrotální hernie:

1. den

Anamnéza: Pejsek má vrozenou šourkovou kýlu, která mu neustále „vylézá“, přestože mu ji majitelé několikrát za den „zastrkují“ zpět. Majitelé odmítají chirurgickou operaci a žádají homeopatickou léčbu. Pes také potřebuje přeočkovat, odčervený není. Občas se drbe se za uchem, jinak je bez potíží. Dvakrát jel v autě a pokaždé tam zvracel, přitom strach během jízdy nemá.

Vyšetření: Drobný, štíhlý až hubený. Velká, pravostranná, reponovatelná a snadno opět vyhřezávající, nebolestivá, šourková kýla. Obě varlata sestouplá v šourku, normálního tvaru i velikosti. V srsti drobné lupy, bleší trus negativní, vyšetření srsti páskou parazitologicky negativní.

Repertozizace dostupných (pouze fyzických) symptomů:

  • Generálie – strany těla – pravá strana
  • Jídlo – chuť k jídlu, ke stimulaci – žravý
  • Děti – hernie, inquinální
  • Muž – hernie, varlata
  • Choroby – kinetóza, choroba z jízdy v autě, autobuse nebo vlaku
  • Choroby – kinetóza, zvracení při jízdě v kočáře, autě atd.

Vůdčí léky: Calc 5/11, Sil 5/10, Sulph 5/8, Petr 4/11, Cocc 4/10, Lyc 4/9, Nux-v 4/9, Ars 4/8, Aur 3/8, Thuja 3/4

Terapie: Doporučeno za dva týdny odčervit podle hmotnosti, očkovat až po odčervení.
Petroleum (200CH 1 dávka v roztoku): Jeden z hlavních léků kinetóz. V Kentově a Murphyho repertoriu uvedený v prvním stupni v rubrice břicho – hernie tříselná. Lék převážně pravostranný, v obraze má hubenost, přes zachovalou až zvýšenou chuť k jídlu.
Aurum metallicum AKH (homakord 7+97+197D. Obden, začít za 2 dny): Jeden ze dvou hlavních léků pravostranné tříselné kýly v dětském věku (Lycopodium). Lék dědičné zátěže, vrozených vad, těžkých patologií a složitých případů, často bez typických symptomů, ukazujících na konkrétní lék.

Za 3 týdny

Anamnéza: Kýla je stejná, nevolnost v autě také. Jinak je pes bez potíží, odčervený, majitelé žádají očkování a něco proti nevolnosti v autě (potřebují s ním jet na několikahodinovou cestu).

Vyšetření: Kýla stále výrazná, jen šourek t.č. méně naplněný.

Terapie:
Vakcinace Nobivac DHPPiL
Thuya AKH (99C jedna dávka: dát dnes): Hlavní lék prevence a léčby pozdních postvakcinačních potíží a oslabené imunity. Čistící (desykotizující) lék, otevírající vleklé, chronické případy s nedostatečnou odezvou na léčbu.
Silicea AKH (homakord 118+319+919C, jedna dávka: dát zítra): Jeden z nejvíce předepisovaných polychrestů, křižovatka všech chronických reakčních způsobů. V mnohém, podobná léku Aurum. Dobře následující po Petroleu (Gibson-Miller: Vztahy léků). Blízká léku Thuya, také lék prevence a léčby zhoršení po očkování a výborný imunostimulans. V obraze má štíhlou, křehkou konstituci, poruchy růstu a výživy (bez i se zachovalou chutí k jídlu), slabost vaziva včetně skrotální hernie, pravostrannost, kinetózu. Křemík je na Zemi druhým nejrozšířenějším prvkem, v organizmu působí mimo jiné jako tkáňový cement, držící orgány.
Cocculine tablety (ráno před cestou a těsně před cestou 1 tbl v roztoku. 5 tbl rozpustit v pitné vodě a, o přestávkách, podávat během cesty. Cestovat na lačno): Snadno dostupný polykomponent k symptomatické léčbě kinetóz: Cocculus indicus 4CH + Nux vomica 4CH + Tabacum 4CH + Petroleum 4CH.

Za další měsíc

Anamnéza: Kýla je stále stejná, nevolnost v autě také, Cocculine nepomohlo. Jinak je pes bez potíží, odčervený, potřebuje očkovat vzteklinu.

Vyšetření: Pravostranná šourková kýla stejného rozsahu.

Terapie:
Vakcinace Nobivac R
Silicea (15CH 1 dávka: p.o. apl. + Silicea homakord 118+319+919C, jedna dávka: dát večer)
Calcarea carbonica (9CH 3 kuličky 2×d 10dní, pak 15CH 5 kuliček 3×t Po+Stř+Pá): Velký lék růstu, dětského věku, slabosti a ochablosti tkání. Stejně jako Calcarea fluorica má v obraze velkou náchylnost ke kýlám (z důvodu hypotonie  svalů a ochablosti vaziva). Přes odlišné konstituční rysy, je vhodným komplementem k léku Silicea.

Za další 2 měsíce

Anamnéza: Šourková kýla trvá. Není velká, není bolestivá, ale je prakticky trvalá. Zvracení v autě také neustoupilo. Když se veze na klíně, zvrací, na zemi bez upoutání ne. Rád si hraje. Není agresivní. Několikrát, po návštěvě s více lidmi, byl na druhý den nesvůj, ležel, nejedl, nehrál si, neměl o nic zájem. Dostává jen granule. Před dvěma týdny měl v noci tmavý průjem (byla bouřka, při níž byl večer s majiteli venku), ale na druhý den měl už zase normální bobky. Hluku se neleká, bouřky snáší dobře. Venku je „jako vysavač“, chtěl by kde co sežrat. Vlastně je na něm zajímavé, že na zahradě žere sedmikrásky, ty mu moc chutnají už od malička (sděleno majitelkou mezi dveřmi, na odchodu z ordinace).

Terapie:
Bellis perennis (5CH, 3 kuličky 1×d): Sedmikráska. Obdoba léku Arnica s preferenční lokalizací na prsy, břišní a pánevní oblast. Lék poranění hlubších tkání. Štíhlá, slabá a křehká konstituce. Nevyčnívá z davu, přitom je houževnatá. Jako Silicea „spíše praskne než by se ohnula“. V Murphyho repertoriu je ve třetím stupni v kapitole muž – zranění – genitálie.

Za další 4 měsíce

Anamnéza: Před dvěma měsíci se šourková kýla náhle ztratila, ze dne na den, prostě tam najednou nebyla a už se ani jednou neobjevila. Přestal i zvracet v autě. Stále je spíše hubený, jinak bez potíží.

Vyšetření: Štíhlý až hubený. Šourek a okolí palpačně bez kýly či jiného patologického nálezu.

Homeopatická léčba psů a koček

homeopaticka-lecba-psu-a-kocek_velkyVše, co potřebujete vědět o tom, jak jemně léčit své domácí mazlíčky a jak o ně pečovat jak při nemoci, tak při zvládání nejrůznějších výzev, zátěží a problémů, které jim život může přinést. Obsáhlé a přehledně členěné pojednání amerického odborníka, založené na rozsáhlých zkušenostech. Umožňuje domácí léčbu laikovi a přináší mnoho nových poznatků i odborníkům.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *