Squilla

22.5.2009 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika

E. B. Nash, M. D.

Z knihy Nejužitečnější léky a symptomy homeopatické materie mediky (Alternativa 2007)

Je vhodný lék na kašel, s kýcháním, slzením a bezděčným močením. V hrudníku také mohou být ostré bolesti pohrudnice, s výpotky nebo bez. Kašel je většinou vlhký a chroptivý, s vykašláváním hlenu, a vlhký kašel ráno je více vyčerpávající než suchý kašel večer.

Verbascum thapsus. Kašel, sytý, dutý, chraptivý, zní jako trubka. Vyléčil jsem mnoho případů a vždy jsem lék podával v nízké potenci. Tento lék jsem nikdy nepoužil na nic jiného.

Senega. Kašel s nahromaděním velkého množství hlenu, který jako by měl zaplnit hrudník, s hlasitým chroptěním, sípáním a obtížným dýcháním; zejména vhodná pro staré lidi, ale účinkuje i u ostatních. Také jsem vyléčil mnoho takových případů a lék jsem vždy podával v nízké potenci; vysoké potence bez úspěchu.

Příklady: Před několika lety jsem byl zavolán ke starému astmatikovi, který míval hrozné záchvaty. Po několika dnech intenzivního utrpení, kdy běžné léky ani v nejmenším nepomohly, jsem mu podal Senegu, tři nebo čtyři kapky tinktury do skleničky studené vody, jednu čajovou lžičku každé dvě hodiny, dokud nenastane úleva, s tím, že mu zavolám večer. Dovedete si představit mé překvapení, když jsem mu zavolal a on mi s úsměvem a poklonami hlásil, že se zcela zbavil těžkého dýchání a kašle. A takhle to zůstalo ještě dlouhý čas poté.

Během září 1900 jsem byl zavolán k 50leté ženě, která trpěla úplně stejně. Trápila se déle než měsíc, někdy to bylo hodně těžké, ale nejhorší ze všeho byl záchvat. Dušnost byla velmi silná; musela sedět podepřená v posteli; v hrudníku se jí ozývalo chroptění a sípání; byl plný hlenu, kterého se nemohla zbavit; obličej a ruce měla brunátné z neokysličené krve. Ipecac., Arsenic. ani Antimonium tart. úlevu nepřinesly. Jednoho večera jsem do sklenice vody nakapal sedm kapek tinktury Senegy a řekl jsem ženě, že má brát jednu čajovou lžičku každou hodinu, dokud nenastane úleva, poté v delších intervalech. Příští dopoledne zvolala, jakmile mě spatřila: „Pane doktore, kdybyste si tak mohl představit, jak jsem spala. Za půl hodiny po první dávce jsem šla hned spát a měla jsem krásnou noc.“ Uvádím tyto dva případy, abych na čtenáře udělal dojem hodnotou tohoto léku. Mnoho let jsem jej používal na nepoddajné kašle s dušností a obtížnou expektorací hlenu, který jako by zaplnil průdušky.

Myrtus communis. Refrakterní kašel, většinou suchý, s bolestí v horní části levé strany hrudníku, skrz hrudník přímo do levé lopatky. Tohle je klenot, o kterém jsem přesvědčen, že mi vyléčil více než jeden případ začínajících souchotin. Sulphur, Pix liquida, Anisum, Arum triph. a Theridion mají podobný symptom, ale Myrtus vede, pokud však nejde o psorickou nákazu, pak by vedly Pix liquida nebo Sulphur.

Drosera rotundifolia má hluboce znějící, chraplavý, štěkající kašel nebo kašel jako tóny trubky, něco jako Verbascum, ale Drosera má větší laryngeální potíže, neboť hlas má při hovoru hluboký basový zvuk. Drosera je také jeden z našich hlavních léků na přerušovaný kašel, černý kašel. Ke kašli patří pevné sevření hrudníku a břišních svalů, takže si je pacient drží rukama. Kašel je horší po půlnoci.

HOMEO – homeopatický software

Homeo pyramida s názvemPoznávací znak profesionála – lékaře, lékárníka a léčitele. Užitečný pomocník pro samoléčbu, spolehlivý průvodce studentů homeopatie. Velký rozsah odborných textů, pokročilé možnosti analýzy. Snadné intuitivní ovládání. Kompletně v českém jazyce!

Podrobné informace zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.