Srovnání léků Apis a Belladonna

9.5.2006 | Filip Čehovský | filip.cehovsky@alternativa.cz | Homeopatika

E. A. Farrington

Převzato ze Srovnávací Materie mediky E. A. Farringtona

APIS BELLADONNA
Mysl
Hydrocefalický zánět mozku po potlačené vyrážce (urticaria apod.); stadium exudace (vypocování). Pláč velmi výrazný, pot na hlavě, pyžmovitý; cvakání zuby;  moč přesto nehojná, často mléčně zbarvená; puls mizí a objevuje se; je plný a rychlý jen na počátku; údy se chvějí; palec u nohy obrácen vzhůru; šilhání, tuhnutí těla, když se ho někdo dotkne nebo jím pohne. Hydrocefalický zánět; stadium městnání (kongesce) nebo počínající vypocování (exudace), mírnější když dojde k exudaci. Sténání nebo záškuby ve spánku; pot horký, čpavý, (někdy studený na čele);  skřípání zuby; moč tmavá, ohnivě červená, kalná, nehojná; puls plný, rychlý; pulsující příušní žlázy; údy se škubají; křeče paží; oči zírající nebo rudé, obličej žhne, později šilhání. Křičí, když se ho někdo dotkne nebo když jím někdo zatřese.
Městnání (kongesce) v mozku nebo míše;  připadá si, jako by musel mít hlavu i oči sklopené; hlava lepší bez pokrývky. Městnání lepší, když zakloní hlavu, horší, když ji předkloní; lepší s teplou pokrývkou.
Delirium, mumlání, stupor (strnulá nehybnost), ospalost. Apatie výraznější než u Bell. Delirium, mumlání, násilné chování, střídají se stavy zuřivosti a kóma. Apatie, lhostejnost.
Strach ze smrti. Strach nebo lhostejnost.
Cítí úzkost v hlavě. Cítí úzkost v prekordiu (oblasti srdce).
Nemotorný, neohrabaně rozbíjí věci a směje se nehodám. Nemotorná chůze; počíná si uspěchaně; při chůzi zvedá nohy vysoko.
Neustále má napilno; stále mění činnosti (hysterie). Sedí a celý den láme špendlíky (hysterie).
Imbecilní děti; pocit unaveného mozku – vychrtlost. Děti předčasně vyspělé, zakřiknuté; obesita.
Vertigo (závrať), horší v sedě a v leže než při chůzi. Vertigo. Horší při chůzi.
Při zavření očí závrať. Při zavření očí vize.
Prozopalgie (bolest obličeje, v oblasti trojklanného nervu) s narušenou pamětí. Prozopalgie s podrážděním mozku.
Erysipel (růže) bělavý nebo narůžovělý; oteklý, edematózní pod očima; pálivé, bodavé bolesti; žízeň téměř není. (Edematózní forma. Erysipel hladký, lesklý, jasně červený; horší na pravé straně, velká žízeň; píchání v hlavě. Erisipelas fuga./td>
Oba léky mají metastáze do mozku.
Oči
Tvorba sekretu v očích. Oční víčka oteklá, edematózní; zrnitá, horší na okraji. Suchost očí nebo žhavé slzy. Vmezeřená tkáň očních víček rozepnutá; zrnitá víčka, celý vnitřní povrch.
Záškuby oka; šilhání. Záškuby a spasmy očí a víček; šilhání.
Chemóza (edematózní prosáknutí) (1). Tvorba vředů v oku (1).
Staphyloma (přítomnost stafylokoků) (2). Fungus medullaris.
Rohovka zašedlá, kouřově zbarvená, neprůhledná; „skrofulózní stuha“. Rohovka skvrnitá nebo vředy na rohovce; pannus (ložisko cévnaté tkáně zánětlivého původu) (1).
Obličej
Otok horního rtu s bodavými bolestmi; neuralgie, erysipel (růže) apod. Otok horního rtu, s oteklými dásněmi; struma, erysipel apod.
Obličej oteklý, edematózní (pod očima) nebo oteklý s krupem; bledý, voskový nebo růžový, rudofialový. Obličej oteklý; zatvrdlý, jako při městnání; jasně červený, červené skvrny nebo žlutočervené, temně rudé.
Ústa
Ústa a jícen zapálené, růžovo-červené; puchýře ve shlucích na hřbetu jazyka; pálivé, bodavé bolesti; podrážděný, neklidný. Ústa a jícen zanícené, hodně nastříknuté, horké, suché; pocit puchýřů na špičce jazyka; ukňouraná nálada, pláče, horká hlava.
Ústa a jazyk jakoby opařené, pálení, píchání. Ústa a jazyk vyprahlé, jakoby od kyselé nebo korosivní nebo kyselé látky.
Jazyk bílý (průjem); temně červený, pokrytý puchýři (spála). Jazyk bílý uprostřed, červené okraje, rudé, zvýšené papily (spála).
Hrdlo
Mandle oteklé, červené (většinou od zánětu sliznice na jejich povrchu); pocit stažení a rozbolavělosti v krku, horší ráno; obtížné polykání v důsledku stažení, otoku nebo slabosti svalů hrdla (záškrt). Mandle oteklé (zánět celých žláz, dokonce hnisání), temně červené; stažení jako spasmus, horší ve 3 odpoledne nebo ve 12 v noci; obtížné polykání v důsledku stažení jícnu, způsobuje zvracení.
Záškrt, hrdlo jako nalakované nebo skvrnité; výpotek špinavě šedý; bolesti v uších při polykání; vyčerpání od začátku; necitlivé končetiny; slabost hrtanu; svědivá, pichlavá vyrážka. Záškrt, hrdlo silně zanícené; ulpívavý sekret na mandlích (nikoli výpotek); bolesti vystřelují do uší, i když nepolyká; neklid, mozek excitovaný; pokožka napjatá nebo pokrytá jasně červenou vyrážkou (3)
Vředy v hrdle, erysipel (s nerozvinutou spálou). Vředy v hrdle, vředy rychle přecházejí na mandle.
Struma, s onemocněním vaječníků. Struma citlivá; s městnáním v hlavě.
Žaludek atd.
Oba léky mají nauseu (nevolnost), kterou pociťují v krku.
Po jídle nebo pití, pocit horka a pálení v žaludku, nausea, říhání. Po jídle nebo pití, stahující bolest v žaludku, někdy způsobí zvracení.
Oblast žaludku citlivá na dotek; pálení; nebolestivý, žlutavý průjem; pití způsobuje pálení. Sebemenší dotek nebo otřes nesnesitelné; slizovitý průjem, pálení a bolest, škrábání; voda způsobuje pocit polnosti a intenzivní bolest.
Oba léky mají pití, málo nebo často, nebo jsou bez žízně; pouze Bell. má palčivou žízeň s averzí k vodě.
Chuť na kyselé věci. Averze, kromě období rekonvalescence, kdy kyseliny podporují uzdravování.
Oba léky mají břicho citlivé na dotek, tlak postele nebo oblečení; rozepnuté břicho.
Tendence k vodnatelnosti s oteklýma nohama, malým množstvím moči; nebo pokud zánětlivé, vnitřnosti jakoby zhmožděné, bolavé; průjem bezbolestný. Rozbolavělost na povrchu těla, jako by ho někdo mlátil. Tendence k hnisavým zánětům; supercitlivý na nejmenší dotek nebo otřes; průjem bolestivý. Bolest hluboko v břiše, jako od vředů.
Peritonitida, stadium exudace (tvorby výpotku) s vodnatelností: tmavá moč v malém množství; metritida (zánět dělohy) jako komplikace. Náhlé, ostré bolesti; velké vyčerpání. Peritonitida, stadium zánětu; s městnáním v mozku; malé množství moči, žlutá; bolesti nastupují a přestávají náhle; tyflitida (zánět slepého střeva) i metritida (zánět dělohy) (4)
Působí spíše na slezinu než na játra. Průjem se žlučí; také hořké zvratky. Působí spíše na játra než na slezinu. Četné symptomy spojené se žlučí: městnání jater; kaménky.
Hemeroidy vyhřezlé, anus oteklý; neklidný, neposedný, podrážděný; mámo moči; zácpa. Hemeroidy vyhřezlé a stažené spasmem konečníku; horečnatý neklid; dysurie (nemožnost močit); pnutí až v zádech.
Dysenterie – více nucení než skutečná bolest; krvavá stolice, ale jen s malou bolestí; rozbolavělost konečníku; jazyk suchý, lesklý nebo bílý; moč častá, hojná nebo řezavka; kůže horká, suchá, ale přitom malá žízeň; poruchy spánku s mumláním. Dysenterie, s nucením tak prudkým, až se otřese; řezavé, trhavé bolesti; pálení konečníku; jazyk suchý, velmi červený na špičce nebo dva bílé pruhy na červeném podkladu; moč hojná nebo potlačená; suchá, horká kůže nebo horký pot; žízeň, a přesto averze k pití; trhá sebou ve spaní; ztuhlost.
Cholera inf. S tendencí k hydrocefaloiditě; stupor (strnulost), začíná ostrým křikem; ruce studené a promodralé; stolice zelená, žlutavá, slizovitá; konečník otevřený; horší ráno. Cholera inf.sy symptomy městnání v mozku; stupor (strnulost) s častými záškuby; zlostný, když je vzhůru; ruce a nohy studené, přitom hlava horká; stolice barvy jílu nebo zelená s hrudkami jakoby křídy; horší odpoledne.
Ledviny, močový trakt
Bolest jako od zhmoždění v oblasti ledvin; horší, když se skloní. Pichlavé bolesti od ledvin podél uretry (močové trubice) do měchýře; ledvinová kolika.
Brightova nemoc, kůže vosková, bledá; edem horší pod očima; hydrothorax; dýchání ztížené, musí se posadit; moč mléčná, malé množství, nebo jako mletá káva. (5) Brightova nemoc, střídavě rudý a bledý obličej; neuralgie hlavy; spasmy bránice; málo moči, krvavá, ohnivě červená.
Řezavka, s tlakem směrem dolů v oblasti svěrače;od zvětšené prostaty. Musí tlačit dlouho, než moč začne téct. Řezavka, tlak či tah dolů, jako by se něco obracelo v měchýři; spasmus svěrače, způsobený alkoholem, zúžením, dnou, prostatitidou. Moč vyprazdňována po kapkách.
Nechtěné močení s velkým podrážděním dotyčných partií; horší v noci a při kašli; moč čirá, slámově zbarvená. Nechtěné močení, v noci i ve dne, u dívek nebo skrofulózních (krtičnatých) dětí; moč obsahuje bílý epitel.
Moč hojná, poté jen malé množství (6). Moč – malé množství, poté hojná (6).
Pohlavní orgány
Sexuální touha zvýšená; nebo u vdov snížená; soulož vyvolává bodavou bolest ve vaječnících. Sexuální touha snížená u mužů; nymfomanie u žen; soulož ztížena suchou, horkou vaginou.
Vodnatelnost šourku. Zatvrdnutí varlat.
Tumory vaječníků obvykle vodnatelné; pálivé, bodavé bolesti; nebo intenzivní bolesti jako od zhmoždění, rozbolavělost. Zatvrdnutí vaječníků s křečovitými bolestmi; tlak či tah dolů, více než Apis; drásavé, řezavé bolesti.
Zánět vnějších genitálií (u žen); bodavé bolesti; erysipel (růže); puchýře; gangréna. Zánět se suchostí a horkostí na dotek: erysipel (růže) v paprscích; gangréna s tepáním a pocitem tíhy.
Zánět vnitřních genitálií (u žen); tendence k vodnatelnosti nebo gangréně. Metritida (zánět dělohy) po porodu; ostré, bodavé bolesti. Zánět vnitřních genitálií: tendence k zatvrdnutí, hnisání nebo gangréně. Metritida po porodu. Vystřelující nebo drásavé bolesti.
Menstruace zaražena městnáním v mozku, delirium; záda připadají ztuhlá nebo zhmožděná; edem končetin. Menstruace zaražena městnáním v mozku, delirium; Záda bolí, jako zpřelámaná; záškuby končetin.
Tok krve slabý, tmavá, smíšená s hlenem; tlak či tah dolů, horší ve vaječnících; neklid, zívání, neustále mění místo, ale bez úlevy (dysmenorrhea); tok hojný, krev tekutá, bez vláken, se slabostí (metrorrhagie – krvácení mimo cyklus). Tok hojný, jasně červená krev; více neuralgií než Apis; tlak či tah dolů s tíhou nejvíce ve vulvě; zívání; záškuby paží; (dysmen.); tok hojný, jasně červená nebo páchnoucí a hrudkovitá krev, slabost, delirium (metrorrhagie).
Dívky, které jsou hubené, žárlivé; frivolní lehkomyslnost; neobratnost; stále má napilno, ale nedělá nic. Dívky s tenkou kůží nebo pletorické; které jsou hovorné, uspěchané, podezřívavé.
Zánět žil v noze v šestinedělí, neklidně mění pozici bez úlevy; končetina vypadá voskovitá, edematózní. Zánět žil v noze v šestinedělí, končetina fialová; neklid, neustále pohybuje končetinami; noha studená.
Prsy zapálené, erysipelózní; palčivé, bodavé bolesti. Prsy zapálené; pulzující, pichlavé bolesti.
Snížená produkce mléka. Zvýšená produkce mléka.
Bell. má také sníženou produkci mléka. Tíhu, bolest hlavy, červené oči a další známky cerebrálního městnání.
Leukorrhea (výtok) hojná, žlutá nebo zelená a štiplavá, s bolestivým močením; slámově zbarvená, ne tak hluboko jako Bell. Leukorrhea, akutní katar, bílý hlen; bolesti jako při kolice; horší ráno; řezavka; moč barví prádlo žlutě.
Larynx (hrtan), hrudník
Hlas ochraptělý, drsný, chraplavý; hlen obtížný, málo, čirý, zvýšené slinění; afonie (ztráta hlasu) v důsledku nemocí, které otravují krev a paralyzují dotyčné partie (záškrt). Hlas ochraptělý, drsný, pronikavý nebo slabý a hvízdavý; hlen slyšitelný, ale málo sputa; slinění zvýšené, sliny provázkovité, rosolovité; afonie, katarální nebo v souvislosti s hysterií.
Kašel s hutným, nehojným sputem, které musí být spolknuto; horší při vystavení vlhku a chladnu. Kašel bez sputa, spasmodický; nebo s krvavým sputem, horší z tepla do zimy.
Dýchání obtížné, horší v předklonu nebo v záklonu; neví, jak se jí podaří nabrat další dech. Dýchání nepravidelné, namáhavé, se sténáním; lepší, když drží hlavu v záklonu nebo zadrží dech; obtížné množstvím sekretu v dýchacích cestách.
Tendence k vážným infekcím v dýchacích cestách. Tendence ke křečím dýchacích cest; hnisavé infekce.
Hrudník připadá jako zhmožděný, jako ucpaný; suchost dýchacích cest, s pocitem pálení, jako opařené. Hrudník připadá bolavý, jako živé maso; suchost dýchacích cest, hlavně průdušnice, s lechtáním, jako od prachu.
Srdce
Srdce: Bolest brání v dýchání; febrilní podráždění, mučivá úzkost; neklid, ale bez úlevy ze změny pozice; hydroperikardium; fučivý zvuk při diastole. Srdce: Bolest, která bere dech, prudká pulsace v tepnách, úzkost, cerebrální městnání; stadium zánětu, žádné léze na chlopních.
Puls plný a zrychlený; nitkovitý; mizí a objevuje se, ale je pravidelný co do síly (tyfus). Puls plný, zrychlený a tvrdý, měkký a malý, nebo pomalý a plný (apoplexie – mrtvice), nepravidelný a nerovnoměrný (onemocnění srdce).
Spánek
Oba léky mají inklinaci ke spánku s neschopností; Bell. patrně větší ospalost se záškuby končetin, křičí ze spaní; Apis má více tzv. nervozity s méně zarudlým obličejem. Městnání Apisu je zřídka tak prudké jako u Bell., ale vitalita je nižší a absorpce méně aktivní.
Horečka
Mrazení se žízní. Mrazení na postižených částech těla. Mrazení bez žízně. Postižené části studené.
Mrazení začíná v břiše, rukou, hrudníku nebo kolenou; horší horkem; lepší odkrytím. Mrazení mezi 3.–4. odpoledne. Mrazení začíná v pažích; lepší teplem a horší chladem nebo odkrytím. Mrazení večer nebo ráno.
Oba léky mají při mrazení horkou hlavu; mrazení při sebemenším pohybu.
Játra volná, ale rozbolavělost v oblasti sleziny; vodnatelnost, nohy oteklé, vosková kůže; průjem; málo moči; oteklé břicho. Játra a sleziny oteklé; počínající vodnatelnost; případy chybně léčené chininem; zácpa.
Horkost s pálením na prsou, které téměř dusí. Horkost s pulzujícími tepnami, rudý obličej, delirium; dusivý pocit v krku.
Pocení se střídá se suchou kůží; více se potí v místnosti. Pocení částečné, nejvíce na hlavě, nebo na zakrytých částech těla; v místnosti menší.
Spála
Oba léky mají rudou, podrážděnou kůži, s neklidem, citlivost kůže, ospalý, ale spát nemůže; krk oteklý, jazyk rudý, tec.
Píchání a pálení na kůži, edematózní otoky očních víček, vředy v krku, erysipelózní nebo edematózní; jazyk pokrytý puchýři; pokud nedojde k erupci vyrážky, krk zanícený, z nosu vytéká řídký výměšek; delirium s mumláním; velká vyčerpanost, tyfoidní stavy. Více příbuzný Rhusu (ale neslučitelný s ním), Ars. (u spály). Kůže horká, téměř spálí ruku vyšetřujícího; tvář, hrdlo a krk oteklé kongestivním překrvením; „jahodový“ jazyk; pokud nedojde k erupci, zuřivé delirium, neklid; při soporu (ztrátě vědomí) chrápe; záškuby, cukání; nejlépe se hodí na hladký, jasně červený exantém. Více příbuzný Sul., Lach., Op., Stram. (u spály).
Spalničky
Oba léky mají kašel, zanícené oči etc.
Erupce slitá erysipelem nebo edemem; krk edematózní. Erupce nebo rudá kůže; kůže oteklá, naběhlá; příušní žlázy oteklé.
Tyfus; užitečný při febria nervosa putrida; stadium slabosti; symptomy rozkladu krve. Tyfus; užitečný v zánětlivém stadiu, kdy se střídají symptomy vzrušení a deprese (7).
Apatie; stupor s deliriem, při němž pacient mumlá; nahluchlost; výraz příjemný, spokojený, s hloupou apatií; nemůže mluvit ani vypláznout jazyk; obtížné polykání; nechtěná moč a stolice; sesunuje se dolů v posteli – to vše jsou známky paralýzy z rozkladu krve. Jazyk rozpraskaný, bolavý, pokrytý vředy a puchýři; přilnavý hlen v krku, těžko odlučitelný; polykání obtížné kvůli ochablým svalům; suchá, pálící kůže nebo částečný, lepkavý pot; nechtěná moč, silně čpavá jako koňská, zornice rozšířené; současně výsev potniček; břicho rozepjaté a bolavé; zhmožděné. Hluboké kóma, s chrápáním nebo se zuřivým deliriem; hluchost se střídají s ostrým slyšením; výraz depresivní; skelné oči nebo zírající; zuřivé delirium; jazyk se chvěje, řeč obtížná nebo nemluví; žádná stolice, zkřivení úst; slabost z ospalosti; žádná stolice – následkem podráždění a městnání nervových uzlin. Jazyk rudý, horký, suchý, rozpraskaný nebo rudé okraje; bílý střed; provázkovitý sekret, hnědý na jazyku a v krku, nebo suchý krk; polykání obtížné v důsledku spasmu nebo paralýzy; suchá kůže, horká, nebo horký pot nebo studený pot na obličeji; moč jasně žlutá nebo je jí málo a je rudá; zornice stažené nebo rozšířené; rudá vyrážka; břicho rozepnuté, bolest horší v ileo-sakrální oblasti.
Končetiny
Revmatické bolesti, palčivé, bodavé; nebo rozbolavělý pocit ve svalech, jako zhmožděný. Artritické uzlíky; horší za vlhkého počasí; po potlačené kapavce; chronické formy. Revmatické bolesti s pícháním, červené pruhy; extrémní citlivost na dotek. Artritické bolesti, vrtavé, vystřelující jako blesk z kloubů podél kostí; horší při změně z tepla do chladu; akutní formy.
Kůže atd.
Urticaria (kopřivka) s děložním katarem. Vředy velké; většinou než započne supurace (hnisání). Urticaria s hojnou menstruací. Vředy malé; horší na jaře; tepání, tendence k hnisání.
Oba léky mají afekce po bodnutí žihadlem, a nakažlivý antrax (sněť). Pouze Bell. má symptomy hydrofobie.
Rány se stávají edematózními. Rány hojně hnisají.
Generálie
Inklinace k čerstvému vzduchu. Krev černá, viskózní, nesrážlivá (afibrinózní). Odpor k čerstvému vzduchu. Krev jasně červená, sražená; ale později, jako u destruktivních nemocí, např. u rakoviny apod. páchnoucí, vodovatá.
Levá strana. – potíže z. Iod. Sul. Pravá strana. – potíže z. Merc., Plumb., Iod., China.
Podobá se Ranunc., Nat.m., Rhus Podobá se Hep., Merc.,narkotikům, Lach.
Remise během dne. Remise po půlnoci a před polednem.
Zhoršení teplem, ležením v posteli, shýbáním, sednutím si, zadržením dechu, pečlivým přikrytím. Zlepšení teplem, ležením v posteli, shýbáním se, sednutím si, zadržením dechu, pečlivým přikrytím.
Zlepšení čerstvým vzduchem, omýváním studenou vodou, vstáváním z postele, odkrytím. Zhoršení čerstvým vzduchem, omytím studenou vodou, vstáváním z postele, odkrytím.

Poznámky:

  1. Apis má sklon, kromě jednoduchého zánětu spojivek, vytvářet hojný výtok tekutiny, s ochablostí různých částí oka; nacházíme zde oteklá víčka, chemózu, stafyloma. Je neužitečný, ve srovnání s Bell. při k zánětu celého oka s tendencí k hnisání, nebo u hnisavé oftalmie. Bell. je nejlépe vhodná pro pannus, protože ten je často důsledkem hnisavé oftalmie. Při různých stavech sliznic je vhodnější Apis; u intenzivních zánětů Bell.
  2. Payr doporučuje Bell. jako prevenci stafylomatu, ale Apis je mnohem vhodnější.
  3. Ti, kdo se dají vést symptomy, se nemusejí bát užít Bell. u záškrtu, i když se zdá, že neodpovídá exudaci (tvorbě výpotku), vyčerpání a ochrnutí této nemoci. Kompetentní lékaři ji užili ve stadiu podráždění či vzrušení, nikoli však později, kdy se již tvoří membrána. Odpovídá mnoha cerebrálním, febrilním a kožním symptomům. Apis má navíc symptomy močového traktu a celkovou slabost doprovázející záškrt nebo následující po něm. Sekret pokrývající mandle u Bell. ukazuje spíše na angínu než na záškrt, kde je výpotek albuminózní (obsahující bílkovinu).
  4. Bell. má speciální afinitu ke slepému střevu a k přívěskům; proto je užitečná při vředové chorobě Peyerových žláz při tyfu s deliriem. U peritonitidy nebo enteritidy (zánětu střeva), ať už s hnisáním nebo bez, je nesmírně důležitá, jestliže je primárně postiženou oblastí caecum (slepé střevo).
  5. Bell. odpovídá městnání v ledvinách s albuminurií, málo krvavé moči a intenzivnímu podráždění hraničícímu se zánětem. U spálové vodnatelnosti je užitečná, když neaktivní kůže dvojnásobně namáhá ledviny; dochází v nich k městnání a tak vylučují méně aktivně. Ale kromě toho musí být symptomy městnání i jinde: například v mozku, játrech, srdci. Urémie není tak výrazná jako u Apisu; protože Apis má tendenci snadněji defibrinovat krev, a přitom také dráždí ledviny a zpomaluje vylučování moči, což se podle Buchnera často mění v Carb. Ammon. Pod fermentujícím vlivem špatného fibrinu. Proto Bell. spíše dráždí tkáně, otrava krve je méně pravděpodobná; Apis spíše otráví krev a zvyšuje nebezpečí. Bell je lepší, když dna, alkohol spasmy měchýře nebo písek jsou evidentní příčinou; protože přispívají k městnání v ledivnách.
  6. Tento primární a sekundární rozdíl mezi oběma léky je uveden patrně proto, aby byla ukázána odlišná funkce ledvin. Apis zřejmě stimuluje Malpighovy ostrůvky ke zvýšené exkreci primárně, kdežto Bell. působí primárně městnání, čímž snižuje exkreci. Apis tedy zřejmě má málo moči v důsledku sekundárních změn; Bell. jednoduše v důsledku městnání.
  7. Zaznamenáním symptomů spojených výrazem nebo chceme ukázat, jak dvojznačné jsou indikace pro Bell.; z toho plyne i její široký záběr a také nutnost opatrnosti při jejím užití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *