Stiskněte „delete“

26.4.2019 | Ajahn Brahm | redakce@homeopatie.cz | Životní styl

Jak vymažete nepříjemné vzpomínky na minulost?

Když se Ajahn Chah jednou vracel z ranní obchůzky po almužnách, bylo to v Thajsku, sebral u cesty klacek a zeptal se: „Jak těžká je tahle hůl?“ A než jsme stačili odpovědět, odhodil ji do křoví a doprovodil to slovy: „Hůl je těžká, jen když ji držíte v ruce. Když ji odhodíte, zmizí i tíha.“

Podle tohoto principu jsem navrhl svým studentům, abychom provedli „rituál hole“. Napíšete na kus papíru co nejvíc nepříjemných vzpomínek, kolik si dokážete vybavit. Potom si najdete klacek a tím papírem obalíte jeden konec a připevníte ho tam gumičkou nebo lepící páskou. Pak si v lese najdete odlehlé místo, podržíte chvíli hůl v ruce a budete prociťovat váhu všech těch vzpomínek. Potom, až budete připraveni, co největší silou, jakou dokážete vyvinout, odhodíte hůl co nejdál.

Abyste dokázali „pustit“ špatné vzpomínky, musíte je nejprve vzít na vědomí. Potřebují, abyste si je poctivě vybavili. Proto je zapisujete na papír. Dále je zapotřebí nějakého fyzického aktu nebo obřadu, abyste pouštění dodali nějakou sílu. Jenom si pomyslit „tohle teď pouštím“, to nestačí. Další kroky, obalení papíru kolem hole, cesta do lesa za účelem zbavit se neblahé zátěže, prociťování váhy hole v ruce, a pak okamžik uvolnění, když hůl odhodíte, jak nejdál umíte – všechny tyto kroky posilují váš záměr. Dodávají mu energii. Funguje to. Stiskli jste klávesu „delete“.

Potom si ale někdo stěžoval, že navádím lidi, aby dělali v lese nepořádek. Že je prý navádím k vandalismu! A tak jsem celý rituál upravil takto:

Sepište všechny špatné vzpomínky na kus papíru. Je třeba přivést je na vědomou úroveň, abyste je mohli smazat. Tentokrát však použijte papír, který je pro hnusné vzpomínky zdaleka nejvhodnější. Napište je na kus toaletního papíru. Když to všechno sepíšete, jděte na záchod, hoďte celou tu mizérii do záchodové mísy a spláchněte!

Přednáška Ajahna Brahma na podobné téma má 1,5 milionu shlédnutí. V jeho knize Buddhistický žert (Alternativa 2019), z níž pochází tato povídka a která právě vyšla, však najdete mnohem více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.