Vánoční povídání

21.12.2018 | Marie Valášková | Valaskova43@seznam.cz | Homeopatika

Jestli si myslíte, že homeopatie a Vánoce nemají nic společného, mýlíte se. Budu se snažit vás přesvědčit o opaku. Ke svátkům vánočním patří i různé rostliny, květiny, a z některých se vyrábí i homeopatické přípravky. Tak např. krásná představitelka Vánoc vánoční hvězda a rostlina „nerostlina“ – jmelí. Určitě je obě znáte, ale netušíte, že mají využití i v homeopatii. Oba léky patří k tzv. malým lékům, ale já si spíš myslím, že jejich symptomy nejsou dostatečně popsané. Jde o jmelí – viscum album a vánoční hvězdu – euphorbium.

Jmelí
(viscum album)

Jmelí patří do čeledi loranthaceae neboli ochmetovité. Jsou to poloparazitní keře, které rostou v tropech i mírném pásmu.

Jmelí má afinitu k centrální nervové soustavě, ženským pohlavním orgánům a krevnímu oběhu. Jmelí je součástí léčivých čajů na úpravu problémů s krevním tlakem. V poslední době se také uvažuje o jejím využití v léčbě rakoviny. V homeopatii má podobné využití. Tento lék je vhodný pro lidi, kteří jsou trochu mimo realitu, stále sní. Mají hodně strachů, straní se ostatních. Je jim střídavě horko i zima. Lék vyrovnává různé nervové problémy – záchvaty, třesy i epilepsie. Může to být i lék na astma. Epileptické záchvaty se šíří od hlavy až do nohou, záchvaty mohou být spojeny i s dýchacími problémy. Závratě, které mohou souviset i s nespavostí spojenou s neklidnými sny. Stav se zhoršuje v noci a se začátkem pocení.

Případ:

Dochází ke mně maminka s dcerkou, která má epileptické záchvaty. S příchodem zimy se stav zhoršoval, záchvaty se objevovaly častěji. Zima a prochlazení jí nedělaly dobře. Během konzultace bylo dítě velmi neklidné, snažila jsem se najít nějaký zvláštní symptom. Ulevilo se jí, když se začala potit…chtěla jsem vědět, z čeho má strach, a tu mi maminka sdělila, že z telefonu – tento symptom popisuje Phatak.

Po podání se holčička hodně zklidnila, snížila se i četnost epileptických záchvatů.

Vánoční hvězda
(euphorbia pulcherrima, pochází z čeledi euphorbiaceae – pryšcovité)

Homeopatický lék se vyrábí z euphorbia resinifera (officinarum). Lék má výraznou afinitu k pokožce – mléko z této rostliny velmi dráždí pokožku, při potřísnění se mohou objevit i puchýře, dráždí i spojivky, sliznice. V některých zemích se mléko používalo i na odstranění bradavic. V homeopatii se nejčastěji užívá při katarech sliznice horních cest dýchacích, často s kýcháním. Katar hrtanů i bronchů je spojen se suchým kašlem. Symptomy otitidy s nedoslýchavostí.

Případ:

O pomoc mne požádal muž s chronickým erysipelem – růží. Při každé atace dostal antibiotika, která v poslední době už neúčinkovala tak dobře a jejich užívání bylo také spojeno s mnoha vedlejšími problémy – průjem, trávicí problémy … K vyvolání onemocnění stačil i jen úder do postižené končetiny, větší tlak v botě apod. Každá ataka byla provázena vysokou horečkou. Puchýřky byly naplněny žlutou tekutinou. Pán dostal euphorbium, doporučila jsem i lokálně podávat v obkladech. Postižená místa se začala docela rychle hojit, ale hlavně se za poslední dva roky nová ataka už neopakovala.

Advanced Studies Program in Homeopathy Prague

Mezinárodní studijní program pro pokročilé homeopaty

Homeopatická akademie logo maléÚčelem tohoto vzdělávacího programu je rozvíjet dál, i po ukončení základního studia homeopatie, znalosti a poznatky našeho oboru. Být v kontaktu s aktuálním stavem odborných znalostí, a to v mezinárodním kontextu. Dosáhnout mistrovského stavu vědomostí, předávaných předními světově známými učiteli homeopatie.

Podrobné informace zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *