Výkon, nejistota & preciznost = Cobaltum

18.6.2021 | Dr Vrushali Saraswat | autori@homeopatie.cz | Případy

Sdílím tento případ pro dokreslení důležitosti správného určení skupiny (sloupce v periodické tabulce prvků /pozn. př.) pro přesné předepsání léku.

Muž, 33 let, vysoký, střední postavy, průměrného vzhledu ale působivého chování.

Životní příběh:

Muž, 33 let, pracující jako náměstek generálního ředitele velké automobilky. Pochází z dobře vzdělané, středostavové rodiny. Je nejmladší ze 3 sourozenců. Během studií měl průměrné výsledky, celou dobu byl podporován svou rodinou. Byl extrémně poslušné a hodné dítě. Už od dětství se snažil dosáhnout harmonického vztahu mezi druhým sourozencem a jejich otcem. Jeho bratr byl velmi hyperaktivní a od začátku vyžadoval neustálou pozornost, jenže jejich otec je velmi konzervativní a striktní, což v rodině vytvářelo napjatou atmosféru. Pacient byl vždy prostředníkem pro ně oba, snažil se uklidňovat situaci a pomáhal jim komunikovat. Cítil se extrémně úzkostně pokaždé, když řešil tyto spory. Oba starší sourozenci byli na studiích dobří, takže cítil určitý tlak díky svým horším výsledkům, ačkoliv v rodině nedělali žádné srovnávání.

Na vysoké škole si uvědomil svojí osobnost. Byl vždy velmi společenský s velkým okruhem přátel. Na inženýra promoval s nepříliš dobrým výsledkem a proto nebyl způsobilý pro kampusové pracovní pohovory. Když ale do kampusu přišla nadnárodní automobilka, vetřel se dovniř na pohovor a byl jediný, kdo získal práci. Když jsem se ho zeptala „Jak jste to dokázal?“ odpověděl: „Musel jsem okamžitě po promoci začít pracovat a budovat svojí kariéru pro zajištění své budoucnosti. Najít si odpovídající práci bylo velmi nejisté, takže kdybych si jí nenašel hned na kampusu, tu práci bych nezískal. Takže pro mě to bylo nutnost tu práci získat.“

Ve své práci měl stabilně výborné výsledky, takže byl každým rokem povyšován. Po 9 letech v této společnosti a souběžným získání titulu MBA, se začal ucházet o manažerskou pozici v ještě větší společnosti. Pracovník, který vedl jeho přijímací pohovor, viděl, že má schopnosti na pozici o 2 úrovně vyšší, než na co se hlásil, takže ho přijali rovnou na pozici náměstka generálního ředitele. Místo aby ho to radostně vzrušilo, cítil velkou úzkost. Cítil to tak že „jsem teď na pozici, kde není přípustná ani minimální chyba. Stačí jedna malá chybička a jsem bez práce.“ Poté, co práci přijal, začal nabírat na váze jak musel být stále na nohou, úzkostlivě plnil úkoly, plný starosti aby si udržel důvěru, kterou získal u managera, který ho přijímal. A v noci nespal.

Oženil se v 27 letech se svojí přítelkyní z dětství, se kterou se znali od 10 let, poté co o sňatku přesvědčili všechny rodiče. Celé období 3 měsíců, které jeho otci trvalo, než se sňatkem souhlasil, byl super nervózní. Během té doby úplně přestal komunikovat se svými přáteli a dokonce i se svojí sestrou, se kterou jinak sdílel všechno. Vysvětlil to takto: „Je to můj boj, já si to vyřeším, nechci, aby mě ostatní soudili. Kdybych někoho požádal o pomoc, tak nechci, aby si ostatní mysleli, že jsem selhal.“ Je extrémně závislý na své manželce při jakémkoliv sebemenším rozhodování. Vnímá jí jako svojí oporu, jako svojí páteř.

Vyrůstal na malém městě opředeném spoustou příběhů o strašidlech a duchách, takže jako dítě se bál tmy a duchů.

Má strach ze zkoušek a ještě teď se mu o zkouškách zdá.

Mívá sny, že padá z útesu do bezedné hloubky. Padá tak celou dobu až do probuzení, kdy se vzbudí silně zpocený a s palpitacemi. Když jsem se ho zeptala „Co tenhle sen pro vás znamená?“ odpověděl „Je to přesně současný stav mého života. Jsem na daleko vyšší pozici, než si zasloužím. Ale chci vyšplhat ještě výš. Pokud udělám jedinou chybu v tomto důležitém okamžiku, sletím dolů, přesně jako v tom mém snu. A vůbec netuším, kam až spadnu. Já vím, že je to obrovské úsilí odsud na úplný vrchol, ale já budu šplhat. Jsem si jistý.“

Analýza případu:

Centrálním tématem případu je zabezpečení, osobní rozvoj, závislost na rodině a zde hlavně na manželce, takže hledáme v minerální říši. Jeho naléhavá touha osamostatnit se ihned po promoci na inženýra ukazuje na vývojový stupeň mladého dospělého člověka, tedy ukazuje na 4. periodu (řádek periodické tabulky). A teď jeho úzkost a nejistota se závislostí by nás mohla snadno svést na Calc-carb. Ale tady musíme uvážit jak nesmírně rychle vyrostl ve svém profesním životě. Jeho kuráž přijímat dobře vypočítaný risk mi na Calc-carb. nesedí. Takže jsem se začala zabývat mým nejoblíbenějším tématem – sny. A pacient mi vlastně dal kompletní popis léku. Pak jsem pro něj nakreslila horu periodické tabulky, abych zachytila jeho život graficky. A jako nápovědu pacient sám sebe umísťuje na útes, do čísla 9, které odpovídá Skupině 9 (9. sloupec periodické tabulky), která má pocit, že je skoro na náhorní plošině úspěchu, ale také má strach z možného pádu z tohoto místa a tedy jsou velmi obezřetní, aby neudělali chybu.

Lék na průsečíku 4. periody a 9. skupiny je Cobaltum

První předepsání 11. duben 2016

Cobaltum-met 200D po 2 dny, kontrola za týden

Kontrola 18. dubna 2016

Krevní tlak: 130/90 mm Hg, říhání zlepšené o 50%, překyselení zlepšené o 50%, zlepšený spánek, celkový pocit zotavení

Cobaltum-met. 200D po dva dny, kontrola za měsíc

Po 6 měsících:

redukce váhy o 5 kilogramů, krevní tlak je konstantně v normálu, překyselení 0, spánek zlepšený a sny o padání z útesu jsou už velmi vzácné.

Celkově potřeboval 6 dávek léku v průběhu 6 měsíců, zhruba jeden 2 denní cyklus podávání léku jednou za měsíc.

Zdroj: cleverhthemag.com

Homeopatické klinické repertorium – John Henry Clarke

homeopaticke-klinicke-repertorium-velkyKlasik britské homeopatie (1853 -1931), autor rozsáhlé materie mediky, Slovníku homeopatické materie mediky, nashromáždil za více než padesát let praktikování homeopatie mnoho klinických zkušeností. Z nich sestavil stručné a praktické repertorium, určené pro rychlou orientaci v případu. Má několik částí. První z nich je klinické repertorium, kde jsou abecedně řazeny diagnosy, části těla, pocity, tělesné funkce ap., a to vždy ve vztahu k patologii. Druhou částí je repertorium příčin, kde jsou hesla vztahující se k etiologii onemocnění, jako např. duševní úsilí, elektrický šok, různé typy zranění, zklamaná láska, chlad, přejídání… Třetí částí je repertorium povah, dispozicí, konstitucí a stavů – pojednává o osobnostních rysech ve spojení s léky, např. zlomyslnost, štíhlost, sykotická konstituce, romantický. V další části jsou pak vztahy mezi léky, v tabulkách nalezneme léky kompatibilní, antidotující, dobře následující ad. Rubriky obvykle obsahují menší množství léků, často jen jeden, a ve srovnání s kentovsky komponovanými repertorii (též syntetickými) zde v podobných rubrikách nezřídka najdeme odlišné léky.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.