Zkušenosti s Bönninghausenovým repertoriem

15.5.2015 | Marie Valášková | valaskova43@seznam.cz | Metoda

hp-lektor-valaskovaV Alternativě nedávno vyšlo Bönninghausenovo repertorium od C. M. Bogera. Velmi se odlišuje od všech ostatních repertorií, která kdy vyšla v češtině, nazývá se také tabulkové a mohli jsme jej dobře poznat na letní škole s R. Malcolmem, který ho používá.

Repertorium je velmi vhodné i pro papírovou repertorizaci – opět fakt, na který poukazoval R. Malcolm při své přednášce v Praze v lednu 2015. Má jiné členění kapitol a mnohem méně podrubrik, než jsme si zvykli u jiných repertorií.

Homeopaté, kteří zatím nevyužívají počítačový program, jistě ocení jednodušší práci s tímto repertoriem při papírové repertorizaci – jiné členění kapitol, ale hlavně fakt, že rubriky obsahují mnohem méně léků, jen výjimečně se vyskytují rubriky s počtem léků vyšším než dvacet.

Zajímavé je také hodnocení jednotlivých léků – jsou zde čtyři stupně, ne tři, jak jsme zvyklí z jiných repertorií.

Uvedu několik příkladů z praxe:

Novorozenec s kýlou (hernií) v okolí pupku – tento symptom najdete v kapitole „tříselná a pubická krajina“, symptom  „kýla pupečníková“. Najdete tu jen dva léky, nux vom. a plumbum, např. v Murphyho repertoriu najdete u tohoto symptomu léků asi osm, ale z mé zkušenosti právě zmíněné dva léky zabírají nejlépe. Zajímavý je také fakt, že na novorozeneckou žloutenku fungují nejlépe právě tyto dva léky.

Další příklad – pacient mi popisoval zvláštní symptom – zhoršení, které začalo vždy při jídle. Nedokázal zhoršení více popsat, nebyla to bolest, tlak, ztráta chuti k jídlu, ne, to všechno negoval, zkrátka, když začal jíst, necítil se dobře. V Bönninghausenově repertoriu tento symptom najdete: zhoršení při jídle – rubrika, která obsahuje méně než dvacet léků. Jeden z nich, ranunculus bulbosus, mu velmi pomohl, a to nejen od zhoršení při jídle, ale také od bolestí hlavy a celkového pocitu rozlámanosti, symptomů, na které si stěžoval.

Jistě se již každému někdy při repertorizování stalo, že lék, který se objevil v hlavní rubrice, najednou v některé podrubrice (i když to může vypadat, že ta podrubrika velmi sedí) není. Na tuto možnost upozorňoval právě Malcom při ukázkách repertorizací podle Bönninghausenova repertoria, kde je podrubrik velmi málo, a tak je toto nebezpečí výrazně eliminováno a výsledky repertorizace jsou o poznání přesnější.

Jsem moc ráda, že tady tato kniha je, a jsem si jistá, že ji budu často využívat.

Bönninghausenovo repertorium – C. M. Boger, M.D.

boeninghausen_velkyDr. Franz von Bönninghausen, se narodil v Holandsku, byl mladším současníkem Hahnemanna a jeho dílo patří k základním pilířům homeopatie, na nichž stavěly další generace. Jeho Repertorium je vůbec prvním tabulkovým seznamem symptomů a léků a jeho údaje jsou samozřejmě zahrnuty i v dnešních syntetických repertoriích. Nicméně v Německu, ve Velké Británii i jinde je mnoho homeopatů, kteří stále pracují (někteří z nich převážně nebo i výhradně) právě s tímto repertoriem. Lze zde připomenout přednášky R. Malcolma, M.D., děkana Faculty of homeopathy, na Letní škole Homeopatické akademie, který se velmi silně přihlásil k tomuto odkazu.

Knihu můžete zakoupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *