Chronická bolest zad

13.9.2019 | Mgr. Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz | Případy | 2 komentáře

Rád bych ukázal na jednom případu vyléčení chronické a po léta se opakující bolesti zad, odolávající před tím konvenční léčbě, jak homeopatie postupuje. A uvidíme, že je to dost odlišné od jiných metod.  Především, homeopatie praktikovaná na vysoké úrovni, tedy tak, aby byla  schopna odstranit i dlouhodobé a z pohledu materialistické medicíny nevyléčitelné potíže, je vždy celostní léčba. Bere v úvahu nejen všechny potíže konkrétního člověka, ale i jeho charakteristické rysy a jejím konečným cílem je navrátit celkové zdraví, a to i u lidí, trpících pěti nebo patnácti různými chorobami.  V ideálním případě toho lze postupem času dosáhnout jedním lékem, který ovšem může být časem vyměněn za jiný, jehož účinek pokrývá celou škálu potíží daného člověka. Všechny nemoci vznikají oslabením příjmu vitální síly (prány, čchi, říkají jiné známé léčebné tradice). Dobře vybraný lék může na principu rezonance povzbudit tuto jemnou informační, organizační (u nemocného oslabenou) sféru člověka, aby postupně navracela řád a organizaci do rozladěného organizmu. Harmonizace přesně vybraným lékem produkuje zdraví. Léků ovšem máme k dispozici několik tisíc, a my z nich musíme vybrat ten jeden, nejlepší, pokrývající aktuálně celkový „obraz“ dané osoby, vystihující nejen její nemoci a neduhy, ale i psychické a sociální vlastnosti a  její osobní pocity.

Na homeopatické interview přišla mladá žena. Řekla, že její hlavní problém je chronický kašel, který ji trápí již čtyři roky. Zhoršuje se v chladu, v mrazech nemůže vyjít ven, a také víc kašle ráno po probuzení a v prašném prostředí. Často ji píchá na prsou. Mimo to trpí dlouhodobě bolestí zad a za krkem, zlepšující se dočasně pohybem a cvikem a zhoršující se při ležení. V lehu se jí zhoršují všechny chronické i akutní potíže, takže když se cítí špatně, raději sedí nebo přechází po místnosti, a to  třeba i při horečce. Trápí ji také po většinu času, ve dne, ale někdy i v noci při probuzení, pocit strachu. Bojí se, vcelku bez důvodu, že něco zkazí v zaměstnání, že na něco nebude stačit, nebo když očekává cestu  do nového prostředí či jednání s neznámými  lidmi. Pociťuje silné stažení až bolest  žaludku při strachu a stresu. Při  čištění zubů krvácejí dásně.  Čas od času ji bolívá ucho, což trvá už mnoho let, od akutního zánětu středního ucha. Zrovna nedávno se tou bolestí ráno probudila. Trpí na častá nachlazení, hlavně v zimě, s rýmou a horečkou. Bývá často unavená.

Po vybídnutí, aby mi řekla víc o sobě a svých pocitech, se zmínila i o tom, že pociťuje stále žízeň, kterou uspokojuje tím, že každých pět minut upíjí doušek vody. Je velmi zimomřivá a ideální teplota v místnosti je pro ni 25 stupňů, nižší vnímá jako chlad. Ráda se opaluje a v létě vyhledává slunce. Nápoje musí být teplé. Teplé obklady na záda zlepšují bolest.

Následovala analýza získaných údajů a studium repertorií, což jsou tabulkové seznamy symptomů a jim odpovídajících léků. Zde byla použita dvě: Kentovo (1200 stran) a Murphyho (1640 stran). Z nich jsem po uvážení důležitosti údajů pro výběr léku vzal jako nejsměrodatnější  zvláštní vlastnost: Žízeň, malá množství, pro, často, neboli neustálá touha popíjet malá množství tekutin. Je tam uveden jako dominantní lék Arsenicum album, který je v této rubrice obsažen ve 3., neboli nejvýznamnějším,  stupni. Dalšími na lék ukazujícími vlastnostmi případu  byly:  Ležení zhoršovalo a pohyb zlepšoval všechny potíže, použity byly  dvě rubriky s tímto významem; trvalá přítomnost strachu; zhoršení potíží spánkem; a zahrnul jsem i bolest ucha, která bývá ráno po probuzení. Zmíněné knihy jsem nemusel přečíst ani prolistovat. Každý vzdělaný homeopat ví, jak s tím pracovat, aby analýza podle repertoria trvala jen desítky  minut. V tomto případě to za mě vyřešil software Homeo, a to už za pár minut ťukání do počítače, a výsledek mi ukázal, tak jako jej nyní ukazuji já vám:

Na prvním, nejvyšším místě analýzy (čteno zleva doprava) se objevil lék Arsenicum album (zkratka ars.).  Je obsažen v popisu všech potíží dané paní. Také součtem jeho významu v rubrikách (symptomech) vychází nejvýš. Ostatní léky, které tabulka ukázala, už případu tolik neodpovídají.

Takže jsem té paní doporučil jednu dávku, jednu kuličku  tohoto léku ve 30. potenci (30 C). Vzít jen jednou, jednorázově. Jde o informační léčbu, takže jedno podání nastolí postupně narůstající léčebný účinek i na dlouhou dobu, pokud byl ovšem lék správně určen. Podávat lék opakovaně by bylo nejen zbytečné, ale možná i kontraproduktivní. A řekl jsem paní, ať přijde za dva měsíce a mezitím ať si zapisuje stručné poznámky o svém zdravotním a pocitovém vývoji. Pak zhodnotíme, zda jsme se s lékem strefili, nebo zda bude nutno léčbu ještě doladit a vzít v úvahu další léky z tabulky.

Za dva měsíce paní oznámila, že si lék vycucala prvního prosince a nyní na konci ledna konstatuje, že kašel je, v tomto pro ni jindy tak stresujícím zimním období, o hodně lepší. Nebojí se už jít ven v mrazu, nemá žádné záchvaty kašle, a pokud dojde k jeho projevení, je mnohem mírnější a méně častý než býval a nejde už z hloubky, spíš se jedná o jakési odkašlání. Píchání na prsou ustoupilo. Pocity strachu a tlak až bolest kolem žaludku úplně zmizely. Také záda bolí méně. Nyní, na konci ledna , konstatuje, že se zatím neprojevilo žádné nachlazení ani horečka, což je  pro ni zcela mimořádné. Domluvili jsme se, že teď žádný lék brát nebude, léčebná reakce na ten podaný v prosinci dál probíhá, nechme to tedy běžet.

Za další 4 měsíce paní hlásí, že se zády ani krkem nebyl problém, kašel jen mírně občas, s drážděním v krku, nikoliv na průduškách jako dřív, a nachlazená také nebyla, strach neměla, dásně nekrvácejí a unavená nebývá. O uchu se zapomněla zmínit, protože ji od podání léku za celý půl rok nebolelo ani jednou. Takže je zdravá a žádný homeopatický lék nyní nepotřebuje.

Možná vás napadne, že ta analýza případu a nalezení similima, celostního léku, byly zbytečně složité a místo toho by se mohlo podat nějaké homeopatikum na to ucho a jiné na bolest zad, a jiné na krvácení dásní a jiné na strach… Jenže takové léky neexistují, to by pak nebyla homeopatie a návrat celkového zdraví by se nemohl konat.  Navíc, homeopatie je založena na jasných a jednoduchých principech, snadno pochopitelných a ověřených dvěma sty let praxe. Takovou analýzu může každý zvládnout již po roce navštěvování víkendového měsíčního kurzu na Homeopatické akademii. Za těch skoro třicet let se to tam naučily stovky lidí.

Homeopatická akademie

Diskuze k článku (2 komentáře)

Čubova (28.4.2022 v 15:41)

Dobrý den potřebuji poradit
Bolí mě v kříži a záda na praví straně dolevystreluje mě to až do kyčlí děkuji za odpověď

Jana (27.11.2019 v 6:58)

Dobry den, lze prosim uzit lek traumeel pri pouzivani leku na redeni krve. 80 lety tatinek roky uzival na ztuhlost kloubu ibalgin, ktety nyni nemuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.