Etiologické předepsání Arniky při starém úrazu oka

3.4.2008 | Ing. Libor Jakubčík | ljakubcik@seznam.cz | Případy | 2 komentáře

O konzultaci mě požádala žena (47 let). Sdělila, že má v pravém oku pocit cizího tělesa až tlaku, oko ale nepálí. Nepamatuje si, že by jí do oka něco padlo nebo nafoukalo, světloplachost zatím neumí posoudit. Oko nepálí, nepamatuje si, že by se rozčílila. Uvádí citlivost na TV, s bodáním uvnitř oka.

Bělmo pravého oka měla zarudlé, žilky vycházející z vnitřního koutku byly trochu rozšířené a rohovka jevila známky překrvení. Spojivka byla normálně růžová.

Říkala, že ve svých 21 letech měla úraz – do oka se jí (při jízdě na kole) zasekl rezavý napínáček, který proťal rohovku. Rána byla očním chirurgem ošetřená a zašitá.

O dva roky později – asi 2 měsíce po porodu první dcery došlo k odtržení sítnice. Operativní ošetření bylo komplikováno traumatickou kataraktou s následným vyjmutím oční čočky.

Po krátké době se sítnice znovu odchlípla, pacientka ale další operativní zákrok odmítla s ohledem na velkou bolestivost.

V současnosti je povrch oka jakoby zmenšený, v blízkosti duhovky je patrný zákal jizvy.

Ošetření na specializovaném očním oddělení zatím odmítá, nechce dostat kortikoidy.

Návrh preskripce

Hodnotil jsem FYZICKÉ SYMPTOMY pouze na to, co jsem viděl:
OČI, NASTŘÍKNUTÉ, NASTŘÍKNUTÁ ROHOVKA – Aur (3), Graph (2), Hep (1), Ign (2), Ip (1), Merc (2), Plb (1) [Murphy]

Jako lék první pomoci – specifikum – jsem po zkušenosti volil Aur 9C. (Specifika jsou léky, kterými léčíme nemoc nebo akutní stav – aniž si klademe za cíl konstituční léčbu.)

Doporučené dávkování 3× denně.

Oko po 2 dnech beze změny: špatný lék.

Přehodnocuji symptomy – oko bylo v minulosti silně a opakovaně traumatizované: infikované poranění chirurgicky ošetřené; následuje odtržení sítnice (problém cév – vlastně krvavé nitroční trauma), dále operace oční čočky (trauma), a krví přeplněné cévky v bělmu v současnosti.

Tématem v tomto případě bude TRAUMA a lékem Arnika. (Boericke: Vhodná především tam, kde se obtíže vážou na jakkoli starý úraz. Ovlivňuje žilní systém. Oči – pocit bolesti a zhmoždění očí po námaze. Dvojité vidění po úraze, svalové obrně, krvácení do sítnice.)

Podána Arn 5C – po 2 hodinách (celkem 6×).

Kontrola následující den – oko bez zarudnutí, ještě nepatrný pocit tlaku – doporučuji na noc 1 dávku Arn 5C a následující den při pocitu i velmi malého tlaku v oku 1 dávku Arn 5C na noc.

Další den léčba úspěšně ukončena.

Poznámka:
V tomto konkrétním případu jsem si prakticky ověřil vhodnost etiologického předepsání Arniky na jakkoli starý úraz (zde 26 let), zvláště je-li doprovázen výronem krve. Etiologické předepsání se v tomto případě ukázalo jako výhodnější, než použití specifika.

Literatura:
Boericke, W.: Homeopatická materia medica, Alternativa 1999

Jak navracet a udržovat zdraví jemnými prostředky

Odborně praktikovaná homeopatie stimuluje životní sílu a dává nám mimořádnou schopnost vypořádat se i s přetrvávajícími či opakovanými problémy těla a mysli, s potížemi, které jsou často považovány za „nevyléčitelné“. Tříleté víkendové studium (10x ročně) je určeno všem, kdo mají zájem o hluboké poznání tohoto nejznámějšího tzv. „alternativního“ oboru léčby. Vyučovány jsou kromě klasické homeopatie také nové homeopatické metody, např. autopatie, zdravý životní styl a kombinace různých metod. Studium poskytuje znalosti pro profesionální praxi, stejně jako pro kvalifikovanou samoléčbu. Posluchači se setkávají se známými českými a zahraničními odborníky, jako jsou autoři knih Mgr. Jiří Čehovský, MUDr. Tomáš Lebenhart, Dr. Robin Murphy, Dr. Rajan Sankaran, prof. Anna Strunecká, DrSc, ad.

Podrobné informace o studiu a přihlášky zde

Homeopatická akademie

Diskuze k článku (2 komentáře)

Mgr. Tereza Ledererová (27.12.2014 v 9:43)

Homeopatika napomohou rychlejšímu, bezbolestnému a celkově bezproblémovému hojení po operaci. Pro výběr vhodného léku a potence raději konzultujte homeopata.

Helena Hlůšková (13.12.2014 v 20:44)

Absolvovala jsem dvě operace odtržení sítnice, nyní údajně kvůli membráně před sítnicí mě čeká operace třetí. Pomohla by homeopatika?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *