Homeopatická léčba atopického ekzému

5.10.2016 | MUDr. Kateřina Veselá | homeopatie@auranet.cz | Případy | 9 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHomeopatická léčba atopického ekzému vyžaduje velkou trpělivost ze strany pacienta, matky léčeného dítěte i homeopata. Léčba probíhá většinou dlouhodobě a zpočátku ve výkyvech. Po letech praxe jsem zjistila, že nejlepší způsob léčby, při kterém se minimalizuje zhoršení, je podávání nízkých dávek konstitučního léku v potenci 5 CH nebo 9 CH cca 1 x týdně, resp. v rozmezí 5-10 dnů podle stavu ekzému. Když se kůže podstatně vyčistí, přecházím na potenci 15 CH podávanou cca 1 x za 6-8 týdnů. Poté postupně převedu pacienta na potenci 30 CH, event. 200 C podávanou v odstupu několika měsíců, až se dosáhne úplného vyléčení. Někdy u malých kojenců a batolat, kde rodiče přijdou včas s počínajícím ekzémem, s několika ložisky, skutečně vyléčí ekzém jediná dávka léku, ale je to spíše výjimka. Podmínkou úspěšné léčby je vysazení potlačujících mastí s kortikoidy.

Případ z praxe:

Šestiletá dívka přichází pro generalizovaný atopický ekzém. První ložiska se objevila již v kojeneckém věku, postupně se ekzém zhoršoval, nyní ho má po celém těle. Jednou byla dokonce i hospitalizována v nemocnici, kde jí byly podávány kortikoidy a antibiotika, protože se do ekzému dostala infekce. Ekzém se zhoršuje při virózách a rýmách. Matka zkusila striktně vysadit ze stravy mléko a lepek, ale bez efektu. Zkoušeli homeopatickou léčbu Sulphurem, efekt měla pouze první dávka, zřejmě symptomaticky.

Ostatní zdravotní anamnéza byla bezvýznamná, dívka nebývá často nemocná, jednou prodělala laryngitidu, na vysoké horečky netrpí.

Homeopatické vyšetření:

Jí dobře s velkou chutí, preferuje sladké i teplá sladká jídla, nemá ráda tučné věci a buřty, pije hodně studené nápoje, má ráda zmrzlinu. Potí se v noci ve spánku, spí nahá, preferuje chladno v noci i ve dne, horko ji celkově zhoršuje, nesnese např. sálavé teplo z kamen, to si okamžitě škrábe ekzém. Nesnáší přímé slunce a mořská voda ekzém zhoršuje. Je otužilá, málo se obléká. Ve vodě pláče, voda ji na ekzém pálí, v bazénu se dřív vody bála. Spí dobře 12 hodin denně, na boku, přikrytá, ráno vstává s pláčem. Zdál se jí sen, že spí na obláčku mezi anděly.

Má strach z pavouků a hadů, má paniku ve výtahu, protože v něm jednou uvízla, v cizím prostředí se bojí jít na WC, má strach z injekcí a z nových vyšetření u lékaře.

Má ráda menší společnost, šest dětí je už na ni moc, umí si hrát i sama. Má dvouletou sestru, kterou přijala výborně, je pečovatelka, zodpovědná. Povahově je klidná, introvert, emoce v sobě dusí, nevzteká se. Podřizuje se dominantní kamarádce, je opatrná, neprůbojná, čistotná. Není moc mazlivá, má smysl pro pořádek, třídí si věci, není zbrklá, úkoly pro předškoláky ji baví, plní je svědomitě. Je velmi citlivá na pohádky, utěšuje matku.

Průběh léčby:

Podala jsem Natrum muriaticum 9 CH 1 dávku týdně.

Po první dávce této nízké potence se zlepšila nálada a energie a velmi se zlepšil ekzém na obličeji a na krku. První týden se kůže významně zlepšila, poté se ve druhém a třetím týdnu zhoršila a čtvrtý týden došlo k výraznému šupinatění, tj. čištění ekzému. V druhém týdnu léčby prodělala rýmu. Pokračovala jsem v léčbě nízkými potencemi 9 CH půl roku. Průběh léčby byl první tři měsíce velmi kolísavý, ale matka i dívka naštěstí vydržely. Velice se zlepšila psychika, zmizela únava, ekzém se postupně pomalu zlepšoval. K obrovskému zlepšení došlo po 4 měsících léčby, na vyšší potenci 15 CH jsem přešla raději až za další dva měsíce. Od té doby podáváme 1x měsíčně Natrum muriaticum 15 CH, dnes – po dalším roce léčby, má dívka ekzém téměř vyléčený a psychicky je v pohodě. Matka mi přivedla na léčbu i mladší dceru a sama sebe.

Atopický ekzém i velkého rozsahu lze tedy přesně vybraným konstitučním lékem zcela vyléčit, ale chce to vydržet i déletrvající zhoršení. Na dítěti ale pozorujeme během léčby zlepšení psychiky, více energie a vyléčení eventuálních přídatných nemocí, které tato pacientka neměla.

Dětské typy v homeopatii – Frans Kusse

Charakteristické duševní a fyzické vlastnosti padesáti šesti hlavních dětských lékových typů.

Dítě, jemuž celostně odpovídá určitý lék, detske-typy-v-homeopatiischopný vyléčit jeho chronické potíže a nedostatky, má specifické psychické a fyzické rysy tohoto svého (tzv. konstitučního) léku. Jde nejen o povahu, způsob chování a typický charakter nemocí, ale mohou to být i určité rysy tváře, barva vlasů či výraz. Na základě toho je možné správný lék, similimum, vybrat z desítek existujících možností. Rodiče uvítají možnost porovnat své dítěs předepsaným lékem, a tak se více dovědět o jeho povaze a potřebách. Kniha je ilustrována fotografiemi dětí, reprezentujícími vzhled daného homeopatického typu. Holanďan Dr. Frans Kusse je homeopatický lékař s rozsáhlou klinickou zkušeností a jeho popisy vycházejí ze současného stavu poznání o homeopatických lécích i z charakteru současných dětí a jejich nemocí.

Knihu můžete objednat zde

Diskuze k článku (9 komentářů)

Zuzana Šiborová (16.1.2023 v 20:52)

Dobrý den,
potřebujeme poradit s atopickým ekzémem u 7 letého syna. Jsme z Vysočiny. Je možná konzultace? Ev.dobrý homeopat na Žďársku?
Děkuji.

Bára (26.5.2022 v 17:06)

Dobrý den, doporučila byste mi, prosím, zkušeného homeopata ve vztahu k atopickému ekzemu na Karlovarsku? Mým syna, 2,5 roku, nic nám nezabírá, už jsem zoufalá. Mockrát děkuji

Martina Martonova (5.1.2021 v 14:29)

Dobry den. Syn ma 8 roku a ted se mu objevil masivni ekzem v loketni jamce, u obou ruk. Ekzem skrabe, hlavne v noci a u spoceni. Kuze je zarudla, sucha, jeste nesuponati. Ma rad sladke, nema rad tucne. Nema rad teplo na spani, velky kolektiv, je hravy, empaticky. Vysadila jsem Nutellu, kterou miluje, omezila bile pecivo a sladke.
Moc prosim o radu. Predem dekuji.

Atopicky ekzem (4.12.2020 v 10:40)

Dobry den, mam 7 mesicni dcerku a na 4 mistech se u ni objevil atopicky ekzem. Soubezne se take projevila zacpa.
Mista promastujeme ichtiolovou masti a hydratujeme. Ze stravy jsme vysadily ryzi, mrkev a banan a nahradili vlakninou , jogurtem a syrovym jablkem.
Pracujeme take na urovni psychosomaticke.
Muzete prosim poradit jake homeopatikum nasadit?
Dekuji mnohokrat za cenne rady,
Veronika

Petra Kroupová (28.2.2020 v 21:14)

Dobrý den mám 10 letého syna a má atopický exzem poprvé se objevil na holenní ploše nohy dlouho jsme nevěděli co na to až jsme zkusili kortikoidy ale exzem se stále vrací už se nám objevil aj na prstech ruky.Poradte co jak dál.Dekuji.

Lenka (3.9.2019 v 16:33)

Dobrý den, mám sedmileteho syna, s velkým atopickým ekzémem, podle dětské lékařky s nejhorším co tam kdy měla, bojujeme pořád s kortikoidama a poslední dobou mám pocit ze je to cim dal horší i přes to všechno co používáme, chtěla bych mu nějak pomoct a ulevit mu, a hlavně ho zbavit těch kortikoidu a prejit na něco prirodnejsiho a šetrnějšího, mohla bych poprosit o nejakou radu ci neco doporučit? Děkuji s pozdravem Dvořáková

Hana Havaldova (6.6.2019 v 14:19)

Dobrý den je mi 42let a mám alergii na Nikl a cobalt,nyní jsem se osypala celá beru léky a městě,jsem i na neschopence.Muzete mi prosím poradit jak vrat homeopatii,četla jsem váš çlanek,jen se bojím,abych neudelala nějakou chybu děkuji H.H.

Jana (19.4.2019 v 10:36)

možete mi napisatr niekoho v Prahe 4 kto sa zabyva atopickym ekzemom? Mam skoro 3 ročnu vnučku a asi od jedneho roku trpi na atopicky ekzem. Dakujem

Monika (20.3.2018 v 17:13)

Dobrý den.Mužete mi prosím poradit nějakého lékaře který se zabývá homeopatii na atopicky ekzem v okoli Vyškova? Děkuji Monika Cioata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.