Ipecacuanha – kašel, krvácení, nevolnost

2.10.2018 | Marie Valášková | Valaskova43@seznam.cz | Homeopatika | 1 komentář

Ipecacuanha se už odedávna používá na kašel – alopatická medicína ho zná jako lék na kašel Ipecarin, ale tento úžasný lék má mnohem širší použití, které už není tak známé.

Ipecu, která patří do čeledi Rubiacea (podobně jako China officinalis, Coffea cruda či Mitchella), používali brazilští Indiáni, a to hlavně jako lék na úplavici. Rostlina vyvolává nevolnost, zvracení, ve velkých dávkách může způsobit i selhání srdce. Účinné látky z této rostliny uvolňují hlen v dýchacích cestách, toto působení je známé.

Všechny akutní nemoci, které potřebují Ipecu, většinou začínají nevolností spojenou se zvracením, bolesti nemocní popisují mezi rameny, bolesti se šíří dolů podél páteře. Velmi často schází pocit žízně.

Při zkaženém žaludku s pocitem plnosti jsou bolesti řezavé a přecházejí zprava doleva. Ipeca je spíš pravostranný lék. Většina symptomů je provázena nauzeou a zvracením, bolesti jsou soustředěné kolem žaludku, nauzea a nutkání ke zvracení je nepřetržité.

Tyto symptomy se týkají jak kašle (kašel je suchý, křečovitý, záchvatovitý, provázení dávením), ale také třeba krvácení. Sebemenší krvácení způsobuje nauzeu, mdloby. Při děložním krvácení je krev jasně červená. I malé množství krve způsobuje mdloby. Většinou chybí žízeň.

Pacient, který potřebuje Ipecu je velmi neklidný (lze srovnat s arsenicem), symtomy ipecy mohou připomínat tetanus, a tak je Ipeca i lékem na cerebro-spinální meningitidy se zvracením a nevolností. Pacienti zvrací všechno, i lehké pokrmy nebo vodu. Je lékem na úplavici, pokud budou symptomy souhlasit.

Ipeca je nezastupitelným lékem na kašel i na černý kašel – zde uvidíme všechny symptomy ipecy – dávení, nucení ke zvracení, záchvaty kašle, bez žízně.

Ipeca je také velmi důležitým lékem na krvácení – nejsou to krvácení tepenná, ale děložní krvácení či krvácení ze všech vnitřních orgánů. Děloha krvácí, jasně červená krev, žena má pocity na omdlení, sotva popadá dech, ale krevní ztráta není tak veliká, aby vyvolala takový šok – lékem bude Ipeca, pokud se objeví strach ze smrti budeme uvažovat o Aconitu nebo Arsenicu. Ipeca může být i lékem na silnou menstruaci, často předchází nachlazení či šok. Je užitečná i na ledvinné krvácení, kdy je stav spojen s bolestí v zádech, moč bude krvavá.

Je také důležitým lékem na těhotenské nevolnosti, neustálá nauzea, zvracení. Nevolnost může být po celé těhotenství, často má žena chuť na sladkosti. V případě těhotenských nevolností používám Ipecu velmi často, častěji než Sepii. Účinek je úžasný, ženy zase mají chuť do života, užívají si těhotenství. Ipecacuanha má význam i proto, že někdy nevolnosti mohou být tak intenzivní, že mohou mít za následek potracení.

Nesmíme zapomenout na jeden důležitý symptom, který nám může pomoci při správném určení léku – čistý jazyk. Pokud je Ipeca správným lékem, je tento symptom opravdu zvláštní, při takových problémech s trávením s nevolností, bychom nečekali čistý jazyk – týká se to kašle, nevolnosti, krvácení…..

Mám vždycky radost, když mi volá maminka a chce radu, co podat kašlajícímu dítěti a já chci, aby mi popsala jazyk dítěte: „je docela růžový“, říká. Doporučím jí Ipecu, která rychle zabere, dítě přestane kašlat a všichni máme radost, jak homeopatie funguje…

Bönninghausenovo repertorium – C. M. Boger, M.D.

boeninghausen_velkyDr. Franz von Bönninghausen, se narodil v Holandsku, byl mladším současníkem Hahnemanna a jeho dílo patří k základním pilířům homeopatie, na nichž stavěly další generace. Jeho Repertorium je vůbec prvním tabulkovým seznamem symptomů a léků a jeho údaje jsou samozřejmě zahrnuty i v dnešních syntetických repertoriích. Nicméně v Německu, ve Velké Británii i jinde je mnoho homeopatů, kteří stále pracují (někteří z nich převážně nebo i výhradně) právě s tímto repertoriem. Lze zde připomenout přednášky R. Malcolma, M.D., děkana Faculty of homeopathy, na Letní škole Homeopatické akademie, který se velmi silně přihlásil k tomuto odkazu.

Knihu můžete zakoupit zde

Diskuze k článku (1 komentář)

Marie (22.8.2022 v 19:55)

Prosim o radu.chronicky suchy kasel bez hlenu.koupila jsem ipeca 200,letak v nemcine. Kolikrat a kolik granulek mohu brat.tel.603 428 815.vsude navod na nizssi ch. Budu vecna za konzultaci.marie v.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.