Orgánové léky v homeopatii
Základní kámen pro používání metody orgánových léků v homeopatii položil německý homeopat a lékař Johann Gotfried Rademacher (1772 – 1849), současník Hahnemanna, který rozděloval homeopatické léky na univerzální, tj. celostní, a orgánové. Rademacher doporučoval, aby oslabení orgánu, které nemá původ v celkovém narušení vitality (např. po zranění nebo toxicitě různého původu), bylo léčeno právě lékem orgánovým, ne celostním (Watson 2001).
Předepisování orgánových léků výrazně posunul a hojně v praxi používal James Compton Burnett (1840-1901), anglický homeopat, lékař a vynikající diagnostik. Švýcarský homeopat Antoine Nebel (1870-1954) poprvé zavedl do homeopatické orgánové terapie „drenáž“, která umožňuje detoxifikaci orgánu (Rozencwajg 2010).
Orgánová terapie je i nedílnou součástí protokolů léčby rakoviny indického lékaře a homeopata U. A. Ramakrishnana (2005).
Co ale používání homeopatických orgánových léků znamená prakticky v poradně homeopata?
Použití orgánových léků je jedním z možných nástrojů k překonání překážek na cestě ke zdraví a to zejména v případech, kdy po podání celostního homeopatického léku, který byl klientovi správně vybrán, dojde k výraznému zlepšení na mentální, psychické i fyzické úrovni, ale potíže související s některým z vnitřních orgánů stále přetrvávají a to z důvodu, že daný orgán je oproti zbytku těla výrazně oslaben, poškozen či jinak limitován. Příčiny této situace mohou být různé – od toxického zatížení léky, toxickými látkami, drogami či alkoholem, přes poškození orgánu při závažném fyzickém zranění až po prodělání závažnější akutní nemoci, která zatížila konkrétní orgán. V posledním uvedeném případě se sice zpravidla jedná o příčinu v celkovém narušení vnitřní vitality, ale orgánový lék může být celostnímu léku nápomocný při regeneraci daného orgánu. Vždy je třeba se řídit konkrétní situací konkrétního klienta.
Orgánové léky jsou podávány v nízké potenci opakovaně, aby vyladily energetickou disharmonii daného orgánu. Jedná se o klasické homeopatické léky s afinitou k jednotlivým orgánům či orgánovým soustavám nebo se může jednat o sarkody, léky z tkáně orgánů, žláz či jejich sekretů, vždy s relevancí k danému orgánu či orgánové soustavě (Murphy 2018). Mezi jednotlivými léky, které jsou pro daný orgán indikovány, opět vybírá homeopat individuálně dle konkrétní situace konkrétního klienta. Často se orgánová terapie podává souběžně s konstitučním lékem, aby se dosáhlo co nejlepšího a zároveň nejjemnějšího průběhu léčivého účinku (Jansen 2020). Pro kontrolu správného účinku orgánových léků platí, stejně jako pro všechny homeopatické léky, Heringovy zákony, což znamená, že správný proces léčivého účinku postupuje zevnitř ven a od životně nejdůležitějších orgánů k méně důležitým (Rozencwajg 2010).
Jako příklad následují dva případy z praxe:
Případ 1
Žena, 35 let, má dvě malé děti, od druhého porodu, který byl veden císařským řezem v úplné narkóze, se necítí dobře. Je velmi vyčerpaná, nejvíce ráno, má pocit, že snad ani nevstane. Přestala kvůli tomu v 9. měsíci kojit, ale nezlepšilo se. Někdy je úzkostná. Během posledních dvou měsíců dvakrát cítila intenzivní bodavou bolest na pravé straně břicha, myslí si, že je to od žlučníku a že to „má z nervů“. Cítí hořkou pachuť v ústech, což si myslí, že je od podrážděného žlučníku. Jí hodně sladkého, aby měla vůbec nějakou energii. Trpí nadýmáním. Je často podrážděná a někdy nezvládá řešit ani drobné problémy, což nikdy předtím nezažila.
Konstitučně odpovídá léku Lycopodium clavatum. Doporučeno Lycopodium clavatum 30c 2x týdně + Chelidonium majus 9c 5x týdně. Při kontrole: Cítí se mnohem lépe a je klidnější, má výrazně více energie, má pocit, že když má více energie, zvládá lépe i náročnější situace, není už tak podrážděná. Bolesti v břiše neměla, trávení výrazně lepší.
Případ 2
Žena, 25 let, extrémní únava od té doby, co před rokem prodělala infekční mononukleózu. S velkou námahou zvládne svou práci v kanceláři, poté jde domů odpočívat. Studuje dálkově vysokou školu, ale tu musela kvůli extrémní únavě přerušit. Při mononukleóze přestala brát hormonální antikoncepci, kterou předtím brala cca 5 let. Dříve byla „docela akční“, nyní nesportuje vůbec, ani nemá žádný společenský život. Je z toho nešťastná a ráda by žila „zase normálně“. Objednala si i bylinné doplňky na podporu jater na internetu, ale nemá pocit, že by to nějak pomohlo.
Konstitučně odpovídá léku Carcinosinum. Doporučeno Carcinosinum 30c 2x týdně + Phytolacca decandra 9c 5x týdně. Při první kontrole: energie je lepší, cítí se lépe, i v práci to zvládá lépe, nemusí už denně po práci odpočívat a je schopna i doma něco udělat. Doporučeno: brát Carcinosinum i Phytolacca decandra nadále stejným způsobem. Při druhé kontrole: energie se výrazně zlepšila, má i lepší náladu a věří, že se její život „vrací zase do normálu“. Po návratu z práce domů už neodpočívá, začala doma cvičit posilovací cviky a zvládá chodit i na delší procházky se psem.
Reference:
- Jansen Ton, Fire fighting fire, 3rd edition – reprint, International Academy HDT Antonius Jansen 2020
- Murphy Robin, Case Analysis and Prescribing Techniques, B. Jain Publishers Ltd. 2004
- Ramakrishnan A.U. a Coulterová Catherine R., Homeopatický přístup k léčbě rakoviny, Alternativa 2005
- Rozencwajg Joseph, Organotherapy, Drainage and Detoxification, Emryss 2010
- Watson Ian, Průvodce metodami homeopatické léčby, Alternativa 2001
Doporučená literatura k tématu:
- Chitkara, H.L., Best of Burnett, 11th reprint, B. Jain Publishers Ltd. 2019
- Gray Alastair: Method – The Landscape of Homeopathic Medicine, B.Jain Archibel s.p.r.l. 2011
- Jansen Ton, Human Chemistry, Integrated Therapy – Book 1, Ton Jansen 2021
- Sonnenschmidt Rosina, Organ-Conflict-Cure Series 12 volumes, Narayana Publishers 2009-2020
- Tabrett Dion, Burnett Rediscovered, Narayana Verlag 2017
Lenka Kolaříková BSc (Hons) – Homeopatie, autopatie a Bachova květová terapie www.homeopatickacesta.cz
Napsat komentář