Panická porucha

2.1.2014 | MUDr. Kateřina Veselá | homeopatie@auranet.cz | Případy | 4 komentáře

Nedávno jsem léčila desetiletou dívku s panickou poruchou, která se rozvinula krátce po smrti milovaného pejska. Rodina pochází z Vysočiny, maminka mi volala začátkem prázdnin a objednala se až na srpen. Do té doby jsem po telefonu poradila jako první pomoc Natrum muriaticum 200 CH, ale to příliš nepomohlo, neboť to nebyl dívčin konstituční lék. Z toho plyne význam osobního homeopatického rozhovoru k určení přesného léku. Na dálku jsem se řídila jen příčinou – onemocnění ze ztráty blízké osoby či zvířete, což v homeopatii samozřejmě nestačí.

U dívky se krátce po smrti pejska o Velikonocích objevily strachy a úzkosti, měla pocit, že ji někdo škrtí, bolelo ji srdce a žaludek, měla strach, že umře a obrovský strach o své blízké.

Narodila se jako těžce nedonošená v 27. týdnu těhotenství s porodní váhou 800 gramů, po porodu kolabovala i na dýchacím přístroji, v porodnici strávila tři měsíce. Do devíti měsíců cvičili Vojtovu metodu. Později rychle dohnala vývoj, i když ze začátku měla špatnou svalovou koordinaci, hodně zakopávala a padala. Velmi rychle vyrostla, je vysoká a hubená. Když má hlad, bolí ji srdce. Je velmi zvídavá, akční, ve škole má samé jedničky. Přitom je ale křehká fyzicky i psychicky. Má starší postiženou sestru, chová se k ní mírně a citlivě, až příliš si nechá od ní líbit.

Dívka je velmi citlivá, vše vnímá, pláče v ordinaci při vyšetření, když probíráme její příběh. Odmalička má velké mandle a chrápe, i když byla na odstranění nosních mandlí. V jednom roce prodělala zánět středního ucha. Nebývá často nemocná, při nemocích je schvácená a bledá. Když se víc nají, bolí ji žaludek. Má bradavici na levé ruce. Je silně krátkozraká, oční lékař uvažuje o operaci, kterou rodiče odmítají.

Má ráda špagety, nudle s mákem, palačinky, obecně hlavně sladké všeho druhu, z masa jí jen kuřecí, tučné odmítá, olizuje sůl, miluje zmrzlinu, nejí špenát a houby, celkově je v jídle vybíravá. Pije málo a preferuje studené nápoje. Nepotí se ani při sportu, je spíše zimomřivá, vedro a slunce jí nevadí, bývá jí zima, když jde spát, sprchuje se vlažnou vodou, horkou nesnese, v bazénu však prochládá.

Spí na boku přikrytá, je ranní typ, po spánku nikdy nebyla protivná. Mívá ošklivé sny, dřív potřebovala rituál – pohádku a pomazlit se před spaním. Občas je náměsíčná. Nyní se při usínání objevují panické úzkosti.

Má strach ze tmy, z příšer, z čerta, z bouřky, nemá ráda strašidelné pohádky. Trému překoná. Zvířata miluje.

Povahově je společenská, kamarádská, bezelstná, hodná, ráda každému pomůže. Není zákeřná, nikomu se nevysmívá. V první třídě ji ovládala dominantní spolužačka. Nyní se spoléhá sama na sebe, umí se za sebe postavit, vychází bez problémů se všemi. V menší skupince je vůdčí, ambiciózní, temperamentní, ale zná hranice. Změny prostředí nejsou problém, teď však nechce nikde spát kvůli úzkosti. Na pořádku jí příliš nezáleží, ale dokáže hezky uklidit. Není perfekcionistka. Je velmi mazlivá, zlepšuje se útěchou, často chodí za rodiči do postele. Není úplně typická holčička, má ráda dívčí věci, ale klidně leze v sukni přes plot.

Podala jsem Phosphorus 200 CH.

Kontrola po šesti týdnech: zmizely panické ataky, občas se ještě objeví úzkost a přecitlivělost. Dokázala přespat ve škole na sportovním soustředění. Občas ji svědí kůže na stehnech – starý příznak. Zlepšilo se noční chrápání. Měla rýmu a opary.

Kontrola po čtyřech měsících: prodělala rýmu a suchý kašel. Byla na kontrole na očním, zrak se nezhoršuje. Úzkosti a strachy ještě občas má v mírné podobě, sama říká, že to neřeší. Objektivně je veselá, uvolněná. Bradavice na levé ruce praská, ještě se celá nevyloupla. Ve škole ještě dělá chyby z nepozornosti, ale má samé jedničky. Celkově vidí matka obrovský posun k lepšímu.

Opakovala jsem Phosphorus 200 CH.

Homeopatická materia medica dětských typů

homeopaticka-materia-medica-detskych-typu-velkyMUDr. Kateřina Veselá

Kniha podává obrazy homeopatických léků, doplněné o poznatky autorky z její vlastní bohaté praxe. Obohacuje je zejména o zvláštnosti dětského věku v jednotlivých vývojových obdobích. U každého léku je nejprve popsán obecný obraz homeopatického typu, a pak následují příběhy vyléčených dětských i dospělých pacientů. Kniha je určena zejména pro odbornou, ale i pro informovanou širší veřejnost.

Knihu můžete zakoupit zde

Diskuze k článku (4 komentáře)

Mária (29.3.2021 v 22:56)

Dobrý deň
Potrebovala by som poradiť Trpím panickou a úzkostnou poruchou Už niekoľko týždňou sa mi to ˇí v hlave Tu úzkosť mám už 10 rokov Na chvílu sa to skludni potom opat začne Teraz sa ma to drži už od októbra minulého roku Dr mi dala AD ktoré mi vôbec , alebo len velmi málo zaberajú Strašne sa mi točí v hlave Keď si zoberiem xanax je to ok Nemozem takto žiť Potrebujem pomocť s homeopatikami Ďakujem pekne za radu

Zvraty (19.8.2020 v 14:05)

Silné a déle trvající emoční poruchy vyžadují vždy náízor vzdělaného homeopata, a to na základě podrobného rozhovoru. Homeopata najdete tady: https://www.homeopatie.cz/seznam-homeopatu/. Musí jít vždy o individuální celostní předepsání některého z mnoha desítek možných léků. Nicméně je také možné vyzkoušet symptomatický přístup, který sice není spolehlivý a nemůže trvale problém odstranit, ale může při troše štěstí přinést dočasnou úlevu. Třeba Aconitum C 15. jč

Zavraty (10.8.2020 v 20:59)

Dobrý deň
Potrebovala by som poradiť Aké homeopat si mám kupiť na panicku poruchu Niekolko rokov som brala AD ale tiez uz asi 3 roky neberiem žiadne Pri tych mohich atakoch sa mi velmi toči v hlave Nechcem chodiť do spoločnosti , nechcem aby niekto chodil ku mne Ak aj pojdem niekde hladam moznosť ak by mi prišlo zle či mozem vyjsť von
Pri silnych atakoch beriem xanax 0.25 mg
S vďakou .. Uz nechcem brat AD radsej homepatiu

Prs (21.7.2020 v 21:09)

Dobry den tohle se stalo me v Prosinci mi zajel kamion psa Bojím u jsem na dne můžete mi poradit vse zle psychika ataka strach z cestování uz nemuzu dekuji kamil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *