Proč by měli všichni diabetici vědět o kurkumě?

10.5.2018 | Sayer Ji | autori@homeopatie.cz | Životní styl

Autorem citovaného článku je Sayer Ji, zakladatel GreenMedinfo, s redakcí na Floridě.

Mnoho diabetiků zná přínos nízko glykemické stravy a pravidelného pohybu, ale proč zatím neslyšeli o kurkumě, jedné z nejrozsáhleji zkoumaných rostlin s anti diabetickým účinkem?

Nedávný přehled vědeckých prací vydaný v International Journal of Endocrinology and Metabolism nazvaný Anti hyperglykemický účinek kurkumy a její hlavní složky kurkuminu a jejich schopnost zvýšení vnímavosti vůči inzulínu” podává slibný nový důkaz podporující názor, že pradávné Indické koření kurkuma by mohlo být alternativou, doplňkem klasických léků při léčbě a pravděpodobně i prevenci diabetu typu 2, jenž se stal jednou z nejrozšířenějších diagnóz na světě.

Studie uvádí přehled výzkumů publikovaných v letech 1998 až 2013, ze kterých vyplývá, že aktivní polyfenol v kurkumě zvaný kurkumin může účinně působit proti diabetu typu 2 a dokáže zmírnit charakteristické patofyziologické znaky nemoci jako je zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykemie) a rezistence vůči inzulinu.

Devatenáct zmíněných studií bylo provedeno na buňkách (in vitro) a na zvířatech (in vivo) a všechny prokazovaly příznivé účinky. Pět studií čerpá z klinického ověření účinků kurkumy a kurkuminu na lidech, z nichž tři byly provedeny u lidí s diabetem nebo prediabetem.

Souhrnná zpráva o výzkumech na zvířatech i buňkách došla k překvapivému závěru, že by kurkumin dokázal zlepšit diabetes typu 2 pomocí 10 různých mechanizmů, jako je:

 • snížení produkce glukózy v játrech
 • snížení produkce glykogenu v játrech
 • stimulaci zvýšeného vstřebávání glukózy (zvýšením projevů genů GLUT4, GLUT2 a GLUT3)
 • zvýšením aktivity enzymu AMP kináze
 • podpora reakční aktivity PPAR γ ligandu
 • potlačení zánětlivých stavů způsobených hyperglykémií.
 • stimulace produkce inzulinu ze slinivky
 • zlepšení funkce buněk slinivky
 • zvýšená fosforylace AKT
 • zvýšený insulinový receptor β a snížení rezistence vůči insulinu

Klinická studie provedená na lidech s diabetem a prediabetem odhalila, že kurkumin měl následující pozitivní účinky:

 • snižování glukózy
 • zlepšená funkce beta buněk
 • zlepšená oxidace a využití mastných kyselin

Zejména jedna z těchto studií stojí za povšimnutí, protože odhalila, že kurkumový extrakt byl vysoce účinný v prevenci vzniku cukrovky u prediabetických subjektů. Studie uveřejněná v roce 2012 v časopise Americké Diabetické Asociace, Diabetes Care, s názvem Kurkuminový extrakt pro prevenci diabetu typu 2 zjistila, že užívání šesti kapslí s obsahem 250 mg kurkuminu denně po dobu 9 měsíců bylo 100% účinné proti vzniku diabetu typu 2 u prediabetiků, konkrétně: “U 16.4% subjektů ve skupině s placebem byl diagnostikován T2DM, zatímco v druhé skupině nebyl diagnostikován ani jeden.”

Rozvoj diabetu je samozřejmě poháněn modelem stravování, který není v souladu s dosavadní evolucí, tj. “západní” strava je smrtonosným přenašečem nemoci, jenž nemá nic společného s tradičním stravováním lidí tak, jak probíhalo po tisíce let a na kterém je stále závislé jejich zdraví. Kurkuma by se proto, i když je skvělou alternativou alopatických léků na diabetes, neměla považovat za “přírodní léčbu”, jedná se spíše o paliativní protiváhu biologicky nevhodné stravy. Kurkuma musí být součástí širšího celostního plánu zahrnujícího celkovou stravu, pohyb, vystavení toxickým látkám a psychosomatické a emocionální faktory, které podmiňují celkové zdraví člověka a významně přispívají k většině nemocí.

Více informací o terapeutickém významu kurkumy/ kurkuminu při diabetu a provedených studiích lze získat v článcích greenmedinfo.com (pouze v angličtině, stejně jako vědecké studie v odkazech, pozn. čes. redakce).

“© [17.4. 2018] GreenMedInfo LLC. Tento materiál je sdílen se souhlasem GreenMedInfo LLC. http://www.greenmedinfo.com/greenmed/newsletter.”

Disclaimer: This article is not intended to provide medical advice, diagnosis or treatment. Views expressed here do not necessarily reflect those of GreenMedInfo or its staff.

Tento článek není určen k tomu, aby poskytoval lékařskou radu, diagnosu nebo léčbu. Názory zde vyjádřené nemusí být nutně shodné s těmi, které sdílí GreenMedinfo (též Homeopatie.cz) nebo jeho zaměstnanci.

Zdroj

 

 

Homeopatická poradna

Zaměření na chronické opakující se potíže. Komplexní poradenství. Homeopatie, autopatie, doplňkové metody, zdravý životní styl.

poradci1

Informace a objednání na konzultaci zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *