Proving homeopatického léku Chocolate (Choc.) – Čokoláda

1.3.2015 | PhDr. Kateřina Komorádová | katka82@email.cz | Homeopatika

Úvodní slovo překladatelky:

K vyhledání informací o léku Chocolate (Choc.) a následnému překladu několika textů o něm mě dovedly mé dva sny, ve kterých se téma čokolády projevilo tak výrazně, že tuto zprávu mého podvědomí zkrátka nešlo minout. Během překladu jsem dostala významné odpovědi na své otázky. Toto zmiňuji jenom pro připomenutí, jak nápomocná a důležitá (nejen pro homeopata, ale obzvlášť pro něj) může být vědomá práce se sny (svých klientů).

Čokoláda

Původem je čokoláda z Mexika, odkud také pochází kakaovníky, z jejichž bobů se čokoláda později vyráběla. Dnes se jejich pěstování rozšířilo na tropické oblasti Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Homeopatický lék Čokoláda (Choc.) je vyrobený triturací (rozdrcením pevné látky na prášek a třením s laktózovým cukrem, pozn. redakce) belgické hořké čokolády nejvyšší kvality na potenci 3C a následně metodou třesení „ředěn“ na vyšší potence.

říše: rostliny
kmen: krytosemenné (Magnoliophyta)
třída: dvouděložné (Magnoliopsida)
podtřída: dileniokvěté (Dilleniidae)
řád: slézotvaré (Malvales)
čeleď: slézovité, někde uváděné jako lejnicovité (Sterculiaceae)

Čokoláda se vyrábí ze semen kakaovníku pravého (Theobroma cacao). Theobroma v překladu znamená „pokrm bohů“ a podle mexických legend věnovali bohové tento pokrm lidstvu jako dar, aby mu poskytnul výživu, uklidnění a potěšení. Španělský kolonizátor Hernando Cortéz přivezl kakaové boby do Evropy počátkem 16. století, když se vracel ze své expedice do Mexika. Od té doby se kakao velmi rychle rozšířilo na celém evropském kontinentu. Drtilo se na prášek a pilo jako nápoj, podobně jako čaj nebo káva. Počátkem 19. století se začalo vyrábět kakaové máslo (lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů, pozn. redakce) a jeho smícháním s cukrem a kakaovým práškem vzniká čokoláda. Kakaové boby se v současné době pěstují na plantážích na západě tropické Afriky a Jižní Ameriky.

Strom má jednoduchý kmen zakončený diagonálně uspořádanými větvemi do tvaru vějíře. Výhonky rostou vertikálně zpod vějíře a jsou zakončeny korunou složenou z pěti větví. Květy a lusky se semeny nerostou na větvích, ale netradičně přímo na kmeni stromu. Semena je zapotřebí udržovat v teple, aby se v nich vygenerovaly enzymy, které způsobují charakteristickou vůni čokolády při pražení semen.

Bod tání kakaového másla je těsně pod tělesnou teplotou člověka, což je také jedním z důvodů, proč se kakaové máslo tak často používá v kosmetice nebo při výrobě léčivých preparátů.

Konzumace čokolády má pro lidské tělo celou řadu nejrůznějších účinků; nejenom že skvěle působí na naše chuťové a čichové receptory, ale také na dotekové v ústech: proces rozpouštění se a „sycení“ ve stejném okamžiku nám přináší velmi povznášející prožitky. Na jedné straně patří čokoláda mezi stimulanty, podobně jako čaj a káva, na straně druhé svými symptomy „létání“ a „vznášení se“ přináší také narkotický (uspávající) efekt. Téměř od pradávna se čokoláda spojuje s láskou a romantikou; možná proto, že obsahuje látky, které se podobají chemickým látkám v našem mozku, jejichž produkce rapidně stoupá v okamžiku, kdy jsme zamilovaní.

Živočichové, kteří konzumovali nebo byli krmeni čokoládou, vykazovali zvýšené vzrušení a hyperaktivitu, někdy dokonce křeče. Přílišná konzumace, řekněme, až otrava touto potravinou většinou vedla k selhání srdce. Symptomy, které vykazoval skot otrávený nevyužitou čokoládou, určitým způsobem odpovídaly symptomům nemoci BSE, a tak by homeopatický lék z čokolády mohl být lékem na tuto nemoc jak u skotu, tak u lidí.

Klinický obraz léku

  • Poruchy chuti k jídlu (chybí nebo je naopak zvýšená, KK)
  • Symptomy hrudníku
  • Bzučení v uších
  • Klimakterické potíže
  • Lupy
  • Dysmenorrhoea (bolestivá menstruace)
  • Pálení žáhy, nevolnosti
  • Nepravidelná menstruace
  • Migrény
  • Cysty na vaječnících
  • Zbystřené smysly

Charakteristika léku

Proving léku provedl Jeremy Sherr ve Škole pro pokročilá studia homeopatie Dynamis v roce 1989. Inspirovalo ho k tomu obrovské množství pacientů, kteří byli na čokoládě skutečně vážně závislí, a to jak po emoční, tak i psychické stránce. Motivovala ho také existující spojitost s endokrinním systémem. Proving léku provedl s konečným produktem, nikoliv samotnými kakaovými boby; byla to totiž čokoláda, nikoliv boby, po čem pacienti tak toužili. Proving byl prováděn souběžně s provingem léku Hydrogen.

Provingu se zúčastnilo 12 proverů, 8 žen a 4 muži, kterým byl náhodně podán lék s různými potencemi ve výši 6C, 12C, 30C, 100C a 200C. Proverka číslo 1 zaznamenala výjimečně dramatické zkušenosti s mnoha detaily – zkušenosti této ženy byly oznámeny odděleně od ostatních. A ačkoliv zkušenosti této proverky nabídly obrovský vhled do léku, čas ukázal, že ve skutečnosti jsou použitelné pouze v kontextu celého provingu.

Ze všech potravin, které u pacientů budí chuť a touhu mít „ještě“, která se často popisuje dokonce jako závislost, to je právě čokoláda, která je mezi těmito potravinami nejrozšířenější. Zvlášť mezi pacientkami-ženami. Tato touha je často spojená s menstruačním cyklem a tématy výživy a mateřství. Proto nás ani tolik nepřekvapí, že tento lék od okamžiku, kdy Jeremy Sherr provedl jeho proving, rozšířil řadu důležitých léků majících v obraze výraznou nerovnováhou pohlavních hormonů, jako je Sepie nebo Lachesis.

Čokoláda versus Sepia

Lék, kterému se Čokoláda (Choc.) podobá nejvíce, je lék Sepia (Sep.), od kterého se také na Choc. často usuzuje: podobně jako Sep. je zde velká podrážděnost a averze k milovanému člověku, obzvlášť manžel nebo děti, a touha od nich uprchnout a opustit je. Současně je zde také přítomný velký, až přehnaný ochranitelský pud, potřeba mít je neustále na očích, stále se o ně starat a zkoušet kontrolovat jejich život doprovázený neschopností dát jim jejich svobodu, která jim náleží. Všechny tyto tendence se mohou projevovat jako neustálý „tok“ – nebo naopak jako náhlé proměny mezi dvěma extrémy přílišné péče o druhé a absolutního nezájmu o ně. Jeden pacient toto popisoval jako obrovský zájem o své děti v tuto chvíli, ale také v jejich „přípravě“ (doslova „tréninku“) stát se naprosto nezávislými, jakmile dosáhnou věku 16 let. U léku Choc. se může vyskytovat naprostá apatie vůči vlastním dětem, ačkoli některé pocity, které se u tohoto léku vztahují k dětem, mohou pacienti cítit také vůči svým partnerům nebo ve své práci: „Absolutně nemám čas, moje projekty naprosto okupují všechen můj volný čas. Jsou jako děti!“

Velká podrážděnost a hněv na manžela, děti, přátele a na celý svět tvoří základ psychologického obrazu tohoto léku. Tato averze se může dokonce přehoupnout až do násilí s touhou uhodit: „Vztek na manžela s chutí mrsknout po něm nějakou urážku, aniž by ho chtěla doopravdy zabít“. Vyskytuje se zde také tendence ke krutosti, sarkasmu nebo uštěpačnosti doprovázené nadávkami a klením.

Zatímco základní stav léku Sepia je vyčerpanost a stagnace (psorické miasma), hlubší odkrytí léku Čokoláda, který se na povrchu Sepii velmi podobá, ukáže naprosto odlišnou charakteristiku. Základní dynamika tohoto léku totiž pochází z obtížnosti spojit se s druhými lidmi a se světem a z toho vyplývajícího pocitu izolovanosti a zranitelnosti (AIDS miasma a tzv. „drogové“ léky – léky vyrobené z drog, jako je LSD nebo konopí, KK) Je zde přítomná silná touha být sám a skrýt se před okolním světem. Tato touha vychází z pocitu, že „nepatří mezi ostatní ani do společnosti“. Tento lék vykazuje mnoho strachů a úzkostí: být viděn nebo pozorován; úzkost o zdraví, o příslušnost k náboženské skupině, strach z toho být napaden nebo zraněn okolím. Jak už bylo řečeno, je zde pocit zranitelnosti a velká přecitlivělost na kritiku a odmítnutí a z toho vyplývající tendence skrýt se v případě, že se nedaří nebo se něco nepodařilo. Toto je také vyjádřeno v touze přivinout se nebo dokonce takříkajíc zazimovat, schovat se pod peřinu – tam je teplo a bezpečí.

Na druhou stranu tento lék touží být venku, ačkoliv důvod k tomu je spíše spojen s pocitem být omezován, než že by to byla pouze touha být na čerstvém vzduchu. Rozhodně u tohoto léku najdeme témata svobody a omezení: proveři toužili po životě na venkově, protože život ve městě jim přišel omezující. Chtěli mít výhled a vidět daleký horizont. V této touze po svobodě vidíme podobnost léku Choc. s ptačími léky. „Když vidím ptáka zavřeného v kleci, mám pocit, že by měl být venku, na svobodě.“ I zde, podobně jako u ptačích léků nebo léků vyrobených z drog, najdeme sny o létání a vznášení včetně touhy létat.

Téma výživy

Lék Chocolate je často uváděn ve spojitosti s tématem výživy nebo jejím nedostatkem, obzvlášť v dětství. Také proto jsou prsa a hrudník jedním z míst, kde najdeme významné symptomy tohoto léku: Proveři hlásili citlivá bolestivá prsa s pocitem jejich plnosti (některé proverky dokonce mluvily o pocitu, že mají ňadra naplněná mlékem, některé přímo mluvily o tématu dětí). Přítomná byla také touha si prsa poškrábat či si je masírovat. Je to také samotné téma kojení, jeho nedostatku v dětství nebo potíže s kojením a nedostatek výživy v dětství obecně, které může být pro pacienty důležité – podobně jako téma týkající jídla obecně, touhy po jídle a téma tělesné váhy.

Co se týká chuti, nejvíc proveři toužili po čokoládě; někteří z nich také konzumovali její nejrůznější náhražky. Na druhou stranu mohou čokoládu silně odmítat nebo se po ní dokonce zhoršovat. Téma jídla a stravování se nemusí týkat pouze čokolády, ale jídla obecně.

Pravda, pravdomluvnost

Někteří proveři vykazovali důvěru v sebe sama se sklony jasně vyjádřit své názory a domněnky, ať to mělo jakékoliv důsledky. U tohoto léku je přítomná touha mluvit pravdu a s tím související touha, aby byli pravdiví i druzí. V několika případech proveři tohoto léku potvrdili, že je pro ně pravda velmi důležitá, často proto, že ze své historie vykazují situace, kdy jim ostatní lhali nebo je podváděli. Je to právě šok, který následoval po odhalení skutečnosti, a rozpoznání, že byli podvedeni, co stálo za touto silnou touhou po pravdě – nebo po potřebě být co nejvíce přesný a pravdomluvný. Tento lék pomohl vyléčit hormonální potíže herečce, pro kterou byly pravdivost a pravdomluvnost postav, které hrála, obrovským tématem.

Neklid a aktivita versus tupost

Podobně jako homeopatické léky vyrobené z drog, i lék čokoláda vykazuje oba extrémní póly týkající se neklidu a citlivosti na stimulanty na jedné straně – a pocit izolace, vznášení a jakési tuposti na straně druhé, které najdeme také u chemicky vyrobených narkotik. Všechny tyto pocity jsou extrémně silné, barvy daleko výraznější, zvuky ostřejší a citlivost na zápach výrazně zvýšená. Zmíněný neklid a nesoustředěnost doprovází touha vykonávat nějakou aktivitu a neschopnost zůstat v klidu. Tento neklid může být fyzický v podobě záškubů nebo neustálého pohybu a podobně u léku Sepia, i zde vidíme zlepšení aktivitou a tancem. Ale zatímco u Sepie toto zlepšení nastává proto, že pomáhá proti její apatii a strnulosti, u Čokolády se naopak setkává (interferuje) s neklidem a stimulovaným stavem, ve kterém už lék je.

Na mentální úrovni se tento neklid projevuje snadným rozptýlením pozornosti a roztěkaností, stavem nabuzení a vysoké citlivosti, které zcela bez pochyb jenom přispívají k podrážděnosti a popudlivosti. Na druhé straně zde může být přítomná naopak jistá tupost a stav nečinnosti s touhou sedět a jenom upřeně zírat doprovázený značným zmatením mysli a neschopností se soustředit. Myšlení může být pomalé a pomatené plné zapomínání a chyb, zvlášť v psaném projevu.

Vlasy

Jedna z výrazných charakteristik tohoto léku se pojí s vlasy: Proving ukázal silnou touhu mít krátké vlasy takříkajíc „na ježka“. Tato tendence se projevila v podobě touhy nechat si ostříhat dlouhé vlasy a/nebo se alespoň takto krátkých vlasů – či vousů – dotýkat u druhých. Afinita k „ježkovi“ se dokonce u některých proverů přenesla na okolní věci, jako je například koberec. Metaforické označení tohoto krátkého sestřihu není náhodné a asociace s tímto malým bodlinatým savcem byla součástí provingu léku. I když není samozřejmě pravda, že všichni pacienti v obrazu léku Čokoláda nosí vlasy „na ježka“ nebo že by všichni lidé s tímto sestřihem potřebovali právě tento lék, přesto jednoznačně patří do skupiny léků, o kterých uvažuji, jestliže klient vyjadřuje neobvyklé spříznění s tímto velmi krátkým, až štětinatým sestřihem.

Vnitřní systémy

Jak už bylo krátce zmíněno, lék Čokoláda má výraznou afinitu k oběhovému a endokrinnímu systému, zvlášť k pohlavním hormonům. U žen často vidíme symptomy týkající se menstruačního cyklu – krvácení je silnější a delší a během menstruace také často dochází ke zhoršení. Zvýraznění či dokonce zhoršení symptomů také vidíme ve spojitosti se sexem: buď je zde přítomná zvýšená touha po sexu, nebo naopak – méně často – averze k sexu či dokonce  naprostá netečnost vůči jakékoliv sexuální aktivitě.

Vliv tohoto léku vidíme na smyslové orgány: smysly (zrak, sluch a čich) mohou být buď velmi citlivé a zostřené, nebo naopak zablokovanéucpané. Pocity ucpání a městnání platí obecně; také hlavu proveři pociťují jako plnou, tupou, těžkou až zacpanou. Bolesti hlavy jsou svíravé a stahující, migrény jsou doprovázeny nauseou (nevolnost od žaludku), zvracením a symptomy zažívacího ústrojí. Tyto se často pojí s menstruačním cyklem.

Tento lék ovlivňuje zažívací systém jako celek: Vyskytuje se zde již zmíněná nausea, pálení žáhy a říhání, nadýmání a rozšíření břicha a stahující bolesti během menstruace. Objevit se může jak zácpa, tak průjem – proveři vykazovali obtíže s vyloučením dokonce i měkké stolice. Ta je sama o sobě celkem silná s nakyslým zápachem, odírající pokožku kolem řitního otvoru.

Součástí obrazu Čokolády je také obecný pocit tíhy a těžkosti. Tu může klient pociťovat v hlavě, na zádech, v končetinách a na hrudníku. Kašel, který se také může objevit, je bolestivý a spastický, bolesti v hrudníku jsou spojeny s dýcháním.

Dalším orgánem, který tento lék ovlivňuje, je srdce: proveři si ho byli daleko víc vědomi, ať už proto, že jim tlouklo příliš rychle, nebo naopak pomalu nebo nepravidelně.

Čokoláda rozhodně patří mezi tzv. studené léky. Zhoršuje se chladem a má potíže, aby se zahřála. I přes to se ale často zlepšuje venku a cvičením a naopak horko ji zhoršuje – i když současně ji může teplo zlepšit. Může mít návaly horka, čímž se stává očividným lékem na potíže během menopauzy.

Obecně je to spíše „suchý“ lék s žízní na tekutiny podávané v malých dávkách. Touží po teplých nápojích, ale podobně jako teplo obecně, i tyto teplé nápoje ji mohou zhoršit. Suchost tohoto léku se odráží také na vnějších znacích, a tak u klientů pozorujeme suchou kůži v obličeji a suché rty. Suchost pokožky na celém těle je pociťována jako jistá „kožovitost“, zatímco vlasy vypadají nezdravě a jsou křehké, lámavé.

Bolesti obecně prožívá jako ostré a pocit „napnuté struny“ najdeme na mnoha různých částech těla.

Silně se zhoršuje večer a současně můžeme říct, že symptomy obecně se různě proměňují: Najdeme zde periodicitu symptomů v průběhu dne a také periodicitu proměňujícího se stavu energie – lék má buď málo energie, nebo hodně.

Bolesti a symptomy přicházejí a odcházejí, podobně jako spánek: I když je pacient hodně unavený, zároveň je zde přítomný velký neklid, který mu zabraňuje snadno usnout. Proto usíná s potížemi.

Zvláštní pocity, vjemy

  • Bzučení v celé hlavě; jako by se díval skrz mrak či mlhu.
  • Hlavu cítí ostře.
  • Pocit, jako by zadní část hlavy byla prodloužena.
  • Pocit, jako by čelo trčelo dopředu jako „římsa“.
  • Pravou stranu hlavy cítí jako prodlouženou.
  • Hlava jako by se vznášela.
  • Pocit, jako by se v hlavě něco uvolnilo, pustilo.
  • Pocit, jako by byl čípek v krku spojen provazem či strunou s dutinami.
  • Pocit sevření kolem hlavy, jako by na ní měl misku na pudink.
  • Bolest, jako by měl kolem hlavy obruč.
  • Pocit, jako by měl v hlavě pevně ohraničená místa chladu.
  • Pocit, jako by měl v hlavě vítr a proud vzduchu.
  • Pocit, jako by měl doširoka otevřené oči a víčka mu někdo tahal nahoru.
  • Pocit, jako by měl vzadu v nose zastrčené stéblo slámy.
  • Pálivý, peprný pocit v nose nebo v hrdle.
  • Svůj nos vnímá menší nebo naopak delší, než ve skutečnosti je.
  • Pocit vydutých míst v ústech.
  • Touha jíst šváby, slimáky a luční kobylky.
  • Pocit chladu a vlhkosti v plicích.
  • Pulzující pocity v hrudníku, jako by se mu tudy táhla jemná vlákna.
  • Pocit, jako by mu srdce tlačilo do zad.
  • Pocit, jako by srdce výrazně silněji tlouklo směrem do zad a do stran, jako by se rozšiřovalo směrem do zad.
  • Pocit, jako by se srdce vydouvalo skrz žebra, když leží na levé straně.
  • Pocit mohutné exploze v hrudníku, který mu bere dech; pocit, jako by bránici zachvátila křeč.
  • Píchavé pocity v zadní části krku (nikoliv v hrdle, ale vně).
  • Brnění, chvění podél páteře.
  • Svaly kolem krčních obratlů cítí, jako by byly pevně sešněrovány pocitem, že zadní část hlavy je děsivě prodloužena.
  • Pocit, že záda jsou daleko širší, než „jaké vím, že mají ve skutečnosti být.“
  • Třes a chvění, jako by se všechny buňky těla někam posunovaly.

Modality

  • Zhoršení na levé straně.
  • Zhoršení chladným větrem, současně touží po čerstvém vzduchu.
  • Zhoršení chladem, zlepšení teplem.
  • Zhoršení pohybem (při bolestech hlavy).
  • Zlepšení jídlem (při pocitech tíhy v hlavě a pálení žáhy).
  • Zhoršení v noci, zlepšení ve dne.
  • Zhoršení odpoledne a večer (žízeň, pálení žáhy, nausea, nadýmání).
  • Sexuální touha zvýšená večer.
  • Zlepšení během novoluní.
  • Zhoršení vleže (kašel).

Vztahy s ostatními léky

Lék srovnáván s:

  • drogovými léky
  • opiáty (pocity vznášení, závislosti)
  • léky Thea, Coffea (neklid, hyperaktivita, amfetamin, stimulanty)
  • Sepie (podrážděnost, averze k manželovi a dětem touha po fyzické aktivitě, hormonální problémy)
  • Lycopodium
  • Lachesis (hormonální problémy)
  • Pulsatilla (strachy a úzkosti)
  • Calcarea (strach, že bude pozorována)
  • Bovista (touha říkat pravdu, nic než pravdu)

Dobře následuje a působí na:

potíže v menopauze, interrupci, po zklamání

Charakteristika léku podle jednotlivých symptomů:

Mysl

Podrážděná, chce být sama. Touha po samotě. Pocit, že je odmítnuta. Přecitlivělost, skrývá se před okolním světem. Averze ke společnosti. Odcizení od vlastní rodiny a přátel, ukončuje komunikaci s nimi. Asociální. Pocit, že nikam nepatří, neschopnost a averze zařadit se do jakékoliv skupiny. Touha žít sama a velká schopnost tohoto života o samotě.

Proměnlivé nálady. Čilý pohyb mezi emočními vrcholy a propady. Extrémní emoce.

Současně se ve společnosti druhých cítí lépe a pohodlně. Velká schopnost komunikovat, také na hlubší úrovni. Nezdolná touha svinout se do klubíčka pod pokrývku a zůstat v teple. Touha po hibernaci. Současně také chybí potřeba být zakrytá. Touha jen tak sedět a civět do zdi před sebou. Touha sedět a zírat do ohně, neschopnost sebrat se a jakkoliv se pohnout. Pocit únavy a jisté neohrabanosti. Klidná a uvolněná, zrelaxovaná. Zklidnění a ztišení večer.

Touha být venku. Cítí se omezovaná, chce se volně a svobodně potulovat, aniž by si kdokoliv na nic činil nárok. Při pohledu na ptáčka v kleci cítí, že správně by měl být venku. Při rozhovoru o létání by se ráda takovým opeřencem stala nebo netopýrem – nebo by alespoň chtěla být v letadle. Vzteklá ze života ve městě, chce vidět do dálky a širé nebe, nechce vidět domy. Touha vidět daleko do vzdáleného horizontu.

Spokojenější, když ustoupí druhému nebo naopak když je jím manipulována. Spokojenější, když má na výběr více směrů. Méně plachá, nesmělá. Vyjadřuje sama sebe mnohem jasněji a přímočaře. Touha mluvit. Touha říkat lidem, co si o nich skutečně myslí. Pohotově říká, co si myslí, aniž by se starala o to, jestli si tím druhé neznepřátelí.

Úzkost současně s touhou skrýt se v okamžiku, když věci nejsou tak, jak by měly. Úzkost při probuzení. Příliš mnoho věcí, které je potřeba udělat. Při chůzi si uvědomuje sebe sama, zároveň má strach, že je pozorována. Příliš úzkostná jít ven, že bude sledována a odvlečena do výchovného zařízení. Neklid ze svých symptomů. Úzkost, čeho se má účastnit. Náboženské pocity. Neklid při chůzi, jako by se na ni měly ve větru zřítit okolní budovy (srov. Arg.-Nit, Sabad.) Strach ze psů.

Sobecká, netrpělivá, netolerantní. Neklidná, nevrlá, popudlivá. Rozčílená, snadno se „nastartuje“. Rozmrzelá a výbušná, sarkastická a uštěpačná. Bez humoru, netolerantní, téměř až krutá. Naštvaná na život. Podrážděná před menstruací. Neklidná v posteli, má potíže se spánkem. Chce hýbat nohama. Hudba jí připadá příliš pomalá. Má ráda tanec. Potíže s koncentrací, velmi snadno ztratí pozornost a je roztěkaná.

Pomalé zmatené a neurčité myšlení. Snadno zapomíná, dělá hloupé chyby, chyby v psaní. Je nervózní, koktá. Celkově pocit, že je „myslí nepřítomná“.

Emočně otupělá a oddělená od věcí. Vnější dojmy ji málo zajímají. Ztráta zájmu o manžela, naprostá lhostejnost. Cítí málo zájmu o děti. Vztek na manžela, chce po něm „mrsknout“ nějakou urážku, aniž by ho chtěla doopravdy zabít. Touha zasáhnout ho (metaforicky) nějakým hravým způsobem, „zakousnout se“ do něj.

Podrážděná s dětmi, nesympatizuje s nimi. Chce od nich odejít. Nemůže se s nimi mazlit. Necítí se pohodlně, když má dceru ve své blízkosti. Poprvé nechá děti samy doma, překvapivě snadno. Pocit, že její starší děti jsou připraveny odejít z domova, zatímco o to nejmladší se stále ještě musí starat (nakrmit je). Když slyší, že někdo mluví o dětech, začne ji píchat v prsou, jakoby je měla plná mléka.

Pláč před menstruací.

Všechny smysly jsou zostřené. Pocit, že čich, hmat a zrak jsou velmi zostřené a dominantnější než zbývající smysly. Barvy jsou jasnější, zvuky ostřejší. Citlivá na hudbu, zvlášť na veselé a radostné písně. Zvídavost. Mentální jasnost, bystrost.

Sčesává si vlasy z čela dozadu, touží po velmi krátkém, až „štětinovitém“ sestřihu. Touží se dotýkat vlasů a vousů druhých lidí, zvlášť pokud jsou velmi krátké a v sestřihu na ježka.

Touha nosit oblečení hnědé a žluté barvy, modrá barva ji také přitahuje.

Hlava

Motání hlavy při pohybu vzhůru. Bzučení v celé hlavě. Pocit, jako by byla hlava zdeformovaná nebo prodloužená. Pocit, že vzadu na hlavě je něco uvolněného. Zastřený, tupý pocit v hlavě, jako by byla svěšená dolů nebo se dívala skrze mrak či mlhu. Sevření kolem hlavy, jako by na ní měla misku na pudink. Svíravé bolesti hlavy, jako by ji měla sevřenou obručí. Vlasy jsou suché a mdlé, bez života. Dlouhé, šupinkovaté lupy. Touha ostříhat si vlasy na velmi krátko – „na ježka“. Chlad v hlavě v lokalizovaných místech, která jako by procházela skrze hlavu. Horkost hlavy a čela. Těžká hlava neustále padající dozadu na polštář. Pulzující bolest a tíha vzadu na hlavě. Pocit tíhy v hlavě a nad očima. Migrenózní bolesti hlavy se zvracením. Plnost uvnitř hlavy. Bolest ve frontální oblasti hlavy po probuzení, zlepšené jídlem. Bolesti hlavy uvnitř čela a ve spáncích. Bolesti hlavy nad očima a uvnitř očí. Stlačující bolesti za očima. Mnoho svíravých bolestí způsobujících nevolnosti. Ostré vystřelující bolesti. Pulzující bolesti zhoršené námahou. Pocit, jako by v hlavě vál vítr a jako by měly brzy přijít bolesti hlavy. Hlavu cítí plnou vzduchu. Bolesti hlavy, jako by na ni zevnitř směrem ven tlačil kus drátu. Při konzumaci sladkostí a cukru pocit tepla a zmatenosti uvnitř hlavy.

Oči, zrak

Pocit tíhy a suchosti v očích. Oči jsou těžké, chtějí se zavřít. Klížení očí při probouzení. Pocit jasu za očima. Oči doširoka otevřené, pocit, že má oči daleko větší a doširoka otevřené, než ve skutečnosti jsou. Pocit tažení očních víček směrem nahoru. Unavené oči zhoršené umělým osvětlením. Fotofobie, zvláště s nesnášenlivostí umělého světla. Bodavé bolesti. Píchání na okraji dolního víčka s touhou sevřít obě víčka k sobě. Horkost uvnitř pravého oka. Oči bolestivé a oteklé, citlivé na tlak. Rozšířené zorničky během bolestí hlavy. Zostřený zrak, i malé detaily se zdají být ostřejší. Jasnější pohled, zlepšené periferní vidění. Zrak je k večeru zakalený a otupělý, ale během dne velmi jasný. Vidí míhající se tmavé body (flíčky) nebo drobné tmavé nitky před očima. Během bolestí hlavy neschopnost zaostřit na krátké vzdálenosti, dívá se příliš daleko.

Uši, sluch

Bzučení a praskání v uších s pocitem plných uší. Pocit „zalehnutých“ uší, zvuky jsou vnímány jako tupé, zlepšení poté, co klient vyrovnal tlak v hlavě tzv. prodýchnutím (uvolnění hrdla a ušního kanálu, jako když chceme zívnout, pozn. KK) Červené uši, pocit horkosti až jejich pálení. Svědění v uších, zhoršené hlasitou hudbou. Pulzace v uších před usnutím. Zostřený sluch, zvuky jsou ostřejší, zvlášť hluboké tóny.

Nos, čich

Na dotek je nos chladný, uvnitř vlhký. Ucpaný nos. Ucpaný nos s tekoucí rýmou. Žlutý nebo zelený výtok. Průhledná rýma s pocitem, jako by vzadu v nose bylo stéblo slámy. Vytékající rýma v chladném prostředí. Čirý, bílý až bublinkovitý svědivý výtok. Kýchání. Dráždivý pocit jako od pepře, kýchnutí zlepšuje. Epistaxe (krvácení z nosu). Nos cítí menší nebo naopak delší, než ve skutečnosti je. Zostřený čich, projevuje se zvlášť u květin a ovoce.

Obličej

Suchý, s pocitem pálení, rozpraskaný, svědí. Suché rty. Herpetické erupce na rtech. Vyrážka kolem úst. Obličej červený až zarudlý. Snížená citlivost kolem úst a v čelistech. Bolest v čelistech rozšiřující se až do ucha. Kůže napnutá s pocitem brnění. Záškuby, cukání v obličeji.

Zuby

Bolestivé dásně v okolí zubního kořene.

Ústa

Pocit vydutých míst v ústech. Bolestivost při tlaku. Sucho v ústech. Jazyk bezbarvý, pokrytý bílo-žlutým nebo žluto-hnědým povlakem. Zvýšená tvorba slin. Nepříjemná pachuť v ústech s pocitem žízně. Kyselá chuť v ústech. Chuť nikotinu. Snížená žíznivost.

Hrdlo

Suché, bolestivé hrdlo po probuzení. Pálivá bolest. Hrdlo citlivé a bolestivé s pocitem obnaženosti, zlepšuje pohyb a polykání. Rudě červené, zapálené hrdlo. Pulzace v hrdle zhoršené ležením na levé straně. Touha vyčistit hrdlo od hlenu. Potíže s polykáním. Nechuť polykat, ale s pocitem hladu. Peprný pocit v hrdle. Svědění v hrdle, které vede ke kašli nebo říhání. Krční mandle měkké, oteklé, zhnisané.

Chuť k jídlu

Chuť k jídlu zvýšená, obzvlášť ráno nebo za svítání. Nechuť k jídlu a k pití. Žízeň a apetit zcela chybí. Jí malé porce. Averze ke sladkostem, zhoršení. Zároveň touží jíst cukr a sladkosti. Touží po čokoládě. Chce jíst led a chladné jídlo. Touží po citrusových plodech a všem, co osvěžuje. Touha na kyselé jídlo a pití. Dychtí po červených pomerančích. Touha po veškerém „červeném“ jídle. Chce jíst šváby, slimáky a luční kobylky. Touží po syrovém a čerstvém jídle. Averze k tučnému a mastnému jídlu. Touha jíst dlouhé tenké jídlo jako jsou špagety. Žízeň s ošklivou až nechutnou chutí v ústech. Žízeň, odpoledne a k večeru se zhoršuje. Žízeň zlepšená malými doušky. Touha pít teplé nápoje, které zhoršují.

Žaludek

Pocit plnosti žaludku. Nauzea. Nevolnost s nepříjemným pocitem v ústech. Hlasité a dostatečně uspokojující říhání. Říhání s kyselou pachutí v ústech. Říkání večer. Tupá bolest v oblasti solar plexu doprovázená říháním, přichází ve vlnách a nutí ho ohnout se dopředu. Pálení žáhy zhoršené odpoledne a večer. Pálení žáhy z horkých nápojů, ale nikoliv z teplého jídla. Pálení žáhy z kouření tabáku. Bolest za hrudní kostí, po jídle doprovázená říháním. Pálivá bolest za hrudní kostí. Slabý žaludek s „připitomnělým“ pocitem v hlavě.

Břicho, dutina břišní

Nadýmání, večer zhoršené. Kručení v břiše, flatulence, říhání. Bolest na pravé straně při roztažení horní části břicha. Bolest v oblasti jater. Stahující bolest během menstruace. Bolest v dolní oblasti pánve, když sedí. Flatulence silného kyselého zápachu, večer zhoršená.

Vylučování, stolice

Vodnatá diarea. Silná explozivní diarea s flatulencí. Stolice snížená nebo chybí nutkání na stolici, necítí to ale jako omezení. Vodnatá stolice nebo stolice chybí zcela. Stolice měkká a málo suchá, obtížně vylučovaná, následně doprovázená explozivní nekompaktní stolicí s kyselým zápachem. Kyselá stolice, která dráždí řitní otvor. Bolavé vředy na konečníku. Stolici pociťuje jako nedostatečnou, tvrdou a na množství nehojnou (tzv. bobečky), ale současně normální, co se velikosti a konzistence týká. Stolice červená až hnědá v malých kouscích.

Močové ústrojí

Hnědá moč.

Ženské pohlavní orgány

Silná menstruace. Menstruace silnější a trvá déle. Krvácení trvá pět dní, místo dvou jako dosud. Menstruační výtok hnědý. Menstruace zpočátku slabá, později zesílí. Bolest během pohlavního styku s rybím zápachem. Averze k sexu nebo naopak zvýšená chuť, muži se zdají být atraktivnější. Zvýšená touha po sexu večer.

Dýchací ústrojí

Při kašli bolí jak hlava, tak hrudník. Při dávivém kašli slzí oči. Ztráta hlasu v chladném prostředí. Nestabilní hlas, snadno se láme jako u dospívajících chlapců, nekontrolovatelně se proměňuje z vysokých tónů do hlubokých. Suchý kašel. Kašel spastický (nervový – „čím víc kašle, tím větší má potřebu kašlat“, pozn. KK) nebo paroxysmální (záchvatovitý kašel) Z kašel přichází mimovolní pocit na zvracení a říhání. Bolestivý kašel zhoršený pohybem. Kašel zhoršený vleže. Spastický kašel, jakmile ulehne do postele. Kašel probouzí ze spánku. Hluboký plicní kašel. Produktivní kašel s hustým, zeleným hlenem. Při dýchání pocit stísněnosti. Pocit chladu a vlhkosti v plicích. Bolest hluboko v hrudníku, jako při zápalu plic. Píchavá bolest se svým centrem v pravé plíci.

Hrudník

Tíha a bolest na hrudi. Pocit silného „nárazu“ uvnitř hrudníku, který mu vzal dech, jako kdyby bránici zachvátila křeč. Bolest na hrudníku s říháním. Bolestivost při tlaku v místech kolem hrudní kosti a žeber. Bolest na žebrech, horší tlakem a otáčením. Ostrá bodavá bolest žeber doprovázená povrchním – tzv. krátkým – dechem, horší na pravé straně. Brnění v hrudníku vycházející z páteře. Píchavá bolest v prsou, když leží na břiše. Pocit, jako by se hrudníkem táhla jemná vlákna, tyto pocity pulzují ve stejném rytmu jako tep srdce a kopírují zakřivení hrudníku. Bolest v prsou před menstruací. Ňadra cítí plnější. Touha škrábat se na prsou.

Srdce

Pocit pnutí v zádech v oblasti srdce, jako kdyby tlačilo do zad v místech mezi páteří a zády. Pocit, jako kdyby srdce tlouklo víc směrem dozadu (doslova „do zad“) a do stran, jako kdyby v těchto místech rotovalo dokola. Pocit, jako kdyby bylo srdce vypouklé směrem do žeber, když leží na levé straně. Zrychlený tlukot srdce. Pocit, jako kdyby se srdce v noci zastavilo, pocit klidu.

Krk a záda

Pocit píchání v zadní části krku. Pocit chladného svrbění v horní části páteře. Chvění v horní části páteře s pocitem chladu, zvláště večer. Píchání v těsné blízkosti páteře a lopatek. Záda cítí širší a větší, než ve skutečnosti jsou. Svaly kolem krčních obratlů cítí, jako by byly pevně sešněrovány pocitem, že zadní část hlavy je děsivě prodloužena. Bolesti zad během celého dne. Krk je v zadní části zatuhlý a v napětí. Napětí v ramenech rozšiřující se do oblasti krku. Budí se mezi 2.00 – 3.00 kvůli ztuhlým zádům a krku. Páteř a záda necítí pohodlně, pocity hlubokého neklidu a podrážděnosti v zádech. Bodání v dorzální oblasti páteře (oblast zad, hřbetu, KK) rozšiřující se směrem do hrudníku s pocity stísněnosti a napětí. Bodavá bolest na pravé straně bederní páteře. Bodavá bolest mezi páteří a levým ramenem zhoršená při nadechnutí. Páteř citlivá na dotek.

Končetiny obecně

Nemotornost, neohrabanost. Shazuje nechtěně věci, vráží do nich. Nemotornost před menstruací. Končetiny jsou těžké, neovladatelné a nereagují. Píchání v kloubech a ve svalech. Stěhovavé bolesti v rukách a nohách. Erupce na kůži, které svědí.

Horní končetiny

Ruce jsou neovladatelné a méně schopné zvládat jemnou práci. Únava paží, je náročné nosit věci. Kloub na pravém zápěstí výrazně vyčnívá. Bolestivá špička malíčku s olupující se kůží. Bolest jako od pohmožděniny, jejíž intenzita je ale ve výrazném nepoměru ke způsobenému zranění.

Dolní končetiny

Ostré bolesti v hýždích a nohách. Bodání v kloubech na chodidlech. Drtivá bolest v levé noze. Svíravý pocit ve svalech na pravém stehně. Nohy jsou těžké, pohyb je náročný. Neklidné nohy. Chodidla jsou velmi studená, kosti bolí od chladu.

Generálie

Zhoršení večer. V noci aktivní. Střídavé stavy nárůstu energie – a následné netečnosti. Levostranné symptomy. Symptomy se pohybují zprava doleva. Symptomy se objevují náhle, střídají se v průběhu dní. Citlivost na chlad, ale venku se zlepšuje. Zlepšuje se pohybem a chůzí venku. Citlivý na chlad. Neschopnost zahřát se, i když je blízko topení. Velmi chladný, ale teplo ho zhoršuje. Třes s chladem. Chladné vlhké počasí zhoršuje, suché teplé počasí zlepšuje. Celé tělo bolí, je zde přítomen pocit tíhy. Slabost, únava, pocit tíhy. Pomalé pohyby. Cítí se naprosto vyčerpaný. Touží stočit se do klubíčka a být přikrytý pokrývkou. Návaly horka večer. Horký a zarudlý ze cvičení. Bodavé bolesti. Pálivé bolesti. Třes a chvění, jako by se všechny buňky těla někam posunovaly. Zvýšený krevní tlak.

Kůže, pleť

Kůže je suchá, kožovitá. Píchání a bodání v kůži, které ho vede ke škrábání do krve. Malé suché vřídky. Ztuhlá kůže se sníženou citlivostí na dotek a zároveň naopak kůže citlivá na dotek oblečení.

Spánek

Hluboký spánek. Plnému probuzení předchází určité uvědomění sebe sama. Spí na zádech. Probouzí se bolestí v zádech a jejich ztuhlostí. Návaly náhlé extrémní únavy. Usíná rychle, probouzí se čile, rychle. Velmi bdělý, když jde do postele a uléhá ke spánku. Zároveň neschopnost usnout, postel je mu příliš tvrdá a nepohodlná. Neklidný spánek, často se budí. Probouzí se zpocený a horký. Probuzení v 5.00. Probouzí se velmi unavený. Výrazné zívání.

Sny

Sny o tom, že se mu dostalo špatných informací. Sny o dětech, deformovaných nebo předčasně narozených. Sny o bolestivém pravém vaječníku. Sny nahánějící hrůzu. Sny o tmavých tlustých červech, které si ale přeje mít červené a štíhlé. Ve snu prodává zeleninu a nemůže dosáhnout rovnováhy na vahách. Sen o tom, že je v tmavém bunkru. Sny o létání. Sny o hledání někoho. Sny s pocitem strachu. Sny, ve kterých se cítí jako někdo jiný. Zmatené, fragmentované sny. Sny, které si nemůže zapamatovat. Sen, ve kterém mu bylo všechno jasné, ale když si ho snažil vybavit, nedařilo se mu ho uchopit.

Horečka

Horečka a zimnice. Střídání horečky a zimnice. Zimnice a horečka celou noc. Horký v průběhu noci. Třes a chvění s chladem. Velmi snadno prochladne. Obličej horký, tělo chladné. Symptomy jako u chřipky, tendence nachladit se. Zvýšené pocení. Probouzí se zpocený. Pocení zlepšuje.

Sherr, Jeremy, The Homœopathic Proving of Chocolate, Dynamis School of Advanced Homœopathic Studies Malvern, 1990

http://www.hominf.org/remedy/chocolat.htm/

Rajan Sankaran o Čokoládě píše:

Čokoláda je lék ze skupiny „drogových“ léků a spadá do sykotického miasmatu. Jeho hlavní pocit je, že „chce teplo a cit, lásku“. Osoba Čokoláda potřebuje kontakt.

Je to pocit dítěte, které bylo příliš brzy odstaveno od matky, i když jeho touha sát mateřské mléko byla ještě velmi silná. Výsledkem je, že taková osoba se cítí opuštěná, izolovaná a odcizená své vlastní rodině. Pocit odtržení od matky v ní vzbuzuje pocit, že je úplně stejně odtržená, oddělená od celého světa.

Podle situační materie medicy je lékem Čokoláda osoba, jejíž matka byla pracující žena, která své dítě kojila v několika počátečních měsících. Z vlastní pohodlnosti ho potom odstavila. Tedy poté, co mu nabídla teplo a lásku na samém počátku jeho života, se od něj odvrátila a nastavila mu záda; jako ježek. Výsledkem je, že takové dítě se cítí naprosto odmítnuté. Bojí se budoucnosti a má strach ze zranění. Cítí se jako cikán, který musí neustále hledat něco k snědku, protože má hlad. Dítě neustále touží po lásce a kontaktu své matky, kterou tak postrádá.

U tohoto léku je přítomno obrovské množství strachů, především ze zvířat. Má sny o zvířatech. A znovu, podobně jako jiné „drogové“ léky, i Čokoláda může mít spoustu příjemných představ a pocitů.

Rubriky:

  • Blud: ježek je.
  • Blud: jídlo musí shánět.
  • Blud: malý je.
  • Blud: oddělený od světa, je.
  • Sny: zapomenutý doma.
  • Sny: odcizený od rodiny, je.
  • Opuštěný, pocit izolace.
  • Strach, zraněný, bude.
  • Touží po čokoládě (Arg-n., Calc-c., Carc., Lyss., Phosp, Sep.)

Zdroj: www.hpathy.com

V diskuzním fóru na stránkách www.hpathy.com jsou u Čokolády uváděny například následující symptomy:

Mysl

  • Mentální aktivita. Vzrušení. Zaneprázdněný.
  • Srdečný, laskavý.
  • Intuitivní, zhoršení ráno. Úzkost o budoucnost.
  • Averze k manželovi a dětem.
  • Averze ke společnosti, samota zlepšuje.
  • Netrpělivý. Impulsivní. Podrážděný vůči vlastním dětem.
  • Pocit izolace; blud, že je oddělený od světa.
  • Obtížné soustředění, pocity bezduchosti a prázdnoty.
  • Blud, tělo je rozděleno; že je zvířetem.

Generálie

  • Zhoršení mezi 18.00 a 21.00.
  • Procházka na čerstvém vzduchu zlepšuje.
  • Stranová orientace: zprava doleva
  • Symptomy se objevují náhle
  • Touha být přikrytý a stočený do klubíčka. Touha se protáhnout a až potom se stočit .
  • Slabost a únava střídající se s přívalem energie.
  • Chlad, ale teplo zhoršuje.
  • Návaly horka, zhoršené večer, po jídle a v noci.

Jídlo a pití

  • Touží po: ovoce, šťávy, džusy, osvěžující nápoje a pokrmy, chladná voda.
  • Averze: sladkosti.
  • Zhoršuje: sladkosti, teplé nápoje.

Hlava

  • Pocit sevření kolem hlavy.
  • Pocit prodloužení hlavy, horší vpravo.
  • Pocit tíhy v zátylku a na čele, zlepšené jídlem.
  • Bolest vlevo na čele, bolest levého oka, zhoršené dopoledne a ohybem.
  • Dlouhé suché vločkovité lupy.

Oči, zrak

  • Oči cítí roztažené do šířky, jako by víčka byla tažena nahoru.
  • Fotofobie.
  • Zostřený zrak.

Uši, sluch

  • Bzučení v uších, pocit plnosti, horší vlevo.
  • Zapálené, horké uši. Rudý externí mastoid, horší vlevo podél vnějšího okraje ucha.
  • Pulzace v uchu a zátylku, když jde spát, zhoršené vleže na levé straně.
  • Zbystřený sluch.

Nos, čich

  • Chladný. Zbystřený čich.

Obličej

  • Zvýšená produkce slin, horší vleže.

Hrdlo

  • Bolestivé, drsné, horší vlevo a pohybem krku.
  • Bolestivé oteklé krční mandle, horší vlevo, tlakem.

Žaludek

  • Pocit prázdnoty.
  • Pálení žáhy, horší odpoledne, večer, teplými nápoji.

Dutina břišní

  • Plynatost, flatulence.

Rektum, stolice

  • Průjem.
  • Měkká stolice s potížemi při vylučování.

Ženské genitálie

  • Rybí zápach při pohlavním styku.
  • Bolestivá vagina během pohlavního styku.

Hrudník

  • Pocit chladu v plicích.
  • Svíravý pocit na zádech v místě, kde je srdce.
  • Pocit, že srdce v noci přestává tlouct.
  • Srdeční infarkt. Vysoký krevní tlak.

Záda

  • Chlad v horní části páteře.
  • Pocit chladu na zádech, ale zepředu těla pocit tepla.
  • Oblast krční páteře ztuhlá a napjatá.

Krajní charakteristiky

  • Neobratné neohrabané ruce.
  • Dolní končetiny těžké, pomalé a bezvládné.
  • Stěhovavé bolesti.
  • Chladné prsty na nohou.

Sny, spánek

  • Poloha na zádech.
  • Sny: o příbuzných, o dětech, o létání a cestách, zmatené sny.

Kůže

  • Suchá se sníženou citlivostí.

Srovnání s dalšími homeopatickými léky
Carc., Lac-c., Lac-h., Sep., Thuja


Texty shromáždila a přeložila PhDr. Kateřina Komorádová

Zdroje textů:
www.hominf.org/remedy/chocolat.htm/
www.hpathy.com

HOMEO – homeopatický software

Homeo pyramida s názvemPoznávací znak profesionála – lékaře, lékárníka a léčitele. Užitečný pomocník pro samoléčbu, spolehlivý průvodce studentů homeopatie. Velký rozsah odborných textů, pokročilé možnosti analýzy. Snadné intuitivní ovládání. Kompletně v českém jazyce!

Podrobné informace zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *