Rodiče slzeli štěstím! Díky homeopatii!!

21.12.2021 | Dr. Kavita Chandak | autori@homeopatie.cz | Homeopatika, Případy | 1 komentář

Případ, v němž autorka podrobně vysvětluje hlavní mentální znaky a  symptomy nového léku Marble white – Mramoru bílého.

Anamnéza

12. února 2021 mě navštívili rodiče osmnáctiletého chlapce.

Otec řekl: Náš syn má mentální potíže. Šli jsme za poradkyní, která navrhla schůzku s neurologem, měla dojem, že náš syn potřebuje operaci mozku. Moc jsme nerozuměli tomu, proč by měl potřebovat operaci. Nemá žádný nádor ani křeče, neprodělal žádné poranění hlavy. Takže jsme se rozhodli, že ji neuposlechnem. Můj nejlepší přítel mi doporučil vás. Vkládáme do vás velké naděje, prosíme, udělejte pro nás něco, náš život se  podobá peklu.

Náš syn, Harshal, je inteligentní, dobře studuje, zvlášť dobrý je v matematice. Získal zlatou medaili v karate. Je agresivní a mluví hrubě.

Jsme lidé ze střední třídy, ale Harshal chce všechno bohaté, velké a drahé.  Je náročný a chce luxusní styl života.

Umí dobře přesvědčovat a sem tam mě přesvědčí, abych splnil jeho přání. Snažíme se zajistit mu jen to nejlepší, ale on je nespokojený.

K narozeninám chtěl 40000 INR (indických rupií) a dalších 35000 INR jsme měli zaplatit za jeho výlet.  Jenže můj měsíční plat je 20000 INR. Kde bychom sehnali takové peníze?

Má přehnanou sebedůvěru a je přesvědčen, že rodiče jsou blázni a neznají nic a on je jediný chytrý v rodině. Chce po mně, abych provozoval hospodu, bar nebo benzínku, čímž bych získal velké peníze. Nechápe, že bychom museli mnoho investovat k rozjetí takového podnikání. Je prostě fascinován a přitahován výkladními skříněmi.

Před šesti měsíci jsme prodali matčin zlatý řetízek a koupili mu mobil za 80000 INR, protože chtěl dělat kariéru v restauraci. Nicméně hlavní důvod byl, že chtěl udělat dojem, jelikož jeho přátelé mají také drahé telefony. Cokoliv vidí u přátel, chce také. Říká, že nenosí značkové oblečení, protože si to rodiče nemohou dovolit . Chce nejvyšší životní styl a módní doplňky. Po telefonu je dalším jeho přáním počítač. Nyní používá staré auto mého bratra, nicméně mu nedochází, že si nemůžeme dovolit mu platit benzín. Když mu odmítneme jeho přání, pak čelí celá rodina  výbuchu sopky. Křičí a dělá scény, nenechá nás jíst ani spát. Ví, že když vytvoří dost dramatickou situaci, nakonec dostane, co žádá. Stále myslí na to, jak získat víc a víc peněz. Řekl mi, že chce investovat peníze na burze, ale jak by mohl hrát o peníze, když o tom nic neví? Nicméně trvá na svých požadavcích. Jednou chtěl drahé kolo. Odmítl jsem. Pokusil se o sebevraždu oběšením.

Já (autor): Pokouší o sebevraždu často?

Otec: Ano. Jednou si pořezal žíly, protože jsem mu odmítl koupit auto, když mu bylo 16. A před  osmi dny udělal to samé. Nesnáší sebemenší odpor nebo kritiku.

Já: Bylo tam silné krvácení?

Otec: Ne, vůbec žádné.

Já: Oběsil se v přítomnosti členů rodiny?

Otec: Ano. Před tím informoval svou matku a poslal vzkaz i mně. Říká, že má ty nejhorší rodiče na světě. Stále nás ohrožuje. Řekl, že když neprodáme zlatý řetízek, aby mohl cestovat, skočí ze střechy obchoďáku.

Matka: Jeho dědeček je velmi hrubý člověk. Jeho babička je žárlivá žena.

Já: Řekněte mi něco o jeho dětství.

Matka: KIdyž mu bylo devět, ukradl otci z tašky 12000 INR, aby mohl dát benzín do motorky svého přítele. Byl vysmíván a zastrašován ve škole. Myslí si, že to s ním nikdo nemyslí dobře. Chtěl po nás, abychom s ním šli společně na oběd, abychom spolu strávili nějaký příjemný čas, ale jeho přání byla vždy potlačována. Nesnáší, aby ho někdo vedl nebo mu radil. Nenávidí studium, vymýšlí si výmluvy, vyhýbá se hodinám, i když má zaplacené školné. Život je pro nás obtížný. Jeho chování přesahuje hranice, které by mohly být tolerovány. Nemá žádnou potřebu jíst nebo se učesat, ztratila jsem radost ze života. Jsem unavená z jeho obratů nálady a destruktivních návyků. Když příjde s novým požadavkem, chová se jemně. Hádá se jenom s námi. Jinak s přáteli sdílí cokoliv, jako kompjůtr nebo peníze. Mluví jen o svých oblíbených tématech. Nezajímá ho, jestli druhá osoba chce poslouchat, nebo ne. Vstává až odpoledne a nechce se mýt. Mívá občas bolest hlavy. Jeho přátelé mu volají, když chtějí poradit nebo pomoci. Vychází tak dobře s každým, ovšem mimo rodinu. Říká: Cítím se tu omezen. Když tu budu dál žít, nikdy nevyrostu. Vyvíjíte na mně nátlak, abych vás následoval. Netlačté na mě, já dobře vím, co je pro mě dobré.

Dál matka říká: Má kamenné srdce. Nezajímá ho ani to, že onemocním. Myslí jen na vydělání peněz, které musí být tak rychlé, jak jen je to možné.  Štvou ho výdaje na vzdělání jeho sestry. Říká, že pak nezústane nic pro nás, když se všechno utratí na její vzdělání.

Myslím, že jsme za to odpovědní. On býval milující dítě, ale my jsme tehdy nedbali o to, aby se splnila jeho malá přání.

Dál matka pokračuje:

Během těhotenství se mi nedostávalo potřebné pozornosti a péče. Silné pohyby plodu mě nenechávaly pořádně vyspat. Hodně jsem cvičila během těhotenství. Po porodu jsem nemohla relaxovat. Byl zvyklý plakat celou noc až do věku tří měsíců.

Diskuse

Moje diagnosa byla bipolární schizoafektivní porucha. (2)

Nejdříve jsem uvažovala o schizofrenii, protože má blud velkoleposti, aniž by akceptoval reálný finanční stav, a chybí mu pozitivní emoce k rodině. (1)

Mezi těmito dvěma možnosti je tenká dělící čára. Schizoafektivní porucha má falešnou zafixovanou víru v cosi, navzdory důkazům svědčícím o opaku, má neobvyklé chování, zmenšenou komunikaci s rodinou, periody manické nálady s vzestupem energie a se zmenšenou potřebou spánku, snížené školní a sociální fungování, mluví o sebevraždě, je tam manie a deprese.

Schizofrenie má nedostatek motivace, která ale chlapci nechyběla. Ve skutečnosti stále myslel na to, jak přijít k penězům a být bohatý.

Bipolární schizoafektivní porucha má epizody manie a jindy deprese a smutku.

Rubriky repertoria k úvaze:

 • Mysl – bludy – významná osoba je
 • Mysl – luxus – touha po
 • Mysl – hrubost
 • Mysl – hádavý – ke své rodině
 • Mysl – ambice – zvýšené – vydělat peníze
 • Mysl – hráčství – vášeň – získat peníze
 • Mysl – zlost – odpor kvůli
 • Mysl – citlivá – kritika na
 • Mysl -bludy – nepřítel – každý je
 • Mysl – mluvení – jen o jednom subjektu
 • Mysl – ohrožování
 • Mysl – bohatý – touha být
 • Mysl – potíže z opovržení
 • Mysl – pánovitý – mluví s náznakem příkazu
 • Mysl – žárlivost – hádavý
 • Mysl – pláč – děti – noc
 • Mysl – urážející
 • Mysl – destruktivní (jen ve zlosti)

https://cleverhthemag.files.wordpress.com/2021/11/chart-1.jpg

Mnoho léků jako Lycopodium, Nux vomica, Sulphur, Platinum, Stramonium, Mercurius sol., Veratrum album, Calcarea carb., Carcinosin, Chamomilla a Lachesis vycházejí v repertorizační tabulce vysoko.

Předepsání:

Lycopodium 10 M rozpuštěné ve vodě, jedna dávka, na základě totality symptomů popsané výše. Vskutku, žádný další lék nepokrývá všechny symptomy.

Je zde také zjevná indikace pro nosodu. Uvažovala jsem o Carcinlosinu, protože pokrýval řadu symptomů a matka měla silné pohyby plodu v těhotenství. Nicméně Carcinosin nemá blud velkoleposti a netouží tolik po luxusu, což byl klíčový symptom případu. Takže jsem se rozhodla pro Lycopodium a poněchala si Carcinosinum jako mezilék pro podporu hlavního léku.

Nicméně, Platina a Sulphur jsou egoistické a nafoukané  léky, ale Platině se nedostává žárlivost a Sulphur nemá chvástavost.

Nux vomica je známá sedavým způsobem života, který vede i bez toho, že by byl bohatý.

Stramonium má destruktivní chování, ale postrádá lakotu.

Lachesis je žárlivá,  hrubá, s bludem, že je nadlidská bytost, ale nechvástá se.

Plný žádostí, chvastoun, hrubián, předpokládá stejné vlastnosti u jiných, mluví jen o svých oblíbených tématech, láska k moci, touha po penězích a připravenost rizikově investovat na burze; všechny tyto symptomy mě přivedly k výběru Lycopodia.

Také následující počítačová tabulka s použitím různých filtrů, se přimluvila za Lacopodium. (4)

https://cleverhthemag.files.wordpress.com/2021/11/chart-2.jpg

10M jsem vybrala podle pravidla „ čím víc dynamická mentální sféra, tím vyšší potence“.

Kontroly:

Březen 2021

Navštívili mě jeho rodiče.

Řekli, že je poněkud lepší.

Podrážděnost se zmenšila.

Požadavky má stejné.

Neklidný a netrpělivý.

Velmi hrubý.

Cítí se snadno dotčen.

Obviňuje ostatní a hlavně otce, že mu zkazili dětství, když mu neplnili jeho přání.

Chce být brzy bohatý.

Rozdíl je, že už nevede dlouhé řeči o svých oblíbených tématech.

Předepsání – co a proč?

Na základě předchozí zprávy jsem se rozhodla pro další dávku Lyc 10 M rozpuštěné ve vodě.

Někdy potřebujeme čas, aby se lék prosadil.

27 duben 2021

Rodiče přišli na konzultaci. Řekli, že je o 20 – 25% lepší. Řekli také, že v nich homeopatie i jejich poradkyně vyvolávají naději, že se 100% uzdraví.

Je už schopný rozlišovat mezi dobrým a špatným.

Také je klidný. Jeho destruktivita se snížila o 50%.

(Když si však prohlédněme následující rubriku, Lycopodium tam nenajdeme:

Mysl – destruktivita (4) Agar. anan. androc. apis aur-m-n. bac. Bell. bufo calc. Camph. canth. carbn-s. carc. Chel. Cimx. Con. Cupr. cur. dulc. fl-ac. gal-ac. hep. hura Hyos. iod. kali-p. lach. laur. lil-t. med. merc-i-f. merc. moni. morph. mosch. Nux-v. oena. op. ozone phos. plat. plb. prot. sec. sep. sol-t-ae. spong. staph. STRAM. stront-c. sulph. Tarent. tritic-vg. Tub. vanil. verat-v. Verat.)

Dobře vybraný lék obvykle pokrývá i symptomy, u nichž není uveden.

Proč?

Homeopatie neléčí nemoc; léčí nemocnou osobu.

Rodiče také řekli, že rozbil před několika měsíci telefon za 80000 INR. Ale nyní je normální.

Dřív se cítil jako šéf rodiny, velitel, nyní se ale chová dobře. Respektuje nás. Nyní je schopen se uklidnit za půl hodiny, což dřív trvalo 2 – 3 dny.

Nechce žádné paníze, ani penny. Mluví o penězích jen když má zlost, ale nežádá o ně. Před tím, než jsme k vám přišli, byl zvyklý mít 10000 INR jako kapesné. Nyní se scénář úplně otočil. Dnes mi nahrál do mobilu data za 2700 INR a zaplatil to ze svého účtu!

Je už nyní dospělý.

Nicméně jeho silná touha stát se bohatým mu nedává pokoj. Stále uvažuje o investicích na burze.

Předepsání – co a proč?

Protože Lycopodium fungovalo dobře až doteď, rozhodla jsem se pro stejnou potenci. Nicméně někde uvnitř jsme měla pocit, že jsem cosi vynechala.

11. květen  2021

Rodiče řekli:

Je o 50% lepší než minule.

Dobře jí, což dřív nebývalo. Má nyní stravování výborně rozvržené.

Jeho vzteklost zmizela.

Dobře plní své povinnosti.

Doplňuje vodu v chlazení, to nikdy dřív nedělal.

Spí dobře. Účastní se vyučovánjí online.

Má pocit, že je na dobrém místě, chce být bohatý a stále cítí, že trpí nedostatkem kvůli nám.

Říká: Vy jste mi nevybrali značkové oblečení, které by odpovídalo mému vzhledu. V tom se cítím omezen. Cítím se tu svázaný. Když tu zůstanu, nikdy nevyrostu. Proč mi nerozumíte? Přestaňte mě do něčeho tlačit, sám dobře vím, co je pro mě dobré.

Nicméně se zlepšuje, ale jeho přání rychle zbohatnout nás stále trápí.

Pak začne být agersivní a obviňuje nás, že nemůže žít kvalitní život kvůli našim finančním podmínkám. Co zbyde z jeho budoucnosti, jestliže budeme stále utrácet za naše zdravotní záležitosti a sestřino vzdělání?

Jeho chování je nepochybně lepší než dřív, ale jeho touha po penězích roste den ode dne.

Minulý týden šli jeho přátelé do restaurace  aniž by mu o tom řekli. Cítil se špatně, opuštěný a podvedený. Byl na ně naštvaný.

Jeden z přátel mu odamtud volal, protože potřeboval poslat peníze. Harshal mu ty peníze poslal.

Já jsem se zeptala: Proč, vždyť na ně byl naštvaný?

Matka řekla: Udělal to, protože má strach, že by je  ztratil.

Předepsání – co a proč?

Rozumím tomu tak, že Lycopodium jej uvedlo do jisté míry do většího komfortu , ale nedotklo se jádra pacienta.

Chtěla jsem lék, který osloví jeho základní jádro, a proto jsem vzala v úvahu rubriku MYSL – BOHATÝ; BÝT – TOUHA, která se objevila v mojí repertorizaci.

Vynořil se jediný lék  Marble White  (Mramor bílý).

Sulph-Calc-Lyco! Tyto tři léky tvoří velké antipsorické trio naší materie mediky. Tyto polychresty( první z nich z minerální říše a Lyc. z rostlinné) následují jeden druhý v určeném pořadí a obecně zjišťujeme, že když je jeden z nich indikován, další dva bude pacient za nějakou dobu potřebovat, aby se mu vrátilo celkové harmonické zdraví. (3)

Mramor, který je hlavně uhličitan vápenatý, je příkladem usazenin, které se změnily v matamorfovaný kámen. Tlak během matamorfosy je způsobený vahou nadloží.

Tento chlapec má silný pocit, že je pod tlakem. Je sebe-orientovaný, nedbající o ostatní.  Cítí se omezen skořápkou rodiny, ale stále chce ozdobu  bohatství. Mramor je známý pro svou ozdobnou funkci a sílu. Také jsem věnovala pozornost následujícím rubrikám tohoto léku: (4)

 • MIND – AMUSEMENT – desire for
 • Mysl – zábava – touha po
 • MIND – ANGER – interruption; from
 • Mysl – zlost – přerušení; z
 • MIND – ANGER – misunderstood, when
 • Mysl – zlost – neporozumění; když
 • MIND – AVARICE – squandering on oneself, but
 • Mysl – lakota – hýřivý ale
 • MIND – CAPRICIOUSNESS
 • Mysl – vrtošivot
 • MIND – CARESSED; being – desire to be caressed
 • Mysl – pohlazení; touha hlazen být
 • MIND – UNSYMPATHETIC
 • Mysl – nesypatizující
 • MIND – IRRITABILITY – trifles, from
 • Mysl – podrážděnost – z maličkostí
 • MIND – INDIFFERENCE – welfare of others, to
 • Mysl – netečnost – blaho ostatních, k
 • MIND – INDIFFERENCE – others, toward
 • Mysl – netečnost – k ostatním
 • MIND – IMPULSIVE
 • Mysl – impulsivní
 • MIND – HAUGHTY
 • Mysl – povýšenost
 • MIND – DELUSIONS – great person, is a
 • Mysl – bludy – velká osobnost, je
 • MIND – DELUSIONS – noble; being
 • Mysl – bludy – vznešený, je
 • MIND – FANCIES – absorbed in
 • Mysl – fantazie – ponořen do
 • MIND – FLATTERED – desire to be
 • Mysl – lichocení – přeje si
 • MIND – FORSAKEN feeling – isolation; sensation of
 • Mysl – opuštění pocit – izolován, pocit že je
 • MIND – VANITY
 • Mysl – marnivost
 • MIND – SUICIDAL disposition – throwing – height; himself from a
 • Mysl – sebevražedná dispozice – skokem z výšky
 • MIND – SERVANTS; desire to have
 • Mysl – otroci – chce vlastnit
 • MIND – SELFISHNESS
 • Mysl – sebelibý
 • MIND – COMPLAINING
 • Mysl – stěžující si
 • MIND – DELUSIONS – distinguished; he is
 • Mysl – bludy – vynikající, je
 • MIND – DELUSIONS – enemy – surrounded by enemies
 • Mysl -bludy- nepřátelé – obklopen je
 • MIND – DELUSIONS – neglected – he or she is neglected
 • Mysl – zanedbávaný – on nebo ona jsou
 • MIND – ENVY
 • Mysl – závist
 • MIND – OFFENDED, easily
 • Mysl –  dotčen, snadno je
 • MIND – BATHING – aversion to bathe
 • Mysl – koupání – averze k
 • MIND – REPROACHING others
 • Mysl – kárání – ostatních
 • MIND – QUARRELSOME
 • Mysl – hádavý
 • MIND – ORDER – desire for – life, in one’s
 • Mysl – pořádek – touha po, ve vlastním životě

https://cleverhthemag.files.wordpress.com/2021/11/chart-3.jpg

(5) Zkouška mramoru provedená Nuala Eising přinesla následující témata:

Cítí se atraktivní

Cítí se radostný

Klidný a jasný

Úzkost o budoucnost

Emoční chlad

Sebestřednost, samolibost

Netečnost k dobru druhých

Náročný, ale klidným způsobem

Sny o útěku, že je pronásledován

(Symptomy uvedené tučně jsou podobné pacientovi)

Předepsání:  Marble White 200 (Mramor bílý) CH, jedno podání.

Červen 2021

Rodiče řekli: Harshalovo chování je lepší ve všech směrech. Ale stále máme strach z jeho agresivních žádostí o peníze.

Já: Kolikrát žádal peníze pro investici na burze?

Otec: Tento měsíc ani jednou.

Já: Tak proč z toho máte strach?

Otec: Kdyby o to znovu požádal, měli bychom zase doma sopku.

Předepsání – co a proč?

Placebo.

Žádná další stížnost od rodičů nebyla. Nyní bylo vhodné čekat a pozorovat, zda jde vše správným směrem, neboť první dávka stále funguje a odolnost je povzbuzena.

Červenec  2021

Rodiče řekli:

Harshal má ošklivou rýmu a pořád mu teče z nosu. Chtěl nějakou medicínu, ale jak jste řekla, dostal jen inhalaci páry.

Já: Má někdo z jeho přátel či v rodině kašel a nachlazení?

Matka: Ne.

Já: Trpí nachlazením každý rok?

Matka: Jen v dětství, nyní ne.

Já: Jak to vypadá s jeho agresivitou?

Otec: Je v pořádku. Nechce peníze ani nemá námitky co se týče výdajů na sestru. Řekl, že  trh neposkytuje jistotu příjmu bez náležitého vzdělání a vědomostí. Chce jít do Bombaje aby se tam učil.

Já: Musíte ho tam poslat.

Matka: Včera řekl: Kdybych byl bohatý, koupím vám perfektní dům. Otec by měl začít nějaké nové podnikání, aby rychle vydělal. Měli bychom si pořídit kreditní kartu. Můžeme tak koupit cokoliv a zaplatit úrok až později.

Předepsání – co a proč?

Marble White 1 M , jedna dávka

Proč?

Bylo zřejmé, že nachlazení je způsobeno lékem. V homeopatii říkáme: Výtok z nosu je pláčem mozku.

200 C fungovala dobře na fyzické úrovni, ale abychom pokryli mentální úroveň, zvýšila jsem potenci.

Srpen 2021

Rodiče řekli: je o 80% lepší než před šesti měsíci.

Otec se štěstím rozplakal.

Já: Těší mě, že vás vidím šťastné. Hodně jse museli tolerovat.

Matka: Extrémně.

Já: Ano, vidím to na vás.

Matka: Nemohli jsme se dobře najíst ani v týdnu, byla jsem zvyklá utíkat z domova. Nyní jsem spokojená, udržuje pořádek. Chová se dobře.

Otec: Byl zvyklý říkat já a moje, nyní říká naše.

Já: Cítí se tedy jako člen rodiny?

Otec: Ano.

Já: Jaké byly předtím jeho agrese?

Otec: Extrémní. Vůbec jsme na něj nemohli mluvit. Byl jsem zvyklý vyhýbat se návratu domů ze strachu, co se zas stane. Budil nás v noci svými výbuchy.

Já: A teď?

Otec: Všichni jsme v pořádku. Řekl: Tati, jdi za 5 let do penze, budu se o tebe starat.

Já: Takže přijímá odpovědnost?

Otec: Ano. Řekl, že si koupíme za 2 roky dobré auto.

Já: Chcete říct, že je dost trpělivý na to, čekat 2 roky na auto?

Otec: Ano.

Já: Bylo to tak i v minulosti, když mu bylo 15 nebo 16?

Otec: Ne, chtěl všechno hned, hned druhý den. Auto pro něj byl nutný nástroj.

Byl zvyklý žárlit na ostatní, ale nyní je spokojený a s nikým se nesrovnává.

Předepsání –  co a proč?

Jen placebo.

Psora odešla formou rýmy.

Na mentální úrovni akceptoval realitu.

Jeho blud velikosti, že je významnou osobou, byl rozbit mramorem.

Při dalších kontrolách jsem neslyšela žádnou vážnější stížnost.

Jednou nebo dvakrát jsem předepsala akutní lék na horečku nebo bolest v krku.

Později mi  jeho rodiče řekli, že odchází do Bombaje, aby se vzdělával v oblasti burzovního obchodování.

Tento případ byl pro mě opravdovou zkouškou. S vytrvalým úsilím jsem se dopracovala ke kolektivnímu pochopení Harshalova případu a našla lék, který, jak se zdá, pro něj dobře pracuje. Byla to pro mě významná zkušenost.

Reference:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizophrenia/symptoms-causes/syc-20354443-7th January 2020
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizoaffective-disorder/symptoms-causes/syc-20354504- 9 November 2019
 3. https://www.narayana-verlag.com/homeopathy/pdf/Sulphur-Calcarea-Lycopodium-The-Immortal-Trio-Sonawala-Parthasarathy.06238_2Introduction.pdf
 4. Radar 10-Treasure Edition Synthesis Repertory
 5. Provings Vol. 2 Nuala Eising, 2013 by Emryss Publishers

Zdroj Cleverthemag.com

Advanced Studies Program in Homeopathy Prague

Mezinárodní studijní program pro pokročilé homeopaty

Homeopatická akademie logo maléÚčelem tohoto vzdělávacího programu je rozvíjet dál, i po ukončení základního studia homeopatie, znalosti a poznatky našeho oboru. Být v kontaktu s aktuálním stavem odborných znalostí, a to v mezinárodním kontextu. Dosáhnout mistrovského stavu vědomostí, předávaných předními světově známými učiteli homeopatie.

Podrobné informace zde

Diskuze k článku (1 komentář)

Miloslava Bláhová (17.1.2022 v 12:46)

Dobrý den,
moc děkuji za Mramor. Poptávala jsem ho před časem a případ mi na pár věcí odpověděl.
Zdravím. M.B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *